1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Македонски Пошти- општа дискусија

Дискусија во форумот 'Генерална дискусија' започната од ТАТА_МАТА, 28 Мај 2016.

Како сте задоволни од услугите на Македонски Пошти?

 1. Да, задоволен/а сум

  12.8%
 2. Ок се, сум немал/а некакви особени проблеми

  40.8%
 3. Не сум задоволен/а

  17.8%
 4. Не сум воопшто задоволен/а

  28.6%
 1. Dimitar77

  Dimitar77
  Gaining Experience

  80
  95
  23 Август 2017
  Машко
  Извини, погрешно протолкувано од моја страна. Можеби поради многубројните предходни коментари... :)
   
 2. mkiptv

  mkiptv
  Gaining Experience

  454
  278
  28 ноември 2014
  Машко
  Здраво, мое другарче нарачал слушалки од Алиекспрес во вредност на пратката од 60 евра. Нарачал 3 пара, за пријатели. На пратката пишува (барем јас така мислам) дека вредноста е 60 евра и сега е задржана на царина. Писмо му стигнало дека треба да однесе print screen и мислам од картичката.
  Што во овој случај и колку би можело да го чини се ова? Немам јас искуство, па да сподели некој...
   
 3. Audiofil

  Audiofil
  Gaining Experience

  828
  326
  28 oктомври 2007
  А зошто не го подучи тие 3 пара да ги нарача посебно на 3 различни адреси?Јас за планинарски клуб нарачував 5 радиостаници и сите 5 ги пуштив на 5 различни адреси и сите поминаа без царина и проверка.Тука имаш табела за царинење на сите стоки:Водич за царинење на стоки
   
  На krema му/ѝ се допаѓа ова.
 4. mkiptv

  mkiptv
  Gaining Experience

  454
  278
  28 ноември 2014
  Машко
  Е ајде де, не ме праша... :) Ќе плати сега 1.200ден. Така му рекле.
   
 5. Metuzalem

  Metuzalem
  Epic

  6,302
  11,413
  28 ноември 2010
  Машко
  Tootle puffer
  Добро е, можел и по ДХЛ да ги нарача.
   
  goceiva, Tomekk и на Audiofil им се допаѓа ова.
 6. Excalibur

  Excalibur
  Gaining Experience

  172
  77
  18 oктомври 2019
  Машко
  Таман му рекле.

  ((60 * 18%) + (70.8 * 15%))$=21.42$
   
  Последна промена: 8 ноември 2019
 7. krema

  krema
  Professor

  9,492
  9,188
  24 Јуни 2009
  Машко
  Пак е добро, лесно ќе си мине другар ти.
   
 8. Dimitar77

  Dimitar77
  Gaining Experience

  80
  95
  23 Август 2017
  Машко
  Им преба принт скрин од нарачката и од уплатата. Потоа ќе ти одредат колку ќе се трошоците.
   
 9. Dimitar77

  Dimitar77
  Gaining Experience

  80
  95
  23 Август 2017
  Машко
  Нема потреба од различни адреси, само треба да му нагласиш на селерот да не ги групира во една пратка доколку се нарачани една по друга.
   
 10. Audiofil

  Audiofil
  Gaining Experience

  828
  326
  28 oктомври 2007
  Точно но и тоа е мачка во вреќа бидејки не знаеш на каков продавач ќе налеташ.Ти ќе му кажеш така,тој ќе ти каже во ред и на крај пак во еден пакет ќе ти ги пушти а вака со различни адреси мора 3 посебни пратки да пушта.
   
 11. Audiofil

  Audiofil
  Gaining Experience

  828
  326
  28 oктомври 2007
  А тоа значи дека плус еден пар слушалки курбан одат.
   
 12. itstheigyg

  itstheigyg
  Gaining Experience

  284
  234
  21 Мај 2017
  Следен пат пишувај им declare it $12 for customs и немаш гајле
   
 13. Dimitar77

  Dimitar77
  Gaining Experience

  80
  95
  23 Август 2017
  Машко
  Имав таков случај кога групираше 3 во 1 и дури ги прати по ДХЛ (а требаше али стандард). На крај му се вратија назад и нормално не ги подигна поради големиот трошок па ми прати како што треба 3 посебни. Али е секогаш на наша страна.
   
 14. mkiptv

  mkiptv
  Gaining Experience

  454
  278
  28 ноември 2014
  Машко
  Абе јас така си правам увек. Ама другарчињава не се консултираат...  Испратено од iPhone преку IT.mk форум апликација
   
 15. Misko6000

  Misko6000
  On your way to fame

  745
  723
  5 Април 2015
  Машко
  Обратна ти е рачунката , треба (60 * 15%) + (69 * 18%)
   
 16. creator

  creator
  Gaining Experience

  89
  67
  26 Јануари 2009
  Ај те молам појасни. Ти стигна пратката тука со барање документи за царина, а ти не реагираше и се врати назад. Така или?
   
 17. Excalibur

  Excalibur
  Gaining Experience

  172
  77
  18 oктомври 2019
  Машко
  Можеби си во право. Ако немаш царина се наплаќа само ДДВ.... SmartSelect_20191109-091623_Chrome.jpeg
   
  Последна промена: 9 ноември 2019
 18. Dimitar77

  Dimitar77
  Gaining Experience

  80
  95
  23 Август 2017
  Машко
  Порачав 5 парчиња по 25усд поделени во 3 пратки со али стандард. Селерот ги групирал во 1 и ги пратил преку дхл (имаат екстра тарифа) од каде ме известија дека треба да се царинат. Му ги вратија назад и му пишав дека ќе отворам диспјут зошто не направил како што нарачав. На крај ги прати како што треба.
   

  Прикачени датотеки:

  На creator му/ѝ се допаѓа ова.
 19. Pej4o

  Pej4o
  Intern

  9
  2
  12 ноември 2015
  Машко
  Дечки имам проблем со една нарачка седи заглавена никако да тргне.
   

  Прикачени датотеки:

 20. krema

  krema
  Professor

  9,492
  9,188
  24 Јуни 2009
  Машко
  Ќе тргне, пратките преку Прага каснат, не се секирај.
   
  На Audiofil му/ѝ се допаѓа ова.
 21. Audiofil

  Audiofil
  Gaining Experience

  828
  326
  28 oктомври 2007
  Ќе ја пуштат порано или покасно.Не им е првпат да каснат со испорака а не е случајно да и кај нас на царина а да не е прегледана па затоа и поштата ја нема регистрирано.Јас чекам две и едната е веќе тука а другата уште не е стигната и ќе чекам додека не истече времето за отварање на спор.
   
 22. alexmk

  alexmk
  Intern

  20
  15
  28 Јануари 2017
  Jas imav edno paketce vo Praga so istava data no stigna vo posta pred 3 dena.
   
 23. Vlecka

  Vlecka
  Gaining Experience

  309
  160
  28 Јуни 2013
  Некој со пратка преку обична кинеска од почеток на октомври? Има една три пати ја имаат скенирано до Huangzhou и од тогаш си ќути.
   
 24. krema

  krema
  Professor

  9,492
  9,188
  24 Јуни 2009
  Машко
  Тие пратки знаат и по два месеца да патуват.
   
  На Vlecka му/ѝ се допаѓа ова.
 25. Маша

  Маша
  Gaining Experience

  162
  293
  24 Април 2007
  Женско
  Од 16ти ми дреме во Hangzhou.
   
  На Vlecka му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...