• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Како купувате crypto?

  • Ја почнал/а темата
  • #1

Jesse

Intern
31 јануари 2021
5
1
Здраво прилично нов сум во ова., немам искуство со crypto валути но сакам да инвестирам дека почна да ме интересира. Дали има луѓе што продаваат тука? И кој се добри сајтови од каде што може да се купи?
 

Sludge.Factory

Practice makes perfect
7 февруари 2014
1,063
1,660
Gostivar
Sludge.Factory's setup  
Processor & Cooler
Amd Ryzen 3600
Motherboard
Asus B450 Prime
Storage
WD Blue 1tb + SSD 240 GB
PSU
CM Masterwatt 750
RAM
16 Gb Gskill Sniper X 3600 mhz
Video card
2x Xfx RX 580 8Gb Crossfire X
Case
Nzxt h500i
Mouse
Steelseries Rival 100 Dota 2
Keyboard
Natec Thor 300 TKL
Monitor
Benq Zowie 24"
OS
Windows 10
Јас можам да ти продадам без провизија, мали, средни суми.

Обично се купува преку cex.io но имаш провизии и провизија на конверзија еур/денар.

Друга подобра алтернатива ти е преку луѓе, што се занимаваат со тоа, или преку пример @Pane24

Ако те интересира нешто, повели на нашата македонска телеграм група.
 
Последна промена:
  • Ја почнал/а темата
  • #3

Jesse

Intern
31 јануари 2021
5
1
Јас можам да ти продадам без провизија, мали, средни суми.

Обично се купува преку cex.io но имаш провизии и провизија на конверзија еур/денар.

Друга подобра алтернатива ти е преку луѓе, што се занимаваат со тоа, или преку пример @Pane24

Ако те интересира нешто, повели на нашата македонска телеграм група.
Кои валути ги продаваш?
 

Sludge.Factory

Practice makes perfect
7 февруари 2014
1,063
1,660
Gostivar
Sludge.Factory's setup  
Processor & Cooler
Amd Ryzen 3600
Motherboard
Asus B450 Prime
Storage
WD Blue 1tb + SSD 240 GB
PSU
CM Masterwatt 750
RAM
16 Gb Gskill Sniper X 3600 mhz
Video card
2x Xfx RX 580 8Gb Crossfire X
Case
Nzxt h500i
Mouse
Steelseries Rival 100 Dota 2
Keyboard
Natec Thor 300 TKL
Monitor
Benq Zowie 24"
OS
Windows 10
Секоја која ја има на Binance, но најчисто и најпаметно кога се купува/продава е со УСДТ, бидејќи е стабилен 1 долар. Си купуваш рецимо 1000 усдт, даваш 50 000 денари или колку и да е доларот во моментот, па со нив на берза си купуваш, биткоин, етер, доге, што ти душа сака.

Ако е примерот со биткоин, блок е 10 минути, просечна трансакција потврда е 3 блока, или 30-40 минути чекање. За тие 40 минути, тие 1000 долари можат да вредат 1010, 950, 1050 итн...
 
  • Ја почнал/а темата
  • #5

Jesse

Intern
31 јануари 2021
5
1
Секоја која ја има на Binance, но најчисто и најпаметно кога се купува/продава е со УСДТ, бидејќи е стабилен 1 долар. Си купуваш рецимо 1000 усдт, даваш 50 000 денари или колку и да е доларот во моментот, па со нив на берза си купуваш, биткоин, етер, доге, што ти душа сака.

Ако е примерот со биткоин, блок е 10 минути, просечна трансакција потврда е 3 блока, или 30-40 минути чекање. За тие 40 минути, тие 1000 долари можат да вредат 1010, 950, 1050 итн...
Фала на коментарот. Binance е еден од сајтовите кој ги разгледав и најдобри понуди имаше. Инаку не сум уште сигурен се мислев да купам Ethereum за едно 150 евра. Кога ке купиш од Binance или од човек ке треба да имаш и crypto wallet или како иде тоа? И после ако сакаш да ги продадеш?
 

StefAngel

Practice makes perfect
28 ноември 2015
2,244
1,471

wolverine

On your way to fame
27 јуни 2012
920
903
Голема Македонија
wolverine's setup  
Processor & Cooler
Intel i7 6700K @ 4 GHz + Corsair H115i PRO RGB
Motherboard
Gigabyte GA-Z170X-Gaming 3
Storage
Samsung 960 EVO M.2 + HDD 1TB WD EZEX
PSU
EVGA SuperNOVA 750 G3
RAM
32GB G.Skill TridentZ DDR4 @ 3000 MHz
Video card
Gigabyte 1660 TI SUPER 6GB GDDR6
Case
NZXT S340 ELITE BLACK + BLUE
Mouse
A4Tech V5
Keyboard
SK61 Optical Switch
Monitor
DELL UltraSharp U2412M
OS
Ubuntu
Правете што ќе правете само со Payoneer не купувајте crypto одма ги банираат картичките.
 

