1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Дигитални крипто-валути: совети - подесувања (забранета трговија ако сте без права на огласување!)

Дискусија во форумот 'Дигитални Крипто-валути' започната од dejan_str, 22 Јули 2011.

1. goranzoran

goranzoran
    Unstoppable

2,880
    2,432
    21 Јануари 2011
    Машко
    Невработен
    Не ми текнува на ниту еден коин што досега сум го копал кој со текот на времето не му пораснала цената во однос на потрошената струја и амортизација на опремата, на пример ETH, ETC, DCR, SC, ( XLM кој го купив пред којзнае колку време со дел од ETH а порасна многукратно , да не збориме за BTC кој не сум го копал но сум претварал дел од ETH во BTC) итн. Без разлика, кога и да сум ги продавал секогаш носеле заработка. Повеќето од нив како поминуваше времето пораснаа во цена и над 200 пати. И денес да ги продавам со оваа состојба на пазарот пак би имал голем профит. (Како се заебав што само што ќе ги ископав веднаш ги продавав DCR и SC :oh: али тоа е што е).

Рударењето (или копањето) не е нешто што се прави преку ноќ, си бара трпение и време. Незнам во моментов некој стар копач кој ги чувал коините со години да биде у минус, напротив сите се во голем плус. Е сега има доста "нови рудари"(не дека јас сум "стар рудар" споредено со многу на форумов) кои почнаа со рударење и брзо се откажаа. Доста луѓе кои купија опрема или коини кога тоа беше "хит"(прескапо) гледам се префрлија на лесен и брз начин на заработка (или загуба) т.н. трејдање што јас никогаш не би го правел.

Стратегијата историски гледано е многу едноставна, копаш тоа што во моментот е најисплатливо и потоа дел го чуваш а со дел од него си купуваш коини кои сметаш дека во иднина би им пораснала цената( диверзитет или понашки кажано да не бидат сите јајца во иста кошница ).

Плус се работи за инвестиција во компјутерска опрема која е под гаранција(некој делови имаат и по 5 години гаранција) и може да се искористи за многу намени. Ја у станот на пример преку зима се грејам со два рига, ем плаќаат струја, ем грејат(со можност за регулација на температура), ем читам, ем јутуб, ем филмови и што све не што и онака би правел на компјутер. Може и да склопиш конфигурација од старата опрема за да ја продадеш. Или да ја продадеш опремата по повисока цена од таа за која си ја купил. Комбинации има безброј. Цените на графичките моментално е багатела, идеално време за пазарење. Така да посигурна инвестиција од компјутерска опрема за копање, здравје.

Еее коа копавме по неколку етери дневно и тоа со неколку графички :D па коа цената на етерот рипна над 1400 долари а ние со цела фарма графички не можевме толку да ископаме али дифот тогаш ни еба мајката. Да не проверувам колку SC и DCR дневно сме копале, срце да не ме фати.

Последна промена: 1 Февруари 2019
    На ivan88, DeepImpact, prichina и уште 2 други им се допаѓа ова.
  2. Pane24

Pane24
    Unstoppable

4,080
    2,861
    31 oктомври 2012
    Машко
    Копач на етериум
    Практикувам најмногу да се купуваат ригови кога му е најјниска цената и најјнеисплатливо копањето . Односно со ризик да се вложат 10.000е во ригови а воедно да се копа со нив и да се плаќа струја 5-6 месеца од свој џеб. Цената на еден риг со 6 карти коишто копаат 181мх на етх најјефтино сум го земал е 350е комплетен , додека најјскапиот ме кошташе 1000е. Така да просечната цена на еден риг е 500-600е моментално. Со сума од 10.000е можат да се накупаат ригови коишто би копале околу 3-4 гигахеша = 10-14етх месечно односно да се стегнат заби и барем пола година да се плаќа струја од свој џеб за да се чека скокот на криптото. Бидеќи бтц е водечкиот лидер на сите криптовалути и ако има скок тој и на сите шиткоини нагло скока , односно преферирам некој шиткоин од самото негово излегување да почне да се копа со една машина макар 1 месец заради количина собирање кај и да е неговата цена е неизбежна.Барем според мене на овоа поле јас успеав односно почнав со една графика :) и сеуште си се водам спрема оваа математика.
    П.С у последниов месец сум во план сите ригови да ги правам по 10 карти на една рамка со цел да скратам на трошоци за матични и напојувања на коишто мислам дека е поисплатливо со по 10 карти на една рамка али и покомплицирани за наоѓање дефекти во случај на фалична карта.

