1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Македонски Пошти- општа дискусија

Дискусија во форумот 'Генерална дискусија' започната од TATA_MATA, 28 Мај 2016.

Како сте задоволни од услугите на Македонски Пошти?

 1. Да, задоволен/а сум

  12.2%
 2. Ок се, сум немал/а некакви особени проблеми

  39.2%
 3. Не сум задоволен/а

  20.1%
 4. Не сум воопшто задоволен/а

  28.5%
 1. Excalibur

  Excalibur
  Gaining Experience

  506
  279
  18 oктомври 2019
  Машко
  Не си требал да отвараш case. Имаш уште месец дена заштита. Зошто не си го контактирал прво продавачот?
   
 2. Audiofil

  Audiofil
  Gaining Experience

  839
  329
  28 oктомври 2007
  Пуштена е порака до продавачот на 05 декември и сеуште нема одговор а техничката подрѓка од ebay му дава рок до 11 декември да одговори.
   
 3. Excalibur

  Excalibur
  Gaining Experience

  506
  279
  18 oктомври 2019
  Машко
  Тоа е затоа што веќе си отворил case. Нормална процедура...
  Ти сакаш да ја добиеш без пари или?
   
 4. ARMac

  ARMac
  Орган

  6,372
  7,355
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Можда истото муле ја носело од Прага со мојата. Чекај утре дали ќе се апдејтира.
   
  На Vlecka му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Excalibur

  Excalibur
  Gaining Experience

  506
  279
  18 oктомври 2019
  Машко
  @Аудиофил
  Не руши твојата ништо, имам две пратки добиено до сега после два месеци чекање со China post.
  Она што ќе сруши е .... ќе не сруши нас од ebay пошто и тие се свесни дека доцнат пратките. Затоа даваат време +30 дена за отварање диспјут.
   
 6. Vlecka

  Vlecka
  Gaining Experience

  328
  169
  28 Јуни 2013
  Јеп, пред некое време 3 дена ја распакуваа...Мислам дека рекоа 5 тона била цела.
   
 7. it_boy

  it_boy
  Gaining Experience

  392
  309
  9 Јули 2018
  Машко
  Дали ќе работат понеделник дека е празник?
   
 8. Boco1987

  Boco1987
  Gaining Experience

  132
  92
  25 Март 2017
  Машко
  Нема да работат
   
  На bicikle и it_boy им се допаѓа ова.
 9. Riste19

  Riste19
  Gaining Experience

  502
  189
  14 ноември 2016
  Машко
 10. Excalibur

  Excalibur
  Gaining Experience

  506
  279
  18 oктомври 2019
  Машко
  Ете... и сеа шо праиме со отворениот диспјут? Ако продавачот ги врати парите во меѓувреме?

  @Audiofil
  Сега биди фер и затвори го диспјутот. Ако веќе те исплатил што не би ме чудело, врати му ги парите. Не е тој крив што Прага - Скопје патуваат повеќе од еден месец.
   
  goceiva, Vlecka, ARMac и на уште 1 им се допаѓа ова.
 11. Riste19

  Riste19
  Gaining Experience

  502
  189
  14 ноември 2016
  Машко
  Епа токму поради вакви работи 95% од продавачите на Али го скинаа China Post Registered Air Mail, пример од оваа продавница https://www.aliexpress.com/item/32969070581.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.1a4f4c4dVzDDNB што убаво си зимав со Free Shipping , сега оп 3 долара оп 4 долара ме ебава за AliExpress Standard Shipping на секоја нарачка, епа ако ни е.
   
  На Excalibur му/ѝ се допаѓа ова.
 12. bicikle

  bicikle
  On your way to fame

  1,806
  866
  3 Март 2018
  Поштата не ебава, не народот. Само мене колку пратки ми се вратиле, ради што некого го мрзело да ми донесит картонче, дс внесит број или слично .
   
 13. Excalibur

  Excalibur
  Gaining Experience

  506
  279
  18 oктомври 2019
  Машко
  А зошто те мрзело да одиш да си ја побараш? Ако веќе знаеш дека стигнала и дека дреме во пошта?
   
