1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Македонски Пошти- општа дискусија

Дискусија во форумот 'Генерална дискусија' започната од TATA_MATA, 28 Мај 2016.

Како сте задоволни од услугите на Македонски Пошти?

 1. Да, задоволен/а сум

  12.2%
 2. Ок се, сум немал/а некакви особени проблеми

  39.2%
 3. Не сум задоволен/а

  20.1%
 4. Не сум воопшто задоволен/а

  28.5%
 1. Excalibur

  Excalibur
  Gaining Experience

  506
  279
  18 oктомври 2019
  Машко
  Ова е официјален мејл од Пошта? Со спомнување на гулаб, напишан на латиница, "со почит" со мала буква, без потпис и дисклајмер?
   
 2. Андреј

  Андреј
  Gaining Experience

  158
  381
  4 Септември 2012
  Машко
  Да :)
   
 3. Excalibur

  Excalibur
  Gaining Experience

  506
  279
  18 oктомври 2019
  Машко
  Неверојатно. Кога испратив мејл до Турска Пошта, отворија случај за проверка на пратката, дадоа рок за колку ќе ме известат и одговорија за 12 часа. Дури пратија и анкета да дадам оценка колку сум задоволен од одговорот.
  Точно дека се уште не е стигната и не можат да проверат, меѓутоа гулабот како одговор од официјална институција и мејл без енкрипција...
  Немам коментар.
   
 4. Андреј

  Андреј
  Gaining Experience

  158
  381
  4 Септември 2012
  Машко
  Не знам зошто ама не сум изненаден. Не се чувствував комотно да пратам скапи наочари (за гледање) покрај многу "исчезнати" пратки.

  Мејлов е реалити чек за ситуацијата во МК пошти. После ваков одговор сѐ е можно.
   
  На goceiva и bicikle им се допаѓа ова.
 5. MartinJack3d

  MartinJack3d
  Gaining Experience

  110
  85
  21 oктомври 2016
  Машко
  Дечки, чекам пратка веќе повеќе од месец дена - сега видов на tracking го пишува следново: "CZ350, Pratkata e stavena vo vre}a(Izlez)" некој дали е запознаен и што би значело ова? Дали е сега во Македонија или ?
   
 6. Tamuvamu

  Tamuvamu
  Intern

  14
  0
  15 ноември 2018
  Машко
  Go imam istiot problem, cekam pratka od Hrvatska vekje 1 nedela I mi pisuva pratkata e stavena vo vrekja.
   
 7. Excalibur

  Excalibur
  Gaining Experience

  506
  279
  18 oктомври 2019
  Машко
  Читајте ги претходните постови. Повеќе пати е дискутирано на истата тема.
   
 8. MartinJack3d

  MartinJack3d
  Gaining Experience

  110
  85
  21 oктомври 2016
  Машко
  Читнав малце на назад и во кратки црти значи дека сеуште е во Чешка?
   
 9. Excalibur

  Excalibur
  Gaining Experience

  506
  279
  18 oктомври 2019
  Машко
  Да, се уште не е стигната во МК.
  Можеби е на пат, не можеш да ја знаеш точната локација.
   
 10. krema

  krema
  Professor

  10,173
  9,783
  24 Јуни 2009
  Машко
  Видеш како си знаеш, требало да се читне малку назад. :)
   
 11. MartinJack3d

  MartinJack3d
  Gaining Experience

  110
  85
  21 oктомври 2016
  Машко
  Абе се се може ако се сака :p
   
  На bicikle му/ѝ се допаѓа ова.
 12. krema

  krema
  Professor

  10,173
  9,783
  24 Јуни 2009
  Машко
  А ти сакаш. :)
   
