1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Избор на клима уред (линк со резултати од мерења има во првиот пост)

Дискусија во форумот 'Електроника - гаџети, електронски компоненти' започната од Sylvester, 17 Јули 2010.

 1. DelphiUser

  DelphiUser
  On your way to fame

  811
  881
  2 Март 2011
  Машко
  Нема што да ти пише поопширно. Ефтините клими до кај 60.000 имаат COP3 на 0 степени, поскапите имаат 4. Ти треба доволно испорачана топлина колку што имаш топлински загуби, а колку имаш може да знаеш само ти. За расипување/квалитет секој со среќата.
   
 2. talee

  talee
  Intern

  11
  2
  23 Јули 2019
  Машко
  vaka....prasanjeto toj sto go postavi, jas, nema poznavanje od termodinamika pa ne ja znae teorijata na termicki izolacii taka da racunanjeto na toplotnite zagubi mu se kako sto nekoj sto ne ja znae matematikata i ne znae sto e toa binom ili trimon...da imav zavrseno visoko obrazovanie vo delot na termodinamika,nuklearna fizika, it sektorot itn itn emase da prasuvam tuka nisto....ke zarabotuvav dovolno finansii i nemase da se zamaram kako poevtino da ja pominam grejnata sezona....vie odgovorivte na licnost sto e nekoj si tehnicar sto ima zavrseno sredno nekoe si tehnicko "skolo" i e dovolno prosetan da ja dolovi ogromnata arogancija koja sto ja imate citajki go vasiot odgovor... ako imate isto ponasanje so site tuka sto baraat informacija bi vi preporacal da gi izbegnuvate odgovorite tuka na forumov.blagodaram.
   
 3. Lokvan

  Lokvan
  Unstoppable

  2,376
  3,263
  12 Јануари 2016
  Машко
  Без навреда ама прашањата што се поставуваат се стотици пати веќе прашувани и одговарани. Одговорот погоре е прилично конструктивен и содржаен, но ти не го доживуваш како таков затоа што не ја разбираш употребената терминологија - а не ја разбираш затоа што не си вложил време повеќе да ја проследиш дискусијата (и општо тематиката на интернет).

  Или да објаснам: ftxf50 има познати карактеристики (спецификации) и точно се знае колку топлинска енергија може да испорача. Ако твоите потреби се во рамките на тоа што го пружа ftxf50, тогаш ќе бидеш задоволен со таа клима. Но како што човекот погоре веќе се обиде да ти објасни - никој овде не може точно да ги знае твоите топлотни потреби на твојот дом. Можеме да нагаѓаме дека ftxf50 ќе ти биде доволно, ама може и да не испадне така.
   
  На DelphiUser и mdeni им се допаѓа ова.
 4. talee

  talee
  Intern

  11
  2
  23 Јули 2019
  Машко
  nema tuka navreda...ama 95% (lupam taka od rakav) od populacijata na planetava ne znae kako sto velite da znae ili deka e potrebna taa informacija ili da izracuna vo prostorot kolku kw mu treba na odreden prostor na odredena temperatura smetajki gi zagubite i pridobivkite...gi procitav site strani tuka i gledam nekoi popametni ;) bas se fatile za ovaa tematika....i bas zatoa vrativ taka....eve se kladam deka i vie za kaj vas bas precizno ne znaete da izracunate kolku toplotni gubitoci i pridobivki imate.na internetov sretnav razni kalkulatori i site pokazuvaat razlicna btu vrednost potrebna za nekoj si prostor...taka da i moeto prasanje ako go procita ubavo se odnesuvase ili sega ke citiram"dali tuka ima korisnik na istata da pise...."barav mislenje od korisnik a ne od naucnik ok?se nadevam ne ve navrediv.
   
  Последна промена: 9 oктомври 2019
 5. mdeni

  mdeni
  Unstoppable

  3,286
  2,972
  24 Септември 2012
  Секако дека знам да си пресметам топлотни загуби. Обична математика е, било кој инженер би требало да може да ја совлада.

  Како и да е, ти треба најмалку Daikin FTXF50, или некоја посилна/поскапа од неа. Да скратиме.
   
