• Важно
  Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
  Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Избор на клима уред (линк со резултати од мерења има во првиот пост)

Скоти

Practice makes perfect
15 октомври 2013
655
1.163
Не го разбирам баш убаво воа Блгарското.... ама вака од се шо слушнав ми се чини едно 70% разбрав и ептен ме бендиса тоа што раскажа монтеров.... иако имав замерки за монтажана :)
Главниот момент е тука на 35та минута од видеово.... али вреди цело да се изгледа и внимателно да се слуша оти булгарчево баш онака наивно почетнички го прашува за се и сешто а монтерот дава доста дорби одговори едноставни за разбирање и за комплетни лаици од климатизација.
Внатрешната единица му е монтирана многу високо? И нема потреба од бафери? Иначе и јас не разбрав све ама ретко вака кај нас монтер да разбира од клими.
 

FLEGMA

Illuminator
2 август 2012
10.112
15.941
„Хубавите климатици имат хубав алгортам на работа“

Се шушка дека после гледањето на видеово заговорниците на кинески клими биле на апарати.
 

MitkoI

Gaining Experience
11 јуни 2017
377
162
Не го разбирам баш убаво воа Блгарското.... ама вака од се шо слушнав ми се чини едно 70% разбрав и ептен ме бендиса тоа што раскажа монтеров.... иако имав замерки за монтажана :)
Главниот момент е тука на 35та минута од видеово.... али вреди цело да се изгледа и внимателно да се слуша оти булгарчево баш онака наивно почетнички го прашува за се и сешто а монтерот дава доста дорби одговори едноставни за разбирање и за комплетни лаици од климатизација.
Одличено прикажување и објаснување. Само да не беа бакарните цевки малку кратки или така се чини на видеото???
И напојувањето довод на внатрешната па со еден кабел према надворешната...
 

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
4.133
3.590
И напојувањето довод на внатрешната па со еден кабел према надворешната...
Си има у упатство како се поврзува не се секирај. Довод внатре на терминали, па од тука со 4џ1.5 кон надворешна. Си знае чоекот. Си постојат Installation Manuals. Одамна на Хубавите климатици нема потреба од 2 кабли натаму наваму, т.е. само нашиве пошто не им се купуе 4 или 5 жилен кабел према упатство, прават глупости со 3 жилен и муабет „што има везе тоа“.

1638584233412.png
 

MitkoI

Gaining Experience
11 јуни 2017
377
162
Си има у упатство како се поврзува не се секирај. Довод внатре на терминали, па од тука со 4џ1.5 кон надворешна. Си знае чоекот. Си постојат Installation Manuals. Одамна на Хубавите климатици нема потреба од 2 кабли натаму наваму, т.е. само нашиве пошто не им се купуе 4 или 5 жилен кабел према упатство, прават глупости со 3 жилен и муабет „што има везе тоа“.

Погледнете го атачментот 106980
Одма да се контра без разлика дали нешто се знае или не...
Убава и корисна слика си објавил само што треба да се чита и да се знае да се преведе.
На почетокот ти пишува. "ВНАТРЕШНАТА ЕДИНИЦА СЕ НАПОЈУВА ОД НАДВОРЕШНАТА ЕДИНИЦА..."
Второ секаде се користат два кабли, и тоа 3х1,5мм2 за довод до надворешната и 4х1,0 (1,5)мм2 за поврзување( напојување и команда) на внатрешната со надворешната.(ова кај 12ки,за појаките оде и појак кабел)
А за ова твоја изјава секој монтер или електричар би се помочал од смеење...
" Одамна на Хубавите климатици нема потреба од 2 кабли натаму наваму, т.е. само нашиве пошто не им се купуе 4 или 5 жилен кабел према упатство, прават глупости со 3 жилен и муабет „што има везе тоа“."
 
