• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Како купувате crypto?

whiterabbit

Gaining Experience
20 мај 2020
180
140
Пробав сега на Binance so NLB Visa Electron и овој пат ме одбија со забелешка дека банката ја одбива трансакцијата, за депонирање FIAT сега на картичката стои ознака дека картичка од оваа држава не е поддржана. А пак НЛБ ми прати СМС порака за "УСПЕШНО плаќање" и ене ги парите стојат во резервирани средства :poop: Па кога ќе ми текне на оваа вест од пред 12 дена ми иде да.... Македонија привлекува дигитални номади
Каква вест, колку што знам нбрм го третира криптото како нелегално.
 

kirev

Unstoppable
31 мај 2010
5,383
3,716
Скопје
Срби се, ecd.mk им е нов проект за нашиот пазар, исто така коа им писував на viber враќаат на Србски, Може да си у право за ова со картицата, можно е да може само преку сметка а не и со картичка, имам само вадено пари од таму и легнуваат на сметка уште истиот ден.
Не, ова е намерно македонски пишувано со латиница. Мислам дека му даваат идеја на некој со IQ33 да предложи во Собрание да пишеме латинично. „Za da vllezeme vo Evropa“.
Мислењето е автоматски споено:

Каква вест, колку што знам нбрм го третира криптото како нелегално.
Says who? НБРМ нема ингеренција да го третира вака или онака. Има ингеренции само врз денарот.
Патем Македонски - Прашања и одговори за крипто-средствата
 
Последна промена:

Psycore

On your way to fame
12 ноември 2013
594
597
Скопје
Како што напишав во другата тема. На Binance може да купувате со Visa Electron од НЛБ преку вебсајтот на Binance. Јас купувам USDT/BUSD за USD затоа што имаат најмали провизии. Ми се случило да фејлне, но од втора поминувало секогаш.

На Windows апликацијата Binance, не поминува. На мобилната апликација Binance, не поминува. MasterCard никаде не поминува.

Опција 2 е Simplex на Binance, ама има поголеми провизии.
 

whiterabbit

Gaining Experience
20 мај 2020
180
140
Не, ова е намерно македонски пишувано со латиница. Мислам дека му даваат идеја на некој со IQ33 да предложи во Собрание да пишеме латинично. „Za da vllezeme vo Evropa“.
Мислењето е автоматски споено:


Says who? НБРМ нема ингеренција да го третира вака или онака. Има ингеренции само врз денарот.
Патем Македонски - Прашања и одговори за крипто-средствата
Моја грешка, знам пред некоја година рекоа дека не е легално, фала богу мрднале од таа точка.
 

NENO19

Intern
30 јануари 2011
52
48
На Binance може да купувате со Visa Electron од НЛБ преку вебсајтот на Binance.
Така и пробав. Така и успеав претходни 2 наврати овој месец, на ниту еден друг начин не сум пробал да извршам трансакција освен онака како што те цитирам. Третиот пат - капут, банката ја одбила трансакцијата, а сепак НЛБ ми стигна известување дека е успешна, дури и од helpdesk ми потврдија се е во ред, не сакаа да од-резервираат средства без "допис". Па сега ќе чекам 10 дена за 'refund' како што успеав да најдам на Binance help.

Еве што се појави кога пробав ЕУР (со NLB Visa Electron) директно да купам крипто, ова не е стандардниот жолт warning за кој зборуваш:


Еве што се појавува кога сакам да заобиколам со тоа што ќе депонирам средства (на ЕУР баланс на Binance) па потоа да конвертирам:
Каква вест, колку што знам нбрм го третира криптото како нелегално.

Нерегулирано не значи дека е нелегално. НБРМ не може да го третира како нелегално. Може евентуално да одлучи купувањето на крипто да го третира како нелегално, или поседувањето на криптовалути (мало сутра), или да се гонат тие што користат крипто во платен промет (there can be only one - Денар), така да ако беше точно тоа што го напиша ќе треба едно 50,000 да ги стрпаме во затвор.
 

GreenRoot

On your way to fame
1 октомври 2011
938
884
Охрид
GreenRoot's setup  
Processor & Cooler
i5 4200U
Storage
Samsung Evo 850 240gb
RAM
8GB
Video card
AMD 8670m
Monitor
15,4''
OS
Windows 7 Home Premium
Направите акаунт на advcash и од тука можете да депозирате средства на binance. 3% провизија.

Ова за сега е најефтиниот начин што го најдов. Можете и од cex.io да купите биткоин, но тие дерат со провизии кога ќе префрлате на binance.

Sent from my LG-H830 using Tapatalk
 

NENO19

Intern
30 јануари 2011
52
48
Веќе проверено од друга личност оди и преку trusted wallet via simplex, со НЛБ картичка. Златен p2p.
 