 6. BlackPaw

  BlackPaw
  Intern

  68
  3
  2 Февруари 2009
  Здраво, дали може некој да ми кажи одприлика која категорија на клима да земам во обзир. Во сетек ми рекоја дека ми треба 3.5

  Собата која што сакам да ја загревам е

  [​IMG]
   
 7. Lokvan

  Lokvan
  Unstoppable

  2,376
  3,263
  12 Јануари 2016
  Машко
  Пресметувањето не е тешко, проблемот е што пресметките употребуваат само неколку варијабли (параметри) а во реалност имаме многу повеќе варијабли кои влијаат на резултатите (дискутирано е за ова). Затоа резултатите може да бидат само приближни а другите веќе неколупати ги кажаа.

  Сеуште не разбираш, корисник ќе ти каже лично искуство - кое зависи од неговите лични услови дома (топлотни загуби) - нешто што е различно кај тебе дома. Не дека личните искуства не се важни, ама повеќе од аспект на тоа како се однесува климата во различни сценарија, издржливост/долговечност (што зависи и од употреба и злоупотреба), склоност кон расипување, честина на дефрости, итн и други релативни моменти.

  За кај тебе дома може само приближно да се нагаѓа, и тоа веќе го направија (веројатно ќе ти биде доволна таа клима за твојот простор). Единствена сигурност би ти дале сопствени мерења на топлотни загуби, преку греење на просторот со обична греалка/греалки и сума од потрошената енергија (просек од 10-тина денови кога времето е доволно ладно). За ова имам повеќе пати пишувано, и како што реков ако се чита наназад - се што се прашува е веќе одговорено.
   
 8. Sektas

  Sektas
  Intern

  4
  0
  10 oктомври 2019
  Машко
  Здраво форумџии, поздрав до сите! Ми треба совет за инвертер наменет првенствено за греење. Планирам да греам 27м2, отворен простор кујна со дневна, стан, нова градба, блок 20см со стиропор 10см и пвц, северозапад, со два надворешни ѕида, под и над станот се грее. Дали ќе биде доволна 2,5ка или ќе треба да земам 3,5ка и препорака за јапонски бренд? Буџет 45 000д со монтажа.
   
 9. petkotrajko

  petkotrajko
  Intern

  37
  26
  16 Јуни 2017
  тошиба сузуми плус (10.000 BTU)
  Ќе ти врши работа, базирано на моето искуство во мојата дневна, исто кон СЗ, новоградба со изолација и све това...
  и то...
   
 10. Sektas

  Sektas
  Intern

  4
  0
  10 oктомври 2019
  Машко
  На оваа мислиш, 10.000 бту TOSHIBA SUZUMI PLUS RAS-10PKVSG-E/RAS-10PAVSG-E по супер цена од 44.690 ден., златна средина за мојот простор, но со монтажа ми оди над буџетот :(
   
 11. MacRazor

  MacRazor
  Intern

  55
  14
  15 ноември 2017
  Машко
 12. petkotrajko

  petkotrajko
  Intern

  37
  26
  16 Јуни 2017
  Да, на неа мислев.
  Оди во Енергија во Скопје во близина на студентски дом Гоце Делчев (не знам од кој град си....),
  и побарај си попуст (од 3 до 5%), па види понатака...
  (или побарај попуст и од клими.мк, незнам како оди кај нив...)
   
  На Sektas му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Lacazette

  Lacazette
  Intern

  4
  0
  30 Април 2019
  Машко
  Што мислите Daikin FTXF50 ќе ми заврши ли работа за 45м2 салон со кујна, добро изолиран простор, ја има сега на попуст негде околу 60к искача со монтажа, или некој друг предлог во тој ценовен ранг? Гледам има Toshiba suzumi plus за околу 59к, па ако може и споредба меѓу Daikin и Suzumi.
   
 14. mdeni

  mdeni
  Unstoppable

  3,286
  2,972
  24 Септември 2012
  Која сузуми? Даикинот ќе заврши работс или Сузуми 18ка. 16ка сузуми - не.
   
 15. Lacazette

  Lacazette
  Intern

  4
  0
  30 Април 2019
  Машко
  На 16ка мислев, значи подобро е да одам со Даикинот?
   
 16. mdeni

  mdeni
  Unstoppable

  3,286
  2,972
  24 Септември 2012
  Апсолутно.
   
 17. BlackPaw

  BlackPaw
  Intern

  68
  3
  2 Февруари 2009
  можиш да ми помогниш околу избор (бидејќи гледам се разбираш а и доста си активен) погоре постирав !?

  а и општо сакам да знам зошто има толку многу голема разлика во клими од иста моќкност, кои перформанси се земаат во обзир и што значат, дали има некаде нешто ко гаид
   
 18. cyberbaze

  cyberbaze
  Gaining Experience

  166
  130
  20 Јуни 2009
  гаид ти е целата тема, исчитај ја.

