1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Избор на клима уред (линк со резултати од мерења има во првиот пост)

Дискусија во форумот 'Електроника - гаџети, електронски компоненти' започната од Sylvester, 17 Јули 2010.

 1. CBB_6

  CBB_6
  On your way to fame

  155
  536
  9 Декември 2016
  Машко
  Е то ти е на -20 и кусур во Битола, ама фаворитот си крцка, гајле си нема :p Дифрост? а шо беше то?
  FB_IMG_1547388503576.jpg
  На зграда во БТ, течело од олукот надолу и ја има оковано надворешната.. Шо монтер ќе да беше на ваква позиција да ја клај бе?
   
  gokica, Lokvan, mdeni и на уште 1 им се допаѓа ова.
 2. mdeni

  mdeni
  Unstoppable

  3,667
  3,391
  24 Септември 2012
  Иако е целата окована изменувачот и е сосем чист.

  Не е заледен. Затоа и си работи без гајле.

  Ама може малку да и се помогне со чеканче колку вентилаторот напред да може слободјо да дува. Инаку не би ја пипал страшно фраерски изгледа вака! :)
   
  На CBB_6 му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Lokvan

  Lokvan
  Unstoppable

  2,786
  3,889
  12 Јануари 2016
  Машко
  Ќе утепа луѓе ова мразот ако падне врз некој... Или прв спрат е, цокле е тоа долу или не?
   
 4. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,721
  13,089
  2 Август 2012
  Машко
  Климана нема теоретски шанси да работи онака. Напред и бочно е окована во мраз и нема проток на воздух. Најверојатно и назад се има случено исто.
  Измњнувачор можеби е чист ама онака? Фаворит? Бич плиз!
   
  На CBB_6 му/ѝ се допаѓа ова.
 5. CBB_6

  CBB_6
  On your way to fame

  155
  536
  9 Декември 2016
  Машко
  klimata.jpg

  На приземје е, водата и мразот доаѓал од покривот на зградата па надолу по замрзнатиот олук, количина снег од близу 40 сантими не е заебанција. Немам појма дали климата во оваа состојба уопште им работи на луѓето, ама претпоставувам по то шо не е целосно пред вентилаторот замрзната и има дупче кое не можи да замрзни бидејќи веројатно дува, ако и од назад на усис нема мраз.. можно е да си работи без проблем. Ху ноуз!
   
  На FLEGMA му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Quasimodo

  Quasimodo
  Intern

  49
  19
  2 Септември 2016
  Машко
  Skoda Favorid :) незнам што клими се али ко шетав низ продавници ми ја понудуваа
   
 7. Micho

  Micho
  Intern

  10
  16
  10 Декември 2016
  Машко
 8. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,721
  13,089
  2 Август 2012
  Машко
  Sonoff Pow R2 е најпрецизен од сите. Со статистика со све.
  Бонус имаш тајмер по датум и час и дневно колку ти душа сака.

  [edit]
  Иначе ако инсистираш на мерач од оној тип тогаш оној од третиот линк (со плави дугмиња)
   
  На Micho му/ѝ се допаѓа ова.
 9. moongose

  moongose
  Unstoppable

  2,327
  2,571
  19 Јули 2013
  Првите два се тајмери, не се мерачи.
   
  На Micho му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Quasimodo

  Quasimodo
  Intern

  49
  19
  2 Септември 2016
  Машко
  @Necromancer Друга како што прочитав ти имаш Mitsu LN 12 Че те замолам да кажеш потрошувачка .. за другар мој е вчера порача црна за 17м2 соба
   
 11. Necromancer

  Necromancer
  Unstoppable

  3,239
  3,621
  24 Февруари 2012
  Машко
  GIS
  Ноември
  Резултати од мерење на потрошувачка на клима уреди и други уреди топлотни пумпи (читај правила)

  Декември
  Резултати од мерење на потрошувачка на клима уреди и други уреди топлотни пумпи (читај правила)

  Во принцип супер за сега, за тој простор можеби и со LN25 ќе поминел добро.
   
  На mdeni му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Lokvan

  Lokvan
  Unstoppable

  2,786
  3,889
  12 Јануари 2016
  Машко
  Се прашував колку време ќе ти треба да го видиш постот... :D
   
  На FLEGMA и ante1 им се допаѓа ова.
 13. mdeni

  mdeni
  Unstoppable

  3,667
  3,391
  24 Септември 2012
  Незнам зошто кај мене нема таква разлика. 21-22 е подот 23 собата.
   
 14. Juve_fanatic

  Juve_fanatic
  Gaining Experience

  115
  86
  4 Март 2018
  Машко
  @FLEGMA Brat, aj te molam tuka postiraj malku iskustvo so Aeri 3,5kata shto ja imas vo detska staveno. Slichno i jas imam 15tina m2 detska shto ke treba vo bliska idnina da ja gream so klima. Kako raboti klimata? Kolku dolgo ja imas? Kukja ili stan? Izolacija?
   
 15. Nokia

  Nokia
  Gaining Experience

  55
  51
  18 Декември 2009
  WOOOW. Колку е ефикасно ова?

  Иако ледот над климата не може да се формира од работењето на климата, што значи дефинитивно е тоа дека нешто течело од горе
   
 16. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,721
  13,089
  2 Август 2012
  Машко
  Одличо работи климата. Куќа со дрвена словенска дограма и термопан стакла + фасада цемент (дебела). Дограмата одлично дихтува, не е крива, не пушта и така. Енергетски можеби не може да се носи со PVC ама за сега не размислувам да ја менувам. Ме чеша газот да наместам нови термопани со К-стакло на југозападните прозори чисто да видам дали нешто ќе добијам.

