1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Избор на клима уред (линк со резултати од мерења има во првиот пост)

Дискусија во форумот 'Електроника - гаџети, електронски компоненти' започната од Sylvester, 17 Јули 2010.

1. Mkdsime

Mkdsime
    Intern

19
    43
    28 Февруари 2015
  2. arso

arso
    Intern

18
    6
    13 oктомври 2008
    Здраво, може совет дали daikin ftxf50a ќе одговара за во дневна соба 24м2, и врата отворена кон уште една соба од 15м2, стан со изолација и пвц - скопје,
    бидејќи читајќи ја темава, неколку пати налетав да се пази и да не е оверкил климата, па цело време да биде он/офф ?

3. wezzy

wezzy
    Intern

14
    2
    6 Јануари 2017
    Машко
    Mi treba mislenje imam vo stan gree Lclh 3.5 kw odlicno gree 35 m2 vo stan , sega mi e potrebno za vo kukja sto treba da gree edna spalna od okolu 25-30m2 ista tolkava e i dnevnata soba sto bi mi preporacale, dali da stavam dve 3.5 kw ili ? Budzet za dvete do kaj 1200 evra max dali pak da zemam gree ili nekoja druga prednost kan gree gledav garancijata bidejki davaat na se i na kompresor i elektrika. Kukjata e bez izolacija so pvc novi prozori i vrati, lepena so kamen,na slikata ima kako e rasporedot.Fala odnapred.

Прикачени датотеки:

Последна промена: 28 Август 2019
  4. mdeni

mdeni
    Unstoppable

3,286
    2,972
    24 Септември 2012
    Две, едно во дневна едно во спална.

А јас ако се прашувам зошто претпочитам поладна спална и без бучава од клима, би одел на една во дневна и една во трпезаријата. А во спалната колку си се загрее самата од вратата.

5. wezzy

wezzy
    Intern

14
    2
    6 Јануари 2017
    Машко
    Znaci da idam so klima vo kujnata so trpezarija so ke bide i edna vo dnevna i tie zimno vreme konstantno da rabotat, i dali da stavam dve 3.5kw sti bi mi predlozil ti do toj budzet?

6. mdeni

mdeni
    Unstoppable

3,286
    2,972
    24 Септември 2012
    Тоа е за мене лично како би направил. Ама може и во спалната една ако на луѓето не им смета да им бучи клима во спалната.

Инаку секој инвертер мора да работи 24/7, нормално.

Две 3.5 би било идеално, а какви ќе зависи од буџетот.

На wezzy му/ѝ се допаѓа ова.
  7. wezzy

wezzy
    Intern

14
    2
    6 Јануари 2017
    Машко
    Blagodaram mnogu se mislam pak gree da zemam ama gree fairy novata ili vivax gree

На mdeni му/ѝ се допаѓа ова.
  8. 123456

123456
    Gaining Experience

860
    426
    12 Април 2013
    Машко
    Ете моето стигна броадлинк мерачот, поголемо срање немам видено,па сонофот е измислен за ова,ова ти кажува моментална потрошувачка и толку,ако пример ја пуштиш климата 5часа мораш да чекаш 24часа да пројдат да видиш колку kw си потрошил,кај соноф не е така,јел да им е гллупа апликацијава на соноф ама далеку подобри информации дава од броадлинкот

9. FiC DoGG

FiC DoGG
    On your way to fame

822
    766
    17 Април 2007
    Машко
    3D Artist
    Незнам, моите не се стасани уште, кога ќе стасаат ќе можам пореална споредба да направам. Соноф-от ми е ставен на клима моментално и мери активно за ладење периодов, кога ќе стасаат броадлинк-от ќе ставам таков и ќе видам по една недела каков usability има во споредба со соноф.

10. 123456

123456
    Gaining Experience

860
    426
    12 Април 2013
    Машко
    Твојте не се сигурни со специјален чип да ти бидат кога ке стигнат, тие се тие јас се залетав кога прочитав ти што пиша па нарачав, не дека нема да го користам ама па никогаш не би зел пак вакво нешто, и нема на секој саат мерење како што си пишал погоре, да не дојде до заблуда да се залета да купи некој, мери на 24часа, плус како што гледам не прикажува реално време како нашето

11. Deejmsis

Deejmsis
    Intern

2
    0
    30 Август 2019
    Машко
    Ве молам за совет.

Potreben mi e klima ured inverter, za povrsina od 50m2. Имам одлична изолација, но проблемот е што е за на вила и ке се користи привремено но преку целата година. Сакам да ја лоцирам во дневниот простор со отворена кујна кој е околу 35м2 но да може да ја користам за целиот спрат, спална и вц. Со буџетот не сакам да претерувам па до 45 илјади максимум што би одвоил.

По сите сугестии, планирам да ставам 5.5kw но прашање кое ме мачи е производителот.

Се мислам помеѓу Грее и Вивакс но доколку имате подобар предлог ве молам споделете.

GREE LOMO LC 18000BTU R32 GWH18QD (K6DNB4B-K6DNA1B)
    Техномаркет - GREE LOMO LC 18000BTU R32 GWH18QD (K6DNB4B-K6DNA1B)

VIVAX ACP-18CH50AEVI
    VIVAX ACP-18CH50AEVI по супер цена од 43.990 ден.

VIVAX ACP-18CH50AERI R32
    VIVAX ACP-18CH50AERI R32 по супер цена од 39.990 ден.

Ви Благодарам однапред

12. mdeni

mdeni
    Unstoppable

3,286
    2,972
    24 Септември 2012
    Ти треба GREE LCLH модел некој, а не LC.

