• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Избор на клима уред (линк со резултати од мерења има во првиот пост)

moni moni

Intern
27 септември 2017
33
27
Дечки одмна ме нема
Сеа имам мака и одма знам кај да се обратам
нова кука со изолација стиропор пвц 100кв
имам проблем со што да ја греам
дали со инвертери или со подно приклучено на топлотна пошто плочка ке биде подот
ако има тема за топлотна насочете ме кај е да ја изчитам
Веке кога дојдов да ви кажам еве -7е моментално со грее ломо лцлх 3.5 греам стан 60кв моментално е 25 степени
алал вера парите за климата
 

mdeni

Unstoppable
24 септември 2012
3,908
3,637
Подно со топлинска. А инвертери на јужнатанстрана пак ќе мора за ладење.
 
9 октомври 2017
12
0
zdravo imam toshiba ras16 pocna poslabo da mi gree veke dva dena na zadadena temp.27 stepeni na auto edvaj 22-23 zagreva vozduhot od klimata e poladen i deneska na istata zadadena temperatura 27 na auto prestana da duva ili ke pocne no kako vo prva manuelno. Koga pojacam manuelno zapocnuva poladno da duva. Jas se somnevam vo nekoj senzor bidejki na check mi pokaza defekt na 07 i 22 i koga napraviv reset ima malku podobruvanje no daleku od toa sto e bilo.
Мислењето е автоматски споено:

pred edna nedela e proverena nadvoresnata edinica i se e vo red majstorot se somneva vo vnatresnata edinica vo senzorite. Dali nekoj imal vakov problem i dali moze da e problemot so jacina na duvanje i greenje do senzorite
 
Последна промена:

GGTT1

Gaining Experience
1 февруари 2017
540
425
Битола
zdravo imam toshiba ras16 pocna poslabo da mi gree veke dva dena na zadadena temp.27 stepeni na auto edvaj 22-23 zagreva vozduhot od klimata e poladen i deneska na istata zadadena temperatura 27 na auto prestana da duva ili ke pocne no kako vo prva manuelno. Koga pojacam manuelno zapocnuva poladno da duva. Jas se somnevam vo nekoj senzor bidejki na check mi pokaza defekt na 07 i 22 i koga napraviv reset ima malku podobruvanje no daleku od toa sto e bilo.
Мислењето е автоматски споено:

pred edna nedela e proverena nadvoresnata edinica i se e vo red majstorot se somneva vo vnatresnata edinica vo senzorite. Dali nekoj imal vakov problem i dali moze da e problemot so jacina na duvanje i greenje do senzorite
Кој модел е 16ка?
Ставија на hipower или фиксно во 3та
 

maci

On your way to fame
2 април 2008
3,036
717
Друштво бе? Гледам сабајлево надворешната заледена до пола. Прв пат вака по 3 години дрнкање. Суво сончево време, -3 температура.

Е сеа, пошто овде беше спомнато дека замрзнување до пола на долниот дел од изменувачот на надворешната единица значело недостаток на фреон, дали уствари тоа е ова??

Погледнете го атачментот 96085
дифростот не ти го отопил цел мраз
не се плаши,не ќе да е до фреонот
Мислењето е автоматски споено:

zdravo imam toshiba ras16 pocna poslabo da mi gree veke dva dena na zadadena temp.27 stepeni na auto edvaj 22-23 zagreva vozduhot od klimata e poladen i deneska na istata zadadena temperatura 27 na auto prestana da duva ili ke pocne no kako vo prva manuelno. Koga pojacam manuelno zapocnuva poladno da duva. Jas se somnevam vo nekoj senzor bidejki na check mi pokaza defekt na 07 i 22 i koga napraviv reset ima malku podobruvanje no daleku od toa sto e bilo.
Мислењето е автоматски споено:

pred edna nedela e proverena nadvoresnata edinica i se e vo red majstorot se somneva vo vnatresnata edinica vo senzorite. Dali nekoj imal vakov problem i dali moze da e problemot so jacina na duvanje i greenje do senzorite
ако сакаш да те загрее не ја држи на АУТО.

надвор има минус и пушти ја на 3 брзина,а температура подеси си на која сакаш
 

DelphiUser

Practice makes perfect
2 март 2011
1,466
1,445
Drachevo
UCrown знаменосецот на грее, на минусните температури работеше помеѓу 1.1-1.3kw и одлично го грееше просторот. Но нервираше тоа што правеше дефрост на секој саат, превентивно, пошто никогаш не замрзна надворешната, сите беа превентивни суви дефрости.
 

