1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Mеханички тастатури

Дискусија во форумот 'Oстанато' започната од xenon, 19 Јануари 2014.

1. Sephiroth

Sephiroth
    Баниран/a

3,492
    2,518
    14 Мај 2008
    Машко
    Направена е со Kaihl свичеви кои што се (лоша) копија на CherryMX. На нет има споредба на свичевите на која јасно се гледа значително понискиот квалитет на овие свичеви. Но затоа се 50% поевтини такстатурите што ги користат.

На Punishermk му/ѝ се допаѓа ова.
  2. vlavot

vlavot
    Medicus

2,966
    2,942
    29 oктомври 2009
    Машко
    Medical Doctor
    Луѓе дај кажете кај да најдам кај нас Corsair K70 со MX Blue, не сакам од интернет да порачувам?

На Molec му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Molec

Molec
    Unstoppable

1,351
    2,167
    18 Мај 2011
    Машко
    Све ме занима
    Нема кај нас :( ако најдеш кажуј и ја зимам одма.

4. vlavot

vlavot
    Medicus

2,966
    2,942
    29 oктомври 2009
    Машко
    Medical Doctor
    Ае упм, нишо нема кај нас, најдов една на ибеј 160 усд со се шипинг, ама па таа е од првата верзија, има сега втора верзија од блу. со црна позадина алуминиум и црвено светло, а и општо најубава тастатура е к70.

5. Tegla

Tegla
    Gaining Experience

196
    357
    19 Јуни 2014
    Машко
    Не знам зошто толку слаб интерес од фирмите за носење квалитетна периферија. Тастатура е тастатура и да застари пак е релевантна и по 10 години, сигурно ќе се продаде кога тогаш.

На dangthe му/ѝ се допаѓа ова.
  6. dramallama

dramallama
    Gaining Experience

366
    259
    24 Јануари 2013
    Машко
    На salamander му/ѝ се допаѓа ова.
  7. psyside

psyside
    Rising Star

26,031
    26,747
    4 Септември 2008
    Teмата ја поставив како важна, во неа може да зборите и за глуфци, и све што е поврзано за периферија.

Последна промена: 2 Март 2015
  8. Spamalot

Spamalot
    Gaining Experience

908
    234
    13 Јуни 2011
  9. OldSchoolPvP

OldSchoolPvP
    Practice makes perfect

741
    1,179
    13 Февруари 2014
    Машко
  10. Metuzalem

Metuzalem
    Epic

6,385
    11,588
    28 ноември 2010
    Машко
    Tootle puffer
    #protip #lifehack Викаат дека овие гумички фаќале за cherry тастерите. Мојата сегашна тастатура (G710+) веќе има фабрички и не знам дали е баш и само поради нив, но веќе година дена не престанува да ми го прави меракот.

На Nikola Sone му/ѝ се допаѓа ова.
  11. dangthe

dangthe
    Practice makes perfect

1,097
    1,383
    5 Септември 2008
    Машко
    Нема да ти понуди подобро искуство од било која друга механичка тастатура. Плус, ако е од верзиине со гумиран премаз, тоа се лиже доста брзо и после изгледа одвратно.

На Spamalot му/ѝ се допаѓа ова.
  12. vlavot

vlavot
    Medicus

2,966
    2,942
    29 oктомври 2009
    Машко
    Medical Doctor
    Во ред е рејзерот, има kailh свичеви кои не мора да се лоши, туку едноставно рејзер не им се чека и не може да се расправа со cherry колку и какви и кога да им даде свичеви.
    Од таа причина почнаа сами да си прават. Зелените на blackwidow се исти како cheery mx blue со 50+ грама притисок, и пат на активирање на гриин копчињата е пократок некаде 2.5 мм наспроти 3.0 од чери. Мада ја мислам нема да осетиш разлика.
    Во целост ако ти се свиѓа блу земи ја рејзерот нема да осетиш разлика.

На Spamalot му/ѝ се допаѓа ова.
  13. bobipp

bobipp
    Gaining Experience

275
    138
    13 ноември 2009
    Предлог за тивка тастатура, ама стварно тивка. Кај братучед ми видов има некоја Enjoy или како беше..абе како на памук да стискаш :D

14. Sephiroth

Sephiroth
    Баниран/a

3,492
    2,518
    14 Мај 2008
    Машко
    Си ја утнал темата.

На Lokvan, FLEGMA, Oktar и уште 2 други им се допаѓа ова.
  15. prichina

prichina
    Cuda 5.5

7,810
    5,012
    24 Мај 2009
    Машко
    Мултимедиа (Филм и Тв)
    Сакам темава да се вика Тема за Тестатури, затоа што во последно време фетиш ми станаа тестатури со мекани, беззвучни тастери. А, сега, да се вратам на темата и цитатот на Sephiroth.
    Додека комплетно се сложувам со твојата изјава, штета што е само достапна со тастери од оваа архитектура, а нема и механичка варијанта, затоа што дизајнот на оваа тестатура е ПреПрекрасен....

Да се вратам на мојот фетиш, тастери - безвучни мекани стисоци :) Дали конкретно овој израз од реченицата dirty peasant rubberband (секако, peasant го укапирав како дел од интерна шега) , значи дека овие тастери кај оваа тестатура конкретно се гумени мекани тастери кои продуцираат речиси нечујно аудио :) Или пак, да го преформулирам прашањето, колку видови (немеханички) бомбони (тастери) постојат? Со пократок стисок, подолг стисок, ..аммм.... полупластични, комбо: пластика-гума....пример, на работа имам една Genius , која е со пластични тастери, а многу мекан стисок имаат и се стандардна големина.....лудило е тестатурата за пишување, друг пример, дома имам леново лаптоп модел 3000 N200 , има мекани пластични кратки бомбони и оваа е лудило....

