1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Електронски цигари

Дискусија во форумот 'Електронски цигари' започната од ARMac, 12 Јуни 2014.

Статус на темата:
Затворена за нови мислења.
  1. Metuzalem

Metuzalem
    Epic

6,140
    11,132
    28 ноември 2010
    Машко
    Tootle puffer
    Демек се шитнале на Хонгконжани (а сто посто е ист сопственик).

Само аромаши (засега) останаа глупи (со крстот на чело).

На krema му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Metuzalem

Metuzalem
    Epic

6,140
    11,132
    28 ноември 2010
    Машко
    Tootle puffer

Линкот е во насловот, а го пишувам ова затоа што во последно време често паѓаше муабет со тазе вејпери за миксање течности, па нека се најде за во индекс. Ова е начинот на кој јас миксам течност.

Го кликам линкот во насловот, односно букмаркот ми е до Калкулаторот за намотки (објаснуван овде), па само се префрлувам на „табот“ на веб-страницата (1). На страницата има и други калкулатори, досега не сум ги ни загледал повеќе, или се новоставени.

Сликата е малку намалена за да ја фати по широчина. Се надевам дека се чита. Сите вредности се од мојата последна тура, односно како мешам јас.

Под копчето (2) се крие мени со Save, Load и Reset. Save-то навистина работи, односно ги снима поставките и следниот пат кога ќе налетам на страницава во истиот прелистувач се` е исто како кога сум го снимил. Reset, се разбира, е бришење на сите вредности и почнување од нула, а Load не ни знам како би се користело и не сум го ни пробал.

Почнуваме со работа. Во полето (3) внесуваме колкава ни е турата, односно колку сакаме да имаме течност на крај. (4) е единица мерка и во 99,99% случаи оставаме на милилитри, освен кога имаме неколку литри за трошење. :hay: (5) е единица мерка (начинот на претставување) на никотин во течноста, како процент или како милиграми во милилитар. Јас сум научен на второво и оставам на тоа.

Во втората колона му кажуваме каква база (и арома) имаме. (6) е јачината на базата, односно процентот на никотин во неа, и ја читаме од шишето, како и следните две работи, кои се процентот (соодносот) на VG/PG во базата - (7) и (8). Ако кликнеме на Nicotine base contents под нив (сум го превидел, не сум ставил бројка) ќе се отвори информативно прозорче кое ќе ни каже колку точно милиграми никотин, VG и PG имаме во базата, пресметано од процентите што сме ги внесле горе. Тоа е само информација и не ни треба многу, освен евентуално да се зачудиме.

Под тоа се информациите за аромата и треба да се отворат со клик на линкот Flavoring (и на него не сум ставил бројка, веќе ми било отворено). Таму прво ќе го има само Add (9), па откако ќе се кликне на него ќе се појават и следните полиња. (10) е името на аромата, го внесуваме само за наша евиденција, како и ако имаме повеќе ароми, за прегледност. Јас секогаш работам само со една арома, па досега не ми ни текна дека можело и повеќе. :hay: Со кликање на иксчето до (10) кое исто така не добило своја бројка, ја бришеме таа арома, а следна (нова) додаваме пак со (9). (11) е процентот на арома што планираме да го ставиме, а (12) го штиклираме ако аромата ни е базирана на VG (такви се ретки, најчесто носителот е PG или алкохол, за кои не треба да го штиклираме). И да додадам дека многу често и заборавам да ги внесам полињата за аромата, затоа што најчесто ставам околу 2%, па не е ни толку важно.

Следната колона (13) според мене би требало да биде последна, односно тоа е резултатот со наведени милилитри од поединечните компоненти кои треба да ги ставиме во миксот, а пред тоа треба да ги внесеме вредностите во крајната колона (Target), односно посакуваните вредности на крајната течност што треба да ја добиеме:

Јачина на никотин (14) - оваа е најважна вредност, а јас понекогаш си играм со неа, ја зголемувам или намалувам за малку (никој не може да осети разлика од неколку децимали mg/ml никотин, на пример меѓу 6 и 5,6) за да може едно шише база точно да се подели на неколку дела без остаток. На сликава е како најчесто правам, од 100 ml 36-ка да ми излезат точно 6 шишиња 6-ка. VG-то и PG-то најчесто не ги штелувам затоа што секогаш имам доволно од двете, а за добивање на финалниот резултат треба уште само да се внесе нивниот посакуван сооднос во финалната манџа, во полињата (15) и (16). Кај нив, како и кај (7) и (8), може да се оди само во чекори од 5% и ако се зголеми едното, пропорционално се намалува другото и обратно.