 14. steelseries

  steelseries
  On your way to fame

  846
  535
  20 Декември 2015
  Машко
  Не сите пратки знаеме дека стигнале, сега од 11 пратки само за 2 пишуваше, се остало ништо не појавуваше на ниедна тракинг страна. Али секој ден проверувам сандаче. И да иде да си ја бара пратката не ја даваат без картонче. 4 дена се шетав иако беше во поштата, морало да се подигни како што пишува на картончето.
   
 15. Excalibur

  Excalibur
  Gaining Experience

  506
  279
  18 oктомври 2019
  Машко
  Колку што јас се сеќавам, на сите пратки кои имале тракинг, во моментот кога ќе ја остават на шалтер пишувало "за испорака на шалтер". И да не донеле картонче, тоа е знак дека е оставена за подигање. Не можат директно да ја вратат ако не ја помине процедурата.
  Е сега тие што се без тракинг се веќе друга приказна. SmartSelect_20191208-190358_17TRACK.jpeg
   
 16. steelseries

  steelseries
  On your way to fame

  846
  535
  20 Декември 2015
  Машко
  Абе иаме тракинг, ама тракингот што го ставаат нашите не е ко на алиекспрес, сите RTxxxxxxMK ми стигнаа, а неможев да видам дали се во МК
   
 17. Excalibur

  Excalibur
  Gaining Experience

  506
  279
  18 oктомври 2019
  Машко
  А што се однесува до овие пратки што начелно се вратени, нека постира некој тракинг од таква пратка да видиме како се движела и зошто се вратила...?
  Како на сликава... 20191208_191050.jpeg
   
 18. Excalibur

  Excalibur
  Gaining Experience

  506
  279
  18 oктомври 2019
  Машко
  Абе зборам за тракинг броеви што ги регистрира нашава пошта, не за тие што не ги регистрира.
   
 19. comakot

  comakot
  Gaining Experience

  246
  137
  23 Февруари 2017
  Машко
  Да се надоврзам за ова на една адреса живееш а на друга идат, исто правам јас бидејќи секогаш има дома некој а адреса на лична карта шѕо ми е поретко има подома, поштарот си знае си отвара врата и остава пратка што морам да признам не е нормално xD а и да има проблем во иста зграда се двете адреси ама досега ала вера немало проблем

  Испратено преку фиксен
   
 20. TATA_MATA

  TATA_MATA
  Practice makes perfect

  1,653
  1,912
  25 Март 2013
  Машко
  Момци, што се случува со страната на Македонски пошти? Не работи ми се чини 2 месеци. Која е последната информација?
   
 21. Маша

  Маша
  On your way to fame

  240
  526
  24 Април 2007
  Женско
  Не си бил на вистинско место во вистинско време. Причата е иста, библиска... некогаш отвора, некогаш не. Во моментов на пример, кај мене е ОК.
   
  Последна промена: 8 Декември 2019
  На TATA_MATA му/ѝ се допаѓа ова.
 22. mihovkris

  mihovkris
  On your way to fame

  1,247
  891
  1 Јуни 2016
  Јас три пратки успевам да проверам и тоа е тоа, после оди down.
   
  На Riste19 му/ѝ се допаѓа ова.
 23. TATA_MATA

  TATA_MATA
  Practice makes perfect

  1,653
  1,912
  25 Март 2013
  Машко
  Јас во последните 2 месеци имам проверено преку 20-тина пати, страната на Пошти еднаш не се подигна
   
 24. bicikle

  bicikle
  On your way to fame

  1,806
  866
  3 Март 2018
  Сега поштарот што земат плата го мрзит, ја работава негоја да ја работа за без пари. Ако не па и овие уз пат што ми се да ги однеса, да не се мачит поштаров. За да излезит бројчето неклн треба да се наканит да го земит пакетчето, да го поминит со скенер и да го внесит. Ама процедура е тоа, кој ќе се замарат...
   
  На bLaCk AnArChY му/ѝ се допаѓа ова.
 25. DarthJe5us

  DarthJe5us
  Practice makes perfect

  1,532
  1,184
  2 Јануари 2012
  Некој да не знае од Шпанија пратка за колку време би стигнала отприлика?
   

Сподели

Вчитување...