1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Македонски Пошти- општа дискусија

Дискусија во форумот 'Генерална дискусија' започната од TATA_MATA, 28 Мај 2016.

Како сте задоволни од услугите на Македонски Пошти?

 1. Да, задоволен/а сум

  12.2%
 2. Ок се, сум немал/а некакви особени проблеми

  39.1%
 3. Не сум задоволен/а

  20.0%
 4. Не сум воопшто задоволен/а

  28.7%
 1. olikomerc

  olikomerc
  Unstoppable

  4,580
  3,516
  11 Декември 2008
  Машко
  Мали Пратки - скролај најдолу има телефон и мејл. Прати им на мејл, нареден ден пратката е кај тебе.
   
  На bokiscout му/ѝ се допаѓа ова.
 2. sinsinsin

  sinsinsin
  Intern

  8
  0
  22 ноември 2019
  Женско
  дали има некој искуство со ЕМS? по правило пратките од странство стигаат за 4-6 дена а мене ми е испратена минатата среда и не само тоа туку цела недела ми стои во транзит и нема никаков апдејт кога го пребарувам бројчето за следење. дали да ги контактирам EMS во Скопје или тие мене ќе ме контактираат, односно ќе ми донесат ливче да ја подигнам во пошта ако е веќе стигната?
  [COLOR=rgba(0, 0, 0, 0.87)][/COLOR]
   
 3. bicikle

  bicikle
  On your way to fame

  1,803
  863
  3 Март 2018
  е ај овај бројов сва сереќа ми стигна, како да го следам? LP00157202981462
  или овај
  UC650532414YP
   
 4. Pinceta

  Pinceta
  Gaining Experience

  552
  163
  16 Март 2011
  Машко
  Steam:
  tadamtadam
  Дали навистина границата за царинување по вредност ја симнале од 50€ на 25€ ?

  едит: Најдов на страната си стои 45€ , се надевам ажурни се и тоа што го слушнав е дезинформација.
  Мали Пратки
   
  Последна промена: 20 Декември 2019
 5. Excalibur

  Excalibur
  Gaining Experience

  436
  218
  18 oктомври 2019
  Машко
  Немој со вакви непроверени изјави, има луѓе со слабо срце овде. Сите чекаат зголемување, кај отиде ти...?
   
  На bicikle му/ѝ се допаѓа ова.
 6. sinsinsin

  sinsinsin
  Intern

  8
  0
  22 ноември 2019
  Женско
  пратка од 100 долари колку ќе ми ја царинат? :please:
   
 7. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,075
  26,778
  4 Септември 2008
  ~1500
   
 8. Excalibur

  Excalibur
  Gaining Experience

  436
  218
  18 oктомври 2019
  Машко
  Околу 136$ вкупно.
   
 9. Vilijam Mijalkov

  Vilijam Mijalkov
  Intern

  2
  0
  19 Декември 2019
  Машко
 10. Vilijam Mijalkov

  Vilijam Mijalkov
  Intern

  2
  0
  19 Декември 2019
  Машко
  Zdravo na site sakam da ve prasam dali nekoj znae vo Sabota dali raboti carinata vo posta 2 kaj zeleznicka taa carina sto e vo sklop na samata posta ?
   
 11. lynx

  lynx
  Unstoppable

  3,372
  3,086
  4 Септември 2008
  Како дојде до сумата кога не знаеш што е нарачано?
   
  На moongose и HocusPocus им се допаѓа ова.
 12. Excalibur

  Excalibur
  Gaining Experience

  436
  218
  18 oктомври 2019
  Машко
  Мали Пратки

  Ако ги знаеш процедурите прашај го човекот што нарачал и одговори му. Јас не можам пошто може да е негова лична работа. Не ми реплицирај мене.
   
 13. lynx

  lynx
  Unstoppable

  3,372
  3,086
  4 Септември 2008
  Кои мали пратки, сумата е 100 долари. Ти реплицираш јас тебе ти реплицирам, форум е ова.
  За да му дадеш на некого таков одговор треба да знаеш што роба има нарачано, не за се е една иста ставка.
   
