1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Избор на клима уред (линк со резултати од мерења има во првиот пост)

Дискусија во форумот 'Електроника - гаџети, електронски компоненти' започната од Sylvester, 17 Јули 2010.

 1. mdeni

  mdeni
  Unstoppable

  3,313
  3,016
  24 Септември 2012
  Ако си потрошил 38квч / 24ч тоа се 1.58кв на час топлина.
  Ако се земе 5 часа просечна цена на струја ако е пуштена цело време, тоа е 200 денари на ден. 6000 месечно за греење. Ако полниш на ефтина па трошиш тоа ќе е 4000 денари.

  1600w загуби кои треба да ги надополниш. За клима уред инвертер да испорача околу 1800 со cop 3, ќе троши 600w, односно 15kwh на ден. Тоа се 2250 денари месечно за најладниот месец.

  Во другите месеци cop на буџет клима ќе е околу 4, и заштедата ќе е уште поголема.

  Е сега дали се исплати за толицок простор клима е дискутабилно. Јас не би рекол. Ама ако можеш да грееш поголем простор тогаш муабетот е друг. Односно ако може да се отворат врати накај други соби. Така сметката пак би била слична со термото, ама ќе е загреан поголем простор. И ќе има поголемо пространство за живеење, и пред се не треба да се замарам со затварање врати позади себе за да не се олади просторијата.

  Јас така ги гледам работите. Ако е за 50еур заштеда не се исплати клима, зошто 25еур е чистење годишно за неа, плус цената на климата.
   
  На bxxxn и Academic им се допаѓа ова.
 2. Academic

  Academic
  Intern

  9
  1
  13 oктомври 2019
  Просторот е поголем сега, односно 28,5 m2 што значи доколку би греел со термото би испаднало отприлика дупло (76 kwh дневно) или како што имаш пишано отприлика за истите пари би греел дупло поголем простор. Прашањето е: по однос на оваа потрошувачка (76kwh дневно) за простор од 28,5 m2, која клима би била најсоодветна. Дали високобуџетна (Митсу, Даикин, Тошиба...) 3,5 kw или среднобуџетна 5 kw. Или пак можеби високобуџетна 5 kw? Што би било најлогичен избор во случајов, а да не биди пре или поддимензионирано? Секако останатите две соби од по 16 m2 и 9 m2 планирам да ги топлам со клими, па така заштедата би била уште повисока и верувам брзо враќање на вложените средства...
   
 3. mdeni

  mdeni
  Unstoppable

  3,313
  3,016
  24 Септември 2012
  Каде живееш што викаш дека просечна температура била -3? Да не си по планинине некаде? Крушево/Маврово/Шапка? Ако си на поладно место јас би ставил FTXF50. А и да не си не е лоша, ама е поскапа.

  Ако си трошел рецимо 1600W, за двојно нема да е дупло, ќе е на пример околу 3000W. Нешто што може да го испорача само добра 3.5ка (поскапа) или пак некоја 4.5-5.5кв клима, зошто тие даваат околу 4.3KW.

  Како и да е исто супер опција може е да се оди на 3 клими.
  1 FTXF35
  1 FTXF25
  1 FTXF20
  Клими - Најголема понуда
  Ги има и во ICSGroup види дали може попсут да се земе за 2-3 ако зимаш. Сепак кај ваква опција чистењето е проблем зошто се 3, и плус монтажата по 60тина еур од клима. Не е малку.

  Ако планираш вака да одиш на 3 клими во просотрот, зошто е цел поделен со врати. Ќе се нападне од сите страни и загбите на салонот ќе се намалат. Зошто ѕидовите кон другите соби ќе се затоплени.

  Тоа е ако сакаш да е јапанска марка. Ако сакаш буџет опција HAier имаат тундра 2.5ка за собите, 3.5 за дневната и готово.
   
  На Speedster и Academic им се допаѓа ова.
 4. mkdboy

  mkdboy
  Intern

  63
  5
  16 Септември 2010
 5. Academic

  Academic
  Intern

  9
  1
  13 oктомври 2019
  Куќата е во Пелагонискиот регион, не е на високо, но е голо место каде има доста провев и во “лоша” зима, Т знае да достигне до -20 и пониско.

