• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Избор на клима уред (линк со резултати од мерења има во првиот пост)

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
3,279
2,642
Да си прашам, летно време на кои температури ги ладите становите кога зимно време со зимски гардероби држите на 26 степени?

Sent from my Mi using Tapatalk
А кој вика дека седиме по зимски гардероби . Лето јас ладам 22-24 подесено на клима, на другата страна од собата држи околу +1~2 степени. Генерално зимо лето исто местам. Нејќум ич коа ќе смрзнат некаде наместено на 18 или 20.

Sent from Телефон using Tapatalk
 

spiritfly

Gaining Experience
19 август 2011
95
91
Кратко прашање:

Дали се ипсплаќа разликата во цена меѓу перипетна и стандардна клима. Пример:

Vivax CP-24CF70AERI R32 - перипетна - 72,990
Vivax ACP-24CH70AERI R32 -стандардна инвертер 52,990 (ја имам најдено и за под 50к)

Со оглед на тоа дека греењето ми е приоритет. Изолација има и квадратурата е таман за некаде измеѓу 18 и 24ка). И се работи за локација со потопла клима - Дојран.

Разликата изгледа околу 25,000 денари. Некој локални дечки што местат клими ме советуваа дека се исплаќа парапетна. Ме интересира вашето мислење?

ЕДИТ: Да потенцирам дека не е само приоритет заштедата, туку и брзината на загревање. Верувам дека со перипетна побрзо би се постигнала саканата температура во случај да не работи климата ден-два.
 
Последна промена:

dekomote

Unstoppable
11 ноември 2014
1,100
2,409
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 3700x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI B450 Tomahawk Max
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 411+II
PSU
EVGA Supernova G3 650W
RAM
2x8GB HyperX Fury RGB 3200 CL16 @ 3600 CL18
Video card
Gigabyte RTX 3070 Gaming OC
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Razer Deathadder V2 Pro
Keyboard
Tada68 w/ Noble Yellows + Tofu65 w/ Kailh Box White
Audio
Presonus Eris 3.5, Sennheiser HD 205, JBL Tune600 BTC
Monitor
Dell S2721DGF 165Hz HDR
OS
KDE Neon

VerGer

Practice makes perfect
9 ноември 2016
1,205
1,181
Скопје
Кратко прашање:

Дали се ипсплаќа разликата во цена меѓу перипетна и стандардна клима. Пример:

Vivax CP-24CF70AERI R32 - перипетна - 72,990
Vivax ACP-24CH70AERI R32 -стандардна инвертер 52,990 (ја имам најдено и за под 50к)

Со оглед на тоа дека греењето ми е приоритет. Изолација има и квадратурата е таман за некаде измеѓу 18 и 24ка). И се работи за локација со потопла клима - Дојран.

Разликата изгледа околу 25,000 денари. Некој локални дечки што местат клими ме советуваа дека се исплаќа парапетна. Ме интересира вашето мислење?

ЕДИТ: Да потенцирам дека не е само приоритет заштедата, туку и брзината на загревање. Верувам дека со перипетна побрзо би се постигнала саканата температура во случај да не работи климата ден-два.
физиката оди во прилог на перипетната, нели потешкото/ладното секогаш ти е најниско, топло иде нагоре .. имаат опција модели да дуваат и скроз доле, што високо монтирана стандардна клима треба да се помачи/дува појако и сл. Во канцеларија што имавме имаше два отвора доле паралелно со под да дува и нагоре вертикално.

По пријатно е (по мене) кога топлината е од доле. На друга канцеларија имаме со монтирани на таван централно .. комфорто от е друг кога нешто ти дува над глава (полошо по мене).

А дал би ти се исплатела разлика во цена не би коментирал не е мала сума со оглед дека две со исти капацитет би грееле (константно) приближно исто.
 

mdeni

Unstoppable
24 септември 2012
3,908
3,637
Кратко прашање:

Дали се ипсплаќа разликата во цена меѓу перипетна и стандардна клима. Пример:

Vivax CP-24CF70AERI R32 - перипетна - 72,990
Vivax ACP-24CH70AERI R32 -стандардна инвертер 52,990 (ја имам најдено и за под 50к)

Со оглед на тоа дека греењето ми е приоритет. Изолација има и квадратурата е таман за некаде измеѓу 18 и 24ка). И се работи за локација со потопла клима - Дојран.

