• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Избор на клима уред (линк со резултати од мерења има во првиот пост)

Riku

Intern
27 ноември 2021
21
0
Dali znaete bekoja dobra app za telefon so koja ke ja kontroliram klimata vivax aeri a da ne bude nethome plus bidejki app e bezvezalna i nekorisna?
 

MitkoI

Gaining Experience
11 јуни 2017
367
155
Јас не знам што се напрегате. Во Битола има компании/дечки кои за надокнада ќе ви донесат и локомотива од Грција.
Е сега, да дадеш 2000 евра за клима која нема да има гаранција не знам колку е паметно.
Луѓето увезуваат половни автомобили и плаќаат десетици илјади евра па немаат гаранција.
Па за нова клима Даикин Уруру (произведен во Јапонија) од 2400 евра да се секираш. Гаранцијата кај нас е 3 години. Даикинот не 3 туку најмалку 13 години има да си везе....
Кога мојата Грее ломо лцлх веќе 5 година си везе без проблем, без сервиси за продолжена гаранција, значи само со 1 година гаранција.
Секоја нова клима во гарантниот рок ќе си работи безпрекорно ако е правилно и добро мотирана од стручен монтер, ако е шалабајзерски монтирана од самоук монтер ни најдобрата клима-бренд нема да работи како што треба...
 
Последна промена:

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
3,927
3,309
Луѓето увезуваат половни автомобили и плаќаат десетици илјади евра па немаат гаранција.

Главниот збор. Половни. Ти половна клима ќе земеш?
Иначе не секоја фирма у грција дава поврат на ддв, знаеш? Или ако дава, исто не секоја дава со формулари за на граница, ќе мора кај нив да си се вратиш.

Sent from Телефон using Tapatalk
 

MitkoI

Gaining Experience
11 јуни 2017
367
155
Главниот збор. Половни. Ти половна клима ќе земеш?
Иначе не секоја фирма у грција дава поврат на ддв, знаеш? Или ако дава, исто не секоја дава со формулари за на граница, ќе мора кај нив да си се вратиш.

Sent from Телефон using Tapatalk
Прочитај го добро постот па да сфатиш...
Па баш затоа што не земаш половна ќе си работи...
Ќе си купиш каде што даваат формулари и поврат Free shop...
Во Солун имаш најмалку 50 продажни салони-фирми (прогуглај малку) а не како во Скопје 4-5 кои држат монопол и нереални цени....
Тој што одлучил да оди и да си купи ќе се снајде (ќе прогугла, ќе оствари контакт итн) да не му се секираме ние за него, поентата на постот е сосема друга, ама некои изгледа се осеќаат засегнати....
 

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
3,927
3,309
Прочитај го добро постот па да сфатиш...
Па баш затоа што не земаш половна ќе си работи...
Ќе си купиш каде што даваат формулари и поврат Free shop...
Во Солун имаш најмалку 50 продажни салони-фирми (прогуглај малку) а не како во Скопје 4-5 кои држат монопол и нереални цени....
Тој што одлучил да оди и да си купи ќе се снајде (ќе прогугла, ќе оствари контакт итн) да не му се секираме ние за него, поентата на постот е сосема друга, ама некои изгледа се осеќаат засегнати....

Ќе си работи де, само ако не што ќе правиме? Инаку пред година дена требаше да купам НОВ компресор за колата. НОВ. Од 20 контактирани фирми во Грција (не само Солун) никој не работеше со такс фри. Толку.

Инаку да, цената на моделот е стварно со значителна разлика. Дали е нормално? Не знаеме, како и за многу други производи кои во МК доаѓаат во мали количини и секогаш цената е проблематична. Дали би фукнал лично 2400 еур, без гаранција лично? Не. Дали би купил од кај нас за цената која ја нудат на сајт. Сигурно не. Секој со своето.

Sent from Телефон using Tapatalk
 

MitkoI

Gaining Experience
11 јуни 2017
367
155
Ќе си работи де, само ако не што ќе правиме? Инаку пред година дена требаше да купам НОВ компресор за колата. НОВ. Од 20 контактирани фирми во Грција (не само Солун) никој не работеше со такс фри. Толку.

Инаку да, цената на моделот е стварно со значителна разлика. Дали е нормално? Не знаеме, како и за многу други производи кои во МК доаѓаат во мали количини и секогаш цената е проблематична. Дали би фукнал лично 2400 еур, без гаранција лично? Не. Дали би купил од кај нас за цената која ја нудат на сајт. Сигурно не. Секој со своето.

