• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Како купувате crypto?

Mitre123

Intern
18 февруари 2021
5
1
Ako si na binance mora da imas i crypto adresa za da ti legne taa valuta na nego...ne znam sto e , no najpametno e da ja pretvoris ili vo btc ili vo eth, da ja instaliras binace na mob , i pravo vo crypto trezor vo sk. Tamu ke prasas , no na kratko ima adresa na koi primaat crypto (vo slucajov btc ili eth) im pustas crypto na taa adresa sto e nivnata, za otrpilika 10-tina min im legnuvaaat , go proveruvaat kursot, ti davaat pari i si zapiraat nekoj si procent od 2-4% na sumata i site srekno si odat doma..:), Ova enakratko , u kratki crti
 

NENO19

Intern
30 јануари 2011
52
48
Ај пробај со USD, наместо EUR. И купи BUSD.
Заморче не сум ;)

Само што купив USDT за 15 EUR со Visa на NLB. Бидејќи последниот пат не успеа директно за крипто да платам (уште ги држат средствата од НЛБ, известување за платено, а не беше побаран ОТП за потврда на плаќањето), сега сакав да пробам FIAT да депонирам меѓутоа сеуште за картичката стои "картичка од оваа држава не е поддржана". Но ете успеа за USDT. Се надевам ќе ви помогне информацијава.

(Да не може човек за 50на евра да си купи шиткоинс да се понедева малку :cry: )
 

bran4ez

Intern
17 април 2012
6
2
Луѓе само moonpay.com најлесно до многу крипто валути, имате голем избор и поминува со наши картици. За мене moonpay беше огромно откритие бидејќи мака мачев да дојдам до DigiByte Coin. Поздрав и мило ми е ако малку помогнав. Позз
 

MartinPP

Gaining Experience
26 јуни 2017
62
74
/root
Луѓе само moonpay.com најлесно до многу крипто валути, имате голем избор и поминува со наши картици. За мене moonpay беше огромно откритие бидејќи мака мачев да дојдам до DigiByte Coin. Поздрав и мило ми е ако малку помогнав. Позз
Shill на DigiByte ? :LOL:

 

bran4ez

Intern
17 април 2012
6
2
Shill на DigiByte ? :LOL:


Голем мастеру на криптото со вложени 15 евра јер 1000 денари. Истражи го капацитетот на DGB прво. Web 3.0. DGB не е GOLD туку трансакција.
 

BorisSapphire

On your way to fame
11 ноември 2015
1,039
709
Кој може да ми заврши работа за крипто, ми треба бтц нешто ситно 100-200евра, нека ме контактира ПП.
 

poljakot

Gaining Experience
20 октомври 2010
144
92
Здраво дечки, би сакал да направам cashout на 1 ETH.. Што препорачувате како најбрз, најсигурен начин и дали некој досега имал искуства со КриптоТрезор во чаршија?
 

gego

Gaining Experience
6 декември 2009
293
305
Скопје
gego's setup  
Processor & Cooler
Core 2 Duo CPU E750 & defoult cooler
Motherboard
MSI P43
Storage
WD Caviar Green Sata II 640GB
PSU
NoName
RAM
4GB
Video card
NVIDIA GeForce GTS 250
Case
NoName
Mouse
Blaody V5
Keyboard
A4Tech X7 G800W
Monitor
Samsung SincMaster 2233BW
Луѓе само moonpay.com најлесно до многу крипто валути, имате голем избор и поминува со наши картици. За мене moonpay беше огромно откритие бидејќи мака мачев да дојдам до DigiByte Coin. Поздрав и мило ми е ако малку помогнав. Позз
Купуваш додека решиш да продадеш. И глеаш...
 

Атачменти

tosca

Intern
4 април 2019
4
2
Здраво дечки, би сакал да направам cashout на 1 ETH.. Што препорачувате како најбрз, најсигурен начин и дали некој досега имал искуства со КриптоТрезор во чаршија?
Najbrzo i sigurno e da se najdes so nekoj od grupata za kripto trgovija na telegram, ili mozebi tuka na forumov ke najdes nekoj sto ke ti zavrsi rabota. Koj i da najdes sigurno ke ti bara pomal procent od crypto tresor, ili voopsto nema da ima fee.
 

despotovikj

On your way to fame
7 март 2014
1,085
549
Знам дека не е некоја сума, али што советувате за почетник во кој коин, на која менувачница да се вложат 200 евра? Верувам дека има многумина којшто би сакале да знаат, па ако може од некој од поискусните да објасни би било убаво.
 

