1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Македонски Пошти- општа дискусија

Дискусија во форумот 'Генерална дискусија' започната од TATA_MATA, 28 Мај 2016.

Како сте задоволни од услугите на Македонски Пошти?

 1. Да, задоволен/а сум

  12.2%
 2. Ок се, сум немал/а некакви особени проблеми

  39.1%
 3. Не сум задоволен/а

  20.0%
 4. Не сум воопшто задоволен/а

  28.7%
 1. Vlecka

  Vlecka
  Gaining Experience

  325
  169
  28 Јуни 2013
  На место е и ова, нема збор.
   
 2. steelseries

  steelseries
  On your way to fame

  845
  538
  20 Декември 2015
  Машко
  Ми стигна некоја пратка, но тракингот на ливчево не се совпаѓа воопшто со онаа на алиексрес што се дадени. На ливчево пишува RTxxxxxxxx (x се броевите), некоја грешка е или тракингот на алиекспрес од самиот почеток бил фејк?
   
 3. Excalibur

  Excalibur
  Gaining Experience

  436
  218
  18 oктомври 2019
  Машко
  Дали некој знае кој тип на тракинг број даваат "4PX Singapoure post OM pro" и колку им трае испораката обично?
   
 4. ARMac

  ARMac
  Орган

  6,199
  7,124
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  не е препорачано. Никој незнае колку ама просек 2-3 месеца.
   
  На Excalibur му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Riste19

  Riste19
  Gaining Experience

  490
  183
  14 ноември 2016
  Машко
  UB123456789SG

  Обично 20-25 дена.
   
  На Excalibur му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Excalibur

  Excalibur
  Gaining Experience

  436
  218
  18 oктомври 2019
  Машко
   
 7. moongose

  moongose
  Unstoppable

  2,064
  2,308
  19 Јули 2013
  Бреее киргистанска пошта... Нарачано на 12.11 2019-12-03 14.12.39_www.posta.com.mk_Следење на пратки.png
   
 8. stormce

  stormce
  Intern

  44
  21
  8 Февруари 2018
  Машко
  И јас имав нарачка од тој период со истата пошта и на ист датум dispatched overseas (23.11), ама уште не ја регистрира дека е влезена во МК
   
 9. Riste19

  Riste19
  Gaining Experience

  490
  183
  14 ноември 2016
  Машко
  На почетокот бројчето е со RF или RB?
   
 10. stormce

  stormce
  Intern

  44
  21
  8 Февруари 2018
  Машко
  RBxxxxxxxxxSG
   
 11. Vlecka

  Vlecka
  Gaining Experience

  325
  169
  28 Јуни 2013
  Имав нарачка летната на 20ти навака, после оваа од 23-ти ја скенираа.
   
  На stormce му/ѝ се допаѓа ова.
 12. stormce

  stormce
  Intern

  44
  21
  8 Февруари 2018
  Машко
  Еве денес ја регистрира дека стасала во пошта, сигурно имале повеќе гужва додека ги испроцесираат пратките :)
   
 13. kapistec

  kapistec
  Intern

  35
  9
  4 Февруари 2015
  Машко
  pravnik
  2019-12-04 21:50

  Skopje PC 1005, Vo Posta

  2019-12-04 09:59
  Skopje -20 1020, Vo Posta

  2019-12-03 16:30
  Skopje IO 1003, Vo Posta

  2019-12-03 11:45
  MKSKPB, Pristignata vo Naizmeni!na po{ta(Vlez)
  Ми стигна пратка од Ebay. Моментално се води Skopje PC 1005, Vo Posta. Каде се наоѓа оваа пошта во Скопје и како оди постапката пошто веројатно треба давачки (над 45 евра е, царина пошто не е од ЕУ, данок)?
  Ви благодарам
   
 14. Excalibur

  Excalibur
  Gaining Experience

  436
  218
  18 oктомври 2019
  Машко
  Незнам зошто прво дава статус дека е стигната во Карпош па вратена во 1005? Освен ако планирале да ја пратат па се предомислиле.
  Документи можеш да пратиш на:
  [email protected]
  Слика од нарачката или трансакција.
  Можеби е најдобро прво да прашаш на лице место. А што се однесува до тоа дали е од EU или не, мислам дека не менува ништо во однос на давачките...
  Можеби е најдобро да причекаш или да отидеш до пошта Карпош да прашаш прво.
   
