1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Македонски Пошти- општа дискусија

Дискусија во форумот 'Генерална дискусија' започната од ТАТА_МАТА, 28 Мај 2016.

Како сте задоволни од услугите на Македонски Пошти?

 1. Да, задоволен/а сум

  12.7%
 2. Ок се, сум немал/а некакви особени проблеми

  40.4%
 3. Не сум задоволен/а

  17.6%
 4. Не сум воопшто задоволен/а

  29.3%
 1. krema

  krema
  Professor

  9,524
  9,206
  24 Јуни 2009
  Машко
  1 недела до 10 дена.
   
  На krashot му/ѝ се допаѓа ова.
 2. krashot

  krashot
  Gaining Experience

  119
  59
  21 Април 2013
  Машко
  Video Editor
  Не е тоа многу долго?
   
 3. krema

  krema
  Professor

  9,524
  9,206
  24 Јуни 2009
  Машко
  Таман си е, ако сакаш за пократко доплати за DHL и за два дена е тука.
   
 4. krashot

  krashot
  Gaining Experience

  119
  59
  21 Април 2013
  Машко
  Video Editor
  Предходна пратка стигна за 1 недела, исто вака, затоа прашувам, иначе за 2 дена за дхл сите знаеме :)
   
 5. krema

  krema
  Professor

  9,524
  9,206
  24 Јуни 2009
  Машко
  Двајца ти рековме една недела + самиот велиш дека прошла пратка ти стигнала за 1 недела и прашуваш да не е многу?
  Не те разбирам.
   
  На Скоти му/ѝ се допаѓа ова.
 6. krashot

  krashot
  Gaining Experience

  119
  59
  21 Април 2013
  Машко
  Video Editor
  Од после го видов твојот коментар погоре “1 недела до 10 дена“ Затоа и го лајкнав откако коментирав :)

  А членот погоре рече очекувај го другата недела четврток петок. Тоа ти е 14-15ти ден :)
   
 7. Маша

  Маша
  Gaining Experience

  174
  325
  24 Април 2007
  Женско
  Што ви е бре, ко на штоперица да ги чекираат пратките?!
  А мислев ја сум опседната со пакетиве... Какви има, супер сум си :)
   
  На goceiva и Excalibur им се допаѓа ова.
 8. Excalibur

  Excalibur
  Gaining Experience

  187
  89
  18 oктомври 2019
  Машко
  Пиши колку рок даваш да стигне. Еве од мене 10 дена. :)
   
 9. Глупав

  Глупав
  Gaining Experience

  368
  172
  20 Април 2008
  Машко
  Пред некој ден позитивно ме изненадија од Пошта...
  Имено иако со не толку големо искуство во порачување на пратки,
  пред некој ден вработениот културно ми зазвони на мобилен телефон од пред зграда,
  ме праша дали има некој дома, и дали може да ја качи пратката...
  (прв пат ми носат од Пошта пратка до врата
  па морав да ги пофалам иако тоа им е работа).
  Можеби мениле некои принципи,
  бидејќи тоа е истиот вработен кој пред некое време ги носеше
  само картичките за подигнување од дирекција тука кај мене во град...
  Во секој случај очекувам деновиве уште некои ситници во 4 пратки,
  па се надевам дека ќе ја добијам истата услуга ко пред два три дена...

  Во тој случај можеби ќе се вратат на сцена
  со работата која им ја превземаа Карго транспортерите,
  а кои се исто така неагилни и нефлексибилни
  и кои: кога носат до врата, кога те тераат да идеш до дирекција,
  па таму нуркаат неорганизирано и наплаќаат повеќе од што треба...

  Чиста среќа што компании ко eBay, Amazon и AlieXpress не се организирани од некој кај нас,
  бидејќи никогаш не би станале тоа што се...

  Сепак со надеж дека времињата ќе се сменат и ќе задуваат позитивни ветрови... ;)
   
  На RoninMK и Excalibur им се допаѓа ова.
 10. Audiofil

  Audiofil
  Gaining Experience

  828
  326
  28 oктомври 2007
  Дали некој чекал најмалку 3 недели пратка од Прага да не е уште пуштена наваму?Досега сите пратки од Прага не се задржувале повеќе од 10 дена а што се случува со оваа појма немам.Среќа е што рокот истекува на 4 декември па има уште 12 дена за да се отвори спор.
   

