• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Како купувате crypto?

wiwux

Intern
3 април 2020
37
15
Nemoze deposit na kraken so karticka, zarem ne? Koga ke odberes evra imas estana custody ili bank frick (SEPA), uzasno e kupuvanje crypto otkaj nas, mislam poradi nekoja zabrana od NBRM od 2017 uste, i toa e pricinata zosto nikoi ne ni gi prifakaat kartickite.
Може со картичка на kraken да купиш крипто, само евра не можеш директно да депозитнеш со картичка (само преку банкарски трансфер). Оди Buy crypto и ќе ја ставиш картичката во пар USDT или USDC/EUR, имам пробано и поминав без никакви проблеми.
 
Последна промена:

lumixoid

Gaining Experience
22 септември 2008
155
169
Од скоро и на kraken.com може директно со картичка. Вчера купив и помина без проблем. Master од Комерцијална.
До пред месец два сигурно не можеше.
 

TheDimiskov

Gaining Experience
26 февруари 2015
138
247
TheDimiskov's setup  
Processor & Cooler
R7 5800X/XIGMATEK aurora 240mm aio
Motherboard
Asrock Steel Legend B550
Storage
1tb ssd+250gb nvme
PSU
Antec HCG 850w
RAM
Geil Evo II 4x8 3200mhz
Video card
RTX 3070 X TRIO
Case
NZXT H510 Elite Black
Mouse
Glorious Model D
Keyboard
Blackwidow V3
Audio
ss arctis 5
Monitor
BENQ 27'' 144HZ XL2720Z
OS
Windows 10
Dali moze da se kupi doge preku binance so karticka od nlb?
 

smole

Unbeatable
18 април 2007
3,618
4,166
На кој сајт од картица да купам bitcoin/bitcoin cash/eht/litecoin/usd coin за да префрлам на wallet од IPTV провајдерот?

Не ми е за трејдање и сл.
 

DonFrozex

Practice makes perfect
9 јуни 2011
1,089
1,197
Продавам $ 7K USDT/USDC со -0.5%.
Локација Скопје.

@CykaBlyat ако можеш да дојдеш до Скопје - ќе си го платиш патот и ручек со моите -0.5% :)
 

goran_oh

Practice makes perfect
26 април 2013
1,443
1,198
Ohrid
На кој сајт од картица да купам bitcoin/bitcoin cash/eht/litecoin/usd coin за да префрлам на wallet од IPTV провајдерот?

Не ми е за трејдање и сл.
За истата потреба како тебе јас преку овие страни завршив работа.

Sent from my SM-G998B using Tapatalk
 
Последна промена:

GreenRoot

On your way to fame
1 октомври 2011
954
885
Охрид
GreenRoot's setup  
Processor & Cooler
i5 4200U
Storage
Samsung Evo 850 240gb
RAM
8GB
Video card
AMD 8670m
Monitor
15,4''
OS
Windows 7 Home Premium
За истата потреба како тебе јас преку овие страни завршив работа.

Sent from my SM-G998B using Tapatalk
Колку земаат провизија за купување и колку за префрлање на wallet?

Јас купував на binance преку advcash. Провизијата беше 2 посто што е прифатливо, но последно ја покачија на 3.5.

За префрлање од binance на wallet е прилично ефтино преку smart chain.

Sent from my LM-V450 using Tapatalk
 

goran_oh

Practice makes perfect
26 април 2013
1,443
1,198
Ohrid
Колку земаат провизија за купување и колку за префрлање на wallet?

Јас купував на binance преку advcash. Провизијата беше 2 посто што е прифатливо, но последно ја покачија на 3.5.

За префрлање од binance на wallet е прилично ефтино преку smart chain.

Sent from my LM-V450 using Tapatalk
Крената е цената моментално, провизија за купување 4.20 и за префрлање 0.07.

Sent from my SM-G998B using Tapatalk
 

Stefan_1992

Intern
7 април 2020
59
25
Дали може преку НЛБ виза да се купи крипто од една од следниве: kraken, coinbase, binance?
Која има најмалку fees?
Фала....
 

Threshinator

Intern
19 октомври 2016
5
1
Здраво прилично нов сум во ова., немам искуство со crypto валути но сакам да инвестирам дека почна да ме интересира. Дали има луѓе што продаваат тука? И кој се добри сајтови од каде што може да се купи?
Законски е забранета било каква трговија со крипто валути во државава, но менувачница не. :cool: Има менувачница за крипто карши спортлајф стара чаршија кај Скендер Бег споменикот, немаат многу големи провизии и плус зависат од износ на уплата, колку повеќе уплаќаш толку помала провизија.Се што треба да направиш е Binance акаунт ( препорачливо верифициран ) и на мобилната апликација идеш Wallets бираш депозит, потоа која валута ( препорачливо USDТ ) избереш ТRС20 ( има два таба горе кај бирање валута Крипто и Фиат да не те збунат, крипто остави ) и само ќе им дадеш QR кодот да го скенираат и за неколку мин ги имаш на Binance. Со среќа трејдање :D
 