  За дневниот престој се мислам помеѓу Даикин/Митсу 3,5 kw или Тошиба 4,5 kw, искрено се плашам од пре/поддимензионираност и неможам да се одлучам.
  Останативе две би одел со модели од брендовите на Haier/Gree или Vivax евентуално. По тоа што читам искуства последниве 2-3 сезони, Gree амберот/хансол, Haier Tundra и Vivax Aeri/Aevi се доста пофалени.
   
 6. DelphiUser

  DelphiUser
  On your way to fame

  842
  900
  2 Март 2011
  Машко
  Тебе ти треба што помоќна клима и што повеќе изолација.
   
  Lokvan, Academic и на mdeni им се допаѓа ова.
 7. cyberbaze

  cyberbaze
  Gaining Experience

  167
  130
  20 Јуни 2009
  [​IMG]

  ова би требало да е екстра понуда :)
   
 8. Necromancer

  Necromancer
  Unstoppable

  3,162
  3,501
  24 Февруари 2012
  Машко
  GIS
  Fixed.

  ics.jpg
   
  Speedster, cyberbaze и на mdeni им се допаѓа ова.
 9. Lokvan

  Lokvan
  Unstoppable

  2,407
  3,289
  12 Јануари 2016
  Машко
  Изолација прво и основно, и тоа натпросечна. Ветерот целосно ги менува работите.
   
  Speedster, mdeni и на DelphiUser им се допаѓа ова.
 10. mdeni

  mdeni
  Unstoppable

  3,313
  3,016
  24 Септември 2012
  Апсолутно.
   
 11. Academic

  Academic
  Intern

  9
  1
  13 oктомври 2019
  @mdeni

  Изолација има само на северната страна (10cm стиропор), останатите страни се веќе со фасада, а внатрешниот простор е премногу мал, за да го дополнително редуцирам со изолација. Евентуално ми останува на таванот да поставам.

  Свесен сум дека ми треба моќна затоа и размислувам за модел од високобуџетните (Даикин, Митсу, Тошиба...) и сеуште не сум одлучил дали тоа да биди 3.5 kw, 4,5kw или 5 kw,
  Можеби е попаметно да одам на Daikin FXF35A DAIKIN FTXF35A/RXF35A по супер цена од 43.290 ден. или Mitsubishi SF35 MITSUBISHI MSZ-SF35VE/MUZ-SF35VE по супер цена од 49.990 ден. па ако има потреба во најладните 1-2 недели ќе догревам со панели и сл. Сепак станува збор за простор од 28 m2 и пресметките што ги правевме погоре се за најладниот период во зима која се јавува еднаш на 3-5 години. И секако ќе обратам внимание на изолацијата барем уште таванот да се среди

  Да сумирам и воедно побарам уште еден совет: Согласно дискусијата, доколку имате 28.5 m2 простор кој има “потенцијал” да вшмука 3-3.2 kw/h ел. енергија, притоа надвор да има сињак/магла, за кој од овие два модели би се одлучиле:
  1. MITSUBISHI MSZ-SF35VE/MUZ-SF35VE по супер цена од 49.990 ден.
  2. DAIKIN FTXF35A/RXF35A по супер цена од 43.290 ден.
   
  Изменето од модератор: 26 oктомври 2019
 12. DelphiUser

  DelphiUser
  On your way to fame

  842
  900
  2 Март 2011
  Машко
  Mitsubishi
   
  На Academic му/ѝ се допаѓа ова.
 13. mdeni

  mdeni
  Unstoppable

  3,313
  3,016
  24 Септември 2012
  FXTF50ка. Помалку ќе мрзне, и нема да работи на максимум.
  Ако треба 3.5кв на -7 или повеќе само ЛН35, уруру сарара 3.5 или Панасоникот хитчарџ 1е може да испорача.

  Или некој како горната опција 5.5кв ладње која испорачува 4.3кв греење.

  Ама ако се грее просторот со уште една две клими тогаш таа побарувачка ќе падне од 3-3.5 на 2.5-3кв а тоа веќе можат и 3.5ки клими да го испорачаат на греење
   
  На Academic му/ѝ се допаѓа ова.
 14. Sektas

  Sektas
  Intern

  4
  0
  10 oктомври 2019
  Машко
  Знеа некој кој е cop на -7 на toshiba suzumi plus RAS-10PAVSG-E, никаде не можам да најдам?
   