Sent from Телефон using Tapatalk
Лично кога би имал можност да купувам клима од 2400 €, сигурно не би купил од сајт ниту во Грција ниту кај нас. Би ја купил во Грција од продавница со Free shop, би се потрудил да најдам таква, ако најдам, ако не ништо.
За гаранцијата небитна на разлика од 1000€. Зошто? Затоа што ако ја купам кај нас ги трошам тие 1000 € за гаранција од 3 години, а неверувам дека ќе се користи односно дека климата ќе се расипе во првите три години.
Во случај да се расипе триста проблеми со нашите фирми, ова спаѓа во гаранција, ова не спаѓа во гаранција, ништо не е прецизирано освен за компресорот.
Е сега земена во Грција, 1000 € ти се во џепот, ако недај боже се расипе, си имаш 1000€ за поправка, и нов компресор да смениш пак ќе ти остане од парите во џепот.
Ете јас вака би играл...
Секој на свој начин...
 

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
3,927
3,309
За гаранцијата небитна на разлика од 1000€. Зошто? Затоа што ако ја купам кај нас ги трошам тие 1000 € за гаранција од 3 години, а неверувам дека ќе се користи односно дека климата ќе се расипе во првите три години.
Гаранција токму затоа користи. За да знаеш и да си сигурен, а не да веруваш или да не веруваш.
Во случај да се расипе триста проблеми со нашите фирми, ова спаѓа во гаранција, ова не спаѓа во гаранција, ништо не е прецизирано освен за компресорот.
Мислиш дека е различно во Грција. Верувај не е. Кај што идам на одмор со години (ваму таму кај тој ќе поминам барем 10 дена), летоска тазе монтирани во Мај нови Фуџитсу. Во јули рикнува даљинското на една. Значи рикнува дисплејот и се гледа од авион дека не е од паѓање (нема никакво оштетување и командите реагираат ама незнаеш на што си). Не е под гаранција. 80еур оргинално на гладно срце батката (пошто ако го работиш без оргинално даљинско не ти важела гаранцијата).

Инаку овие ИЦС у Ситимол на лице место ми пуштија 10% само на интересирање за една клима, пред година дена мислам беше. Значи ништо чудно и да им се малце пренапумпани цените на тој нивниот сајт. А можда и не.
 

MitkoI

Gaining Experience
11 јуни 2017
367
155
Гаранција токму затоа користи. За да знаеш и да си сигурен, а не да веруваш или да не веруваш.

Мислиш дека е различно во Грција. Верувај не е. Кај што идам на одмор со години (ваму таму кај тој ќе поминам барем 10 дена), летоска тазе монтирани во Мај нови Фуџитсу. Во јули рикнува даљинското на една. Значи рикнува дисплејот и се гледа од авион дека не е од паѓање (нема никакво оштетување и командите реагираат ама незнаеш на што си). Не е под гаранција. 80еур оргинално на гладно срце батката (пошто ако го работиш без оргинално даљинско не ти важела гаранцијата).

Инаку овие ИЦС у Ситимол на лице место ми пуштија 10% само на интересирање за една клима, пред година дена мислам беше. Значи ништо чудно и да им се малце пренапумпани цените на тој нивниот сајт. А можда и не.
Па реков имаш илјадарче во џеп за такви ситуации ако се случат...
Малце напумпани цените(1250€ за тебе е малце) а можда и не...
Не само во Грција, види ги цените и пошироко...
Мислам дека нема потреба повеќе да коментирам за астрономските цени кај нас...
Ги правдаат само оние кои се засегнати, а лесно се препознаваат...
 

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
3,927
3,309
Па реков имаш илјадарче во џеп за такви ситуации ако се случат...
Малце напумпани цените(1250€ за тебе е малце) а можда и не...
Не само во Грција, види ги цените и пошироко...
Мислам дека нема потреба повеќе да коментирам за астрономските цени кај нас...
Ги правдаат само оние кои се засегнати, а лесно се препознаваат...