 14. Excalibur

  Excalibur
  Gaining Experience

  436
  218
  18 oктомври 2019
  Машко
  Ок не знаев дека за 100$ може камион да порачаш. Јас пак ти потенцирам. Реплицирај му на човекот и објасни му го тоа што го знаеш. Секоја нова информација е добредојдена за сите. Со паушални одговори на мојот одговор нема ништо да помогнеш.
   
 15. lynx

  lynx
  Unstoppable

  3,372
  3,086
  4 Септември 2008
  Твојот одговор е паушален, не мојот што ти реплицирам каде му кажа дезинформација.
  Парфем од 100 долари, нема ист процент на ДДВ и царина како што е електроника од 100 долари. Пред да дадеш одговор информирај се како оди царинењето и даночењето на пратките.
   
  Daniel86, Necromancer и на Fatal1ty_ им се допаѓа ова.
 16. Excalibur

  Excalibur
  Gaining Experience

  436
  218
  18 oктомври 2019
  Машко
  Ај вака да разјасниме нешто.

  1. Мојот одговор е релевантен колку што е релевантен форумов за прашања и одговори поврзани со царински ставки во државава.
  2. Исто така е релевантен колку што е релевантна јавно објавената информација на страницата на Царина.
  3. Воопшто не сум заинтересиран дополнително да се информирам, доволна ми е јавната информација. Ако имаш конкретен доказ колку е царината за конкретната пратка и дека мојата информација не е точна, приложи конкретна сума од прва рака.
  4. Членот не прашува за сума од 10.000$ и нема да банкротира поради мојот евентуално (според тебе претпоставено) погрешен одговор.
  5. Не ми соли памет што, кога и дали треба да напишам, како и што треба да направам пред да напишам, доколку истото не ги крши правилата на форумот. А и ако е тоа случај, не си ти надлежен..

  Мислам дека се разбравме.
   
 17. moongose

  moongose
  Unstoppable

  2,064
  2,308
  19 Јули 2013
  Јас пак не разбрав како стигна до сумата од 136 долари.
   
 18. Excalibur

  Excalibur
  Gaining Experience

  436
  218
  18 oктомври 2019
  Машко
  ЦАРИНСКА УПРАВА НА РЕПУБЛИКА СЕВЕРНА МАКЕДОНИЈА


  Адреса:Ул.„Лазар Личеноски“ бр.13 - 1000
  Скопје
  1000
  Северна Македонија
  Телефон:02 3 116 188
  Факс:02 3 237832
  Почетна
   
 19. moongose

  moongose
  Unstoppable

  2,064
  2,308
  19 Јули 2013
  Вака ќе стигнеме до царинска управа. А како стигна до сумата до 136 долари?
   
 20. Excalibur

  Excalibur
  Gaining Experience

  436
  218
  18 oктомври 2019
  Машко
  Курсеви – Абакус
   
 21. moongose

  moongose
  Unstoppable

  2,064
  2,308
  19 Јули 2013
 22. Excalibur

  Excalibur
  Gaining Experience

  436
  218
  18 oктомври 2019
  Машко
  Ти дадов линк адекватен на нивото на твоето знаење според прашањата што ги поставуваш. Ако имаш проблем со курсот, има уште онлајн курсеви за пониско ниво. Работат со пластелин.
  Ај сеа прошетај малку, убаво е времето.
   
  На causevd му/ѝ се допаѓа ова.
 23. mihovkris

  mihovkris
  On your way to fame

  1,187
  840
  1 Јуни 2016
  Добро, може ли да престанете и двајцата да си ги мерите и да пишите од кај сте дошле до таа сума за дискусијата да продолжи во нормален правец?
  Фала.
   
 24. moongose

  moongose
  Unstoppable

  2,064
  2,308
  19 Јули 2013
  Прашањето беше многу кратко и јасно. Многу полесно и за тебе, а корисно за сите ќе беше да го напишеше одговорот, наместо да постираш линкови, кои патем немаат врска со одговорот на прашањето, но затоа пак даваат одговор за твојата ароганција, дрскост и некултура.
  Токму тоа и јас сакам да дознаам, како е дојдено до сумата. А и тебе линковите не ти помогнаа?!
   
  На Necromancer му/ѝ се допаѓа ова.
 25. Андреј

  Андреј
  Gaining Experience

  144
  352
  4 Септември 2012
  Машко

Сподели

Вчитување...