• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Kodi - Генерална дискусија

HardCorec

Unbeatable
4 ноември 2013
3,397
4,890
HardCorec's setup  
Processor & Cooler
Intel i7 4790
Motherboard
Asus B85 Pro Gamer
Storage
SSD Kingston 240 & 480gb
PSU
Cooler Master B500
RAM
HyperX Beast 4x4gb 1600mhz
Video card
Radeon RX570 4gb gddr5
Case
Cooler Master HAF
Mouse
Asus Echelon
Keyboard
Cooler Master Storm
Monitor
Philips 276E
OS
Windows 10 Pro 64bit
За жал не можам да го направам. На 1:18 од видеото има Program Add-ons па го бира тоа Wizard, кај мене нема Program Add-ons, кога ќе влезам во Balkan Green Repository, има само Add-on Repository и Video add-ons.
Спушти ја верзијата на кодито на 18.9-Leia и ке работит.
 

DrMTR

Guru
27 март 2014
6,787
6,829
www.mikrotikmacedonia.net
Спушти ја верзијата на кодито на 18.9-Leia и ке работит.
За 100 ден месечно има купишта листи на Али со колку толку стабилни плејлисти. Ова да генерирам кодови секој ден, едноставно не вреди. Гледав и јас кога работеше Balkan Green Live билдот, потоа го повлекоа и веќе не постои. Само како платена верзија го нудат.
 

NecrotoX

Unstoppable
4 март 2013
3,765
3,957
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home x64
Спушти ја верзијата на кодито на 18.9-Leia и ке работит.
Значи за све има некоја цака :) Без проблем си успеа со 18.9. Ама Sky Sports каналите ги нема, а тие што ги има нешто се гасат, пробав Спорт Клуб, работеше 1 минута, се изгаси и нејќеше после да се пушти.

За 100 ден месечно има купишта листи на Али со колку толку стабилни плејлисти. Ова да генерирам кодови секој ден, едноставно не вреди. Гледав и јас кога работеше Balkan Green Live билдот, потоа го повлекоа и веќе не постои. Само како платена верзија го нудат.
Да изгледа така е најдобро, ќе побарам таква листа.
 

HardCorec

Unbeatable
4 ноември 2013
3,397
4,890
HardCorec's setup  
Processor & Cooler
Intel i7 4790
Motherboard
Asus B85 Pro Gamer
Storage
SSD Kingston 240 & 480gb
PSU
Cooler Master B500
RAM
HyperX Beast 4x4gb 1600mhz
Video card
Radeon RX570 4gb gddr5
Case
Cooler Master HAF
Mouse
Asus Echelon
Keyboard
Cooler Master Storm
Monitor
Philips 276E
OS
Windows 10 Pro 64bit
За 100 ден месечно има купишта листи на Али со колку толку стабилни плејлисти. Ова да генерирам кодови секој ден, едноставно не вреди. Гледав и јас кога работеше Balkan Green Live билдот, потоа го повлекоа и веќе не постои. Само како платена верзија го нудат.
Не бе брате, ова чисто како за тест го направив... колку да видам како функционира, а ако ми треба саглам телевизија без вакви замарања, ке си платам за стабилна IPTV и решен проблем.
 

PeroLozac

Intern
11 јули 2018
48
30
Една минута работа е одново да го генерираш порталот.
Идеш во тоа генерирај портал, се инсталира, го гасиш кодито, го уклучуваш и потоа си гледаш.

Од порталите, јас го користам SP порталот.

За беспари, 1 минута работа не е ич замарање.
 

moongose

Unstoppable
19 јули 2013
2,855
3,213
За 100 ден месечно има купишта листи на Али со колку толку стабилни плејлисти. Ова да генерирам кодови секој ден, едноставно не вреди. Гледав и јас кога работеше Balkan Green Live билдот, потоа го повлекоа и веќе не постои. Само како платена верзија го нудат.
Билдот си постои, се ажурира и бесплатен е.
Различна е постапката за инсталација на андроид и виндоус, но резултатот е ист.