  На kapistec му/ѝ се допаѓа ова.
 15. moongose

  moongose
  Unstoppable

  2,064
  2,308
  19 Јули 2013
  Оваа пратка не поминала низ царина, само треба да се решат да ти ја донесат.
   
  На Mar tiN и kapistec им се допаѓа ова.
 16. ARMac

  ARMac
  Орган

  6,199
  7,124
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Да не е проблем со адресата да провериш.

  Еднаш мене ми турија пратка во населба Даме Груев, а уствари адресата ми е ул. Даме Груев.
   
  На kapistec му/ѝ се допаѓа ова.
 17. kapistec

  kapistec
  Intern

  35
  9
  4 Февруари 2015
  Машко
  pravnik
  2019-12-05 09:57

  Skopje IO 1003, Vo Posta

  2019-12-05 08:25
  Skopje IO 1003, Vo Posta

  2019-12-04 21:50
  Skopje PC 1005, Vo Posta

  2019-12-04 09:59
  Skopje -20 1020, Vo Posta

  2019-12-03 16:30
  Skopje IO 1003, Vo Posta

  2019-12-03 11:45
  MKSKPB, Pristignata vo Naizmeni!na po{ta(Vlez)
  Сега е пак во Skopje IO 1003, Vo Posta. Поима немам што е работава. Ваљда ќе стигне.
   
 18. Excalibur

  Excalibur
  Gaining Experience

  436
  218
  18 oктомври 2019
  Машко
  Ако не отидеш до пошта да прашаш наместо овде да размислуваш, може и назад да ти ја вратат...
  Во која општина си? Центар?
   
  На kapistec му/ѝ се допаѓа ова.
 19. kapistec

  kapistec
  Intern

  35
  9
  4 Февруари 2015
  Машко
  pravnik
  Општина Центар сум. Бев синојќа во пошта 2 отпозади и ми рекоа дека према бројот е стигната сега кај нив ама била уште во вреќи па да дојдам денес накај 18 часот на исто место. Е сега за царина дали би се платило или тука ако е не се плаќа, стварно не знам.
   
 20. Excalibur

  Excalibur
  Gaining Experience

  436
  218
  18 oктомври 2019
  Машко
  Земи си ја пратката кога ти рекле и седи си мирен...
   
  На topic и kapistec им се допаѓа ова.
 21. stormce

  stormce
  Intern

  44
  21
  8 Февруари 2018
  Машко
  Бидејќи не ти дало на тракинг дека е во Skopje Carina 1006, немаш царина.
   
  На kapistec му/ѝ се допаѓа ова.
 22. Excalibur

  Excalibur
  Gaining Experience

  436
  218
  18 oктомври 2019
  Машко
  И доста со спомнување суми за царина, да не искараат некого па да плаќате и за тоа што не треба...
   
  На stormce му/ѝ се допаѓа ова.
 23. ARMac

  ARMac
  Орган

  6,199
  7,124
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  И сега утре ако не дојде тек у вторник.

  [​IMG]
   
 24. Vlecka

  Vlecka
  Gaining Experience

  325
  169
  28 Јуни 2013
  Малее, многу заглавила во Прага...
   
 25. Audiofil

  Audiofil
  Gaining Experience

  839
  329
  28 oктомври 2007
  Мислам дека мојава ги руши сите рекорди.Сега ја проверив и го дава истиот статус уште од 30 октомври.Бидејки отворив dispute на ebay поради истечен краен рок на 4 декември има големи шанси пратката да излезе без пари: Untitled.jpg
   

Сподели

Вчитување...