Sludge.Factory

Practice makes perfect
7 февруари 2014
1,105
1,747
Gostivar
Sludge.Factory's setup  
Processor & Cooler
Amd Ryzen 3600
Motherboard
Asus B450 Prime
Storage
WD Blue 1tb + SSD 240 GB + NVMe 500GB
PSU
CM Masterwatt 750
RAM
16 Gb Gskill Sniper X 3600 mhz
Video card
ASUS STRIX RTX 3090
Case
Nzxt h500i
Mouse
RAZER Viper Ultimate
Keyboard
RAZER Black Widow Chroma
Monitor
Benq Zowie 24"
OS
Windows 10
Проверете и каква конверзија ви прави картичката, зошто ако не ви е девизна сметка, обично еврото го рачуна 62-63 денари што е 2-3% провизија на менувањето.

The exchange rate for converting refunds of non-U.S. dollar transactions to U.S. dollars is the rate charged to us by MCI minus 2.5%. Mastercard
 

Psycore

On your way to fame
12 ноември 2013
594
597
Скопје
Така и пробав. Така и успеав претходни 2 наврати овој месец, на ниту еден друг начин не сум пробал да извршам трансакција освен онака како што те цитирам. Третиот пат - капут, банката ја одбила трансакцијата, а сепак НЛБ ми стигна известување дека е успешна, дури и од helpdesk ми потврдија се е во ред, не сакаа да од-резервираат средства без "допис". Па сега ќе чекам 10 дена за 'refund' како што успеав да најдам на Binance help.

Еве што се појави кога пробав ЕУР (со NLB Visa Electron) директно да купам крипто, ова не е стандардниот жолт warning за кој зборуваш:


Еве што се појавува кога сакам да заобиколам со тоа што ќе депонирам средства (на ЕУР баланс на Binance) па потоа да конвертирам:


Нерегулирано не значи дека е нелегално. НБРМ не може да го третира како нелегално. Може евентуално да одлучи купувањето на крипто да го третира како нелегално, или поседувањето на криптовалути (мало сутра), или да се гонат тие што користат крипто во платен промет (there can be only one - Денар), така да ако беше точно тоа што го напиша ќе треба едно 50,000 да ги стрпаме во затвор.
Ај пробај со USD, наместо EUR. И купи BUSD.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #36

Jesse

Intern
31 јануари 2021
5
1
Колку што гледам не е баш најлесно да се купи со картица, ми препорачаа да купам УСДТ од човек.
 

AndrejGagale

Gaining Experience
12 април 2009
557
71
Прилеп
Независно од кај купувам крипто треба да имам wallet? Кој го користите како crypto wallet?
 
Последна промена:

Sancho Sanchez

Gaining Experience
12 октомври 2016
147
174
Независно од кај купувам крипто треба да имам wallet? Кој го користите како crypto wallet?
Само ако сакаш да ти бидат non-confiscatable.

За биткоин Electrum е ок, за етереум и се што е ERC20 имаш Metamask plugin за chrome & firefox.
 

AndrejGagale

Gaining Experience
12 април 2009
557
71
Прилеп
Само ако сакаш да ти бидат non-confiscatable.

За биткоин Electrum е ок, за етереум и се што е ERC20 имаш Metamask plugin за chrome & firefox.
Така , Metamask веќе и го користам.
Сакам уште да прашам еве за купување преку картица директно на Coinmama или Binance. Што е со продавање на крипто, дали преку нив може да се продаде и дирек идат парите на сметка или преку менувачнициве кај нас?

И дали има начин пример да се уплатат 1000$ па после да се купува - трејдова крипто? Или затоа ја купуваат USDT па после со таа крипто купува друга?
Да се избегнат провизиите?
 
Последна промена:

Sancho Sanchez

Gaining Experience
12 октомври 2016
147
174
Не знам тоа, никојпат не сум купувал преку картица или сметка.

Имаш тука на форумот луѓе што купуваат/продаваат со провизии најниско до 3%, така да јас не би барал друг начин.

Ако пари ти стигнат на сметка во мк, најмалку што треба да платиш е 10% персонален данок, провизиите за конверзија ти се плус.
 
Последна промена:

StefAngel

Practice makes perfect
28 ноември 2015
2,334
1,552
Не знам тоа, никојпат не сум купувал преку картица или сметка.

Имаш тука на форумот луѓе што купуваат/продаваат со провизии најниско до 3%, така да јас не би барал друг начин.

Ако пари ти стигнат на сметка во мк, најмалку што треба да платиш е 10% персонален данок, провизиите за конверзија ти се плус.
Пара на рака токен на новчаник :)
 

NecrotoX

Unstoppable
4 март 2013
3,734
3,918
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home x64
Дали може да се купи ETH од Wyre со наша картичка? Некако наједноставно и најбрзо ми изгледа, интегрирано е во MetaMask.
 

