1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Избор на клима уред (линк со резултати од мерења има во првиот пост)

Дискусија во форумот 'Електроника - гаџети, електронски компоненти' започната од Sylvester, 17 Јули 2010.

1. Vladimir Grujovski

Vladimir Grujovski
    Intern

9
    1
    26 Јануари 2015
    Машко
    Имам 10 години стар панасоник,
    Сум немал досега никаков проблем,
    Се мислев дали е паметно некој превентивен преглед да се направи ипак 10 години грее секоја зима.

2. mdeni

mdeni
    Unstoppable

3,320
    3,029
    24 Септември 2012
    Треба да се исчисти секоја година изменувачот и роторот. Евентуално ако живееш во почисто место и повисочко може на 2 години. Во Галичник, на 3.

3. DelphiUser

DelphiUser
    On your way to fame

843
    900
    2 Март 2011
    Машко
    А може и никогаш. Сам се чисти со дефрости.

4. mdeni

mdeni
    Unstoppable

3,320
    3,029
    24 Септември 2012
    За внатрешната зборувам надвор се чисти со дефрости.

На Lokvan му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Sektas

Sektas
    Intern

4
    0
    10 oктомври 2019
    Машко
    Зошто се толку скапи парапетните клими на јапонците? Би ставил парапетна, ама многу се солени цените. На пример кај даикин за една парапетна, ќе земеш две високо монтажни.

6. 223-305

223-305
    Intern

18
    0
    2 Август 2017
    Машко
    Во последниот ценовник и каталог што ми го пратија Енергија е 1U50МEЕFRA, т.е. истата со Сетек и клими.мк. Во сите каталози на Хаиер што се достапни онлајн за нашиов пазар не го сретнав тој модел, може не се произведува повеќе.

7. Vladimir Grujovski

Vladimir Grujovski
    Intern

9
    1
    26 Јануари 2015
    Машко
    Ако добро разбрав се чисти само внатрешната единица?
    Дали е препорачливо да се ангажира серсивер или можам и сам да ги исчистам?

На mdeni му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Lokvan

Lokvan
    Unstoppable

2,407
    3,290
    12 Јануари 2016
    Машко
    Да, се чисти само внатрешната единица. Надворешната како што рекоа се чисти сама со дефрости, евентуално можеби треба и таа да се чисти - ако летно време се користела баш многу, и ако се наоѓа некаде каде има многу прашина и прљавштина.

Зависи од тебе а дефинитивно можеш и сам да го исчистиш саќето/хитсинкот/изменувачот на внатрешната единица. Пребарај наназад на темава некаде имам пишувано кратко упатство како и што се прави, и кое средство се користи, итн... Ми се чини летово го повторував и не би требало да биде тешко да го најдеш постот.

Ротор/вентилатор не сум го чистел, треба расклопување на внатрешната. Можеби после некоја година и тоа ќе го направам, сега чинам дека сега сеуште не ми треба.

9. mdeni

mdeni
    Unstoppable

3,320
    3,029
    24 Септември 2012
    Мора да се чисти и роторот.

10. Трајче Дрварчето

Трајче Дрварчето
    Practice makes perfect

826
    1,757
    3 ноември 2012
    Машко
    Кодош
    Затоа пишав ја има/имаше. Tundra Green e модел од 2018 и очигледно не го продаваат повеќе.

Tundra Plus e од 2019, еве нешто за неа:

На 223-305 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Lokvan

Lokvan
    Unstoppable

2,407
    3,290
    12 Јануари 2016
    Машко
    Имаш некое видео/упатство?

12. mdeni

mdeni
    Unstoppable

3,320
    3,029
    24 Септември 2012
    Има по јутјубот за мојата. Неколку штрафа се. Ама јас си викам сервис и им давам 1500 денари зошто ми беше под гаранција. Се си вадат си чистат. Сето тоа било во воздухот во собата, и климата си го собрала.

13. MacRazor

MacRazor
    Intern

58
    16
    15 ноември 2017
    Машко

14. Jugo1

Jugo1
    Intern

2
    0
    12 Август 2019
    Машко
    Токму оваа клима и јас ја гледав и ми беше чудно што клима со исти ознаки во сетек е 36000 а на клими.мк 41000? Е сега и еден совет од вас. Барам клима за греење на просторија, дневен простор, без изолација со дрвени прозорци со две стакла на јужна страна(само таа страна е надворешна) во куќа. Над оваа просторија е подкровје што не се грее , а под неа се грее. Просторијата е вкупно 55мкв. Моето размислување е да купам клима со која би го греел целиот простор во преодните периоди, а во многу ладните периоди просторијата може да се прегради на половина (со преградни врати) и би греел 27мкв. Будџетот ми е околу 40000ден. За мене одлично би било темперетурата да биде околу 22степени (не сакам многи вруќо). Ги гледав VIVAX ACP-18CH50AERI R32 i Hair Tundra PLUS 1U50MEEFRA (ili Haier Tundra GREEN???). До сега се греев со термо печка 6kw (samo 27mkv) со сметка од околу 4000ден ,само за греење. VIVAX 18 ili HAIER TUNDRA 18???