Ццццц. Од кај извади дека било кој ги брани, било кои, а најмалку јас кој немам километри врска со било која од клима фирмиве кај нас.
Ај сега убаво препрочитај што сум ти пишал се на темава цена на конкретнава клима кај нас. Малце ПРЕНапумпана реков. Или полесно е да ти кажам Многу напумпана. Како сакаш.
На крајот ја направи како таа да е единствената на свет и само по неа треба нешто да правиме споредба на пазарот. И таа кога ќе ја увезат уште 2ца, кога ќе има интерес и стандард за помасовно купување на клими од над 2К+ еури, и ќе има количина нарачки а не само по желба се ќе се среди. Види ги цените на она што се троши ќе видиш дека се тука некаде со околината.
Стварно не ве разбирам што толку се напнавте што фиљан фирма решила нешто да го продава колку што решила? Те тепаат да ја купиш?

P.s. Mamicata hrvatine kako nas izgleda. Pokvareni i oni majceto nivno.

Sent from Телефон using Tapatalk
 
Последна промена:

MitkoI

Gaining Experience
11 јуни 2017
367
155
Ццццц. Од кај извади дека било кој ги брани, било кои, а најмалку јас кој немам километри врска со било која од клима фирмиве кај нас.
Ај сега убаво препрочитај што сум ти пишал се на темава цена на конкретнава клима кај нас. Малце ПРЕНапумпана реков. Или полесно е да ти кажам Многу напумпана. Како сакаш.
На крајот ја направи како таа да е единствената на свет и само по неа треба нешто да правиме споредба на пазарот. И таа кога ќе ја увезат уште 2ца, кога ќе има интерес и стандард за помасовно купување на клими од над 2К+ еури, и ќе има количина нарачки а не само по желба се ќе се среди. Види ги цените на она што се троши ќе видиш дека се тука некаде со околината.
Стварно не ве разбирам што толку се напнавте што фиљан фирма решила нешто да го продава колку што решила? Те тепаат да ја купиш?

P.s. Mamicata hrvatine kako nas izgleda. Pokvareni i oni majceto nivno.

Sent from Телефон using Tapatalk
"Значи ништо чудно и да им се малце пренапумпани цените на тој нивниот сајт. А можда и не."
Немам повеќе коментари на ова тема... Не вреди...
 

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
3,927
3,309
"Значи ништо чудно и да им се малце пренапумпани цените на тој нивниот сајт. А можда и не."
Немам повеќе коментари на ова тема... Не вреди...
Ете видиш дека кога сакаш ќе цитираш точно.
Исто и јас не знам што воопшто се почна со темава. Безвредна е од старт. Да му се мислам зашто некој решил да продава нешто по некоја цена ???

Sent from Телефон using Tapatalk
 

MitkoI

Gaining Experience
11 јуни 2017
367
155
P.s. Mamicata hrvatine kako nas izgleda. Pokvareni i oni majceto nivno.

Sent from Телефон using Tapatalk
Мамицата и Хрватите покварени, Грците поефтини 1200€, Србите поевтини 855 €, а они поевтини само 700 €, мајчето нивно...
Мислењето е автоматски споено:

За да земам Уруру би се замарал со Грчка искрено, ќе си земам комбенце од некој, ќе си враќам даноци, ќе си плаќам даноци. Да испадне 1000еур поефтино, си вреди климата.
Нормално....
 
Последна промена:

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
3,927
3,309
Мамицата и Хрватите покварени, Грците поефтини 1200€, Србите поевтини 855 €, а они поевтини само 700 €, мајчето нивно...
500еур пискапи од грците. Ехеее за 500 еур.... Вака идеше твојот муабет. И откри ли зошто 4 земји имаат толку различни цени?
А да им се јавиш у Даикин и да ги пријавиш сите по ред. Не знам како другачје да ти помогнам на твојава дилема, трилема, ... Нормално непотребна.

Sent from Телефон using Tapatalk
 

MitkoI

Gaining Experience
11 јуни 2017
367
155
500еур пискапи од грците. Ехеее за 500 еур.... Вака идеше твојот муабет. И откри ли зошто 4 земји имаат толку различни цени?
А да им се јавиш у Даикин и да ги пријавиш сите по ред. Не знам како другачје да ти помогнам на твојава дилема, трилема, ... Нормално непотребна.

Sent from Телефон using Tapatalk
Нема тука ни дилема ни трилема...се е јасно...
Чисто за споредба постирав па кој каде сака таму нека си купи...
Лично јас не би купил некаде нешто што е поскапо за преку 40%...
Друг можеби ќе купи, негово право, негови пари...
Да ја затвориме темата...
 