Разликата изгледа околу 25,000 денари. Некој локални дечки што местат клими ме советуваа дека се исплаќа парапетна. Ме интересира вашето мислење?

ЕДИТ: Да потенцирам дека не е само приоритет заштедата, туку и брзината на загревање. Верувам дека со перипетна побрзо би се постигнала саканата температура во случај да не работи климата ден-два.
Незнам за што ти е оваа клима, ама јас би одел на мултисплит со две единици за тие пари. Или на две посебни. Незнам ама 24ка клима ми е нелогична мене. За 5.5 месеци во годината ќе е ултра предимензионирана, а за тие 2 ладни недели ќе е малку предимензионирана.

Ако си ептен некоја Битола накај Пелистер, можда.

Што модулација има Аери 24ка?

Види си Даикин ФТХФ50 или 60ка. Нешто барем да успева да спушти под 1кв.

Штознам...
 

Jedah

Practice makes perfect
6 ноември 2007
1,020
1,533
Jedah's setup  
Processor & Cooler
AMD RYZEN 5 1600AF 6-Core 3.2 GHz (3.6 GHz Turbo) & CoolerMaster Hyper H411R
Motherboard
ASUS PRIME B450M-K
Storage
SSD: Kingston A400 120GB / HDD: SAMSUNG F1R HE103UJ 1TB / HDD TOSHIBA DT01ACA 1TB
PSU
Cooler Master MasterWatt Lite 700W, 230V, 80Plus, HDB fan, Active PFC
RAM
Kingston 16GB 2666MHz DDR4 CL16 DIMM (Kit of 2) 1Rx8 HyperX FURY Black
Video card
MSI Gaming Radeon RX 570 256-bit 4GB GDRR5
Case
DeepCool Tesseract BF
Mouse
A4Tech OP-530NU
Keyboard
A4Tech A4 KR-85 ComfortKey
Monitor
AOC 22" e2243Fw2
OS
Windows 10
Question
Имам AERI модел. Денеска ги чистев филтрите. На исклучена клима ги фатив тоа перките да ги потурнам надолу и како што ги турнав така останаа.
Кога ја пуштив си работат горе доле шетаат али не се враќаат до крај да се затворат.
Чаре?
 

G4M3R

On your way to fame
26 јуни 2012
764
898
Имам грее клима, но гаранцијата помина а од нив имаа вклучено чистење еднаш годишно. Предлог за фирма/човек да дојде да ја провери дали е се во ред со климата и/или и треба чистење? Може и по порака.
Јас на неколку месеци ги чистам филтрите, но верувам треба со средство убаво низ решетките да се помине.
 

undergrounde

Gaining Experience
11 декември 2009
461
352
Question
Имам AERI модел. Денеска ги чистев филтрите. На исклучена клима ги фатив тоа перките да ги потурнам надолу и како што ги турнав така останаа.
Кога ја пуштив си работат горе доле шетаат али не се враќаат до крај да се затворат.
Чаре?
Сега направи обратно, на уклучена клима, стави перките во фиксна позиција и турни ги нагоре
 

FLEGMA

Epic
2 август 2012
9,301
14,111
Да осцилира температурата за 5 степени во рок од само неколку минути, при 12 степни надворешна температура, едноставно не е можно. Температурни промени не се чувствуваат затоа што ги нема.

Тука некои други фактори влијаат на таква разлика во измерената температура, најмногу личи на лошо поставен сензор. Затоа и климата работи пали-гаси, се води од неточни податоци.
Не е можно, нормално. Климата е ставена на тераса која е отворена само од една страна, што би се рекло на завет.
Е сега, што се однесува до Виваксот, тие осцилации се појавуваат само кога работи надворешниот вентилатор а сензорот за амбиентална температура е поставен во десниот горен дел на надворешната страна од испарителот.

А тоа што непостоечката логика на Виваксот се раководи од тој сензор а не како што е ред да апроксимира или да стават сензор и на испарителот кој ќе мери тоа е друга работа.

Иначе да, осцилира внатрешната температура но не драстично како што пријавува внатрешниот термистор но сепак ги има затоа што оваа, ако видиш на графиконите, има бурстови од по 1000 вати и веднаш гасни.

За среќа ова не е случај на поладно време па си тера константно.