Скоти

On your way to fame
15 октомври 2013
389
864
дифростот не ти го отопил цел мраз
не се плаши,не ќе да е до фреонот
Мислењето е автоматски споено:ако сакаш да те загрее не ја држи на АУТО.

надвор има минус и пушти ја на 3 брзина,а температура подеси си на која сакаш
Зошто не на АУТО?
 

aronmacedon

Intern
19 февруари 2019
16
11
UCrown знаменосецот на грее, на минусните температури работеше помеѓу 1.1-1.3kw и одлично го грееше просторот. Но нервираше тоа што правеше дефрост на секој саат, превентивно, пошто никогаш не замрзна надворешната, сите беа превентивни суви дефрости.
Исто такви дефрости прави и Haier Tundra Green 5.5-ka модел AS50TDBHRA/1U50JEFFRA. За потрошувачка не коментирам бидејќи немам никакви мерачи ама ако сметката од ЕВН е некаков индикатор 4100 е, со напомена дека не е паушал туку вредност што јас сам ја прочитав на саатот и ја пријавив во ЕВН.
 
9 октомври 2017
12
0
Колку ја држи температурата во просторот?
Vkluceno mi e na 26 ili 27 zavisi od nadvor na auto, vo dnevna drzam 24 do 25 stepeni za da vo drugite prostorii spalna .detska, hodnik e 21 ili 22 stepeni zavisno kolku e ladno nadvor. inaku stanot e celosno na juzna strana i se gream samo so klimata i mi topli.
 
9 октомври 2017
12
0
Hi power ne mi raboti ne zasiluva na duvanje a i na manuelno e namaleno duvanjeto vo pogolema brzina. Klimata nema mok na duvanje kako sto imase. Mozno li e nekoj ili nekoi senzori vo vnatresnata edinica da ne se vo red.Sto bi mozelo da bide
 
9 октомври 2017
12
0
филтерите да не се полни валкани во ВЕ
skoro e cistena komplet. na periodi mi zatajuva snemuva mok vo duvanje pa na auto voopsto ne duva a na manual duva ladno , pa po odredeno vreme ke proraboti no ne e toa kako sto mi rabotese kako da e zatnata kako so pola kapacitet da raboti
Мислењето е автоматски споено:

skoro e cistena komplet. na periodi mi zatajuva snemuva mok vo duvanje pa na auto voopsto ne duva a na manual duva ladno , pa po odredeno vreme ke proraboti no ne e toa kako sto mi rabotese kako da e zatnata kako so pola kapacitet da raboti
preska primetiv deka na Hi power ne reagira
 

filipinec

Intern
5 февруари 2018
14
3
skoro e cistena komplet. na periodi mi zatajuva snemuva mok vo duvanje pa na auto voopsto ne duva a na manual duva ladno , pa po odredeno vreme ke proraboti no ne e toa kako sto mi rabotese kako da e zatnata kako so pola kapacitet da raboti
Мислењето е автоматски споено:


preska primetiv deka na Hi power ne reagira
Мерач на потрошувачка имаш,и колку успева да повлечи? Како ја чистевте,со демонтажа,на внатрешната или на лице место,и колку квадрати грееш фкупно,и во кое место,град.
 

maci

On your way to fame
2 април 2008
3,036
717
Зошто не на АУТО?
Бидејќи прогамирано е Ауто да работи на прва/втора брзина.работи и на други поголеми брзини автоматски но за кратко.

Со прва/втора брзина дава мал капацитет топол воздух.

Ако просторијата е голема и е минус надвор ќе мораш да појачаш на поголема брзина.

Испратено од Redmi Note 2 преку IT.mk форум апликација
 
9 октомври 2017
12
0
Мерач на потрошувачка имаш,и колку успева да повлечи? Како ја чистевте,со демонтажа,на внатрешната или на лице место,и колку квадрати грееш фкупно,и во кое место,град.
Nemam merac, majstor ja cistese ja rasklopi na lice mesto pa ja perese, grejam 55 kvadrati Sveti Nikole
 

filipinec

Intern
5 февруари 2018
14
3
Nemam merac, majstor ja cistese ja rasklopi na lice mesto pa ja perese, grejam 55 kvadrati Sveti Nikole
Пак провери ги филтрерите,испери ги,со млаз вода треба на 2-3 недели,и провери ги батериите,да не се стари.
Ако е се во ред од горенаведеното,а и понатака не греи, ми оди умот за недостаток на фреон.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,524
Мислења
845,950
Членови
29,319
Најнов член
Busaco
На врв Дно