Како што реков, резултатот се добива во (13), и тоа со секоја промена на кое било поле страницата веднаш се ажурира и резултатот е моментален. Понатаму јас гледам само во (13) и ги сипам поединечните компоненти во шишенцето...

И манџата е зготвена! :mario:

Потоа треба да се затвори шишето, убаво (ама баш убаво) да се проклачка и да се остави на темно да зрее.

[Едит (01.11.2018]: Малку ја сменија графиката, ги претумбаа елементите, ја исфрлија (4), но се` друго останува исто, а позитивно е што додадоа грамови за мерење со вага.

На mariio, ТАТА_МАТА, Matzkou и уште 7 други им се допаѓа ова.
  3. Astraion

Astraion
    Unstoppable

1,541
    2,314
    24 ноември 2012
    Машко
    Ps • Ai • Id • Ae • Pr
    Но тоа не е се'...
    За мрзливите шо не им се клати течност ко луд има и алтернатива! :hay:

http://www.ebay.com/itm/281778892698

Прикачени датотеки:

4. xnickx

xnickx
    On your way to fame

622
    853
    20 Декември 2014
    Машко
    Колеги Скопјани, живи здрави? Да не ве мислам. Не бев во Ск викендов и доцна се вратив, па сеа ме пукаат паранои. :)

5. kjosmofon

kjosmofon
    Баниран/a

3,764
    5,730
    7 oктомври 2011
    kalfa
    Живи и малце стресени, јас од земјотреси тешка фобија имам, 92 и 93 имаше Ресен и Битола 2 за 1 година со потреси кои траеа по 10 дена, страв во коски

На xnickx му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Metuzalem

Metuzalem
    Epic

6,140
    11,132
    28 ноември 2010
    Машко
    Tootle puffer
    Супер, еве јас барам нешто по Алиекспрес...

На xnickx му/ѝ се допаѓа ова.
  7. goki1990

goki1990
    Gaining Experience

449
    351
    24 Септември 2013
    Машко
    95та беше битола :)

Sent from my MI 5 using Tapatalk

8. xnickx

xnickx
    On your way to fame

622
    853
    20 Декември 2014
    Машко
    Добро е чим се јавувате еден по друг :D

@Metuzalem јас би одел со оваа. Црвено е тотално ин оваа сезона.

@kjosmofon којзнае колку кутии цигари си стопил тие 10 дена.

Претпоставувам дека живеете во згради, јас сум во куќа па имав по неколку пукнатини по ѕидовите и центи испопаѓано врз новата тастатура (у шокови бев за неа кутрата :cry:) што ми беа наредени на полица врз бирото.

Кога беше тој земјотресот пред два месеци со епицентар во Ресен, јас бев во Струга во куќата на баба ми која е невероватно стара без потпорни ѕидови и со магнитуда од мислам 4.2-4.3 степени почна да ми шета плакарот низ соба. Пробувам да замислам како било на 12 кат со 5.1 степен...

9. kjosmofon

kjosmofon
    Баниран/a

3,764
    5,730
    7 oктомври 2011
    kalfa
  10. kjosmofon

kjosmofon
    Баниран/a

3,764
    5,730
    7 oктомври 2011
    kalfa
    93 и 94 кога беа земјотресите по 2-3 недели дома се влегуваше на кратко, спиевме на оворено и забави по кафичи до сабајле, ппрвите 5-6 дена потреси имаше по 2-3 појаки и уште по 10 послаби буквално цел ден, од тогаш на најмал потрес неубо чувство во стомак и ладна пот, од ништо не се плашам али од земјотресдо коска

На Mihajlo Micho му/ѝ се допаѓа ова.
  11. goki1990

goki1990
    Gaining Experience

449
    351
    24 Септември 2013
    Машко
    На 30 метри бев од џамијата кога се сруши минарето како 4 годишњак :)

Sent from my MI 5 using Tapatalk

12. Gajche-X

Gajche-X
    Unbeatable

3,081
    5,379
    22 Август 2014
    IPV 400 и IPV 6X
    Ауто Фајр(ауто "пукаат")
    на фул 200/215 вати ако по грешно ги стаиш батериите. ("контра" серија)

Сеа за сеа Pioneer 4 you има пишано јавен повик за recall/повлекување на сите IPV 6X,
    за IPV 400 немаат пишано сеуште ништо.

