1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Избор на клима уред (линк со резултати од мерења има во првиот пост)

Дискусија во форумот 'Електроника - гаџети, електронски компоненти' започната од Sylvester, 17 Јули 2010.

 1. Vladimir Grujovski

  Vladimir Grujovski
  Intern

  9
  1
  26 Јануари 2015
  Машко
  Имам 10 години стар панасоник,
  Сум немал досега никаков проблем,
  Се мислев дали е паметно некој превентивен преглед да се направи ипак 10 години грее секоја зима.
   
 2. mdeni

  mdeni
  Unstoppable

  3,308
  3,012
  24 Септември 2012
  Треба да се исчисти секоја година изменувачот и роторот. Евентуално ако живееш во почисто место и повисочко може на 2 години. Во Галичник, на 3.
   
 3. DelphiUser

  DelphiUser
  On your way to fame

  838
  896
  2 Март 2011
  Машко
  А може и никогаш. Сам се чисти со дефрости.
   
 4. mdeni

  mdeni
  Unstoppable

  3,308
  3,012
  24 Септември 2012
  За внатрешната зборувам надвор се чисти со дефрости.
   
  На Lokvan му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Sektas

  Sektas
  Intern

  4
  0
  10 oктомври 2019
  Машко
  Зошто се толку скапи парапетните клими на јапонците? Би ставил парапетна, ама многу се солени цените. На пример кај даикин за една парапетна, ќе земеш две високо монтажни.
   
 6. 223-305

  223-305
  Intern

  18
  0
  2 Август 2017
  Машко
  Во последниот ценовник и каталог што ми го пратија Енергија е 1U50МEЕFRA, т.е. истата со Сетек и клими.мк. Во сите каталози на Хаиер што се достапни онлајн за нашиов пазар не го сретнав тој модел, може не се произведува повеќе.
   
 7. Vladimir Grujovski

  Vladimir Grujovski
  Intern

  9
  1
  26 Јануари 2015
  Машко
  Ако добро разбрав се чисти само внатрешната единица?
  Дали е препорачливо да се ангажира серсивер или можам и сам да ги исчистам?
   
  На mdeni му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Lokvan

  Lokvan
  Unstoppable

  2,407
  3,289
  12 Јануари 2016
  Машко
  Да, се чисти само внатрешната единица. Надворешната како што рекоа се чисти сама со дефрости, евентуално можеби треба и таа да се чисти - ако летно време се користела баш многу, и ако се наоѓа некаде каде има многу прашина и прљавштина.

  Зависи од тебе а дефинитивно можеш и сам да го исчистиш саќето/хитсинкот/изменувачот на внатрешната единица. Пребарај наназад на темава некаде имам пишувано кратко упатство како и што се прави, и кое средство се користи, итн... Ми се чини летово го повторував и не би требало да биде тешко да го најдеш постот.

  Ротор/вентилатор не сум го чистел, треба расклопување на внатрешната. Можеби после некоја година и тоа ќе го направам, сега чинам дека сега сеуште не ми треба.
   
 9. mdeni

  mdeni
  Unstoppable

  3,308
  3,012
  24 Септември 2012
  Мора да се чисти и роторот.
   
 10. Трајче Дрварчето

  Трајче Дрварчето
  Practice makes perfect

  824
  1,755
  3 ноември 2012
  Машко
  Кодош
  Затоа пишав ја има/имаше. Tundra Green e модел од 2018 и очигледно не го продаваат повеќе.

  Tundra Plus e од 2019, еве нешто за неа:
  [​IMG]
   
  На 223-305 му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Lokvan

  Lokvan
  Unstoppable

  2,407
  3,289
  12 Јануари 2016
  Машко
  Имаш некое видео/упатство?
   
 12. mdeni

  mdeni
  Unstoppable

  3,308
  3,012
  24 Септември 2012
  Има по јутјубот за мојата. Неколку штрафа се. Ама јас си викам сервис и им давам 1500 денари зошто ми беше под гаранција. Се си вадат си чистат. Сето тоа било во воздухот во собата, и климата си го собрала.
   
 13. MacRazor

  MacRazor
  Intern

  58
  16
  15 ноември 2017
  Машко
   
 14. Jugo1

  Jugo1
  Intern

  2
  0
  12 Август 2019
  Машко
  Токму оваа клима и јас ја гледав и ми беше чудно што клима со исти ознаки во сетек е 36000 а на клими.мк 41000? Е сега и еден совет од вас. Барам клима за греење на просторија, дневен простор, без изолација со дрвени прозорци со две стакла на јужна страна(само таа страна е надворешна) во куќа. Над оваа просторија е подкровје што не се грее , а под неа се грее. Просторијата е вкупно 55мкв. Моето размислување е да купам клима со која би го греел целиот простор во преодните периоди, а во многу ладните периоди просторијата може да се прегради на половина (со преградни врати) и би греел 27мкв. Будџетот ми е околу 40000ден. За мене одлично би било темперетурата да биде околу 22степени (не сакам многи вруќо). Ги гледав VIVAX ACP-18CH50AERI R32 i Hair Tundra PLUS 1U50MEEFRA (ili Haier Tundra GREEN???). До сега се греев со термо печка 6kw (samo 27mkv) со сметка од околу 4000ден ,само за греење. VIVAX 18 ili HAIER TUNDRA 18???
   