@zlatko_ti412
Кај тебе кинезот мери надворешна температура? Имаш такви графикони?
 

zlatko_ti412

Gaining Experience
12 ноември 2018
112
157
@zlatko_ti412
Кај тебе кинезот мери надворешна температура? Имаш такви графикони?
Noup.
Интеграцијата на GREE во HomeAssistant има само вредности за current_temperature и set_temeprature од страна на температури.
 

FLEGMA

Epic
2 август 2012
9,301
14,111
Noup.
Интеграцијата на GREE во HomeAssistant има само вредности за current_temperature и set_temeprature од страна на температури.
Андроид апликацијата исто така не покажува?

[edit]
Абе оти не кажуваш дека Gree баграта ја правите салата на јајчарскион форум?
Мелено месо сте ги направиле. Сега ја прегледувам темата.

Какви бруки човече...
 
Последна промена:

Astraion

Unstoppable
24 ноември 2012
1,810
2,723
Струмица
Question
Имам AERI модел. Денеска ги чистев филтрите. На исклучена клима ги фатив тоа перките да ги потурнам надолу и како што ги турнав така останаа.
Кога ја пуштив си работат горе доле шетаат али не се враќаат до крај да се затворат.
Чаре?
Исклучи климата, ако заглави подоле затвори ја со рака вратичката до крај и после пушти ја пак.
 

Quasimodo

Intern
2 септември 2016
74
33
Андроид апликацијата исто така не покажува?

[edit]
Абе оти не кажуваш дека Gree баграта ја правите салата на јајчарскион форум?
Мелено месо сте ги направиле. Сега ја прегледувам темата.

Какви бруки човече...
Јохан не му помага на овие бе :)
 

GGTT1

Gaining Experience
1 февруари 2017
540
425
Битола
Андроид апликацијата исто така не покажува?

[edit]
Абе оти не кажуваш дека Gree баграта ја правите салата на јајчарскион форум?
Мелено месо сте ги направиле. Сега ја прегледувам темата.

Какви бруки човече...
Вистина Брука тешка.
Ln35 давала 6кв на -10степени
А твојата на -10 степени 4.5кв со 17см3 компресор
И овие од еуровент не се повеќе за верување.
20210125_002604.jpg
Некој грее на 22 некој на 25
Еве ја разликата во потрошувачката според митсу за одржување на различни температури
Screenshot_20210123-131337.jpg
 
Последна промена:

spiritfly

Gaining Experience
19 август 2011
95
91
физиката оди во прилог на перипетната, нели потешкото/ладното секогаш ти е најниско, топло иде нагоре .. имаат опција модели да дуваат и скроз доле, што високо монтирана стандардна клима треба да се помачи/дува појако и сл. Во канцеларија што имавме имаше два отвора доле паралелно со под да дува и нагоре вертикално.

По пријатно е (по мене) кога топлината е од доле. На друга канцеларија имаме со монтирани на таван централно .. комфорто от е друг кога нешто ти дува над глава (полошо по мене).

А дал би ти се исплатела разлика во цена не би коментирал не е мала сума со оглед дека две со исти капацитет би грееле (константно) приближно исто.
Истото го мислам и јас. Најмногу е сепак комфорот во прашање изгледа. Немам поминато цела сезона на клима, но сум се греел значителни периоди и мислам дека би преферирал повеќе топлината од долу да доаѓа. Ти благодарам за споделентото искуство.


Незнам за што ти е оваа клима, ама јас би одел на мултисплит со две единици за тие пари. Или на две посебни. Незнам ама 24ка клима ми е нелогична мене. За 5.5 месеци во годината ќе е ултра предимензионирана, а за тие 2 ладни недели ќе е малку предимензионирана.

Ако си ептен некоја Битола накај Пелистер, можда.

Што модулација има Аери 24ка?

Види си Даикин ФТХФ50 или 60ка. Нешто барем да успева да спушти под 1кв.

Штознам...
Немам никаква идеја што модулација има АЕРИ. Сигурен сум дека не е сјајна.