Stefan_1992

Intern
7 април 2020
59
25
Законски е забранета било каква трговија со крипто валути во државава, но менувачница не. :cool: Има менувачница за крипто карши спортлајф стара чаршија кај Скендер Бег споменикот, немаат многу големи провизии и плус зависат од износ на уплата, колку повеќе уплаќаш толку помала провизија.Се што треба да направиш е Binance акаунт ( препорачливо верифициран ) и на мобилната апликација идеш Wallets бираш депозит, потоа која валута ( препорачливо USDТ ) избереш ТRС20 ( има два таба горе кај бирање валута Крипто и Фиат да не те збунат, крипто остави ) и само ќе им дадеш QR кодот да го скенираат и за неколку мин ги имаш на Binance. Со среќа трејдање :D
После сето ова, кој Wallet би го препорачал за чување?
 

Threshinator

Intern
19 октомври 2016
5
1
Најбитната карактеристика е сигурност, што баш никој web и plugin wallet ја немаат бидејќи се е hackable со доволно ресурси, се што треба е да не ти го знаат private seed клучот. За тоа што праша најбезбеден е Ledger при тоа што е хардверски Wallet, но кошта.Доколку планираш да ставаш поголеми суми најдобро решение е Ledger или да ги чуваш на Binance што е една од најбезбедните берзи.
 

Stefan_1992

Intern
7 април 2020
59
25
Најбитната карактеристика е сигурност, што баш никој web и plugin wallet ја немаат бидејќи се е hackable со доволно ресурси, се што треба е да не ти го знаат private seed клучот. За тоа што праша најбезбеден е Ledger при тоа што е хардверски Wallet, но кошта.Доколку планираш да ставаш поголеми суми најдобро решение е Ledger или да ги чуваш на Binance што е една од најбезбедните берзи.
Фала
Trust или Exodus мислам дека се ОК за чување?
Некако на самата Binance не ми се чува...
 

stefan_off

Gaining Experience
29 октомври 2009
494
414
Радовиш
stefan_off's setup  
Processor & Cooler
Intel i7 7700K
Motherboard
Eurocom Torando F5
Storage
Samsung 960 Evo 256Gb m.2; Intel 660P 1Tb m.2; Seagate 2Tb 2,5inc 5400RPM
PSU
230W brick
RAM
16Gb DDR4 2x8Gb Kingston @2400mhz
Video card
MXM nVidia GTX 1070 8gb
Mouse
Logitech MX Master 2S
Keyboard
Logitech K520
Monitor
Benq BL3200PT 32`
OS
Win 10 64bit
Најбитната карактеристика е сигурност, што баш никој web и plugin wallet ја немаат бидејќи се е hackable со доволно ресурси, се што треба е да не ти го знаат private seed клучот. За тоа што праша најбезбеден е Ledger при тоа што е хардверски Wallet, но кошта.Доколку планираш да ставаш поголеми суми најдобро решение е Ledger или да ги чуваш на Binance што е една од најбезбедните берзи.
+1 за Leger
 

Threshinator

Intern
19 октомври 2016
5
1
Се извинувам за дезинформација, но имаше едно време по новинарскиве портали и вести дека демек било против закон да се тргуваат крипто валути, но ниедна банка не смее да забрани купување на крипто, зошто трансакцијата ја прави Виза или МастерКард, само еден од нив може да ја направи таа забрана, но тоа нема да се случи бидејќи линк.
 

kirev

Unstoppable
31 мај 2010
5,567
3,862
Скопје
Се извинувам за дезинформација, но имаше едно време по новинарскиве портали и вести дека демек било против закон да се тргуваат крипто валути, но ниедна банка не смее да забрани купување на крипто, зошто трансакцијата ја прави Виза или МастерКард, само еден од нив може да ја направи таа забрана, но тоа нема да се случи бидејќи линк.
Одамна нема новинарство во нашава Македонија така што и нема новинарски портали. Нема никаква законска забрана, има појаснение од НБРМ Македонски - Прашања и одговори за крипто-средствата
 

Sancho Sanchez

Gaining Experience
12 октомври 2016
270
282
Единствена формална забрана за крипто во МК е употреба како платежно средство (купување на стоки и услуги).

Но за платежно средство се исто така забранети и странските валути (УСД, ЕУР, ...), освен за тие фирми што имаат посебни дозволи.
 

wiwux

Intern
3 април 2020
37
15
Дали може преку НЛБ виза да се купи крипто од една од следниве: kraken, coinbase, binance?
Која има најмалку fees?
Фала....
На kraken имаш 3.75% + €0.25 fee за купување со мкд картичка, binance мислам дека е 3% ама нешто пишуваше дека е намалено на 1%, но не сум сигурен за ова, а coinbase е 4%. На кракен минува без проблем трансакцијата, не сум пробал на binance и coinbase.
Доколку не си регистриран, најдобро е да се регистрираш со referral link на binance и coinbase за намалени провизии/бонуси на одредени депозити или купувања.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,162
Мислења
879,389
Членови
30,796
Најнов член
Nuvectra Medical Reviews
На врв Дно