• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Како купувате crypto?

И

Избришан член 18474

Гостин
Ај пребарај што е p2p па врати се назад...
 

Magical

Gaining Experience
15 август 2008
219
296
Здраво на сите,
Каде можам да купам крипто со картичка, да го чувам и да го продадам после извесно време и пак да си ги вратам парите на картичка? Благодарам

Btw имам акаунт на Binance
 

BorisSapphire

On your way to fame
11 ноември 2015
1,059
716
Да не отварам нова тема, има некој што ќе се нафати да ми префрли бтц?
Ми требаат околу 350$ во бтц до крајот на месецот, а од следниот месец ќе ми требаат уште.
 
И

Избришан член 18474

Гостин
Здраво на сите,
Каде можам да купам крипто со картичка, да го чувам и да го продадам после извесно време и пак да си ги вратам парите на картичка? Благодарам

Btw имам акаунт на Binance
Нема такво нешто...
 
И

Избришан член 18474

Гостин
Да не отварам нова тема, има некој што ќе се нафати да ми префрли бтц?
Ми требаат околу 350$ во бтц до крајот на месецот, а од следниот месец ќе ми требаат уште.
Пиши тука.
Мислењето е автоматски споено:

Благодарам! Да сме живи и здрави :)
Оди во духот на криптовалутите без посредство... Има секогаш купци и продавачи ...
 

steelseries

On your way to fame
20 декември 2015
951
617
Skopje
steelseries's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 1700 w/Stock Cooler (Wraith Spire RGB)
Motherboard
Asus x370 Prime PRO
Storage
WD10EZEX Blue
PSU
Cooler Master Vanguard 750+ Gold
RAM
HyperX Predator 2x8GB // 3200Mhz
Video card
Asus GTX 1060 6GB
Mouse
SteelSeries Rival 310
Keyboard
Gigabyte K85 Mechanical RGB
Monitor
Benq RL2455HM
OS
Windows 10 Pro
да најавам за сите што не знаете, binance ја тргнаа Македонија од апликацијата, ако ви испадни некој проблем и треба да верифицирате, кажете му чао пријатно на акаунтот. Пораки не стигаат веќе до македонија за што и да е.
 

joeymkk

Intern
9 февруари 2016
31
19
да најавам за сите што не знаете, binance ја тргнаа Македонија од апликацијата, ако ви испадни некој проблем и треба да верифицирате, кажете му чао пријатно на акаунтот. Пораки не стигаат веќе до македонија за што и да е.

Како бе? Сега пред пола саат префрлав за верификација ми стигна смс. ОК е
 

gego

Gaining Experience
6 декември 2009
295
312
Скопје
gego's setup  
Processor & Cooler
Core 2 Duo CPU E750 & defoult cooler
Motherboard
MSI P43
Storage
WD Caviar Green Sata II 640GB
PSU
NoName
RAM
4GB
Video card
NVIDIA GeForce GTS 250
Case
NoName
Mouse
Blaody V5
Keyboard
A4Tech X7 G800W
Monitor
Samsung SincMaster 2233BW
Не знам шо како, ама иам Бинанце лајт, си отворив акаунт пред две три недели, верификација пројде. Ама...пробувам со картичка да купам неколку коини, неколку пати. Секој пат се одкажува трансакцијата со разни извештаи за прекин. Еднаш дури и остана само да верифицирам отп пинот. Картичката е Виза. Се прашувам дал е до банката, УниБанка, или до државата? Да не има забрана за купување криптовалути онлајн? А можеби може со Мастеркард, а со Виза да неможе?
 

Kojotot

Intern
20 јануари 2016
22
13
нов сум у целата шема со крипто валути, веќе некое време сакам да инвестирам
Дали уште може да се купува со Binance пред неколку недели другар инвестираше у етериум ама не знам за вадење пари тоа не сум го прашувал и дали тие трансакции се легални и дали би можел по некое време да вадам пари од таквите трансакции?