MartinPP

Intern
26 јуни 2017
43
31
/root
Здраво прилично нов сум во ова., немам искуство со crypto валути но сакам да инвестирам дека почна да ме интересира. Дали има луѓе што продаваат тука? И кој се добри сајтови од каде што може да се купи?
@Pane24 , dokolku sakas da kupis/prodades Crypto, 3% fee nekade e mislam.

Inace za kupuvajne so karticka posledno sto imam kupeno e preku cex.io i toa pred nekoe vreme, no mislam deka seuste moze.
 

Sludge.Factory

Practice makes perfect
7 февруари 2014
1,063
1,660
Gostivar
Sludge.Factory's setup  
Processor & Cooler
Amd Ryzen 3600
Motherboard
Asus B450 Prime
Storage
WD Blue 1tb + SSD 240 GB
PSU
CM Masterwatt 750
RAM
16 Gb Gskill Sniper X 3600 mhz
Video card
2x Xfx RX 580 8Gb Crossfire X
Case
Nzxt h500i
Mouse
Steelseries Rival 100 Dota 2
Keyboard
Natec Thor 300 TKL
Monitor
Benq Zowie 24"
OS
Windows 10
Ке си купиш директ од човек, ке ти ги испрати на твоја сметка, ти ќе му дадеш пари на рака и решена работа. картици ти се дополнителни компликации и провизии според мене
 

Psycore

On your way to fame
12 ноември 2013
576
580
Скопје
Mоже со дебитна директно на Binance, вчера купив. Само наместо директно со дебитна, ќе одите на alternative methods и преку Simplex.
 

Miki98

Intern
13 јануари 2021
13
4
Некој македонски wallet за да може да ги чувам предложете?
Дали сеуште пордава некој сум заинтересиран.
 

Sancho Sanchez

Gaining Experience
12 октомври 2016
114
144
Некој македонски wallet за да може да ги чувам предложете?
Дали сеуште пордава некој сум заинтересиран.
Изгледа електрум подржава преводи: Electrum translations in Crowdin

Ама ако не знаеш англиски тешко тебе, си имаш многу поголем проблем отколку крипто шо немаш.
 

no_retreat

Intern
22 јануари 2011
54
29
Некој македонски wallet за да може да ги чувам предложете?
Дали сеуште пордава некој сум заинтересиран.
Доколку сеуште не си нашол.
Регистрирај се на еден одпоголемите сајтови Binance,HitBTC,Bittrex каде хсто ке можеши да ги трејдаш за ниска провизија коините или доколку не планираш да ги трејдаш моја препорака е да идеш со Blockchain.
Откако ќе го направиш ова, слободно појди во Crypto Tresor во мавровка и купи си директно, ке импратиш адреса од коинот што сакаш да го купиш ке си платиш,а ти еке ти земат x% провизија и ќе ги имаш коините кај тебе во wallet.
Доколку не сакаш да се замараш да одиш кај нив втора варијанта би ти била ECD.mk можеш да се регистрираш овдека и со кредитна картичка да си купиш коини, изборот е многу мал, ги нудат само основните 4 или 5 коини ама затоа можеш да погледнеш некое видео како за мала провизија да ги трејдаш во коините што ги сакаш.
 

kirev

Unstoppable
31 мај 2010
5,347
3,697
Скопје
...
Доколку не сакаш да се замараш да одиш кај нив втора варијанта би ти била ECD.mk можеш да се регистрираш овдека и со кредитна картичка да си купиш коини, изборот е многу мал, ги нудат само основните 4 или 5 коини ама затоа можеш да погледнеш некое видео како за мала провизија да ги трејдаш во коините што ги сакаш.
Со кредитна? Вика само со налог за уплата. И расипана им е кирилицата, очобол...
 

no_retreat

Intern
22 јануари 2011
54
29
Со кредитна? Вика само со налог за уплата. И расипана им е кирилицата, очобол...
Срби се, ecd.mk им е нов проект за нашиот пазар, исто така коа им писував на viber враќаат на Србски, Може да си у право за ова со картицата, можно е да може само преку сметка а не и со картичка, имам само вадено пари од таму и легнуваат на сметка уште истиот ден.
 

NENO19

Intern
30 јануари 2011
51
48
Пробав сега на Binance so NLB Visa Electron и овој пат ме одбија со забелешка дека банката ја одбива трансакцијата, за депонирање FIAT сега на картичката стои ознака дека картичка од оваа држава не е поддржана. А пак НЛБ ми прати СМС порака за "УСПЕШНО плаќање" и ене ги парите стојат во резервирани средства :poop: Па кога ќе ми текне на оваа вест од пред 12 дена ми иде да.... Македонија привлекува дигитални номади
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,077
Мислења
837,997
Членови
28,988
Најнов член
simplius
На врв Дно