• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Како купувате crypto?

whiterabbit

Gaining Experience
20 мај 2020
165
133
Пробав сега на Binance so NLB Visa Electron и овој пат ме одбија со забелешка дека банката ја одбива трансакцијата, за депонирање FIAT сега на картичката стои ознака дека картичка од оваа држава не е поддржана. А пак НЛБ ми прати СМС порака за "УСПЕШНО плаќање" и ене ги парите стојат во резервирани средства :poop: Па кога ќе ми текне на оваа вест од пред 12 дена ми иде да.... Македонија привлекува дигитални номади
Каква вест, колку што знам нбрм го третира криптото како нелегално.

kirev

Unstoppable
31 мај 2010
5,347
3,697
Скопје
Срби се, ecd.mk им е нов проект за нашиот пазар, исто така коа им писував на viber враќаат на Србски, Може да си у право за ова со картицата, можно е да може само преку сметка а не и со картичка, имам само вадено пари од таму и легнуваат на сметка уште истиот ден.
Не, ова е намерно македонски пишувано со латиница. Мислам дека му даваат идеја на некој со IQ33 да предложи во Собрание да пишеме латинично. „Za da vllezeme vo Evropa“.
Мислењето е автоматски споено:

Says who? НБРМ нема ингеренција да го третира вака или онака. Има ингеренции само врз денарот.
Патем Македонски - Прашања и одговори за крипто-средствата

Последна промена:

Psycore

On your way to fame
12 ноември 2013
576
580
Скопје
Како што напишав во другата тема. На Binance може да купувате со Visa Electron од НЛБ преку вебсајтот на Binance. Јас купувам USDT/BUSD за USD затоа што имаат најмали провизии. Ми се случило да фејлне, но од втора поминувало секогаш.

На Windows апликацијата Binance, не поминува. На мобилната апликација Binance, не поминува. MasterCard никаде не поминува.

Опција 2 е Simplex на Binance, ама има поголеми провизии.

whiterabbit

Gaining Experience
20 мај 2020
165
133
Не, ова е намерно македонски пишувано со латиница. Мислам дека му даваат идеја на некој со IQ33 да предложи во Собрание да пишеме латинично. „Za da vllezeme vo Evropa“.
Мислењето е автоматски споено:

Says who? НБРМ нема ингеренција да го третира вака или онака. Има ингеренции само врз денарот.
Патем Македонски - Прашања и одговори за крипто-средствата
Моја грешка, знам пред некоја година рекоа дека не е легално, фала богу мрднале од таа точка.

NENO19

Intern
30 јануари 2011
51
48
На Binance може да купувате со Visa Electron од НЛБ преку вебсајтот на Binance.
Така и пробав. Така и успеав претходни 2 наврати овој месец, на ниту еден друг начин не сум пробал да извршам трансакција освен онака како што те цитирам. Третиот пат - капут, банката ја одбила трансакцијата, а сепак НЛБ ми стигна известување дека е успешна, дури и од helpdesk ми потврдија се е во ред, не сакаа да од-резервираат средства без "допис". Па сега ќе чекам 10 дена за 'refund' како што успеав да најдам на Binance help.

Еве што се појави кога пробав ЕУР (со NLB Visa Electron) директно да купам крипто, ова не е стандардниот жолт warning за кој зборуваш:

Еве што се појавува кога сакам да заобиколам со тоа што ќе депонирам средства (на ЕУР баланс на Binance) па потоа да конвертирам:

Нерегулирано не значи дека е нелегално. НБРМ не може да го третира како нелегално. Може евентуално да одлучи купувањето на крипто да го третира како нелегално, или поседувањето на криптовалути (мало сутра), или да се гонат тие што користат крипто во платен промет (there can be only one - Денар), така да ако беше точно тоа што го напиша ќе треба едно 50,000 да ги стрпаме во затвор.

GreenRoot

On your way to fame
1 октомври 2011
933
872
Охрид
GreenRoot's setup  
Processor & Cooler
i5 4200U
Storage
Samsung Evo 850 240gb
RAM
8GB
Video card
AMD 8670m
Monitor
15,4''
OS
Windows 7 Home Premium
Направите акаунт на advcash и од тука можете да депозирате средства на binance. 3% провизија.

Ова за сега е најефтиниот начин што го најдов. Можете и од cex.io да купите биткоин, но тие дерат со провизии кога ќе префрлате на binance.

Sent from my LG-H830 using Tapatalk

NENO19

Intern
30 јануари 2011
51
48
Веќе проверено од друга личност оди и преку trusted wallet via simplex, со НЛБ картичка. Златен p2p.