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
3,927
3,309
Лично јас не би купил некаде нешто што е поскапо за преку 40%...
А за референтна вредност што ќе земеш? Ако идеме малку подалеку и Грците ќе ги пцуеш веруј. Ете знаат и како да ја донесат у автобус некои.
Да ја затвориме темата...
Или да не ја отворевме воопшто.
 

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
3,927
3,309
Не можам да ја сватам неверојатната леснотија на потребата од пишување непотребни постови. Ако беше поентата дека нашиве овде работат со огромни маржи, не докажа пошто појма немаме колку им е набавна за целите 10 клими од овој ценовен ранг што можат да ги продадат кај нас. А може и така сакаат да ги продаваат. Ама па не мора да ги купиме. Па споредби од околинава како репер. Па ќе ги носеле со автобус. Па незнам уште што. Да прашаат у Дубаи, може и 1000еур е таму . Може у Немачка е 4000еур. Што е важно тоа за кај нас?
Неверојатно.

Sent from Телефон using Tapatalk
 
Изменето од модератор:

MitkoI

Gaining Experience
11 јуни 2017
367
155
Сакаш ли да ти кажам како лесно се открива Кајгана трол и мулти акаунт кој си реплицира сам на себе или сепак да ги оставиме да се дават во сопствените фекалии?
Кажи да знаеме сите и именувај...
 

FLEGMA

Illuminator
2 август 2012
9,892
15,193
Што е важно тоа за кај нас?
Неверојатно.
Затоа што, генерално , нас изгледа ни е внесено во кодот да мислиме дека можеме да го изиграме системот во секој момент и во секоја прилика.

Крај краева, тој што има пари за Уруру Сарара нема да оди во Грција и да се молкни по автобуси.

Нели е симптоматично што не објавуваат колкави се цените на Gree и останати клонови (како Invertor) во Грција?
 

MitkoI

Gaining Experience
11 јуни 2017
367
155
Не можам да ја сватам неверојатната леснотија на потребата од пишување непотребни постови. Ако беше поентата дека нашиве овде работат со огромни маржи, не докажа пошто појма немаме колку им е набавна за целите 10 клими од овој ценовен ранг што можат да ги продадат кај нас. А може и така сакаат да ги продаваат. Ама па не мора да ги купиме. Па споредби од околинава како репер. Па ќе ги носеле со автобус. Па незнам уште што. Да прашаат у Дубаи, може и 1000еур е таму . Може у Немачка е 4000еур. Што е важно тоа за кај нас?
Неверојатно.

Sent from Телефон using Tapatalk
ОК. Кажи на која тема да постираме???
Ви постирав преглед на клими со Еуровент податоци за полесно некој да си одбере, без никаква пристасност кон некој бренд, бидејќи нити сум трговец нити дилер на клими.
Е сега кога постирав за разликата во цена во однос на соседството одма на некои им пречи тоа...
Нивото и културата не ми дозволуваат да употребувам вакубулар како Флегма, па мислите за поединци ќе ги задржам за себе, а останатите членови на форумот кои ги читаат постовите се доволно паметни да сфатат...
Толку, терајте си понатаму по свое...
Мислењето е автоматски споено:

Затоа што, генерално , нас изгледа ни е внесено во кодот да мислиме дека можеме да го изиграме системот во секој момент и во секоја прилика.

Крај краева, тој што има пари за Уруру Сарара нема да оди во Грција и да се молкни по автобуси.

Нели е симптоматично што не објавуваат колкави се цените на Gree и останати клонови (како Invertor) во Грција?
И тој што има пари за УРУРУ не е без памет да фрли 1000 € за џабе...
Сигурно нема да оди со автобус... Од најдалечната точка во Македонија Солун не му е подалеку од 400 км...
Пали кола пошто има и за 100€ трошок си набаввува...
Ако сакате да ја тупите, тупите ја и понатаму...
ПС. Гледам дека си опседнат со ГРЕЕ, како да ти се ноќна мора...
 