  На bicikle и MartinJack3d им се допаѓа ова.
 13. sinsinsin

  sinsinsin
  Intern

  8
  0
  22 ноември 2019
  Женско
  да ве апдејтирам (или да се пофалам испаѓа??), стигна од ems пратката шо беше ~100 долари без ништо дополнително да доплатам, ма да стигна за 2 недели иако се рекламираат како сервис каде ти носат за 4-6 дена. океј беше дури и пред зграда дојде братот (само недај боже да излезе од кола). да не се урочам само пошо од денес веќе официјално 4 пратки имам у обична пошта шо се стигнати а не ми ги носат, првата цела недела таму си фаќа прашина, во четвртокот бев да ја барам и ми рекоа изв не е обработена уште не можам да ти ја дадам :// ако утре не ми ја донесат изгледа ќе треба да идам малце пожустро да се расправам дека иначе страв ми е да не ја пратат назад
   
 14. Excalibur

  Excalibur
  Gaining Experience

  506
  279
  18 oктомври 2019
  Машко
  Браво за тебе. Со варијабилните ставки на ДДВ 5-18% и оние за царина 0-15%, само Иван Исцелител можеше да го предвиди твојов случај. Ај сеа постирај овде каде ќе частиш ако сакаш да ти ги дадат и другите пратки.
   
  На MartinJack3d му/ѝ се допаѓа ова.
 15. sinsinsin

  sinsinsin
  Intern

  8
  0
  22 ноември 2019
  Женско
  бирајте каде, сите имате по едно пиќе од мене, нејќам да се џинкснам пу пу пу
   
 16. sinsinsin

  sinsinsin
  Intern

  8
  0
  22 ноември 2019
  Женско
  инаку, другарка мe убедува дека прагот за царинење веќе е поместен од 45 до 90 евра. уште немам кредибилен извор и затоа take it with a grain of salt, ама и според моето искуство од денес држи вода. неа така и кажал татко и а човекот има приватна фирма што се занимава нешто со увоз извоз па ваљда знае. таа самата имаше пред неколку недели нарачано шминки вредни 77 фунти и исто така помина нецаринето. можда е и до среќа, не викам не.... ако сум грешка проштевајте :zzz:
   
 17. krema

  krema
  Professor

  10,173
  9,783
  24 Јуни 2009
  Машко
  Toa e, нема друго.
   
  На bicikle му/ѝ се допаѓа ова.
 18. psy-galactic

  psy-galactic
  Intern

  16
  9
  30 Март 2009
  Не се нормални производ од 19.95 евра ми го праќаат на царина.
  SmartSelectImage_2019-12-24-17-13-13.png
   
 19. Excalibur

  Excalibur
  Gaining Experience

  506
  279
  18 oктомври 2019
  Машко
  На sinsinsin му/ѝ се допаѓа ова.
 20. krema

  krema
  Professor

  10,173
  9,783
  24 Јуни 2009
  Машко
 21. psy-galactic

  psy-galactic
  Intern

  16
  9
  30 Март 2009
  19.95 евра и бесплатна достава. SmartSelectImage_2019-12-24-17-29-19.png
   
  Последна промена: 24 Декември 2019
 22. krema

  krema
  Professor

  10,173
  9,783
  24 Јуни 2009
  Машко
  @psy-galactic
  Едино што ми паѓа на памет е тоа дека додаѓа од ЕУ и е поразлично пакувано во однос на китајските, затоа и можеби отишло на царина но не значи дека ќе го царинат, можеби е само рутинска проверка што кошта помалку од две пакли цигари. :)
   
 23. Excalibur

  Excalibur
  Gaining Experience

  506
  279
  18 oктомври 2019
  Машко
  Дали може да дознаеме од која страница е нарачано? Обично EU онлајн страници не нудат бесплатен шипинг. Барем оние што јас до сега сум ги разгледувал.
   
 24. krema

  krema
  Professor

  10,173
  9,783
  24 Јуни 2009
  Машко
 25. Excalibur

  Excalibur
  Gaining Experience

  506
  279
  18 oктомври 2019
  Машко
  Вреди да се разгледа.
  Гледав скоро некои производи, не се сеќавам дали беше Welectron или TME. Не сум сигурен дека им ги разбрав правилата добро, меѓутоа некаде приметив клаузула дека по испраќањето на производот истиот станува сопственост на купувачот. По некоја логика ова би значело дека ако се изгуби, купувачот е одговорен да си го решава проблемот. Ако јас ги разбирам добро...
   
  Последна промена: 24 Декември 2019

Сподели

Вчитување...