15. Трајче Дрварчето

Трајче Дрварчето
    Practice makes perfect

826
    1,757
    3 ноември 2012
    Машко
    Кодош
    До буџетот од 40 000 и немаш некој друг избор освен овие две, со тоа што Тундрата од Сетек би ти дошла 40 000 сосе монтажа...

16. Jugo1

Jugo1
    Intern

2
    0
    12 Август 2019
    Машко
    E koja od ovie dve, dali AERI to e podobro za da vredi razlikata vo cena?

17. Трајче Дрварчето

Трајче Дрварчето
    Practice makes perfect

826
    1,757
    3 ноември 2012
    Машко
    Кодош
    Не сакам да те убедувам како еден куп сезнајковци по форумите што продаваат ветер во магла и да тврдам со сигурност која е подобра. Поназад спомнав дека ја чекам зимава за да имам точни податоци за Tundra Green 5.5 (таа од 2018), во сибирска Битола, 42 квадрати во куќа, квалитета дограма, нема некоја особена изолација. Според она што го имам изгуглано и таа од 2019 има исти перформанси, ама во пракса кој знај. Ефикасноста зависи од повеќе параметри... изолација, дограма...

Има доста позитивни мислења за Хаиер Тундра, а има и за Виваксот. Дали се реални или пак некој сака да се убеди/да не убеди дека не се заебал е друга ствар.

Ќе повторам пак, до тој буџет изборот е тој.

Ако јас се прашувам, нормално Тундра :)

18. Academic

Academic
    Intern

9
    1
    13 oктомври 2019
    da Го читам форумов веќе неколку денови, јасно ми стана дека за да знам шо клима ми треба за просторот треба да си израчунам топлотни загуби. Сепак би прашал за совет од поискусните, како вие би ја грееле оваа куќа која е со ПВЦ дограма и фасада со изолација само на северната страна, во услови на -15 надвор? слика од распоредот во прилог

- Јас размислувам за
    MITSUBISHI MSZ-SF35VE/MUZ-SF35VE по супер цена од 49.990 ден. во делот 14+14,5 m2 и
    MITSUBISHI MSZ-WN25VA/MUZ-WN25VA по супер цена од 34.990 ден.
    во делот 16 m2
    во собата од 9 m2 би поставил некоја од нискобуџетните 2.5kw

Прикачени датотеки:

Последна промена: 15 oктомври 2019
  19. mdeni

mdeni
    Unstoppable

3,320
    3,029
    24 Септември 2012
    Многу утка избор. Имаш Тошиба 16ка промотивно за 4х.ххх а за малата имаш од малите тошиби.

Мицубиши само ЛН35 или СФ50 вредат.

На Academic му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Academic

Academic
    Intern

9
    1
    13 oктомври 2019
    @mdeni
    Добро е, сега знам дека во делот со 14+14,5 m2 сум на прав пат. Искрено за Тошиба не сум чул искуства.
    Дали воопшто е паметно да ставам високобуџетна клима во 16 m2?

Последна промена: 15 oктомври 2019
  21. doktore

doktore
    Intern

16
    1
    18 Септември 2019
    Машко
    Може линк да ми најдеш каде да ги најдам мицубиши што ги препорачуваш ?
    И мене ми е за 16м2 соба како што пиша членот ?

Sent from my SM-A405FN using Tapatalk

22. mdeni

mdeni
    Unstoppable

3,320
    3,029
    24 Септември 2012
    Не се за толку мали соби тие клими.

Од даикин FTXF50 е добра. Може една таква во дневниот престој, а остстокот некои буџетски најефтини од која било марка.

На doktore и Academic им се допаѓа ова.
  23. Academic

Academic
    Intern

9
    1
    13 oктомври 2019
    На klimi.mk ги имаш овие модели на Мицубиши и уште многу други

Значи предлогот е да се оди со 5.0 kw во овој простор од 28,5 m2?

Изменето од модератор: 26 oктомври 2019
    На doktore му/ѝ се допаѓа ова.
  24. doktore

doktore
    Intern

16
    1
    18 Септември 2019
    Машко
    Мене од преставништвото на даикин во градот ми ја нудеа баш даикин сансира за таа соба

Sent from my SM-A405FN using Tapatalk

25. Academic

Academic
    Intern

9
    1
    13 oктомври 2019
    Правев груба пресметка врз основa на сметката за струја за период 15.12.2018-14.01.2019 во кој се греев со термоакумулациона печка 3kW
    Простор: 14.5 м2
    Просечна Т за тој период: -3Ц
    Просечна потрошувачка: 38 kWh дневно
    Може некој да ми каже колкави се топлотните загуби и што големина на инвертер да барам за овој простор?

Сподели

Вчитување...