Функционира беспрекорно. Кога ќе исчезнат каналите, само се генерира нов портал преку визардот. Буквално е неколку клика и нема чекање, повеќе чекори има за внесување на купена листа :). Потоа сѐ продолжува да функционира. Нема правило на колку време треба да се обнови порталот, некогаш трае неколку дена, некогаш месец-два.

@NecrotoX, обиди се да смениш портал или генерирај нов. Сега само што проверив, работат и Скајспортс Ф1, и сите арени и спорт клуб, српските и хрватските.
 

NecrotoX

Unstoppable
4 март 2013
3,765
3,957
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home x64
@NecrotoX, обиди се да смениш портал или генерирај нов. Сега само што проверив, работат и Скајспортс Ф1, и сите арени и спорт клуб, српските и хрватските.
Фала, до сега пробував и не знам каде е грешката, одам на Generisi Portal и цело време ми искача доле порака Invalid Zip Url.

Screenshot 2021-04-12 141302.jpg
 

NecrotoX

Unstoppable
4 март 2013
3,765
3,957
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home x64
Којзнае што беше тоа вчера, денес пак пробав и без проблем генерираше портал. Фала на сите за помошта.

Е сега дали има некој начин да се бара канал по име? Го има Sky Sports F1 и супер работи, ама пола саат ми требаше да го најдам, листата има околу 5000 канали.
 

PeroLozac

Intern
11 јули 2018
48
30
Најлево на средина од екранот имаш како 3 точки, однеси го таму маусот, ќе ти се отвори прозорец од страна и тука имаш едно Groups и тука кликни и одбираш од која држава сакаш да гледаш канали.
Мене примарно ми треба Спорклубот и наместено ми е на Србија и само каналите од Србија ги дава.

Иначе ако те зафркава порталот, пробувај повеќе пати преку тоа генериши портал ако не сака од прва.
Ако не сака, изгаси го кодито, поново уклучи го и пробувај пак.
 

moongose

Unstoppable
19 јули 2013
2,855
3,213
Е сега дали има некој начин да се бара канал по име? Го има Sky Sports F1 и супер работи, ама пола саат ми требаше да го најдам, листата има околу 5000 канали.
Во истото тоа мени од лево има и опција Филтер. Кликни таму, пиши F1 и ќе ти ги излиста само каналите што го тоа го содржат во името и директно пристапуваш на нив. Можеш да ги маркираш и како омилени.
 

NecrotoX

Unstoppable
4 март 2013
3,765
3,957
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home x64
Интерфејсот на кодито искача надвор од рамките на екранот и затоа не сум го гледал тоа мени од страна, на слепо кликнав и се отвори :)
 

NecrotoX

Unstoppable
4 март 2013
3,765
3,957
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home x64
Готово, средено цакум-пакум, завчера кога пишав во темава не знаев ни К од Коди, сега сум профи :cool:
 

NecrotoX

Unstoppable
4 март 2013
3,765
3,957
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home x64
Уште јас останав у недоумница :D Од кај да го симнам овоа...
Директ од тв треба да го симнувам.
Јас како направив: симнав Downloader апликација, тамо во апликацијата имаш Browser, ја впишуваш оваа адреса: Files..., ја бираш 18.9 верзијата и инсталираш.
И намести во плеј стор да не ти прави auto update на апликациите за да не ти го апдејтира кодито на 19-ка.
 