И дали Crypterium e ок или скам? нешто набрзина изгуглав некаде пишува дека е топ некаде дека им земале пари нешто нз.. иначе другар ми ја препорача криптериум и дека се оде како што треба освен дека го терале да се слика како затвореник

Фала однапред
 

blumba

Intern
19 април 2017
3
1
Не знам дали имаат некоја промена направено, денес уплатив на Binance со дебитна мастер, после неколку неуспешни обиди во минатото.
2-3% fee
 

no_retreat

Gaining Experience
22 јануари 2011
103
135
нов сум у целата шема со крипто валути, веќе некое време сакам да инвестирам
Дали уште може да се купува со Binance пред неколку недели другар инвестираше у етериум ама не знам за вадење пари тоа не сум го прашувал и дали тие трансакции се легални и дали би можел по некое време да вадам пари од таквите трансакции?

И дали Crypterium e ок или скам? нешто набрзина изгуглав некаде пишува дека е топ некаде дека им земале пари нешто нз.. иначе другар ми ја препорача криптериум и дека се оде како што треба освен дека го терале да се слика како затвореник

Фала однапред

Држи се до најпознатите и најсигурните сајтови како почетник.
Доколку не планираш да се инволвираш на берза тогаш оди со Blockhain,Kraken,Coinbase, а доколку планираш да ги трејдаш коините на берза во тој случај отвори си акаунт на Binance (не сум сигурен за верификации),Bittrex (потребна е верификација собиометриско сликање на бела позадина) или најлесната опција HitBTC (нема потреба од верификација, ама мора да имаш 2FA authenticator).
Јас лично полнав со HitBTC и бев презадоволен од тоа како фунционира сајтот и берзата,пред некој месец се префрлив на Bittrex и сум исто така многу задоволен.

Инвестирај во што сакаш, едуцирај се убаво, има многу step by step видеа на youtube. Парите и трансакциите со овие сајтови ти се сигурни освен ако не направиш самиот некаков пропуст при трансакција или ако не прекршиш некое од нивните правила. Еве за пример колега од работа реши да уновчи 200 ripple пред недела дена и направи пропусти го згреши тагот и отидоа 200 долари во узалуд.
Купувуње и продавање на крипто можеш да правиш во cryptotresor во мавровка, наскоро гледам се отвара и нова менувачница карши соборна црква во центар. има и веб од србија со претставништво во Македонија којшто исто така нудат услигу околу купување и продавање на крипто валути ECD.mk
 

Kojotot

Intern
20 јануари 2016
22
13
Со дебитна мастеркард купувам и јас, низок процент и задоволен сум. Туку дали би правеле проблем за влечење пари од апликација на картичка и дали би требале да плаќаме некаков данок?

Иначе знам разни луѓе кои користат разни апликации, binance, crypterium, kraken, cex.io сите ми ги пофалија јас сум на бинансе и има опција да мењаш од Binance lite y binance pro доста едноставна е и таа апликација за почетници би рекол. За верификација праќав слика од мене и од личната и ме верифицираа за помалце од пола саат
 

teokitan

Gaining Experience
11 октомври 2017
163
96
Еве за пример колега од работа реши да уновчи 200 ripple пред недела дена и направи пропусти го згреши тагот и отидоа 200 долари во узалуд
Ако правел депозит на берза, често има опција да контактираш и да ги добиеш парите во случај на згрешен таг.
 

no_retreat

Gaining Experience
22 јануари 2011
103
135
Ако правел депозит на берза, често има опција да контактираш и да ги добиеш парите во случај на згрешен таг.
Трансфер од сметка на bittrex на сметка на binance. веќе пративме мејл од двете сметки и до двата сајта, се надевам позитивен ќе биде исходот.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Ceco

teokitan

Gaining Experience
11 октомври 2017
163
96
Binance има некаков „self-service“ метод за згрешени тагови на депозит. Во делот на Deposit & Withdraw history има опција „Deposit hasn't arrived? Click here“, потоа „Didn’t enter Memo/Tag correctly?“ и тоа те носи на следниов форм:

1619823725437.png

Е сега не го имам испробано ова никогаш (за среќа) така да понатака не можам да објаснам како е и колку работи.
 

kikaco...

