1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Mеханички тастатури

Дискусија во форумот 'Oстанато' започната од xenon, 19 Јануари 2014.

 1. dramallama

  dramallama
  Gaining Experience

  366
  259
  24 Јануари 2013
  Машко
 2. Oktar

  Oktar
  Epic

  3,448
  10,321
  23 oктомври 2012
  Машко
  Се прави инверт на копчињата и после се нормални, тоа е првотот нешто сто го правам после формат :D
   
 3. P.Overdrive

  P.Overdrive
  Gaining Experience

  453
  495
  23 Јуни 2010
  Од пред некој ден сум сопственик на Poker II механичка тастатура со Cherry MX Brown switches. Би требало да е еден од првите примероци (може и единствен) на 60%/компактни механички тастатури во Македонија. Еве и една од најдобрите рецензии за неа.

  После 20+ години поминати со "нормални" тастатури решив дека е време за промена. Tenkeyless (без numpad) баш и не се доволно различни, а 75% се чудни, ретки и тешки за customization, па ми останаа 60%. Пред да стигне тука не бев баш сигурен дали 60% тастатура може да ми замени целосна тастатура со 103/104 копчиња, и дали ќе бидам задоволен од звукот и чувството на switch-овите.

  Одговорот на двете прашања е "Да".

  Не ми фали ниту едно копче (иако раката некогаш ми оди накај непостоечкиот enter од numpad-от). Ако некој користи Dvorak или Colemak, може да си ги препрограмира потребните копчиња и да добие нов layout. Може да се запишат и макроа (до 14-16 знаци) на скоро сите копчиња. Со помош на DIP switch-овите 1 и 3 на задната страна од тастатурата јас ги сменив Caps Lock со Windows копче кое го претворив во второ Fn копче, па после софтверски (со AutoHotKey) Caps Lock го претворив во Windows копче.. дрн, дрн. На кратко, на местото на Caps Lock имам Fn копче за полесен пристап.

  За switch-овите.. сакав да земам некој потивок switch затоа што ем куцам навечер, ем планирав да ја шетам тастатурата од дома до канцеларија со неколку луѓе и назад. Првиот избор ми беше Cherry MX Clear, ама никаде немаше Poker II со тој редок switch. Red и Black се тапа linear switches и ич не ми прават мерак, а Blue и Green се премногу гласни, па изборот падна на Cherry MX Brown. Нормално, како што обично се случува, една недела откако ја нарачав оваа, на Massdrop се појави Poker II со Clear. Yeah.

  Него, супер е Brown, само после 15-17 години куцање на гадни тастатури со гумени мембрани тешко е да се одвикнам од притискање на копчињата до крај (bottoming out). Cherry MX Clear е "потврд" switch од Brown, па ќе ми помогнеше со ова, ама бидна.

  Во иднина следат козметички модификации: нови копчиња (кога ќе ми здосадат сегашните) и некој убав USB кабел.

  tl;dr: Исто како со SSD - после купување на механичка тастатура, нема враќање назад.
   
  Последна промена: 3 Август 2014
  На Molec, dangthe, pepo123 и уште 7 други им се допаѓа ова.
 4. bokiscout

  bokiscout
  Unstoppable

  1,719
  2,015
  17 Март 2011
  Машко
  Embedded C, Linux Kernel, Java, JavaScript
  ^ колку пари и од каде?

  Линкот до рецензијата е невалиден..


  едит: Баш ме интересира како се снаогаш без PgUP, PgDown, Home, End и стрелките. Која е алтернативата со која може да се добие нивната функционалност.

  едит: fn кочињата дуплираат букви во функциски тастери... не се гледаше убаво на сликата.
   
  Последна промена: 3 Август 2014
 5. P.Overdrive

  P.Overdrive
  Gaining Experience

  453
  495
  23 Јуни 2010
  Го снемало сајтот во текот на ноќта. Како и да е, еве ја видео-рецензијата + уште една од geekhack.