Ако би одел со јапонец, имам доста добра понуда за Fujitsu 24KM и 24KL. Некое мислење во споредба со Daikin FTXF ?
 

moni moni

Intern
27 септември 2017
33
27
На нозете може ќе држи ладно ако шеташ босоног летно време низ дома.
Кај мене на работа пробаа да ладат летоска со радијаторите од топлинската пумпа - Мицу Зубадан 14ка.
Радијаторите беа ладнички да, на некои 10-12 степени, студени на допир ама во просторијата пак жешко - особено таванските кај што ни се канцелариите.
Се знае за ладење => климиче.
ако треба плус клими за ладење да купам тогаш пумпа мене воопшто не ми се исплати да земам
пумпите може се поисплатливи за голема квадратура а во мојов случај 100 кв на еден кат ке го решам со една 5.5 инвертер и 2 по 2.5ки ако најдам или две 3.5ки
 

Скоти

On your way to fame
15 октомври 2013
389
864
Oсвен шо топлината би доаѓала од оздола( нели поубаво) за разлика од стандардните клими, има некоја друга разлика што ја оправдува повисоката цена на парапетните единици? Ќе треба да реновирам стан( 90 квадрати) и размислувам за сплит систем( 2 надворешни и 4 внатрешни станици), имам веќе парно со котел на струја( огин скапо), така да топлотна пумпа не доаѓа во предвид.
 

zlatko_ti412

Gaining Experience
12 ноември 2018
112
157
ако треба плус клими за ладење да купам тогаш пумпа мене воопшто не ми се исплати да земам
пумпите може се поисплатливи за голема квадратура а во мојов случај 100 кв на еден кат ке го решам со една 5.5 инвертер и 2 по 2.5ки ако најдам или две 3.5ки
Мислам дека комоцијата од подното или радијаторско греење е најголем придонес од топлинските пумпи.
Климите вака или така прават бука и провев... што особено може да смета при спиење ако мислите да греете и соби во кои се спие.
Јас се навикнав, сега можам да спијам и под клима пуштена на макс....
Е некогаш кога не ми се спие баш а треба да заспијам може да биде проблем.... ама ела исклучи ја среде зима :p
 

spiritfly

Gaining Experience
19 август 2011
95
91
Oсвен шо топлината би доаѓала од оздола( нели поубаво) за разлика од стандардните клими, има некоја друга разлика што ја оправдува повисоката цена на парапетните единици?
Тоа и мене ме интересира. Коефициентот SCOP е ист. Претпоставувам дека порамномерно би се распоредувала топлината низ собата, би требало да се поефикасни, но за колку и дали е исплатливо е прашање.

А и изборот е многу мал. Пример во понискобуџетни 18ки има само:

КЛИМИ.мк - Најголем избор на резиденцијални и комерцијални уреди за климатизација (klimi.mk)

Vivax - е со Р32 и поефтин, но нема WIFI (ќе мора уред како сенсибо да се докупува) 47000
Gree - е со Р410 гас и малце поскап, но е Грее. 52000
 

Скоти

On your way to fame
15 октомври 2013
389
864
Тоа и мене ме интересира. Коефициентот SCOP е ист. Претпоставувам дека порамномерно би се распоредувала топлината низ собата, би требало да се поефикасни, но за колку и дали е исплатливо е прашање.

А и изборот е многу мал. Пример во понискобуџетни 18ки има само:

КЛИМИ.мк - Најголем избор на резиденцијални и комерцијални уреди за климатизација (klimi.mk)

Vivax - е со Р32 и поефтин, но нема WIFI (ќе мора уред како сенсибо да се докупува) 47000
Gree - е со Р410 гас и малце поскап, но е Грее. 52000
Доста скапо а кога би го опремувал станот сакам да ставам јапонски клими, значи ѓаол и пол, затоа и јас би сакал одговор од некој дали вреди толку да се вложи во парапетни, со оглед на тоа дека јас веќе имам радијатори, така да парапетни би завземале уште додатен простор од просторијата.
 

Tonko

Intern
6 април 2020
8
7
Вистина Брука тешка.
Ln35 давала 6кв на -10степени
А твојата на -10 степени 4.5кв со 17см3 компресор
И овие од еуровент не се повеќе за верување.
Погледнете го атачментот 96500
Некој грее на 22 некој на 25
Еве ја разликата во потрошувачката според митсу за одржување на различни температури
Погледнете го атачментот 96501
Споредуваш два различни метода на мерење, затоа не ти се поклопуваат резултатите, не е до еуровент. Прашај го Стрелчо ако е до тебе во канцеларија. И да стварно на овие од Грее не може да им се верува.
 

mdeni

Unstoppable
24 септември 2012
3,908
3,637
Парапетни се ставаат наместо радијатор, а не плус на радијатор.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,524
Мислења
845,952
Членови
29,325
Најнов член
VirtualMechanic
На врв Дно