Intern
5 декември 2013
33
48
Od kaj da kupam Doge? Gi nemam procitano stranive ali nesto se spomnuva cex.io ili binance? I dali ke mozam so debitna od tutunska da kupam? Ili eve dokolku cuva nekoj da ne plakam provizii sakam da zemam za 100 evra.
 

Mayson

On your way to fame
10 април 2011
1,036
570
Mayson's setup  
Processor & Cooler
Intel i5 6500
Motherboard
Asus H110M-K
Storage
Samsung 850 EVO 250 GB + Kingdian S370 512 GB + HDD Hitachi 2 TB
PSU
HCG-520M
RAM
16 GB DDR4 2133 MHz Patriot
Video card
ASUS Strix RX 470 4GB
Case
Antec GX500
Mouse
Logitech MX 518 Legendary
Keyboard
Redragon K558
Monitor
AOC G27 70PF FreeSync 144Hz
OS
Windows 10
имам акаунт на deltacryptoinvest имам 1 етерум, како да го продадам и да купам доге?
 

Sancho Sanchez

Gaining Experience
12 октомври 2016
270
282
Како да купам биткоин во 2017та на врвот за $19,000?

Ах бре деца деца ...

Ако имате етереум можете со метамаск да си купите renDoge дирекно од uniswap на етереум мрежата, не ви треба ексчејнџ ама треба да си видите колку ќе ве фатат трансакциите, за мали суми може да е премногу.
 

Koen

Gaining Experience
14 април 2010
244
91
Koen's setup  
OS
Ubuntu 20.04
Od kaj da kupam Doge? Gi nemam procitano stranive ali nesto se spomnuva cex.io ili binance? I dali ke mozam so debitna od tutunska da kupam? Ili eve dokolku cuva nekoj da ne plakam provizii sakam da zemam za 100 evra.
Од тука, овие барем ги прифаќаат македонските картички, провизијата е мин 4$. Само ти треба да си имаш направено новчаник за да ја дадеш адресата.
 
Последна промена:

bugggg

Intern
21 јуни 2017
46
41
имам акаунт на deltacryptoinvest имам 1 етерум, како да го продадам и да купам доге?
 

draey

Gaining Experience
15 јануари 2010
207
228
Куманово
draey's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen™ 7 3700X + beQuiet! Dark Rock 4
Motherboard
Asrock X570 STEEL LEGEND
Storage
M.2 Samsung NVMe 970 EVO Plus 250GB + Samsung 860 EVO 500 GB + 1TB WD EZEX
PSU
650W RIOTORO ENIGMA G2
RAM
32GB G.SKILL Trident Z RGB NEO
Video card
GIGABYTE GTX1660 SUPER GAMING OC 6GB
Case
Cooler Master Storm Scout 2
Mouse
Logitech G403
Audio
Phillips BTD7170
Monitor
Acer Nitro VG252Q IPS, 240hz, Full HD
OS
Windows 10 Pro
Od kaj da kupam Doge? Gi nemam procitano stranive ali nesto se spomnuva cex.io ili binance? I dali ke mozam so debitna od tutunska da kupam? Ili eve dokolku cuva nekoj da ne plakam provizii sakam da zemam za 100 evra.
Од кракен.цом наједноставно, идеш buy crypto, бираш доге, внесуваш инфо од картичка и тоа е.
 

thexfiles125

Intern
29 април 2013
34
10
Од кракен.цом наједноставно, идеш buy crypto, бираш доге, внесуваш инфо од картичка и тоа е.
Nemoze deposit na kraken so karticka, zarem ne? Koga ke odberes evra imas estana custody ili bank frick (SEPA), uzasno e kupuvanje crypto otkaj nas, mislam poradi nekoja zabrana od NBRM od 2017 uste, i toa e pricinata zosto nikoi ne ni gi prifakaat kartickite.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,095
Мислења
877,523
Членови
30,691
Најнов член
JanaJanuska
На врв Дно