Последна промена:

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
4.133
3.590
Одма да се контра без разлика дали нешто се знае или не...
Убава и корисна слика си објавил само што треба да се чита и да се знае да се преведе.
На почетокот ти пишува. "ВНАТРЕШНАТА ЕДИНИЦА СЕ НАПОЈУВА ОД НАДВОРЕШНАТА ЕДИНИЦА..."
Второ секаде се користат два кабли, и тоа 3х1,5мм2 за довод до надворешната и 4х1,0 (1,5)мм2 за поврзување( напојување и команда) на внатрешната со надворешната.(ова кај 12ки,за појаките оде и појак кабел)
А за ова твоја изјава секој монтер или електричар би се помочал од смеење...
" Одамна на Хубавите климатици нема потреба од 2 кабли натаму наваму, т.е. само нашиве пошто не им се купуе 4 или 5 жилен кабел према упатство, прават глупости со 3 жилен и муабет „што има везе тоа“."
Сега треба ли од истата клима инсталациско упатство да ти праќам или сам ќе си најдеш. И сервисно за да видиш како е решено напојувањето. Од штекер на терминали у внатрешна. Од таму со 4 жилен до надворешна. Од таму исто (од терминалите на внатрешната преку релеи се напојува и внатрешната, АМА само кога ќе добие команда да отворат релеите.
Одма да се контрирало без разлика дали се прочитало нешто или не...

Sent from Телефон using Tapatalk
 

MitkoI

Gaining Experience
11 јуни 2017
377
162
Сега треба ли од истата клима инсталациско упатство да ти праќам или сам ќе си најдеш. И сервисно за да видиш како е решено напојувањето. Од штекер на терминали у внатрешна. Од таму со 4 жилен до надворешна. Од таму исто (од терминалите на внатрешната преку релеи се напојува и внатрешната, АМА само кога ќе добие команда да отворат релеите.
Одма да се контрирало без разлика дали се прочитало нешто или не...

Sent from Телефон using Tapatalk
Сам си контрадикторен...
1638612382013.png
" Одамна на Хубавите климатици нема потреба од 2 кабли натаму наваму, т.е. само нашиве пошто не им се купуе 4 или 5 жилен кабел према упатство, прават глупости со 3 жилен и муабет „што има везе тоа“."

Јас прочитав добро, прочитај си ти добро што си напишал...
Види си ти добро во сервисното" WIRING DIAGRAM"
Ако знаеш да прочиташ електрична шема...
 
Последна промена:

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
4.133
3.590
Последна промена:

MitkoI

Gaining Experience
11 јуни 2017
377
162
Kaj fujitsu ne. Eden 4 zilen samo kon nadvoresna. Nemozam da sliknam ne mi se besi po prozori.
Na @MitkoI ke mu ostaam da vidi po instalaciski semi deka ne sekoja klima e ista.

Sent from Телефон using Tapatalk
Значи сега го симнав Service manual FUJITSU ASUG18KMTA во PDF па неможам да ти го пратам, но можиш да си го симниш на GOOGLE.
Погледни ја електричната шема.
На надворешната имаш терминал L N M W1 W2 W3
L доводна фаза
N довод на нула
М довод на маса-заземјување
Toa ти е напојување со кабел 3х2,5мм2
М, W1, W2, W3 терминали за поврзување на внатрешната единица на која ги има истите терминали.
Поврзување со кабел 4 х 1,5-2,5мм2
Убаво си пише во сервисното и тука нема дускусија.
Нема потреба да се бесиш на прозор...
Ако кај тебе е како што пишуваш тогаш те заебал монтерот, си споил по негово како му било полесно и си заштедил кабел.
Се надевам дека сега разбра...
 

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
4.133
3.590
Значи сега го симнав Service manual FUJITSU ASUG18KMTA во PDF па неможам да ти го пратам, но можиш да си го симниш на GOOGLE.
Погледни ја електричната шема.
На надворешната имаш терминал L N M W1 W2 W3
L доводна фаза
N довод на нула
М довод на маса-заземјување
Toa ти е напојување со кабел 3х2,5мм2
М, W1, W2, W3 терминали за поврзување на внатрешната единица на која ги има истите терминали.
Поврзување со кабел 4 х 1,5-2,5мм2
Убаво си пише во сервисното и тука нема дускусија.
Нема потреба да се бесиш на прозор...
Ако кај тебе е како што пишуваш тогаш те заебал монтерот, си споил по негово како му било полесно и си заштедил кабел.
Се надевам дека сега разбра...
Poveli.
f191ebd8a9636c5c5ff6700c30267654.jpg


Znaci nemoze kako sakas. Nemoze i da usparas, posto ako treba 2 kabli a vrzes eden nema da raboti, prosto. Ama ako vika eden, onda montiras eden posto drugiot ednostavno nema kaj da go povrzes. Prosto ko pasulj. Kako vika Manuel taka prais.