Sludge.Factory

Practice makes perfect
7 февруари 2014
1,063
1,660
Gostivar
Sludge.Factory's setup  
Processor & Cooler
Amd Ryzen 3600
Motherboard
Asus B450 Prime
Storage
WD Blue 1tb + SSD 240 GB
PSU
CM Masterwatt 750
RAM
16 Gb Gskill Sniper X 3600 mhz
Video card
2x Xfx RX 580 8Gb Crossfire X
Case
Nzxt h500i
Mouse
Steelseries Rival 100 Dota 2
Keyboard
Natec Thor 300 TKL
Monitor
Benq Zowie 24"
OS
Windows 10
Проверете и каква конверзија ви прави картичката, зошто ако не ви е девизна сметка, обично еврото го рачуна 62-63 денари што е 2-3% провизија на менувањето.

The exchange rate for converting refunds of non-U.S. dollar transactions to U.S. dollars is the rate charged to us by MCI minus 2.5%. Mastercard

Psycore

On your way to fame
12 ноември 2013
576
580
Скопје
Така и пробав. Така и успеав претходни 2 наврати овој месец, на ниту еден друг начин не сум пробал да извршам трансакција освен онака како што те цитирам. Третиот пат - капут, банката ја одбила трансакцијата, а сепак НЛБ ми стигна известување дека е успешна, дури и од helpdesk ми потврдија се е во ред, не сакаа да од-резервираат средства без "допис". Па сега ќе чекам 10 дена за 'refund' како што успеав да најдам на Binance help.

Еве што се појави кога пробав ЕУР (со NLB Visa Electron) директно да купам крипто, ова не е стандардниот жолт warning за кој зборуваш:

Еве што се појавува кога сакам да заобиколам со тоа што ќе депонирам средства (на ЕУР баланс на Binance) па потоа да конвертирам:

Нерегулирано не значи дека е нелегално. НБРМ не може да го третира како нелегално. Може евентуално да одлучи купувањето на крипто да го третира како нелегално, или поседувањето на криптовалути (мало сутра), или да се гонат тие што користат крипто во платен промет (there can be only one - Денар), така да ако беше точно тоа што го напиша ќе треба едно 50,000 да ги стрпаме во затвор.
Ај пробај со USD, наместо EUR. И купи BUSD.

• Ја почнал/а темата

Jesse

Intern
31 јануари 2021
5
1
Колку што гледам не е баш најлесно да се купи со картица, ми препорачаа да купам УСДТ од човек.

AndrejGagale

Gaining Experience
12 април 2009
554
71
Прилеп
Независно од кај купувам крипто треба да имам wallet? Кој го користите како crypto wallet?

Последна промена:

Sancho Sanchez

Gaining Experience
12 октомври 2016
114
144
Независно од кај купувам крипто треба да имам wallet? Кој го користите како crypto wallet?
Само ако сакаш да ти бидат non-confiscatable.

За биткоин Electrum е ок, за етереум и се што е ERC20 имаш Metamask plugin за chrome & firefox.

AndrejGagale

Gaining Experience
12 април 2009
554
71
Прилеп
Само ако сакаш да ти бидат non-confiscatable.

За биткоин Electrum е ок, за етереум и се што е ERC20 имаш Metamask plugin за chrome & firefox.
Така , Metamask веќе и го користам.
Сакам уште да прашам еве за купување преку картица директно на Coinmama или Binance. Што е со продавање на крипто, дали преку нив може да се продаде и дирек идат парите на сметка или преку менувачнициве кај нас?

И дали има начин пример да се уплатат 1000$ па после да се купува - трејдова крипто? Или затоа ја купуваат USDT па после со таа крипто купува друга?
Да се избегнат провизиите?

Последна промена:

Sancho Sanchez

Gaining Experience
12 октомври 2016
114
144
Не знам тоа, никојпат не сум купувал преку картица или сметка.

Имаш тука на форумот луѓе што купуваат/продаваат со провизии најниско до 3%, така да јас не би барал друг начин.

Ако пари ти стигнат на сметка во мк, најмалку што треба да платиш е 10% персонален данок, провизиите за конверзија ти се плус.

Последна промена:

StefAngel

Practice makes perfect
28 ноември 2015
2,244
1,471
Не знам тоа, никојпат не сум купувал преку картица или сметка.

Имаш тука на форумот луѓе што купуваат/продаваат со провизии најниско до 3%, така да јас не би барал друг начин.

Ако пари ти стигнат на сметка во мк, најмалку што треба да платиш е 10% персонален данок, провизиите за конверзија ти се плус.
Пара на рака токен на новчаник :)

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,077
Мислења
838,000
Членови
28,988
Најнов член
simplius