• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Kodi - Генерална дискусија

DeJaVu

On your way to fame
21 ноември 2010
690
802
Скопје
Која е актуелна функционална верзија на EXODUS или сличен плагин кој работи?
Фала.
За бесплатни стримови "The Oath" , али претежно ќе бидат резултатите 720п и можда по некој 1080п но генерално со тапа битрејт. Кога го тестирав пред некој месец често се случуваше да имаш баферинг сред стрим, или да се прекине стримот сред гледање или ако пробаш да премоташ.
Се на се не вреди маката, подобро да си платиш 150 ден. месечно и да имаш асален избор. Долго време и јас пружав отпор :), али пројде времето кога може бесплатно да се користи без скубење коси.
Ако идеш со претплата тогаш според мене FEN е најдобар адон, а доста луѓе и Seren користат.

Stremio ти е п2п и исто мучна работа според мене, го пробав пред некој месец и некако ама ич не ми фати око. Не е баш оптимизиран за далечинско ако користиш(споредено со коди), зависи колку брзо ќе ти пушти од сидери, и дур гледаш правиш аплоад ако има други личери на материјалот така да лесно може да ти го сркне цел аплоад и да се чудат дома што им кочи нетот дур ти уживаш во омиленото геј порно.
Башка коди ептен лично може да се направи, и покрај филмови/серии, и музика да си организираш. Еве пример како изгледа кај мене.
View: https://www.youtube.com/watch?v=GjoaTFJBeKk
 

DeJaVu

On your way to fame
21 ноември 2010
690
802
Скопје
Изумив да спомнам дека одредени сервиси за коди со претплата, дозволуваат истовремено користење од 2 ип адреси. Така да може да се стават и 3 понезахтевни корисника на една преплата со претпоставка дека нема да се погодите од 3 ип во исто време да гледате, или за покомотно двајца.
Така да и побагатела искача преплатата, во зависност од курс на доларот јас плаќам околу 900-950ден. за цела година(75-80 ден. месечно искача).
 

skullmonkey

Unstoppable
25 април 2007
4,287
3,248
Скопје
www.gorast.com
Изумив да спомнам дека одредени сервиси за коди со претплата, дозволуваат истовремено користење од 2 ип адреси. Така да може да се стават и 3 понезахтевни корисника на една преплата со претпоставка дека нема да се погодите од 3 ип во исто време да гледате, или за покомотно двајца.
Така да и побагатела искача преплатата, во зависност од курс на доларот јас плаќам околу 900-950ден. за цела година(75-80 ден. месечно искача).
Сакам да пробам леџит со плаќање. Имаше негде некоја тема како функционира тоа Real Debrid или како и да се вика. Пробав да ја срчам ама неми враќа ништо конкретно.
Да барам FEN на гугл ќе ми даде тоа што треба?
 

123456

Practice makes perfect
12 април 2013
1,526
1,073
Naselba Dracevo, Kisela Voda, Macedonia
Сакам да пробам леџит со плаќање. Имаше негде некоја тема како функционира тоа Real Debrid или како и да се вика. Пробав да ја срчам ама неми враќа ништо конкретно.
Да барам FEN на гугл ќе ми даде тоа што треба?
 

kirev

Unstoppable
31 мај 2010
5,465
3,774
Скопје
Сакам да пробам леџит со плаќање. Имаше негде некоја тема како функционира тоа Real Debrid или како и да се вика. Пробав да ја срчам ама неми враќа ништо конкретно.
Да барам FEN на гугл ќе ми даде тоа што треба?
Реал Дебрид не е пиратерија? Paketi | Arena Cloud е леџит ама не знам дали се интегрира во Коди или само во нивна апликација.
 

DeJaVu

On your way to fame
21 ноември 2010
690
802
Скопје
Реал Дебрид не е пиратерија?
Па да де, леџит пиратерија :).

@skullmonkey Откако ќе инсталираш фен по гајдот што ти го пушти @123456 , идеш во сетинзи за акаунти во фен, го бираш провајдерот за кој си платил и му правиш "Authorize". Ќе искочи попап кој линк треба да го отвориш и да го внесеш кодот за да го авторизираш кодито кај провајдерот. Ова е за реалдебрид или аллдебрид, за изињуз само се внесува корисничкото име и лозинка.

Аллдебрид може да работи од 2 ип истовремено, реалдебрид не. Но ако ти и пријателче сте на вип интернет, добри се шансите да сте на иста ип адреса и нема да има проблем. Мислам дека реалдебрид не правеше проблем и ако сте на ист сабнет, али за тоа мистер @123456 подобро може да се прознесе. Ако памтам добро тој со неколку души дели реалдебрид на вип со разни ип адреси но ист сабнет.

Аллдебрид ти е добар ако гледаш претежно нови ствари или ептен популарни стари, а релдебрид има повеќе понепопуларни и постари материјали. На двете имаш варијанта директно на сајтот да закачиш торент да го симне преку нив(нешто како сидбокс) и да го гледаш преку коди кога е готов, или да го симнеш од кај нив со фул брзина ако се работи за торент игра или слично. Добиваш и можност да симнуваш од разни фајлхостери како што на времето беше rapidshare, а сега меѓу попопуларните ми изгледа 1fichier, без ограничување на брзина и без период на чекање после исполнување на одредена квота што ја има сајтот.

Изињуз(тој што јас го користам на видеото со примерот) е нешто подобро од реалдебрид, бар според мое согледување. Единствено на не скроз актуелни видеа реалдебрид има поголем опсег на разни големини(во гиги) на видеата. Може да е подобар избор ако сакаш да штедиш сообраќај.
Ги користев истовремено некоја недела, се дешава ретко нешто да има на реалдебрид а да нема на изињуз, но почесто е обратно за постар и пообскурен материјал. Скоро инстантно дава резултати(дебридите прават скрејп на повеќе места и е подолг процесот). Ова ти е усенет провајдер, нема варијанта за "сидбокс" или симнување од хостери, но ги добиваш бенефитите што усенет ги пружа. Имаш веб срч со директ даунлоад на материјали(игри, софт, музика итн), но пример за игри ќе треба со некој усенет клиент за даунлоад, пошто се поделени во ситни рар фајлови, не сум му навлегол многу во овој момент. Ритеншн на фајлови од околу 15 години, така да ќе има ствари што неможе на ниеден торент да се најдат.
Може да се користи од 2 ип истовремено, јас го делам со комшија на друг провајдер. А можда може и од повеќе, можеш да си пробаш ако одиш со ова.
Со ова со претплатата добиваш и впн. Се на се, после пробано се од популарните(реалдебрид, аллдебрид, премиумајз) ја на ова останав.
Ако си за ова кажи, ќе ти пуштам линк со промо за $2.99 месечно со анлимитед трансфер, иначе е изгор ако се оди со регуларните пакети што ги нудат. Промово се плаќа за цела година однапред, и сметам дека е безбедно и на година да се врзеш пошто компанијата постои од 1994, во секој случај побезбедно од остало друштво кои се далеку понови и многу по мејнстрим/популарни и ради тоа поподложни да им влезат еден убав ден и одеднаш да ги снема.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,534
Мислења
858,868
Членови
29,936
Најнов член
toonin111
На врв Дно