1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Македонски Пошти- општа дискусија

Дискусија во форумот 'Генерална дискусија' започната од TATA_MATA, 28 Мај 2016.

Како сте задоволни од услугите на Македонски Пошти?

 1. Да, задоволен/а сум

  12.2%
 2. Ок се, сум немал/а некакви особени проблеми

  39.0%
 3. Не сум задоволен/а

  20.2%
 4. Не сум воопшто задоволен/а

  28.6%
 1. Excalibur

  Excalibur
  Gaining Experience

  439
  221
  18 oктомври 2019
  Машко
  Претпоставувам дека имаат процедура со картончињата. Како со сите препорачани пратки. Мора да ја задолжи и раздолжи пратката со оставено писмено известие. Телефонски тоа малку потешко оди...
  Знаеш после се вратила пратка, па не ми се јавил никој, зошто сте ја вратиле? Не може да функционира како ние што сме замислиле. Има еден куп жалби во други земји каде што им ги фрлаат пред врата, па ги снемува...
   
  На RoninMK му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Vlecka

  Vlecka
  Gaining Experience

  325
  169
  28 Јуни 2013
  Може да проба да го добие, па ако не се договорат да ја стави за со картонче. Ќе треба пеглање на системот ама верувам дека ќе бидне. Кога сме кај ѕвонење, сега ми текна дека од рандом број ме бараа кога скокна една од пратките дека е во Македонија...можно е и тие да биле.

  Ете одма проблем со тоа, непознат број - си викам ако им требам ќе ме бараат пак. Евентуално, кога би знаел дека ќе ме бараат па да знам да се јавам.
   
 3. Tomislav96

  Tomislav96
  On your way to fame

  789
  863
  7 Февруари 2013
  Машко
  Програмер
  Другар, преувеличив овдека кога реков дека му се раздрав, само јасно му го покажав моето незадоволство.

  Ти си шеф, немаш вработен за тој регион, Јас не му се лјутам/дерам што нема вработен? Јас му се лјутам/дерам што дојдов САМ да си ги земам пратките, ДРСКО да ме вратат, Ќе си ги чекаш дома пратките!, НЕ ТИ СЕ ТУКА!. За да ми се јави контролор следниот ден и да ми потврди дека се таму, пред него, и да дојдам да си ги земам.

  Извини ако не ти беше јасно напишано претходно, ама не сум простак дебил што се лјути без причина како што прават луѓе таму, за жал.
  Сега филмот јасен ти е?

  Се надевам дека ќе го начекам истиот таму, нема јас секој ден да идам таму. Ме лажеше башка, не ти се тука, Ги зема поштарот исто ми спомна. Кој поштар немате? Си дал отказ.
   
  На bicikle му/ѝ се допаѓа ова.
 4. krema

  krema
  Professor

  10,032
  9,655
  24 Јуни 2009
  Машко
  Земаш токмак од 6кг, влагаш у пошта и за кратко си искачаш со своите пратки. ј/к :)
   
  bicikle, goceiva и на Tomislav96 им се допаѓа ова.
 5. Tomislav96

  Tomislav96
  On your way to fame

  789
  863
  7 Февруари 2013
  Машко
  Програмер
  Контролорот исто се изнервира хаха, сега мора да ми звони, да ме договара, место да ми ги дале кога сум ги побарал вчера. Он го опцу тој уште чим му кажав. :D
   
 6. Vlecka

  Vlecka
  Gaining Experience

  325
  169
  28 Јуни 2013
  Се покриваат де, очекувано. За наши стандарди секако.
   
  На Tomislav96 му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Tomislav96

  Tomislav96
  On your way to fame

  789
  863
  7 Февруари 2013
  Машко
  Програмер
  Бев денес и си подигнав 3 пратки и едно писмо, и само што помина сат време ми се окуца код на 5та пратка дека е во пошта,
  Pristignata vo Naizmenilna posta (Vlez) Skopje IO 1003, 1000
  Дали можам оваа пратка да ја подигнам денес таму исто или да чекам да стане како Остаток.?
   
 8. Excalibur

  Excalibur
  Gaining Experience

  439
  221
  18 oктомври 2019
  Машко
  Секако, незнам зошто веднаш не си се вратил? Башка шефот те знае сега...
   
  На Vlecka му/ѝ се допаѓа ова.
 9. krema

  krema
  Professor

  10,032
  9,655
  24 Јуни 2009
  Машко
  @Tomislav96
  Пробај си, можеби ќе ти ја дадат, ако не тогаш утре.
   
  На Tomislav96 му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Tomislav96

  Tomislav96
  On your way to fame

  789
  863
  7 Февруари 2013
  Машко
  Програмер
  Да не си вработен во Пошта што ги браниш толку?
  Да те видам 3 недели да не ти стигне пратика, да отидеш да си земеш и да те вратат дрско, Ќе си ги чекаш дома, за следниот ден да ти се јават и да ти кажат мора да си ги подигнеш немаат поштар.
  Туку дај само нападни човек што изразил незадоволство и поплака по македонскиве катастрофи, патриот си ако ги браниш.

  Да не сакаш да одам да им се извинам?
   
 11. Excalibur

  Excalibur
  Gaining Experience

  439
  221
  18 oктомври 2019
  Машко
  @Tomislav96
  Ок, тогаш не оди...

  Инаку сум чекал и три недели да ми ја донесат. Не ми било пријатно да ги замарам.
   