DragonX

Intern
31 декември 2013
9
3
Од каде би можел да купам со картица крипто и ако може кој новчаник е најдобар? сакам да вложам 200е
 

no_retreat

Gaining Experience
22 јануари 2011
88
52
Од каде би можел да купам со картица крипто и ако може кој новчаник е најдобар? сакам да вложам 200е
Можеш со кеш пари директно во cryptotresor во Мавровка, мој совет за стартери за новчаник би ти препорачал blockchain под услов да не трејдаш со други коини или доколку сакас да трејдаш во тој случај hitbtc, двата не бараат верификации и испраќање на лични карти,пасоши и сликање како затвореник (bittrex) и се многу user friendly, blockchain е многу лесен за користење,а hutbtc е малку посложен за почетници.
 

DragonX

Intern
31 декември 2013
9
3
Можеш со кеш пари директно во cryptotresor во Мавровка, мој совет за стартери за новчаник би ти препорачал blockchain под услов да не трејдаш со други коини или доколку сакас да трејдаш во тој случај hitbtc, двата не бараат верификации и испраќање на лични карти,пасоши и сликање како затвореник (bittrex) и се многу user friendly, blockchain е многу лесен за користење,а hutbtc е малку посложен за почетници.
Фала ти за информациите, колку fee зимаат? Иначе сакам да почнам со трејдање најверојатно на biance ми изгледаат како најдобри до најмало fee и најголема ликвидност (можеби грешам)
 

no_retreat

Gaining Experience
22 јануари 2011
88
52
Фала ти за информациите, колку fee зимаат? Иначе сакам да почнам со трејдање најверојатно на biance ми изгледаат како најдобри до најмало fee и најголема ликвидност (можеби грешам)
5% на трансакции до 500$, Binance ти е најверојатно најдобриот избор доколку си решен да ги трејдаш коините, имаат ако не се лажам најголем трафик на купи продај.
 

Darkec11

Intern
3 март 2021
1
0
Poima nemam, sto kako...mi rece eden prijatel napraj toa ova ona...i sega imam wallet na blockchain okolu 0.00835 bitcoini poklon...koga mi gi prefrli bea 3000, 4000 evra..denes gleam 40.000 eden bitcoin..kako da gi izvadam bez golema provizija tj. Da gi kesiram
 

Noumenon

Gaining Experience
14 ноември 2009
137
70
Пробав сега на Binance so NLB Visa Electron и овој пат ме одбија со забелешка дека банката ја одбива трансакцијата, за депонирање FIAT сега на картичката стои ознака дека картичка од оваа држава не е поддржана. А пак НЛБ ми прати СМС порака за "УСПЕШНО плаќање" и ене ги парите стојат во резервирани средства :poop: Па кога ќе ми текне на оваа вест од пред 12 дена ми иде да.... Македонија привлекува дигитални номади
Пиши им да ти пратат screenshot или нешто на Binance дека ти ги одбиле, и пиши им на helpdesk на НЛБ. Мене со друга трансакција така цел месец ми седеа во резервирани средства, додека не интервенираа да ги ослободат рачно.
 

Mitre123

Intern
18 февруари 2021
5
1
Njpametno ti e preku kripto trezor -skopje. Otvori si adresa na koja sakas berza ili na lokalen wallet , parite u dzeb, adesata na mob i pravo u crypto trezor...ke im dades pari ke ti presmetaat za tie pari kolku koini ti sleduvaat (po cena na berza samo sto zapiraat nekoj procent koj e mnogu mal vo odnos na drugite, nekoi si 1-4% )im ja davas adresata , ti gi pustaat na taa adresa, ti stasuva nostrifikaci za nekoi si 10-20 min i zavrsena rabota. BTW ja sum plakal i so mkd karticki no na krajot koga ke zemes kolkava e provizijata i kolku ke ti go fati bankata kursot , ovaaa profizija ke bide mnogu pogolema. Eve ti korisen link kako da otvoris wallet...videoto ti e na makedonski
View: https://www.youtube.com/watch?v=yZBv5X2i11g&t=2s
 

MartinGR1MR

Gaining Experience
14 јуни 2014
160
77
Imam nekoja sitna valuta na Binance,nemozam nikako da otkrijam kako da gi povlecam.
Ima li nekoj sto kupuva,ili da mi pomogne kako bi ja izvadil sumata?
Nemav napraveno depozit na Binance,nego gi primiv od drugo mesto.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,698
Мислења
848,921
Членови
29,431
Најнов член
XFXRX580
На врв Дно