  Веќе си сфатил за копчињата, ама еве за другите понатаму: стрелките се Fn + W/A/S/D, tilde е Fn + Esc, F1-F12 се Fn + бројките и минус/плус и така натаму. Не фали ништо, дури ни Print Screen/Scroll Lock/Pause.

  Ја купив од BangGood за цена малку пониска од сегашната (~91 евро со shipping преку SwissPost). Стигна за еден месец и имаше детално следење до локалната пошта.
   
  На bokiscout му/ѝ се допаѓа ова.
 6. FREEZX

  FREEZX
  Intern

  7
  15
  24 Август 2014
  Машко
  Massdrop shipping за македонија имаат? Некако ко да не ја видов Македонија таму.
  Во моментов ја има Quick Fire Stealth со кафеави свичови.
  https://www.massdrop.com/buy/cooler-master-storm?fb=link
   
 7. P.Overdrive

  P.Overdrive
  Gaining Experience

  453
  495
  23 Јуни 2010
  Немаат достава до Македонија, само до соседниве држави ако ти врши работа.
   
 8. Avid

  Avid
  Guru

  4,168
  6,210
  21 Јануари 2009
  Protip: поправете ја печатната грешка во насловот.
   
  На Alucard и Costigan_Jr им се допаѓа ова.
 9. FREEZX

  FREEZX
  Intern

  7
  15
  24 Август 2014
  Машко
  Им пишав да ги прашам дали ќе можат да не додадат у листата на држави, и секој случај USPS може да праи достава, досега ми имаат стигано пакети.
   
  На P.Overdrive му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Dr_KleX

  Dr_KleX
  Gaining Experience

  65
  65
  26 Јануари 2014
  Машко
  И мене многу ми се допаѓа К70, но дали ја имаш сретнато во некоја продавница во МК ? или некој начин од интернет да ја нарачаш ?
   
 11. dejan_str

  dejan_str
  Unbeatable

  8,149
  4,859
  8 Април 2011
  Машко
  Кај нас ја немам сретнато, да се нарача незнам, немам многу искуство со тоа.
   
 12. Alucard

  Alucard
  Шериф

  1,816
  1,654
  22 oктомври 2012
  Машко


  Па не е баш само во насловот, целиот прв пост е така:


  @xenon: Да не си правел Copy/Paste на тој поим за да скратиш куцање, па не си приметил дека има печатна грешка...? :)
   
  Последна промена: 25 Август 2014
 13. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,031
  26,747
  4 Септември 2008
  Што ќе правиме сега, многу лошо, има утнато по една буква на 5-6 збора? :(
   
  На Avid му/ѝ се допаѓа ова.
 14. dejan_str

  dejan_str
  Unbeatable

  8,149
  4,859
  8 Април 2011
  Машко
  Poker тастатуриве доста станаја популарни на нет повторно :D Ме бендисува кај повеќево механички што се без шминки и некој луди форми тику едноставни.
   
 15. xenon

  xenon
  Guru

  3,790
  9,501
  15 Јануари 2011
  Машко
  Зборот е неологизам, апропо како некој субвенциониран администрациски Танаско решил да го заведе како т.н. правопис воопшто не ми е гајле. Реално, уредот би требало да се вика ПРЕКИНУВАЧКА ако се раководиме по прекинувач, т.е. македонскиот збор за тастер кој е србизам.
   
 16. salamander

  salamander
  Gaining Experience

  205
  231
  16 ноември 2011
  Машко
  Забегувате од темата...

  А зошто „Прекинувачка“, каде најде прекинувач во keyboard??? Зошто се водиш по „србизмот“ ако го неќиш толку?

  Или ти сакаше да се воведат во македонскиот речник зборовите „цигаропопелотресник“, „околупојасен панталононодржач“ и други смешки на кои моментално не ми текнува :)

  Подобро кажи незнаев, моја грешка, а не „Танаско“ да ти е крив за се XD

  zz
   
  На Avid му/ѝ се допаѓа ова.
 17. moongose

  moongose
  Unstoppable

  2,063
  2,307
  19 Јули 2013
  Кога веќе забегавме, тастер ≠ прекинувач, а потеклото на зборот не е српско туку е италијанско (tasto). :)
   
  На Metuzalem и Avid им се допаѓа ова.
 18. Avid

  Avid
  Guru

  4,168
  6,210
  21 Јануари 2009
  Супер за тебе што не ти смета.
  Sigh.
  Ех, би сакал и мене да не ме напињаа и паѓаа во очи вакви работи.
  Ај одговори му на @Alucard и мене ме интересира.
   