 15. Трајче Дрварчето

  Трајче Дрварчето
  Practice makes perfect

  824
  1,755
  3 ноември 2012
  Машко
  Кодош
  До буџетот од 40 000 и немаш некој друг избор освен овие две, со тоа што Тундрата од Сетек би ти дошла 40 000 сосе монтажа...
   
 16. Jugo1

  Jugo1
  Intern

  2
  0
  12 Август 2019
  Машко
  E koja od ovie dve, dali AERI to e podobro za da vredi razlikata vo cena?
   
 17. Трајче Дрварчето

  Трајче Дрварчето
  Practice makes perfect

  824
  1,755
  3 ноември 2012
  Машко
  Кодош
  Не сакам да те убедувам како еден куп сезнајковци по форумите што продаваат ветер во магла и да тврдам со сигурност која е подобра. Поназад спомнав дека ја чекам зимава за да имам точни податоци за Tundra Green 5.5 (таа од 2018), во сибирска Битола, 42 квадрати во куќа, квалитета дограма, нема некоја особена изолација. Според она што го имам изгуглано и таа од 2019 има исти перформанси, ама во пракса кој знај. Ефикасноста зависи од повеќе параметри... изолација, дограма...

  Има доста позитивни мислења за Хаиер Тундра, а има и за Виваксот. Дали се реални или пак некој сака да се убеди/да не убеди дека не се заебал е друга ствар.

  Ќе повторам пак, до тој буџет изборот е тој.

  Ако јас се прашувам, нормално Тундра :)
   
 18. Academic

  Academic
  Intern

  9
  1
  13 oктомври 2019
  da Го читам форумов веќе неколку денови, јасно ми стана дека за да знам шо клима ми треба за просторот треба да си израчунам топлотни загуби. Сепак би прашал за совет од поискусните, како вие би ја грееле оваа куќа која е со ПВЦ дограма и фасада со изолација само на северната страна, во услови на -15 надвор? слика од распоредот во прилог

  - Јас размислувам за
  MITSUBISHI MSZ-SF35VE/MUZ-SF35VE по супер цена од 49.990 ден. во делот 14+14,5 m2 и
  MITSUBISHI MSZ-WN25VA/MUZ-WN25VA по супер цена од 34.990 ден.
  во делот 16 m2
  во собата од 9 m2 би поставил некоја од нискобуџетните 2.5kw
   

  Прикачени датотеки:

  Последна промена: 15 oктомври 2019
 19. mdeni

  mdeni
  Unstoppable

  3,308
  3,012
  24 Септември 2012
  Многу утка избор. Имаш Тошиба 16ка промотивно за 4х.ххх а за малата имаш од малите тошиби.

  Мицубиши само ЛН35 или СФ50 вредат.
   
  На Academic му/ѝ се допаѓа ова.
 20. Academic

  Academic
  Intern

  9
  1
  13 oктомври 2019
  @mdeni
  Добро е, сега знам дека во делот со 14+14,5 m2 сум на прав пат. Искрено за Тошиба не сум чул искуства.
  Дали воопшто е паметно да ставам високобуџетна клима во 16 m2?
   
  Последна промена: 15 oктомври 2019
 21. doktore

  doktore
  Intern

  16
  1
  18 Септември 2019
  Машко
  Може линк да ми најдеш каде да ги најдам мицубиши што ги препорачуваш ?
  И мене ми е за 16м2 соба како што пиша членот ?

  Sent from my SM-A405FN using Tapatalk
   
 22. mdeni

  mdeni
  Unstoppable

  3,308
  3,012
  24 Септември 2012
  Не се за толку мали соби тие клими.

  Од даикин FTXF50 е добра. Може една таква во дневниот престој, а остстокот некои буџетски најефтини од која било марка.
   
  На doktore и Academic им се допаѓа ова.
 23. Academic

  Academic
  Intern

  9
  1
  13 oктомври 2019
  На klimi.mk ги имаш овие модели на Мицубиши и уште многу други

  Значи предлогот е да се оди со 5.0 kw во овој простор од 28,5 m2?
   
  Изменето од модератор: 26 oктомври 2019
  На doktore му/ѝ се допаѓа ова.
 24. doktore

  doktore
  Intern

  16
  1
  18 Септември 2019
  Машко
  Мене од преставништвото на даикин во градот ми ја нудеа баш даикин сансира за таа соба

  Sent from my SM-A405FN using Tapatalk
   
 25. Academic

  Academic
  Intern

  9
  1
  13 oктомври 2019
  Правев груба пресметка врз основa на сметката за струја за период 15.12.2018-14.01.2019 во кој се греев со термоакумулациона печка 3kW
  Простор: 14.5 м2
  Просечна Т за тој период: -3Ц
  Просечна потрошувачка: 38 kWh дневно
  Може некој да ми каже колкави се топлотните загуби и што големина на инвертер да барам за овој простор?
   

Сподели

Вчитување...