На olikomerc, StalkeR, DeepImpact и уште 5 други им се допаѓа ова.
  3. Futurelakimens

Futurelakimens
    Gaining Experience

717
    327
    12 Април 2017
    Машко
    Потполно се согласувам(иако не копам), ако биткоин скокне X3, ниските капови може да идат X30.

4. goranzoran

goranzoran
    Unstoppable

2,880
    2,432
    21 Јануари 2011
    Машко
    Невработен
    Статистиката, минатото, праксата моја, праксата твоја а и на многу други покажуваат дека паметно си правиш.

На DeepImpact му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Pane24

Pane24
    Unstoppable

4,080
    2,861
    31 oктомври 2012
    Машко
    Копач на етериум
    Samo 300e imam vlozeno realni pari vo 2013ta :) Drugoto samo po sebe si idelo. Moj sovet do novajlite : Trpenie !

На lakiodsk му/ѝ се допаѓа ова.
  6. goranzoran

goranzoran
    Unstoppable

2,880
    2,432
    21 Јануари 2011
    Машко
    Невработен
    Интересно и јас мислам дека со толку негде инвестиција започнав, само покасно од тебе. После направи бум криптото и можеше од заработката да се вложи многу повеќе. Од скоро ништо, бидна нешто.
    Моментално и цените на тоа што го копам со недели не ги гледам. Ќе си чекам, не ми се брза.

На lakiodsk и Pane24 им се допаѓа ова.
  7. Futurelakimens

Futurelakimens
    Gaining Experience

717
    327
    12 Април 2017
    Машко
    Јас почнав со околу 30 евра, имам вкупно инвестирано помалце од 150, кога беше бумот јас очигледно не сум бил многу паметен, извадив и пред и потоа, али за време на бумот имав ГОЛЕМА надеж и се посраа после :D

8. goranzoran

goranzoran
    Unstoppable

2,880
    2,432
    21 Јануари 2011
    Машко
    Невработен
    Пане си оди на проверено и многу посигурно. Паралелно мислам дека си работеше и земјоделие. Рударењето и земјоделието одат рака под рака. ;)

lakiodsk, olikomerc, Pane24 и на уште 1 им се допаѓа ова.
  9. Pane24

Pane24
    Unstoppable

4,080
    2,861
    31 oктомври 2012
    Машко
    Копач на етериум
    Две години по ред лешниците не ми родија... Ама биткоините стан у ск ми купија.

lakiodsk, olikomerc, DeepImpact и на уште 1 им се допаѓа ова.
  10. Pane24

Pane24
    Unstoppable

4,080
    2,861
    31 oктомври 2012
    Машко
    Копач на етериум
    Се осеќам повикан тука , али ке ти одговорам сеа баш .
    Појди у село да живееш и да плаќаш даноци и да бидеш најјпримерен селанец у мкд и на крај дознаваш дека од Скопје инспекторатот и министерството не ти одобриле наставник за ќерката твоја на село да уче и на крај немаш излез и идеш у Скопјето каде што ти се отвораат милион можности . Односно без мака 100еврулиња на ден да свртеш у 1 час работа тогај ке си речеш да ти се мочам и на земјоделиетото и на све што у 3 месеца рмбам ко коњ за 400е приходи.
    Ако ти е криво што стан и огромна машинерија за копање почнав од 0 подобро иди на моето место у село и да видеш низ какви голготи минував и после овде да судеш за нас селаните.
    Јас и до ден денешен си практикувам пак земјоделие за свои потреби оти барем знам дека не сум се серел на доматите и пиперките или пак да ги прскам со отров за глуфци со цел да не црвјосуваат а по маркетите ги продаваат таквите како прва класа :)
    Благодарение на криптото и да дел од постарите членови што ми излегоја у пресрет и ми го покажаа патот до брзата заработка и таквите членови тука си ги почитувам.

На lakiodsk, Speedster, Costigan_Jr и уште 9 други им се допаѓа ова.
  11. prichina

prichina
    Cuda 5.5

7,817
    4,985
    24 Мај 2009
    Машко
    Мултимедиа (Филм и Тв)
    Pane24 е типичен пример за човек кој делува како да е роден вчера, а прави работи како да е роден пред 100 години. Пане, голем поздрав до тебе, продолжи со филмот и соновите, позитива си скроз.