Sent from Телефон using Tapatalk
 
Последна промена:

MitkoI

Gaining Experience
11 јуни 2017
377
162
Poveli.
f191ebd8a9636c5c5ff6700c30267654.jpg


Znaci nemoze kako sakas. Nemoze i da usparas, posto ako treba 2 kabli a vrzes eden nema da raboti, prosto. Ama ako vika eden, onda montiras eden posto drugiot ednostavno nema kaj da go povrzes. Prosto ko pasulj. Kako vika Manuel taka prais.

Sent from Телефон using Tapatalk
Toа ти е шемата за меѓусебно поврзување на надворешната и внатрешната единица.
И тие се поврзуваат со еден кабел 4х1,5мм3
Каде ти е шемата за довод на напојување...
За напојувањето од штекерот треба друг кабел 3х1,5мм2 или 3х2,5мм2 зависно од јачината на климата.
Или кај тебе се напојува безжично??? +што е невозможно.
Кај тебе имаш еден кабел од штекерот до внатрешната, и втор кабел од внатрешната кон надворешната... Значи сепак се два кабла.
 

FLEGMA

Illuminator
2 август 2012
10.112
15.941
Де тоа објасни му го на marv, и кажи му кој кабел каде се поврзува...
Правилно е како што вели упатството. Нема јас што да му велам кога и тој истото го кажува.

Кај Mitsubishi а еве гледам и кај Fujitsu треба кабел од штекер до надворешна, од внатрешна до надворешна.

Нашиве мајстори прават вака: Кабел од штекер до внатрешна и на истите терминали уштеведен кабел до надворешна. Заштедуваат еден до максимум 1,5 метар кабел.

И ова не е болест за умирање освен во случај на клими кои имаат голема ударна струја во моментот на пуштање или континуирани 6А и повеќе струја.
Внатрешните терминали не се предвидени преку нив да оди толкава струја до надворешна.
Се загреваат и можат да се стопат ако се неквалитетни.

Затоа, како што вели упатството така треба а не мајсторот како што има визија.

Глупо е да ти одбијат гаранција заради пола метар кабел.
 

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
4.133
3.590
Toа ти е шемата за меѓусебно поврзување на надворешната и внатрешната единица.
И тие се поврзуваат со еден кабел 4х1,5мм3
Каде ти е шемата за довод на напојување...
За напојувањето од штекерот треба друг кабел 3х1,5мм2 или 3х2,5мм2 зависно од јачината на климата.
Или кај тебе се напојува безжично??? +што е невозможно.
Кај тебе имаш еден кабел од штекерот до внатрешната, и втор кабел од внатрешната кон надворешната... Значи сепак се два кабла.
Ma normalno deka ima i od steker do terminali. Samo toj od steker ne ide prvin do nadvoresna, pa povraten uste eden kon vnatresna. Kako sto mislese ti. So 1 ako me razbra taka broejki go toj i od steker e neizvodlivo, kako i da zemes.
Ili sto bi rekol @FLEGMA kako pisuva u uputstvo taka, nema izmisluvanje topla voda.

Sent from Телефон using Tapatalk
 

MitkoI

Gaining Experience
11 јуни 2017
377
162
Ma normalno deka ima i od steker do terminali. Samo toj od steker ne ide prvin do nadvoresna, pa povraten uste eden kon vnatresna. Kako sto mislese ti. So 1 ako me razbra taka broejki go toj i od steker e neizvodlivo, kako i da zemes.
Ili sto bi rekol @FLEGMA kako pisuva u uputstvo taka, nema izmisluvanje topla voda.

Sent from Телефон using Tapatalk
E баш така трба како што вели Флегма... Го цитирам:
"Кај Mitsubishi а еве гледам и кај Fujitsu треба кабел од штекер до надворешна, од внатрешна до надворешна.
Нашиве мајстори прават вака: Кабел од штекер до внатрешна и на истите терминали уштеведен кабел до надворешна. Заштедуваат еден до максимум 1,5 метар кабел."
Значи како што кажуваш ти за твоето Fujitsu, излегува дека не е поврзано по упатството.
Мислењето е автоматски споено:

Правилно е како што вели упатството. Нема јас што да му велам кога и тој истото го кажува.