 15. Alek.23

  Alek.23
  Intern

  1
  0
  16 oктомври 2019
  Машко
  Здраво до сите,

  ми треба совет/искуство се мислам да купам клима инвертер да греам спрат од куќа 40м2 зидан со Итонг цигла 25цм плус изолација на плафон врз гипс картон 10цм тервол ПВЦ прозори и надворешна врата. Зимоска на -4 внатре без никакво грејно тело температурата беше 12 степени (16 степени разлика).

  Се мислам помеѓу:

  1. Daikin FTXF35A
  2. Toshiba RAS-B16J2KVG-E
  3. Mitsubishi MSZ-WN35VA/MU
  Фала унапред.
   
 16. mdeni

  mdeni
  Unstoppable

  3,313
  3,016
  24 Септември 2012
  Ти треба:
  1. Daikin FXTF50
  2. Mitsubishi LN35
  3. Toshiba Suzumi 16
  4. Panasonik Z15

  Или нешто слично. А не тие влезни модели што си ги набројал.
   
 17. HoLfElDeR

  HoLfElDeR
  Gaining Experience

  145
  74
  13 oктомври 2010
  Ми треба предлог за клима за греење на соба од 21м2, без изолација, дрвени прозорци, јужна страна, една соседна соба се загрева со шпорет, друга соседна соба не се загрева, буџет околу 500е плус минус
  Јас гледав нешто од ова
  FAIRY LCLH+GWH12ACC-K6DNA1D
  HANSOL-20GWH12TB-S3DNA2D

  ваше мислење
   
 18. Трајче Дрварчето

  Трајче Дрварчето
  Practice makes perfect

  826
  1,755
  3 ноември 2012
  Машко
  Кодош
  Сѐ ми се чини дека Хансол (R410) нема повеќе и нема ни да има (веќе е стар), а замената сеуште не е откриена... можеби ќе е една од тие во Греестор кај кои што пишува „наскоро“ и спецификациите се покриени со селотејп :)
   
 19. petkotrajko

  petkotrajko
  Intern

  41
  30
  16 Јуни 2017
  Овој инвертер има толку многу добри карактеристики (барем според напишаното), што дури глава боли!
  До толку многу, што не ми е верно дека можи инвертер за тие пари да испорача толку многу!
  Јас би се држел подалеку, ама тоа за мене си велам, а ти си знајш...
  Распрашај и на други места, пошто овде еве, изгледа никој нема искуство со овој бренд...
   
  На mkdboy му/ѝ се допаѓа ова.
 20. mnikolce

  mnikolce
  Gaining Experience

  502
  446
  27 oктомври 2016
  Како нема искуство, земете прочитајте малку поназад, пишувано е... Ги гледав и тие скромни видеа на јутуб, во сѐ е подобар од некој паралелен производ на грее, пошто во иста фабрика се произведувале само имал подобар софтвер итн... Важно има корисници и од нив извлеков информации дека се задоволни ... Толку ми кажаа...

  Sent from my MI 4W using Tapatalk
   
  На petkotrajko му/ѝ се допаѓа ова.
 21. petkotrajko

  petkotrajko
  Intern

  41
  30
  16 Јуни 2017
  Ок, мора да ми се испуштило од вид (редовно го читам овој дел од форумов, ама се случва).
   
 22. GGTT1

  GGTT1
  Gaining Experience

  333
  271
  1 Февруари 2017
  Машко
  Isti se potpolno so Gree :).
  Hardver ist a softver podobar neveruvam. Amerikanecot go biva za reklama.
   
  На Lokvan и mnikolce им се допаѓа ова.
 23. petkotrajko

  petkotrajko
  Intern

  41
  30
  16 Јуни 2017
  @mkdboy @mnikolce
  ...еве, пребарав малку и, да, некој се пофали од неа...
   
  На mkdboy му/ѝ се допаѓа ова.
 24. bxxxn

  bxxxn
  Practice makes perfect

  1,032
  1,154
  11 Март 2011
  Да добри се, веројатно малку изменет Gree LCLH, кај моиве е монтирана, убаво работи, одлично грее и лади, сметкиве се пристојни. За жал не сум имал толку време да извадам некоја посериозна статистика.
   
  На mkdboy му/ѝ се допаѓа ова.
 25. Lokvan

  Lokvan
  Unstoppable

  2,407
  3,289
  12 Јануари 2016
  Машко
  Ремаркираните Гри секогаш се „подобри“ од оригиналот со кинеска лепенка, ти текнува? ;)
   
  На GGTT1 му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...