На tupacan, SuperMitre, xenon и уште 4 други им се допаѓа ова.
  12. Fatal1ty_

Fatal1ty_
    Großmeister

21,098
    23,624
    28 Февруари 2008
    Машко
    Experienced Web Developer
    Абе ме расплакавте да си ебете....

На PandaBomber, tomi, Fredy и уште 12 други им се допаѓа ова.
  13. HocusPocus

HocusPocus
    On your way to fame

934
    531
    3 Јули 2007
  14. Futurelakimens

Futurelakimens
    Gaining Experience

717
    327
    12 Април 2017
    Машко
    Зборот HODL настанал кога некој пијан отворил тема на BitcoinTalk форумот и место HOLD пишал HODL и сеа тоа „фенси“.

15. HocusPocus

HocusPocus
    On your way to fame

934
    531
    3 Јули 2007
    Да де, зборот ми е дека на high не се чува.

16. Futurelakimens

Futurelakimens
    Gaining Experience

717
    327
    12 Април 2017
    Машко
    Знам, али тешка лекција беше таа :D

17. StefAngel

StefAngel
    Gaining Experience

710
    427
    28 ноември 2015
    Машко
    Па не баш зависи од тоа каков инвеститор си.
    Амазон на врвот во балонот вредеше 100 долари. Чивекот што држел до сега е милионер :)

18. HocusPocus

HocusPocus
    On your way to fame

934
    531
    3 Јули 2007
    Настрана од фирми. Овде правиме муабет за продавање магла. Таа се крева и спушта.

Lokvan, xenon и на Oktar им се допаѓа ова.
  19. Futurelakimens

Futurelakimens
    Gaining Experience

717
    327
    12 Април 2017
    Машко
    Али ако продал на $100 и купил после пак ќе имал повеќе милиони, нели?
    Битни се долгорочните инвестиции, но за мене уште побитни се краткорочните, тие многу послатки.

20. DeepImpact

DeepImpact
    Gaining Experience

115
    59
    8 ноември 2017
    Машко
    Продавам и откупувам криптовалути (биткоин, етер, тетер, усдц) помали и поголеми количини секој ден.

Напомена доколку модераторот или админот смета дека грешам негде со постов би замолил да ми посочи каде и како да го исправам, фала однапред.

21. uwemi

uwemi
    Unbeatable

4,902
    4,434
    20 Февруари 2011
    Машко
    Симооо бичкијата за украс само... xD

На Fatal1ty_ му/ѝ се допаѓа ова.
  22. goranzoran

goranzoran
    Unstoppable

2,880
    2,432
    21 Јануари 2011
    Машко
    Невработен
    Што мислиш ќе научи ќерката на школо во "македонскиот град на соништата"? Со кој ќе се дружи, со "градските културни деца", со кои пороци и проблеми ќе се соочи?
    Сигурен си дека луѓето кои "рмбаат ко коњ" на село за 400 евра" па и денар да не им останува али се хранат себе и фамилијата со свои раце, независно од листовите хартија(што ги викаат пари и се основа на модерното робовладетелство ) се мизерни споредено со тие што се во град и прават 100 еврулиња на час и се хранат од супермаркет и по ресторани? Кој е тука неспособен паразит? Кој оди против својата биологија? Тој што ќе стане сабајле и храната му е спремна сервирана на тацна готова за јадење или тој што ќе стане ќе оди, ќе улови, ќе одере, ќе исчисти, ќе испече, пак тек тогаш ќе јаде?
    Производството на своја храна им дава на луѓето цел, фокус, врз она што навистина е битно и ги ослободува од многу грижи, стресови, мисли и проблеми.
    Кога им помагав на тетин и тетка ми на село и се враќавме од нива како само слатка беше водата, колку вкусна храната, таков мир, спокојство, исполнетост и ниту една грижа, секоја ноќ заспивав само што ќе ја допрев перницата и ниту еднаш не се будев се додека петлите не почнуваа да пејат.
    А селските девојчиња..... така убави, милни, понизни, со црвени обравчиња, домаќинки, вредни, верни, со животна цел, неверојатна емпатија желба и мерак да се грижат за мажот и децата.