Го повикувам Dr. Sephiroth , ако може да одржи предавање на оваа тема, во името на целиот форум :) , како што пред некоја година даде децидно генијално предавање за какви видови Мауси постојат, нивниот дизајн(грип, мип....palm, claw, итн.), архитектура (ласер/оптика/механика) и нивните спецификации....доколку ја познаваш оваа тематика, имаш било какви информации или може да не насочиш каде да читнеме нешто би било многу закон...пример да знаеме која фирма прави најиздржливи, која најмекани бомбончиња итн....

Ако може :)

Мислам дека гумени кратки безвучни бомбончиња се за мене најдобрата комбинација. Онака ептен ми се разви фетиш. Оваа тестатура шо ја спомнавме, SteelSeries Apex Raw , баш сакам да ја осетам, ќе отидам до салонот на Анхоч....

На tomaso му/ѝ се допаѓа ова.
  16. tomaso

tomaso
    Practice makes perfect

1,028
    1,541
    25 Јануари 2008
    Машко
    Има и механичка Stellseries M800 само што е грда на изглед за разлика од apex raw, ја нема таа елеганција и тој дизајн.
    А за цената да не прајме муабет 199усд/199евра.А кај нас не се луди да ја донесат

На JensenInterceptor и prichina им се допаѓа ова.
  17. prichina

prichina
    Cuda 5.5

7,810
    5,012
    24 Мај 2009
    Машко
    Мултимедиа (Филм и Тв)
    Да, Apex-от ја праи ултра секси, скратените бомбончиња.

18. Sephiroth

Sephiroth
    Баниран/a

3,492
    2,518
    14 Мај 2008
    Машко
    Rubberband тастатури имаш 2 типа - обични и scissor свичеви.
    - Обичните се оние што ги среќаваме во секоја ебана тастатура од 200 до 3000 денари, тастер, гума и понекад федерче.
    - Scissor свичеви најчесто се среќаваат кај лаптопи и кај некои десктоп тастатури, воглавно имаат краток стисок и даваат убав тактилен фидбек, личи на механичко дугме, ама не е.

Механичките свичеви си се посебна наука, нема да се замарам со куцање, само ќе ти дадам линк:
    http://www.overclock.net/t/491752/official-mechanical-keyboard-guide

На prichina му/ѝ се допаѓа ова.
  19. prichina

prichina
    Cuda 5.5

7,810
    5,012
    24 Мај 2009
    Машко
    Мултимедиа (Филм и Тв)
    Ама ти пак се врати на механичките.... :)

20. Isak Keyten

Isak Keyten
    Practice makes perfect

1,122
    1,266
    25 ноември 2014
    Луѓе, дајте препорака за ефтина, scissor switch тастатура, без нумпад, без backlight, со долг бекспејс и еднореден ентер.
    Јас најдов многу фино ревју за една кинеска (линк до ривјуто) и тоа не е скапа - 20 долари.
    Али би преферирал некоја од скопје да најдам ваква.

21. Pane24

Pane24
    Unstoppable

4,397
    3,730
    31 oктомври 2012
    Машко
    Копач на етериум
    Мислам дека некој ја спомна мојава SteelSeries Apex Raw :D Прашај ме мене ке ти кажам какво е чуството .

На prichina му/ѝ се допаѓа ова.
  22. prichina

prichina
    Cuda 5.5

7,810
    5,012
    24 Мај 2009
    Машко
    Мултимедиа (Филм и Тв)
    Какво е чувството, @Pane24 ? :)

23. Isak Keyten

Isak Keyten
    Practice makes perfect

1,122
    1,266
    25 ноември 2014

Никој бе да нема да препорача вакво тастатурче во скопјево?

24. prichina

prichina
    Cuda 5.5

7,810
    5,012
    24 Мај 2009
    Машко
    Мултимедиа (Филм и Тв)
    Оваква големина? Па имам глеано бе, по продавнициве, само нема излеа на сајтовиве иложено сличе...ќе треба да се шеташ излеа, да ме убиеш не ми текнува кај глеав баш....
    Сигурно ќе се јави некој да каже, коа ќе види, пошо темава треба да и се смени насловот можеби, општо за тестатури дека неаме друг стики тема.

25. Pane24

Pane24
    Unstoppable

4,397
    3,730
    31 oктомври 2012
    Машко
    Копач на етериум
    Комфортно , пишувањето е меко , брзо се пишува . Додека пишувам зглобовите ми се потпрени на нејзе односно тоа доле што е како продолжеток . Спејс копчето е широко и нема шанси да го промашеш и со кој било прст или кај и да притиснеш реагира веднаш . Како посебна предност ги земам додатните копчиња М1 па се до м12 или Мx1 .... Mx5 коишто се програмираат за брз пристап на игри , апликации или како замена на било кое копче. Уствари сите копчиња можат да се програмираат. Светлото не мава в очи навечер во потполна темнина , и ти дава некое чуство на удобност. Како мана би го сметал тоа што тропат копчињата малце али се навикнав. Патем пишувањето со нејзе е брзо и брзо се навикнав на нејзе така да не ми треба да гледам во копчињата додека ти пишувам :p

Слични теми
  1. AMD_fan
    Одговори:
    16
    Прегледи:
    2,502
  2. ipowerboy93
    Одговори:
    23
    Прегледи:
    2,389
  3. Banjifiko