HardCorec

Unbeatable
4 ноември 2013
3,397
4,890
HardCorec's setup  
Processor & Cooler
Intel i7 4790
Motherboard
Asus B85 Pro Gamer
Storage
SSD Kingston 240 & 480gb
PSU
Cooler Master B500
RAM
HyperX Beast 4x4gb 1600mhz
Video card
Radeon RX570 4gb gddr5
Case
Cooler Master HAF
Mouse
Asus Echelon
Keyboard
Cooler Master Storm
Monitor
Philips 276E
OS
Windows 10 Pro 64bit

GreenVlach

Intern
11 мај 2020
59
23
предложете добар адд он за спорт кој тера добро во македонијата ? Предежно за НБА и Ф1
 

Mayson

On your way to fame
10 април 2011
967
528
Mayson's setup  
Processor & Cooler
Intel i5 6500
Motherboard
Asus H110M-K
Storage
Samsung 850 EVO 250 GB + Kingdian S370 512 GB + HDD Hitachi 2 TB
PSU
HCG-520M
RAM
16 GB DDR4 2133 MHz Patriot
Video card
ASUS Strix RX 470 4GB
Case
Antec GX500
Mouse
Logitech MX 518 Legendary
Keyboard
Redragon K558
Monitor
AOC G27 70PF FreeSync 144Hz
OS
Windows 10
да корситам верзија што доага преинсталирана на андроид боксот или да ја симнам најновата?
 

-={K-O-R-U-N}=-

Practice makes perfect
6 ноември 2012
1,758
1,776
Скопје
-={K-O-R-U-N}=-'s setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3700X / AMD Wraith Prism Cooler
Motherboard
ASUS ROG STRIXX B450-F
Storage
Kingston KC2000 NVMe PCIe SSD
PSU
Corsair HX1000 (full modular)
RAM
2 x 8gb G-SKILL Trident Z RGB
Video card
Gigabyte GTX 1080 ti Aorus Extreme
Case
NZXT S340 Elite
Mouse
Razer Deathadder Chroma
Keyboard
Asus Echelon Mechanical
Audio
Asus Delta Core \ HyperX USB Amp
Monitor
BenQ PD3200Q 32" \ LG 24"
OS
Windows 10 Pro
да корситам верзија што доага преинсталирана на андроид боксот или да ја симнам најновата?
Ако не ти прави проблем, терај со таа. Ако имаш опција, пробај инсталирај Stremio.
 

Mayson

On your way to fame
10 април 2011
967
528
Mayson's setup  
Processor & Cooler
Intel i5 6500
Motherboard
Asus H110M-K
Storage
Samsung 850 EVO 250 GB + Kingdian S370 512 GB + HDD Hitachi 2 TB
PSU
HCG-520M
RAM
16 GB DDR4 2133 MHz Patriot
Video card
ASUS Strix RX 470 4GB
Case
Antec GX500
Mouse
Logitech MX 518 Legendary
Keyboard
Redragon K558
Monitor
AOC G27 70PF FreeSync 144Hz
OS
Windows 10
Ако не ти прави проблем, терај со таа. Ако имаш опција, пробај инсталирај Stremio.
ја пробав сега доста подобар uiux, само нема за тв канали стримови, 1 само и тој вика
stremio encountered error with this media
 

-={K-O-R-U-N}=-

Practice makes perfect
6 ноември 2012
1,758
1,776
Скопје
-={K-O-R-U-N}=-'s setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3700X / AMD Wraith Prism Cooler
Motherboard
ASUS ROG STRIXX B450-F
Storage
Kingston KC2000 NVMe PCIe SSD
PSU
Corsair HX1000 (full modular)
RAM
2 x 8gb G-SKILL Trident Z RGB
Video card
Gigabyte GTX 1080 ti Aorus Extreme
Case
NZXT S340 Elite
Mouse
Razer Deathadder Chroma
Keyboard
Asus Echelon Mechanical
Audio
Asus Delta Core \ HyperX USB Amp
Monitor
BenQ PD3200Q 32" \ LG 24"
OS
Windows 10 Pro
ја пробав сега доста подобар uiux, само нема за тв канали стримови, 1 само и тој вика
stremio encountered error with this media
Не сум го користел за ТВ, само за филм/серии. ТВ не пратам, најверојатно подобро е KODI за тоа.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,804
Мислења
850,814
Членови
29,490
Најнов член
cadi1
На врв Дно