• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Македонски Пошти - Општа Дискусија

Како сте задоволни од услугите на Македонски Пошти?

• Вкупно гласале
    429

Excalibur

Gaining Experience
18 октомври 2019
748
413
Неверојатно. Кога испратив мејл до Турска Пошта, отворија случај за проверка на пратката, дадоа рок за колку ќе ме известат и одговорија за 12 часа. Дури пратија и анкета да дадам оценка колку сум задоволен од одговорот.
Точно дека се уште не е стигната и не можат да проверат, меѓутоа гулабот како одговор од официјална институција и мејл без енкрипција...
Немам коментар.

Андреј

Gaining Experience
4 септември 2012
184
457
Варшава, Полска
discord.gg
Неверојатно. Кога испратив мејл до Турска Пошта, отворија случај за проверка на пратката, дадоа рок за колку ќе ме известат и одговорија за 12 часа. Дури пратија и анкета да дадам оценка колку сум задоволен од одговорот.
Точно дека се уште не е стигната и не можат да проверат, меѓутоа гулабот како одговор од официјална институција и мејл без енкрипција...
Немам коментар.
Не знам зошто ама не сум изненаден. Не се чувствував комотно да пратам скапи наочари (за гледање) покрај многу "исчезнати" пратки.

Мејлов е реалити чек за ситуацијата во МК пошти. После ваков одговор сѐ е можно.

MartinJack3d

Gaining Experience
21 октомври 2016
118
89
Дечки, чекам пратка веќе повеќе од месец дена - сега видов на tracking го пишува следново: "CZ350, Pratkata e stavena vo vre}a(Izlez)" некој дали е запознаен и што би значело ова? Дали е сега во Македонија или ?

Tamuvamu

Intern
15 ноември 2018
14
0
Дечки, чекам пратка веќе повеќе од месец дена - сега видов на tracking го пишува следново: "CZ350, Pratkata e stavena vo vre}a(Izlez)" некој дали е запознаен и што би значело ова? Дали е сега во Македонија или ?
Go imam istiot problem, cekam pratka od Hrvatska vekje 1 nedela I mi pisuva pratkata e stavena vo vrekja.

Excalibur

Gaining Experience
18 октомври 2019
748
413
Читајте ги претходните постови. Повеќе пати е дискутирано на истата тема.

sinsinsin

Intern
22 ноември 2019
14
0
да ве апдејтирам (или да се пофалам испаѓа??), стигна од ems пратката шо беше ~100 долари без ништо дополнително да доплатам, ма да стигна за 2 недели иако се рекламираат како сервис каде ти носат за 4-6 дена. океј беше дури и пред зграда дојде братот (само недај боже да излезе од кола). да не се урочам само пошо од денес веќе официјално 4 пратки имам у обична пошта шо се стигнати а не ми ги носат, првата цела недела таму си фаќа прашина, во четвртокот бев да ја барам и ми рекоа изв не е обработена уште не можам да ти ја дадам :// ако утре не ми ја донесат изгледа ќе треба да идам малце пожустро да се расправам дека иначе страв ми е да не ја пратат назад

Excalibur

Gaining Experience
18 октомври 2019
748
413
да ве апдејтирам (или да се пофалам испаѓа??), стигна од ems пратката шо беше ~100 долари без ништо дополнително да доплатам, ма да стигна за 2 недели иако се рекламираат како сервис каде ти носат за 4-6 дена. океј беше дури и пред зграда дојде братот (само недај боже да излезе од кола). да не се урочам само пошо од денес веќе официјално 4 пратки имам у обична пошта шо се стигнати а не ми ги носат, првата цела недела таму си фаќа прашина, во четвртокот бев да ја барам и ми рекоа изв не е обработена уште не можам да ти ја дадам :// ако утре не ми ја донесат изгледа ќе треба да идам малце пожустро да се расправам дека иначе страв ми е да не ја пратат назад
Браво за тебе. Со варијабилните ставки на ДДВ 5-18% и оние за царина 0-15%, само Иван Исцелител можеше да го предвиди твојов случај. Ај сеа постирај овде каде ќе частиш ако сакаш да ти ги дадат и другите пратки.

sinsinsin

Intern
22 ноември 2019
14
0
инаку, другарка мe убедува дека прагот за царинење веќе е поместен од 45 до 90 евра. уште немам кредибилен извор и затоа take it with a grain of salt, ама и според моето искуство од денес држи вода. неа така и кажал татко и а човекот има приватна фирма што се занимава нешто со увоз извоз па ваљда знае. таа самата имаше пред неколку недели нарачано шминки вредни 77 фунти и исто така помина нецаринето. можда е и до среќа, не викам не.... ако сум грешка проштевајте :zzz:

krema

Professor
24 јуни 2009
12,078
11,458
youtu.be
@psy-galactic
Едино што ми паѓа на памет е тоа дека додаѓа од ЕУ и е поразлично пакувано во однос на китајските, затоа и можеби отишло на царина но не значи дека ќе го царинат, можеби е само рутинска проверка што кошта помалку од две пакли цигари. :)

Excalibur

Gaining Experience
18 октомври 2019
748
413
Дали може да дознаеме од која страница е нарачано? Обично EU онлајн страници не нудат бесплатен шипинг. Барем оние што јас до сега сум ги разгледувал.

Excalibur

Gaining Experience
18 октомври 2019
748
413
Вреди да се разгледа.
Гледав скоро некои производи, не се сеќавам дали беше Welectron или TME. Не сум сигурен дека им ги разбрав правилата добро, меѓутоа некаде приметив клаузула дека по испраќањето на производот истиот станува сопственост на купувачот. По некоја логика ова би значело дека ако се изгуби, купувачот е одговорен да си го решава проблемот. Ако јас ги разбирам добро...

Последна промена:

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,120
Мислења
838,799
Членови
29,029
Најнов член
ivanaivaivana