Или Хаиер Тундра 5.5

Мислам дека околу буџетот ќе бидат. Е сега за викендица штом е убаво е да има 8ц греење за да не мрзнат работи внатре и да може да одржава 8ц скоро бесплатно климата. Или ако често одите да има 16ц избор на далечинското за температура па да си држи 16ц.

За ладење било која 5.5 ќе заврши работа.

Вивакс Аеви и аери се ист модел само со дизајн за аеви кој го преплаќаш. Така да од Вивакс само Аери.

На Deejmsis му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Deejmsis

Deejmsis
    Intern

2
    0
    30 Август 2019
    Машко

А кое е вашето мислење околу
    -вивакс климите воопшто,
    -вивакс во споредба со грее и хаиер
    -и што е впрочем разликата околу Грее LC I LCLH.
    Благодарам

14. mdeni

mdeni
    Unstoppable

3,286
    2,972
    24 Септември 2012
    Лц low cool.
    Лцлх low cool low heat - за греење.

На HoLfElDeR и Deejmsis им се допаѓа ова.
  15. palavkovci

palavkovci
    Intern

1
    0
    3 Септември 2019
    Здраво, случајно налетав на групава и гледам дека тука има луѓе што навистина се разбираат а мене баш такви и ми требаат за помош ! Сакам да земам клима инвeртер ( Амбер 5.5 ).Просторот кој сакам да го загревам е 40 квадрати и спој на дневна кујна и трпезарија.Има внатрешна изолација кон надворешните ѕидови и плафонските со тервол од 10 и 15 cm.Дали е доволна јачината за истиот простор и дали има некоја подбра клима од грее ? Однапред ви благодарам за дадените одговори.

16. alkibijad01

alkibijad01
    Gaining Experience

144
    122
    8 oктомври 2016
    Јачината е доволна. Подобри имаш неколку модели ако можеш да си дозволиш. Погледни Fujitsu, Mitsubishi, Toshiba или Daikin.

Sent from my Redmi

17. ParaziT69

ParaziT69
    Intern

40
    10
    14 Септември 2016
    Машко
    здраво, ми треба совет за инвертер 3.5 до кај +30к.-
    ќе прашав за директен линк ама сакав да разгледам кај нас во велес прво дали ќе има нешто добро па после на клими.мк да гледам,
    прашањето ми е што е најбитното што треба да го барам во таа цена (која фирма, кои карактеристики се најбитни) или ако случајно знаете за специфично некој добар инвертер од техномаркет или нептун (сетек никако)

18. FLEGMA

FLEGMA
    Epic

8,398
    12,534
    2 Август 2012
    Машко
    Над 500 евра одиш на јапонска клима.
    70.000 денари за Gree или било кој кинез е промаршена работа.

Особено кога Mitsubishi MSZ-SF50VE е 75.000 на klimi.mk а тоа пак во превод значи дека истата е 70.000 во Енергосистем.

И Daikin, Toshiba и Fujitsu имаат модели за тие пари. Не брзај!

Последна промена: 12 Септември 2019
    ТАТА_МАТА, Majestic и на mdeni им се допаѓа ова.
  19. Choxagija

Choxagija
    Intern

1
    0
    15 Декември 2017
    Машко
    Здраво на сите. Ми треба совет за греење на нова куќа, само еден спрат оваа зима. Без изолација. Дневната соба е поврзана со кујна, околу 33кв и спалната е 16кв. Ходникот е отворен со скали, затоа ми требаат 2 клими за во двете простории. Многу ми е поважно како ќе биде загреана дневната соба, секако. Надворешни зидови околу 12м. Прашував во Клими.мк, ми препорачаа Вивакс Аеви 3.5, зошто има греачи и као доволна е за тој простор. Не сум баш сигурен во тоа, па ако може некој предлог? Буџет е до 36000 денари за една клима, за во дневната. За спалната мислам да земам ТСТ од Клими, 18000 денари. Мислам дека е доволна за таму.

20. FLEGMA

FLEGMA
    Epic

8,398
    12,534
    2 Август 2012
    Машко
    ТСТ, TCL никако

За тие пари VIVAX, GREE или Midea

На Astraion му/ѝ се допаѓа ова.
  21. marv

marv
    Practice makes perfect

2,053
    1,287
    5 oктомври 2007
    Машко
    TCT e starata poznata GREE Lomo so podobar daljinski.

Sent from my Redmi Note 4X using Tapatalk

На mdeni му/ѝ се допаѓа ова.
  22. doktore

doktore
    Intern

7
    0
    18 Септември 2019
    Машко
    Здраво дечки, нов сум на форумов, но ми треба ваша помош.
    Ми треба инвертер за 17м2 соба со изолација, и гледајќи по нет ми понудија три, ама не можам нигде да најдам искуства реални од луѓе што ги користат овие клими да ми кажат како се задоволни.
    Од овие кои би избрале вие :

1. GREE VIOLA GWH12RB-K3DNA3G по супер цена од 25.990 ден.
    2. VIVAX ACP-09CH25AERI R32 по супер цена од 24.990 ден.
    3. http://setec.mk/index.php?route=product/product&path=10169_10170_10172&product_id=72202&mfp=manufacturers[149]

23. FLEGMA

FLEGMA
    Epic

8,398
    12,534
    2 Август 2012
    Машко
    VIVAX AERI 3,5-ка е поскапа од 2,5 за едно 1000~1500 денари
    Во Прилеп AERI 3,5-ка е околу 25.000

24. doktore

doktore
    Intern

7
    0
    18 Септември 2019
    Машко
    Нема да е многу јака 3,5 за таа квадратура. Како што читав по нетов, важно е за помали квадратури климата да не биде оверкил (прејака) зошто ќе работи на принципот он/оф ?

25. mdeni

mdeni
    Unstoppable

3,286
    2,972
    24 Септември 2012
    Дали собра инфо?

Сподели

Вчитување...