На User12, Costigan_Jr, SuperMitre и уште 5 други им се допаѓа ова.
  23. igor_igor

igor_igor
    Unstoppable

2,081
    2,900
    2 Септември 2012
    Машко
    И покрај сите убавини во село сепак живееш во град, и не верувам дека некогаш би живеел во село. :)
    Еве и Пане е жив пример, да било така добро и лесно да се живее таму не би дошол тука.
    Сите од село доаѓаат во град, а не обратно.

Секој сака полесно да живее и тоа е нормално. :cool:
    Ова ме потсеќа малку кога една претходна влада имаше некоја политика за купи куќа и живеј во село па некои бенефиции као даваа, па некои неповратни средства.
    Јас викав тој што ја правеше таа акција прв да отидеше да живее таму со сите околу него као ете да докаже дека тоа е и те како добро.

Ама работата беше " фали село, живеј во град".
    И нормално ништо од акцијата пошо луѓево не се мутави, секој знае како подобро и полесно се живее.

А тоа некогаш како било и колку било добро разбирам, ама сега сме друго време, и се во свое време. :mario:

24. tomi

tomi
    Guru

9,906
    9,072
    16 Април 2007
    Машко
    Невработен
    Се сеќавам на пане на времето кога ни кажуваше дека мака мачи интернет да добие од телекон или некој друг. Времиња далечни беа тоа :)

Иако гледам тука како луге купиле куќи, станови, коли, милиони, ја па со поразлична приказна.... цел живот копам ама не сум видел некој посебен ќар или некои милионски суми, да имало пари ама тоа не биле во милионски суми, повеќе пари сум заработил со дрги реални работи кој сум ги работел, а се друго ова било втроа работа повеќе за кејф, хоби и повеќе ми било коцкање со копањето и берзите, така да нека не ве лажат дека е мед и млеко, голема улога има и среќата и со од кого ќе ги слушате и впивате советите, секако истражувањето е најбитно

Еве и од мене првата трансакција преку @uwemi :)
    Igor , tomi , psyside.jpg

gOJDO, prichina и на Oktar им се допаѓа ова.
  25. goranzoran

goranzoran
    Unstoppable

2,880
    2,432
    21 Јануари 2011
    Машко
    Невработен
    Абе види друже сум приметил дека често кога сите прават нешто тоа е добар индикатор дека тоа не чини. Поинаку сумирано за многу нешта се покажало "научи ја народната мудрост и бегај од неа".
    Направив паралела Скопје со македонско село.
    Еве паралела Скопје со Њујорк.
    Заради филмовите или вестите т.н пропаганда која го создава народното мислење кај нас многу луѓе мислат дека Американците се богати живеат во рајот и им тече мед и млеко. Реалноста е дека Америка е најзадолжена земја во светот која последен пат кога проверив имаше мислам 17 трилиони $ долг. Обичниот народ не поседува ништо. Многу живеат под кирија или имотот им е под хипотека, некогаш и под две хипотеки. Возилата, мебелот, ајфоните, телевизорот све тоа купено на кредит, дури и чорапите на кредитна картичка ги купуваат. Цел живот го поминуваат работејќи за банките, често и по две па и три работни места а ги оставаат долговите на своите деца кои па сироти неможат ни студенскиот заем да го вратат а не па долгот на родителите. Тешко на нивните внуци а неможам ни да замислам како ќе живеат нивните правнуци.
    Недај боже заб да те боли ќе треба сам да си го вадиш или пак некоја операција која кај нас би чинела 1000 долари пример они ќе останат без куќа ако сакаат да ги оперираат.
    Бројот на убиства и насилство е просто незамислив затоа што секоја издрогирана или алколизирана будала има по 5 парчиња оружје дома, во кола и право да си шета со него низ град.
    Да сретнеш некој што се нема разведено е реткост.
    Ако одиш со кола од еден крај на Њујорк до другиот 100 % гарантирам побрзо ќе стигнеш со авион до Скопје. Само метро те спасува ако го преживееш rush hour во менхетен кога у гужва нема каде игла да падне али за новчаник крадење или обивање у куќа се махери.
    Пензиското им е лудница, ќе ги излажат старите да инвестираат и оп нема пензија, за која цел живот рмбале.
    Им даваат на така млада возраст возачка дозвола и сите деца да покажат каква брза кола имаат летаат до школо.
    Плаќаат 37% данок државата ејјј..

На Costigan_Jr и Lokvan им се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...