  Еден ден кога би ја менувал би наместил термо-изолација од внатрешна страна на изложените ѕидови но ме фаќа тиха језа од мувла затоа што не познавам човек кој наместил PVC а да нема мувла. Ова го тумачам со фактот дека ставаат изолација на памет, имаат ладни-мостови и едноставно не проветруваат.

  Што се однесува до климата нема што особено да се додаде. Тивка е, потрошувачката ја виде и оваа зима немаше никакви пролеми во поглед на дифрости.
  Во куќата имам 4 парчиња вакви клими и само едната не ми е нешто ефикасна како што треба затоа што има премногу цевки и или има помалку фреон или се има нагмечено некоја цевка во монтирањето. Се работи за 5м цевки со 300 кривини па ќе мора да барам чаре или да ја преместам надворешната или да барам нов пат за цевките.

  Јас ги набавив 23.500 кога цената низ Прилеп за истата се движеше од 24.500 до 25.00 (на клими.мк беше околу 28.000)
  Сега AERI моделите се со R32 фреон (што е добро) и се поскапи заради фреонот (вака се правдаат) па цената им се движи околу 25.000.

  Немаш мака. Само гледај, како што ти кажав, да ги најмиш овластените и бегај од диви и непроверени мајстори. Губиш гаранција и нема да можеш да си ги оствариш правата.

  Во останатите соби на што се грееш? Каква ти е дограмата? Колку е висок плафонот? Кај мене е 2,80
   
 17. Juve_fanatic

  Juve_fanatic
  Gaining Experience

  115
  86
  4 Март 2018
  Машко
  @FLEGMA 140m2 sprat od kukja, nemam termo fasada. PVC prozori, kolku shto znam se 5 komorni, ne gi stavav jas, tatko mi vo 2008. Gream dnevna, trpezarija i kujna zaedno 56m2 so Mitsubishi FH35 i Mitsubishi WN35, a vo spalna 21m2+4m2 WC imam ushte edna WN35. Imam ushte 2 detski sobi koi ne gi gream, hodnik 8m2 i WC edno glavno 5m2 isto ne go gream.

  So vlaga nemam nikakov problem sega, a planiram da stavam termo fasada pa ke gledam dobro da se informiram za toa za da ne mi se desi posle neshto ne daj Boze.
   
 18. DelphiUser

  DelphiUser
  Practice makes perfect

  1,198
  1,195
  2 Март 2011
  Машко
  @Juve_fanatic,
  кога ќе направиш ревју на FH35?
   
  На ante1 му/ѝ се допаѓа ова.
 19. Juve_fanatic

  Juve_fanatic
  Gaining Experience

  115
  86
  4 Март 2018
  Машко
  Pa vo odnos na potroshuvachka, nemam merach na nea, ne mozam da kazam kolku e ekonomichna i kolku troshi, drugo ne znam shto bi kazal, si tera rabota super. Ako neshto konkretno te interesira, slobodno prashaj.
   
 20. leinad

  leinad
  Intern

  8
  5
  14 ноември 2018
  Машко
  Пред два месеца се консултирав со форумџии и земав аери 3,5. не дека не сум задоволен со оглед просторијата која ја загревам, но во периодот на ниски температури под нулата се слушаше силно бучење на надворешната единица . компресорот као да ке здивнеше во секој момент. ја проверив температурата надвор минус 10, а внатресната единица беше подесена на 25 степени фен на трето ниво најјако. кога ја намалив брзината на вентилаторот(фенот) на прво ниво се намали бучавата но и топлината во собата нормално. прашувам до соодветните познавачи грешка при ракување или нешто е проблем со единицата надвор или компресорот.
   
 21. leinad

  leinad
  Intern

  8
  5
  14 ноември 2018
  Машко
  околу потрошувачката гледам дека има интерес за тоа ако е релевантно, разликата од ланската сметка и сега е 2500 денари. мерено по пензионерски универзален стандард во Македонија. Инаку за истиот период лани потрошив 1,5 кубни метра дрва или тоа е отприлика 5 до 6000 ден. благодарност што помогнавте околу одлуката. сега остана најтешкиот дел пензионерот, не чита форуми но се надевам следната сметка ке биде одлучувачка.
   
 22. mdeni

  mdeni
  Unstoppable

  3,667
  3,391
  24 Септември 2012
  Лани беше доста потопол јануари.

  А ако сметаш дека има дефект, ќе треба да се повика сервис. Во секој случај остави нека си работи, звукот на компресорот се појачува кога се форсира компресорот. А на -10 и максимум фен мора да се залета.

  Прати од време на време ако има нешто сомнително јавувај се. Иако мислам дека само заради оптеретеноста бил звукот.
   
 23. 123456

  123456
  On your way to fame

  1,290
  838
  12 Април 2013
  Машко
  Некој смарт уред да можам да ја командам преку вифи?
   
 24. DelphiUser

  DelphiUser
  Practice makes perfect

  1,198
  1,195
  2 Март 2011
  Машко
  Нормално е да бучи на максимална оптеретеност, сепак станува збор за најефтина клима од 20-30к. Квалитетна клима што нема да бучи и вибрира и ќе има COP 5.2 кошта 150к и нема ни 3 такви купено во МК.
   
 25. mdeni

  mdeni
  Unstoppable

  3,667
  3,391
  24 Септември 2012
  broadlink rm mini 3
   
  На 123456 му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...