(Ове не е воопшто страшно за корисници кои секогаш ги ставаат батериите со + и - на соодветната страна.

Проблем е кај корисници кои се немарни или не се разбираат,
    а НЕ користат high drain/high amp батерии)

View: https://youtu.be/vvsYS40VIcc

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk

Последна промена: 12 Септември 2016
  13. Astraion

Astraion
    Unstoppable

1,541
    2,314
    24 ноември 2012
    Машко
    Ps • Ai • Id • Ae • Pr
    Овие се ептен штосни и иновативни, перфектни за подарок и да препорачаш на некој пријател пушач да ги смени аналогните.
    Дури и мене ми се прави ќејф да си порачам.. само батеријата колку ќе држи е прашање.. :)

Authentic Eleaf iCare 15W 650mAh E-Cigarette Starter Kit ($13.7)

Нов Серпент Мини 25мм со дабл дек систем. Тешко дека ќе се користи со Пикото без Heat Sink, ама па за Рулото е перфектно.

Authentic Wotofo Serpent Mini 25mm ($23)

14. Gajche-X

Gajche-X
    Unbeatable

3,081
    5,379
    22 Август 2014
    Да го пробам
    Kayfun mini v3 :)
    (сега за сега лојален корисник на Kayfun Lite v2 plus/Kayfun v3/Kayfun Five Pawns)

Metuzalem, Bambuca и на Ace Lud им се допаѓа ова.
  15. Gajche-X

Gajche-X
    Unbeatable

3,081
    5,379
    22 Август 2014
    Фино работи
    Kayfun mini v3
    (освен topfill, нема голема разлика, можда малку намалена арома за разлика од k-lite.
    Ќе се најде за S'camel :) )

MikickoHC, Ace Lud, krema и на уште 1 им се допаѓа ова.
  16. GoCe_

GoCe_
    Gaining Experience

279
    292
    18 ноември 2007
    1473761006940.jpg еве што се дешава при мало невнимание во џеб, арно не прсна батеријата

17. Gajche-X

Gajche-X
    Unbeatable

3,081
    5,379
    22 Август 2014
    Што е ова на сликава?
    (атомизер, мод или грешка сум)

18. GoCe_

GoCe_
    Gaining Experience

279
    292
    18 ноември 2007
    Стопен дриптип

На Gajche-X му/ѝ се допаѓа ова.
  19. xnickx

xnickx
    On your way to fame

622
    853
    20 Декември 2014
    Машко
    Стопен од што?!:eek::eek::eek:

20. GoCe_

GoCe_
    Gaining Experience

279
    292
    18 ноември 2007
    најверојатно го имам стиснато при одење и се нема исклучено, имам изгореници на ногата и на раката

21. krema

krema
    Professor

8,823
    8,570
    24 Јуни 2009
    Машко
    Кој мод го имаш?

Sent from my iPhone using Tapatalk

На MikickoHC му/ѝ се допаѓа ова.
  22. kjosmofon

kjosmofon
    Баниран/a

3,764
    5,730
    7 oктомври 2011
    kalfa
    користете темп контрола, ем подобар вејп ем поздраво, и шансите за вака далеку се помали

23. GoCe_

GoCe_
    Gaining Experience

279
    292
    18 ноември 2007
    втц мини со кубис, темп контрочата не работи ко што треба сотој атомизер.
    Сега ми е шубе да го користам втцто и батеријата во него упм

24. kjosmofon

kjosmofon
    Баниран/a

3,764
    5,730
    7 oктомври 2011
    kalfa
    користи го слободно, провери ако батеријата не е деформирана немаш гајле

На GoCe_ му/ѝ се допаѓа ова.
  25. krema

krema
    Professor

8,823
    8,570
    24 Јуни 2009
    Машко
    Колку ли време нон-стоп било копчето претиснато за ваков инцидент. Btw нели треба модот после 30 секунди сам да исклучи, незнам која е заштитата кај втц мини при ваква ситуација.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Статус на темата:
Затворена за нови мислења.

Сподели

Вчитување...