FreakyDroid

On your way to fame
21 август 2008
617
633
Гевгелија
FreakyDroid's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 2700X - MasterLiquid ML240L
Motherboard
ASRock - Fatal1ty K4 X470
Storage
2 x 4TB WD Black, Samsung 250 Evo 256GB, WD Black 500GB M.2
PSU
Gigabyte Odin Pro 1200W
RAM
4x16 GB G.Skill @ 3200MHz CL16
Video card
MSI GeForce GTX 1080 Ti Duke
Case
Cooler Master HAF-X
Mouse
Logitec G903
Keyboard
GK-979
Audio
Шајзе Genius
Monitor
LG 27GL850
OS
Win 10 x64
Иди на coingecko ,coinmarketcap или livecoinwatch и што ќе те бендиса, тоа купи. Ако ти се прифаќа поголем ризик, одбери некои коини што имаат мал marketcap во однос на биткоин и етереум. Ако сакаш посигурно, одебри нешто во топ 20 каде ризикот е помал. Или па можеш комбинација пола пари во посигурни коини како етереум и биткоин, и пола во топ 20-200. А во кои коини да смениш, тоа не знам стварно, тие се лични убедувања и нејкам да бидам одговорен за твоите пари.

Најголема берза е Binance по волумен на размена и имаат голем избор на коини. Ако си работел со берза, подобро е да си изгледаш еден туторијал прво зошто интерфејсот може да ти биде збунувачки на почеток.
 

p0p33

Intern
22 ноември 2020
8
8
Правете што ќе правете само со Payoneer не купувајте crypto одма ги банираат картичките.
Прочитав за ова на некоја ФБ група ама како да не сум убеден. Знае некој дали стварно се дешава и дали има некоја причина зошто ги банираат?
 

StefAngel

Practice makes perfect
28 ноември 2015
2,375
1,562
Прочитав за ова на некоја ФБ група ама како да не сум убеден. Знае некој дали стварно се дешава и дали има некоја причина зошто ги банираат?
20. PROHIBITED TRANSACTIONS

§ Sale and exchange of currency, including digital and crypto-currencies;
 

igork

Intern
1 март 2010
49
10
Проверете и каква конверзија ви прави картичката, зошто ако не ви е девизна сметка, обично еврото го рачуна 62-63 денари што е 2-3% провизија на менувањето.

The exchange rate for converting refunds of non-U.S. dollar transactions to U.S. dollars is the rate charged to us by MCI minus 2.5%. Mastercard
Drugar dali moze da razmeneme na cex ili binance usdt za cash ako prodavas
 

p0p33

Intern
22 ноември 2020
8
8
20. PROHIBITED TRANSACTIONS

§ Sale and exchange of currency, including digital and crypto-currencies;
Ах, фак.. делот шо ме интересира е како они ке знаат дека ти лично купуваш од некој крипто мерчант или не?

Имам payoneer со доста пари на него, вака најидеално ке биде да извадам X сума од банкомат и да купам преку дечките у чаршија? Или има поедноставен начин шо ке ме кошта помалце провизии?
 

StefAngel

Practice makes perfect
28 ноември 2015
2,375
1,562
Следат трансакции има од каде е трансакцијата.
 

smolpp

Intern
17 април 2021
2
0
Има некој искуство со Kraken.com ? Како се префрлаат пари у банка и сл
 

StefAngel

Practice makes perfect
28 ноември 2015
2,375
1,562
Moonpay.com skoro site interesni crypto za kupuvanje, mnogu lesno i ednostavno.
MoonPay fee is 4.5% per transaction, with a $4.99 minimum fee. Please note that MoonPay always displays the fees before you sell your Bitcoins so that you can always know how much you're going to pay and how much it will cost you to sell your Bitcoins.
А можам да подигнам пари од binance?
Не
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,778
Мислења
850,348
Членови
29,473
Најнов член
Hokii
На врв Дно