 19. Bla4KRa1n

  Bla4KRa1n
  Gaining Experience

  137
  101
  15 Април 2009
  Машко
  IT
  Дали тастатурата Bloody B120 (http://www.bloody.tw/en/productsKEY.php?pid=11) е механичка? Мислам дека е механичка ама не сум сигурен.. :annoyed:

  Edit: Не била механичка.. :)
   
  Последна промена: 17 Септември 2014
 20. Zeuus

  Zeuus
  Баниран/a

  271
  139
  22 Јуни 2012
  Машко
  Информатичар
  пред 5 дена ја зема другар,јас му ја препорачав бидејќи ја гледав на нет ја немав користено и му кажав на другар да ја земе да ја проба,искрено се изненадив од тастатурата.
   
 21. bokiscout

  bokiscout
  Unstoppable

  1,719
  2,015
  17 Март 2011
  Машко
  Embedded C, Linux Kernel, Java, JavaScript
  А4 tech немаат механички тастатури тастатури кои се продаваат надвор од Азија. Имаат неколку модели (за азиски пазар) ама и тие не користат Chery MX механички свичеви туку некои сосема трети така да отпаѓаат од игра и да најдете некој кој ке ви ја донесе.
   
 22. Punishermk

  Punishermk
  Gaining Experience

  88
  87
  29 Август 2012
  Машко
  На bokiscout му/ѝ се допаѓа ова.
 23. bokiscout

  bokiscout
  Unstoppable

  1,719
  2,015
  17 Март 2011
  Машко
  Embedded C, Linux Kernel, Java, JavaScript
  Треба да се проба!

  Директна спроедба со другиве модели неможе да се направи затоа што не користи chery свичеви туку некои сосема трети за кои велат дека се слични на chery red (линеарни) ама малце потешки.

  Генрално јас би ги избегнал линеарните свичеви затоа што освен што ке го избегнеме ефектот од дефорамција на гумената мембрана на евтиниве тастатури не нуди ништо повеке.

  Во секој случај цената од 2 800 мкд е одлична, и другите евтини кинези се по околу 2500 мкд груба проценка (конверзија од локална валта во долари, па доларите во денари).


  Едит:
  На едно youtube видео прочотав дека се Kaihl свичеви.
   
  Последна промена: 26 Септември 2014
  На Punishermk му/ѝ се допаѓа ова.
 24. dramallama

  dramallama
  Gaining Experience

  366
  259
  24 Јануари 2013
  Машко
  Како што рече боки, треба да ја пробаш на лице место. А иначе јас користам Чери црвени свичеви, и има огромна разлика од мембранска тастатура, иако се линеарни. Прилично многу сум задоволен од филингот при куцање, и покрај тоа што се оштрам да земам некоја со кафеави скоро.
   
  На Punishermk и bokiscout им се допаѓа ова.
 25. P.Overdrive

  P.Overdrive
  Gaining Experience

  453
  495
  23 Јуни 2010
  Како сопственик на тастатура со Cherry MX Brown, те советувам да побараш некоја со Cherry MX Clear. Ако успееш да најдеш, супер. Ако не, и кафеавите се тамам :)
   
  На Punishermk му/ѝ се допаѓа ова.
Слични теми
 1. AMD_fan
  Одговори:
  16
  Прегледи:
  2,502
 2. ipowerboy93
  Одговори:
  23
  Прегледи:
  2,389
 3. Banjifiko
  Одговори:
  15
  Прегледи:
  1,587
 4. coNNectMKD
  Одговори:
  13
  Прегледи:
  1,001
 5. The_EvilLord
  Одговори:
  5
  Прегледи:
  232
Вчитување...

Сподели

Вчитување...