Кај Mitsubishi а еве гледам и кај Fujitsu треба кабел од штекер до надворешна, од внатрешна до надворешна.

Нашиве мајстори прават вака: Кабел од штекер до внатрешна и на истите терминали уштеведен кабел до надворешна. Заштедуваат еден до максимум 1,5 метар кабел.

И ова не е болест за умирање освен во случај на клими кои имаат голема ударна струја во моментот на пуштање или континуирани 6А и повеќе струја.
Внатрешните терминали не се предвидени преку нив да оди толкава струја до надворешна.
Се загреваат и можат да се стопат ако се неквалитетни.

Затоа, како што вели упатството така треба а не мајсторот како што има визија.

Глупо е да ти одбијат гаранција заради пола метар кабел.
Потполно си во право по упатството, и убаво објасни..

"Кај Mitsubishi а еве гледам и кај Fujitsu треба кабел од штекер до надворешна, од внатрешна до надворешна."

Само што кај Мрав према неговото кажување не е така...
Ете тоа неможам никако да му го објаснам...

Како што рече ти :
"Нашиве мајстори прават вака: Кабел од штекер до внатрешна и на истите терминали уштеведен кабел до надворешна. Заштедуваат еден до максимум 1,5 метар кабел."

Ете ти таков случај кај Мрав.
 
Последна промена:

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
4.133
3.590
E баш така трба како што вели Флегма... Го цитирам:
"Кај Mitsubishi а еве гледам и кај Fujitsu треба кабел од штекер до надворешна, од внатрешна до надворешна.
Нашиве мајстори прават вака: Кабел од штекер до внатрешна и на истите терминали уштеведен кабел до надворешна. Заштедуваат еден до максимум 1,5 метар кабел."
Значи како што кажуваш ти за твоето Fujitsu, излегува дека не е поврзано по упатството.
Мислењето е автоматски споено:


Потполно си во право по упатството, и убаво објасни..

"Кај Mitsubishi а еве гледам и кај Fujitsu треба кабел од штекер до надворешна, од внатрешна до надворешна."

Само што кај Мрав према неговото кажување не е така...
Ете тоа неможам никако да му го објаснам...

Како што рече ти :
"Нашиве мајстори прават вака: Кабел од штекер до внатрешна и на истите терминали уштеведен кабел до надворешна. Заштедуваат еден до максимум 1,5 метар кабел."

Ете ти таков случај кај Мрав.
Ti pustiv slika od upatstvoto kako pisuva i ti pak se inaetis. OK. Pak ke napomenam razdelniot panel na vnatresnata kaj sto doaga kabelot od struja, e so relinja kon vnatresnata, a od tuka nov kabel 4 zilen ide kon nadvoresnata. Znaci taka vika i slikata i proizvoditelot da se povrze ovaa klima, ama ne ti znaes poveke. Garant i ke kazes kako da se povrzat 2 kabli na nadvoresnata na koja ima 4 i samo 4 konektori, a ti sakas da vrzes 7. Magija izgleda.

Sent from Телефон using Tapatalk
 

MitkoI

Gaining Experience
11 јуни 2017
377
162
Ti pustiv slika od upatstvoto kako pisuva i ti pak se inaetis. OK.

Sent from Телефон using Tapatalk
Ок ако така мислиш, не се инатам, само добронамерно ти објаснувам да сватиш.
Моето не го прифаќаш, а на Флегма го прифати, а суштински и он истото го објасни...
Ок, да ја прекинеме дискусијата за твојата клима, исправно или неисправно поврзана твоја си е, не ме засега мене...
 

Buzuki

Gaining Experience
16 јули 2013
175
50
Имам haier flexis plus 5.5в и сакам да прашам како најдобро се подесува да топли ?

Просторијата е 40 квадрати и се затоплува на 2/3 дена по 4/5 часа..

Зимата кога ја монтираа ја пуштив 2/3 пати на максимум дување и успеваше да стопли добро..
Од тогаш 9 месеци не беше вклучена и пред некој ден ја пуштив на 24 степени и вентилаторот на автоматски, надвор беше околу 4 степени... Климата до 17 затопли прилично брзо, потоа појде до 21 степен па намали со дување и падна на 16 па почна наеднаш силно да дува не баш топол воздух и така во круг..