 12. krema

  krema
  Professor

  10,032
  9,655
  24 Јуни 2009
  Машко
  После некој месец без поштар на мојот реон денес првпат ми дојде дома, кутриот звонел на звонче ама јас не сум го слушнал па му текнало да ми звони на мобилниот (го видел бројчето од пратката), добар потег. :)
  Се видовме и ми ја предаде пратката, се договоривме за секоја наредна пратка да ме контактира на телефон. :) Ми го зачува бројчето во неговиот телефон а и исто јас неговиот така да верувам дека понатаму нема да имам проблеми.
  Инаку пуштите малку срце, почастете ги со едно кафе, сокче или нешто друго, или крај краева дајте им 100че па нека се почастат сами, напатени души се они и работат за бедна плата со откорнато рамо од претешките чанти.
  Моите поштари до сега се секогаш наградени од моја страна, и никогаш не ме заборавиле за пратка. :)
   
  coNNectMKD, Lokvan и на Tomislav96 им се допаѓа ова.
 13. Excalibur

  Excalibur
  Gaining Experience

  439
  221
  18 oктомври 2019
  Машко
  Имаат примено нови дечки на некои реони. За последниве пратки во рок од 48 часа добивам картонче. Си ја бркаат добро работата. Немам замерки во последно време...
   
 14. Tomislav96

  Tomislav96
  On your way to fame

  789
  863
  7 Февруари 2013
  Машко
  Програмер
  @krema Добро кажано! Втор поштар ми беше овој, 2 3 години беше на реонов, и со него и претходниот на другарска база, сепак редовно имам пратки, месечно просек околу 10, нечовечки е да не го почастиш, секогаш имал кафе пауза кај мене ако имало некој во куќа. :)
  @Excalibur
  И јас немав замерки, ама ете, си дал одказ, појдов фино да си ги земам дур не најдат нов, дрско ме вратија и следниот ден ми звонеше контролор. Совршено ^_^
  2ипол недели чекање и уште 2 3 сигурно додека не се најде нов, ако не си ги земев.
   
 15. Excalibur

  Excalibur
  Gaining Experience

  439
  221
  18 oктомври 2019
  Машко
  @Томислав

  Колку што јас го имам сватено нивниот начин на работа, пратките стигнуваат во посебна просторија (магацин). Принципот е дека одговорниот треба да ги распореди пратките по реони и да ги предаде на поштарите. Истите оставаат картончиња и ги предаваат пратките на шалтер. Од наредниот ден можат да се подигнат (со картонче).
  Кога си отишол на шалтер без картонче, вработениот не те излажал. Не биле кај него. Некој требал да му ги остави со список, за да можеш да ги подигнеш. Сам не можел да стане од работното место за да ги бара пратките, зошто не е во опис на неговото работно место.. Затоа те вратил.
  Е сега процени и сам каде затаила работата.
   
 16. Tomislav96

  Tomislav96
  On your way to fame

  789
  863
  7 Февруари 2013
  Машко
  Програмер
  Кај него биле, ми кажа и контролорот и го опцу дека ме вратил, денеска ги најде одма до него на рафт ама стана да ги побара, а вчера некеше и ме излажа дека поштарот ги земал кога свесно знаел дека нема поштар за мој реон.

  Испратено од SM-N960F преку IT.mk форум апликација
   
 17. sinsinsin

  sinsinsin
  Intern

  8
  0
  22 ноември 2019
  Женско
  здраво, досега не сум праќала ништо и затоа прашувам, треба да пратам нешто до романија и девојчето ми бара tracking number. како може да го добијам за да и го пратам? дали ќе ми дадат во пошта откога ќе го оставам пакетот за праќање?
   
 18. itstheigyg

  itstheigyg
  Gaining Experience

  341
  290
  21 Мај 2017
  Машко
  Да, само треба да им нагласиш дека со бројче сакаш мислам препорачана пратка ја викаат
   
  На sinsinsin му/ѝ се допаѓа ова.
 19. Metuzalem

  Metuzalem
  Epic

  6,385
  11,588
  28 ноември 2010
  Машко
  Tootle puffer
  Ќе ти го дадат во пошта откако ќе нагласиш дека мора да биде со број за следење. Не се исти нашиве ознаки со странските, мислам дека е ова.

  Clipboard01.jpg

  Затоа што кај тие пратки со број на следење бројот почнува на R.

  И за пакети и мали пакети е слично, овие почесто се користат (жолти пликоа со меурчиња), освен ако не е нешто ептен кршливо.

  @krema можеби ќе знае да каже нешто повеќе. :)
   
  Последна промена: 30 ноември 2019
  На sinsinsin му/ѝ се допаѓа ова.
 20. Vlecka

  Vlecka
  Gaining Experience

  325
  169
  28 Јуни 2013
  Рекорд?
   

  Прикачени датотеки:

 21. Excalibur

  Excalibur
  Gaining Experience

  439
  221
  18 oктомври 2019
  Машко
  Ај прво земи си го. Да не го урочиш...
   
 22. Vlecka

  Vlecka
  Gaining Experience

  325
  169
  28 Јуни 2013
  Хахахах, муабетот 7 до тука, уште 7 тука. Ама позитивно ме изненадија, и тоа во сред 11.11 гужва. Додуша пратки кои ги пуштија пред оваа ги нема сеуште така да mixed bag е.
   
  На Excalibur му/ѝ се допаѓа ова.
 23. krema

  krema
  Professor

  10,032
  9,655
  24 Јуни 2009
  Машко
  Е што рекорд, колку чекаше пред да летне преку водата (23.11)? :)
  Толку е отприлика кога ќе го покаже тој статус
   
 24. Riste19

  Riste19
  Gaining Experience

  490
  183
  14 ноември 2016
  Машко
  И јас имав ама од 20.11 а стаса истата ден со оваа.
   
  На Vlecka му/ѝ се допаѓа ова.
 25. krema

  krema
  Professor

  10,032
  9,655
  24 Јуни 2009
  Машко
  Таман си е, никакви рекорди никакви бакрачи, 3 недели од 11,11.
   
  На Маша му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...