Последна промена:

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
3,927
3,309
ОК. Кажи на која тема да постираме???
Ви постирав преглед на клими со Еуровент податоци за полесно некој да си одбере, без никаква пристасност кон некој бренд, бидејќи нити сум трговец нити дилер на клими.
Е сега кога постирав за разликата во цена во однос на соседството одма на некои им пречи тоа...
Нивото и културата не ми дозволуваат да употребувам вакубулар како Флегма, па мислите за поединци ќе ги задржам за себе, а останатите членови на форумот кои ги читаат постовите се доволно паметни да сфатат...
Толку, терајте си понатаму по свое...
Браво за табелата.
А за ова со цениве не знам што воопшто беше важно. Виде дека грците не се ни приближно најефтините? Што не допиша на постот Абре грче... Пошто нели така го отвори ова со споредбата за кај нас.

Sent from Телефон using Tapatalk
 

MitkoI

Gaining Experience
11 јуни 2017
367
155
Браво за табелата.
А за ова со цениве не знам што воопшто беше важно. Виде дека грците не се ни приближно најефтините? Што не допиша на постот Абре грче... Пошто нели така го отвори ова со споредбата за кај нас.

Sent from Телефон using Tapatalk
Еве да се исправам...
А бре Грче, зошто рушиш цена на Македончето за 1250 €????
 

nikigo

Gaining Experience
6 март 2013
276
275
nikigo's setup  
Processor & Cooler
XEON [email protected] Noctua NHD14
Motherboard
Gigabyte GA-X58A-UD7 (rev. 1.0)
Storage
2xLiteonit 120GB RAID0, WD10EZEX
PSU
Cooler Master V700
RAM
6 x 2GB Kingston HyperX 1600
Video card
GIGABYTE GTX 1070 G1 Gaming
Case
Coolermaster HAF XB
Mouse
Logitech MX518
Keyboard
IBM Model M
Audio
Steinberg UR12, Raspberry Pi HiFiBerry, Yamaha AS-500, JBL Studio 530, Pioneer HPM50, Grado SR-60
Monitor
DELL U2312HM
OS
Windows 7
Можеби повеќе пати е прашано ова, но во моментов како да е ограничен изборот на 2,5 (9) инвертер клима. Потребна е за 15м2 (2,5м висока) добро изолирана детска соба со ПВЦ прозори на запад (2 надворешни зида со 10цм стиропор и 25цм тервол во кров). Паксон имаат FTX25-KM, Gree нудат PULAR ECO GWH09AGA-K6DNA1A, останатите или нудат 3.5 и ICS по нарачка... Другите клими дома ми се Daikin FTX50?? постар модел и Sensira New 3.5. Поради разлика во цена од 10000 денари ме влече накај Gree, но немам никакво искуство, па некој да подели некое мислење.
 

Скоти

Practice makes perfect
15 октомври 2013
501
1,009
Можеби повеќе пати е прашано ова, но во моментов како да е ограничен изборот на 2,5 (9) инвертер клима. Потребна е за 15м2 (2,5м висока) добро изолирана детска соба со ПВЦ прозори на запад (2 надворешни зида со 10цм стиропор и 25цм тервол во кров). Паксон имаат FTX25-KM, Gree нудат PULAR ECO GWH09AGA-K6DNA1A, останатите или нудат 3.5 и ICS по нарачка... Другите клими дома ми се Daikin FTX50?? постар модел и Sensira New 3.5. Поради разлика во цена од 10000 денари ме влече накај Gree, но немам никакво искуство, па некој да подели некое мислење.
Да си земеш јапонска доколку можностите дозволувааат и да не се замараш со кинезарија. Од лично искуство ова. Мала ти е собата, скоро исто таква е и мојата само е 13 квадрата 2.65 високи тавани и е на север. На температури 7+ климата не знае за модулација, компресорот е толку бучен што џамовите внатре во собите ми се тресат и нон стоп се уклучува и исклучува. Никаков комфорт.
 

zlatko_ti412

Gaining Experience
12 ноември 2018
158
226
Не го разбирам баш убаво воа Блгарското.... ама вака од се шо слушнав ми се чини едно 70% разбрав и ептен ме бендиса тоа што раскажа монтеров.... иако имав замерки за монтажана :)
Главниот момент е тука на 35та минута од видеово.... али вреди цело да се изгледа и внимателно да се слуша оти булгарчево баш онака наивно почетнички го прашува за се и сешто а монтерот дава доста дорби одговори едноставни за разбирање и за комплетни лаици од климатизација.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,070
Мислења
877,134
Членови
30,682
Најнов член
hreppy1
На врв Дно