Нешто има проблем или нормално е додека не стоплат зидови едно друго ?
 

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
4.133
3.590
Ок ако така мислиш, не се инатам, само добронамерно ти објаснувам да сватиш.
Моето не го прифаќаш, а на Флегма го прифати, а суштински и он истото го објасни...
Ок, да ја прекинеме дискусијата за твојата клима, исправно или неисправно поврзана твоја си е, не ме засега мене...
Ne e isto. Ti vikas samo po tvoe. Flegma i jas vikame kako pisuva vo uputstvo od proizvoditel. Razlikata ja gledas.

Sent from Телефон using Tapatalk
 

zlatko_ti412

Gaining Experience
12 ноември 2018
200
306
Имам haier flexis plus 5.5в и сакам да прашам како најдобро се подесува да топли ?

Просторијата е 40 квадрати и се затоплува на 2/3 дена по 4/5 часа..

Зимата кога ја монтираа ја пуштив 2/3 пати на максимум дување и успеваше да стопли добро..
Од тогаш 9 месеци не беше вклучена и пред некој ден ја пуштив на 24 степени и вентилаторот на автоматски, надвор беше околу 4 степени... Климата до 17 затопли прилично брзо, потоа појде до 21 степен па намали со дување и падна на 16 па почна наеднаш силно да дува не баш топол воздух и така во круг..

Нешто има проблем или нормално е додека не стоплат зидови едно друго ?

Не ми личи на арно ова што опишуваш....
Колку време трае тоа така во круг што викаш?
Може да се помачи со почести дефрости на почеток ама треба да се среди за неколку часа...
Тоа што викаш посилно дување со не баш топол воздух не треба да се случува или бар не треба да трае долго... евентуално околу дефрост периоди.
Би било добро ако можеш да ја видиш надворешната единица дали замрзнува и дали кога ќе прави дефрост го топи/чисти мразот од неа.

Иначе за начин на користење.... во принцип клима уред кога се користи за греење треба да работи 24/7 за да биде пријатно и топло во просторијата.
Не е како кварца греалка па за да се користи како што викаш 4/5 часа на секои 2-3 дена. Така само ќе се мачи климата ако ја силиш од ладна просторија на +4C да ја пуштиш да грее на +24С и се што ќе успее е само воздухот во просторијата да го замлачи и ете ќе ти работи како што имаш опишано... што ако тоа потрае повеќе од неколку часа.... тогаш дефинитивно нешто не е во ред со климата.
Ако ти е во викендица разгледај опција да ја уклучуваш еден ден претходно преку WiFi и да креваш температура постепено не директ од 0 во просторијата да и зададеш да грее на 24.
 

MitkoI

Gaining Experience
11 јуни 2017
377
162
Bitno li e tolku. Eve ovaa 2020 model.
efe1fbad04e3c291e6d907fda86eeb62.jpg


Sent from Телефон using Tapatalk
Ми требаше да го побарам SERVICE MANUAL FUJITSU ASYG07KMCC, па еве ти
WIRING DIJAGRAMS од надворешната и внатрешната единица...
После ова немам што повеќе да коментирам...
 

Атачменти

 • received_1094662374674084.jpeg
  received_1094662374674084.jpeg
  43,3 KB · Прегледи: 30
 • received_1034725297369877.jpeg
  received_1034725297369877.jpeg
  46,2 KB · Прегледи: 28
 • Ми се допаѓа
Реакции: marv

FLEGMA

Illuminator
2 август 2012
10.112
15.941
Не ми личи на арно ова што опишуваш....
Добро опишува
Не била пуштена 9 месеци, надвор 4 а внатре е прашање колку било. Се кладам дека над 10 степени не било

Клима ако нема воздух од мин.18 степени има да се врти во круг со денови. Негова грешка е што ја ставил на ауто фан.
Ја наместил на 24, има развивано снага и се има гаснето постојано. А не е чудо и во дефрост да му влегувала.
Клима бара 24/7 работа или просторија со мин. 16~18 степени за да биде нешто.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44.303
Мислења
892.291
Членови
31.482
Огласи
19
Најнов член
silmapopse
На врв Дно