  како и кај многу други работи и кај климите важи правилото колку пари толку музика.

  можиш да одиш со проверени брендови, можиш да одиш со не проверени, а можиш и да одиш со некој кој лажат.

  имаш еуровент за секој клима (која ја имаат измерено) и таму можиш да видиш која колкава моќност има.

  кога ќе дојдиш до заклучок дека разликата помеѓу една и друга во перформанси не е толку голема колку ценовната разлика, тогаш знај дека таа разлика не ја плаќаш за моќноста туку за начинот на работа.

  колку поскапа толку поелегантно работи (модулира).
   
 19. Vladimir Grujovski

  Vladimir Grujovski
  Intern

  9
  1
  26 Јануари 2015
  Машко
  Здраво на Сите,

  Прашањево сигурно е дискутирано на широко во форумов,

  Дали може некој на кратко да даде насоки за сезонски сервис(општа проверка на клима, надополнување на фреон).

  Што се проверува, на што да се внимава и кој се цените од прилика

  Поздрав
   
 20. Luidgi

  Luidgi
  On your way to fame

  866
  891
  24 Февруари 2008
  Haier Tundra освен СЕТЕК кој ги носи? 5ката нигде веќе ја нема.
   
 21. Трајче Дрварчето

  Трајче Дрварчето
  Practice makes perfect

  813
  1,704
  3 ноември 2012
  Машко
  Кодош
  Малку да разјасниме некои работи. Кога се мисли на Тундра, се мисли на испробаниот (постар) модел:

  http://setec.mk/index.php?route=product/product&path=10169_10170_10172&product_id=70293&mfp=manufacturers[98]

  Овој модел е со Митсубиши компресор и со Р410 фреон. Доста позитивни критики има за оваа.

  Наследникот на оваа е подобрениот модел, исто така со Митсубиши компресор и Р32 фреон (Tundra Green, AS50TDBHRA/1U50JEFFRA), за која имаше и Еуровент со прилично солидни бројки.

  Оваа во Сетек:
  http://setec.mk/index.php?route=product/product&path=10169_10170_10172&product_id=72867&mfp=manufacturers[98]
  е понова варијанта, Tundra PLUS, ако не се лажам има Хитачи компресорор и ако добро се сеќавам кога гледав спецификации, има послаби резултати од Tundra GREEN (Tundra Green со ознака на надворешна единица 1U50JEFFRA).

  Гледам во Клими мк ја има Tundra Green, ама со други ознаки, како на внатрешната така и на надворешната единица.
  HAIER TUNDRA GREEN AS50TDDHRA-CL/1U50MEEFRA по супер цена од 40.990 ден.

  Во Енергија ја има/имаше Tundra Green AS50TDBHRA/1U50JEFFRA (со сигурност тврдам, по моја препорака пролетоски е купена таква, точно со тие ознаки, за перформансите ќе дознаам зимава :) )

  Знам, збунувачки, различни ознаки, различни букви... ама секоја буква е битна, особено на надворешната единица :)
   
 22. GGTT1

  GGTT1
  Gaining Experience

  304
  250
  1 Февруари 2017
  Машко
  I vo setek I vo klimi.mk. e istata tundra Plus na r32 .Ili kratko kazano tundra eco
   
  На ante1 му/ѝ се допаѓа ова.
 23. Трајче Дрварчето

  Трајче Дрварчето
  Practice makes perfect

  813
  1,704
  3 ноември 2012
  Машко
  Кодош
  Да, изгледа иако на Клими мк напишале GREEN се работи за PLUS (ECO или што знам како, веќе ја претераа, исто како Шаоми станаа :) ) иста како во Сетек, само што во Сетек има далеку подобра цена :)
   
  На GGTT1 му/ѝ се допаѓа ова.
 24. DelphiUser

  DelphiUser
  On your way to fame

  811
  881
  2 Март 2011
  Машко
  Ништо не се проверува, само се чистат филтрите. Тие што наплаќаат 800 денари за продолжување на гаранцијата на грее климите не проверуваат фреон. Нема ни потреба.
   
 25. mdeni

  mdeni
  Unstoppable

  3,286
  2,972
  24 Септември 2012
  Која црна дополна на фреон! Ако пушта фреонот отишол. Ако не пушта тука си е фреонот!

  Уште ли ве лажат...
   
  На CBB_6 му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...