  Прикачени датотеки:

  • Untitled.png
   Untitled.png
   Големина:
   262.6 KB
   Прегледи:
   25
 11. HocusPocus

  HocusPocus
  On your way to fame

  971
  568
  3 Јули 2007
  Иста ситуација и кај мене.
   
  На xenon му/ѝ се допаѓа ова.
 12. krema

  krema
  Professor

  9,524
  9,206
  24 Јуни 2009
  Машко
  Имам чекано од Прага долго, вероватно собират повеќе денови па наеднаш ги праќат наваму, а можно е и Прага да е пребукирана па споро им оди сортирањето.
   
 13. Vlecka

  Vlecka
  Gaining Experience

  308
  163
  28 Јуни 2013
  Е почекајте де, го собираат. Спорови ако рока кој каде стигне нема ни да може да нарачуваме евентуално.
   
  На Маша му/ѝ се допаѓа ова.
 14. Pane24

  Pane24
  Unstoppable

  4,211
  3,325
  31 oктомври 2012
  Машко
  Копач на етериум
  Чекав од прага задржана пратка 10 дена. Пред 2 дена ми стигна.
   
 15. Metuzalem

  Metuzalem
  Epic

  6,309
  11,422
  28 ноември 2010
  Машко
  Tootle puffer
  Веќе трета година во Прага настанува застој пред Нова година, оваа година изгледа почна малку порано. Или е точно навреме, почнаа да стигаат пратките од 11.11. :)

  Моја шпекулација, со ништо непоткрепена, е дека поштите што носат од Кина ја одбрале Прага за центар за дистрибуција (авионски) за источна Европа, а Чесите не подигнале доволно капацитет. Не мора да ја одбрале формално, само таму стигаат авионите...
   
 16. Excalibur

  Excalibur
  Gaining Experience

  187
  89
  18 oктомври 2019
  Машко
  Доцнат секаде. Еве кај мене има 2 што во Турција имаат статус "Forwarded to destination country" меѓутоа недостасува последниот статус "Item was uplifted to flight to destination country". Веќе десетина дена.
  Најверојатно уште дремат таму.
   
 17. moongose

  moongose
  Unstoppable

  1,952
  2,191
  19 Јули 2013
  Не е до Прага, до нас е. Убаво си пише поминала излез.
  Стигната е кај нас ама не е очитана на скенер и затоа во последен статус уште стои Прага.
   
 18. krema

  krema
  Professor

  9,524
  9,206
  24 Јуни 2009
  Машко
  Како и да е, на крај пак стигат пратките со мнооооогу ретки исклучоци.
   
  На krashot и Маша им се допаѓа ова.
 19. krashot

  krashot
  Gaining Experience

  119
  59
  21 Април 2013
  Машко
  Video Editor
  1. 11:22am
   Item Received1003 SKOPJE B, Macedonia (the former Yugoslav Republic of)
  Ете ја бе, стигна :)
   
 20. krema

  krema
  Professor

  9,524
  9,206
  24 Јуни 2009
  Машко
  ^Викај трубачи да се прослави :D
   
  На krashot му/ѝ се допаѓа ова.
 21. krashot

  krashot
  Gaining Experience

  119
  59
  21 Април 2013
  Машко
  Video Editor
  Хахахаха, уште да не е на царина, ќе се женам хахаха
   
 22. krema

  krema
  Professor

  9,524
  9,206
  24 Јуни 2009
  Машко
  Епа сега многу сакаш. :)
   
  На Глупав му/ѝ се допаѓа ова.
 23. Riste19

  Riste19
  Gaining Experience

  468
  174
  14 ноември 2016
  Машко
  ALL-IN-ONE PACKAGE TRACKING | 17TRACK

  Да не си грешка случајно?
   
 24. HocusPocus

  HocusPocus
  On your way to fame

  971
  568
  3 Јули 2007
  На krashot му/ѝ се допаѓа ова.
 25. krashot

  krashot
  Gaining Experience

  119
  59
  21 Април 2013
  Машко
  Video Editor
  2019-11-22 15:37

  Skopje IO 1003, Vo Posta

  Не, не сум. Иначе горе го пратив то копирано директно од тракинг сајтот на Royal Mail бидејќи преку таа пошта беше испратена пратката. :)
   

Сподели

Вчитување...