1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Дигитални крипто-валути: совети - подесувања (забранета трговија ако сте без права на огласување!)

Дискусија во форумот 'Дигитални Крипто-валути' започната од dejan_str, 22 Јули 2011.

 1. skopje_mkd

  skopje_mkd
  Gaining Experience

  360
  190
  5 Февруари 2016
  продавам 300$ со +5%
   
  На tomi му/ѝ се допаѓа ова.
 2. StefAngel

  StefAngel
  Practice makes perfect

  1,856
  1,216
  28 ноември 2015
  Машко
  На vlavot му/ѝ се допаѓа ова.
 3. DeepImpact

  DeepImpact
  Gaining Experience

  198
  59
  8 ноември 2017
  Машко
  криптоброкер, опрема за мајнинг брокер
 4. DeepImpact

  DeepImpact
  Gaining Experience

  198
  59
  8 ноември 2017
  Машко
  криптоброкер, опрема за мајнинг брокер
  [​IMG]
  Eve kako se stanuva BTC kit mnogu lesno bilo samo mu se kacuvas :)
   
 5. rx480

  rx480
  Intern

  16
  3
  30 ноември 2017
  Машко
  здраво дечки
  поприлично сум нов во копапање копам етериум и имам проблем со риговите во последно време постојано се ресетираат или гасат ,дали и вие се срекавате со ваков проблем и помош ако може

  поздрав
   
 6. Pane24

  Pane24
  Unbeatable

  4,678
  4,126
  31 oктомври 2012
  Машко
  Копач на етериум
  Pisi specifikacii od niv i na koj os si ?
   
 7. rx480

  rx480
  Intern

  16
  3
  30 ноември 2017
  Машко
  SMos cmos 12

  580 i 480 4gb
   
 8. gremlin

  gremlin
  Practice makes perfect

  2,479
  1,965
  18 oктомври 2009
  Машко
  IT
  Не би ти препорачал со SMos да мешаш 580 и 480 во ист риг бидејќи тој не дава одделно волтажа да подесиш за јадрата а 580 и 480 бараат различни волтажи ... сепак ако до сега ти работеле можно да е до нестабилна струја или некое напојување ...
   
 9. rx480

  rx480
  Intern

  16
  3
  30 ноември 2017
  Машко
  Ne se mesani edni rigovi se so 480 drugi 580ki i do sega rabotea odlicno problemot se desava od vcera i site rigovi se restartiraat mislam deka ne e do struja ili napojuvanje
   
 10. Pane24

  Pane24
  Unbeatable

  4,678
  4,126
  31 oктомври 2012
  Машко
  Копач на етериум
  Po sto pretpostavi deka ne e do napojuvanjata ?
  Edno napojuvanje ako potfrle , odma krasuva grafikata i so nedovolno struja ne moze da kopa i rigot se restartira i na sekoi 5 minuti toj ciklus ke se vrte se dodeka ne iskluce naednas ili ne rikne graficka ili napojuvanje.
  Ako nemas iskustvo podobro plati nekoj da ti go srede. Ne eksperimentiraj so skapa oprema kako pocetnik.
   
  Trcaj Petko, goranzoran, stefan_off и на уште 1 им се допаѓа ова.
 11. Nokia

  Nokia
  Gaining Experience

  55
  51
  18 Декември 2009
  Би ти препорачал да пробаш да тестираш со фреквенциите и напоните графичка по графичка а притоа во позадина нека ти работи HWInfo се додека не почнеш да добиваш error-и од секоја графичка одделно. Тоа им се максимумите :)

  Ако веќе подолго време ти работи машинава, провери случајно да не имаш проблеми со power конекторите до графичките или ако се работи за модуларно напојување да не случајно има проблем со контактите на каблите со напајањето. Препорачливо за мајнери е да се користат класични напојувања бидејќи со тек на време контактот кај модуларните знае да оксидира и да почне да прави проблеми. Значи, ако машината работела и сега почнале проблеми, голема е веројатноста да имаш проблем со напојувањето до графичка/ите.
   
 12. smole

  smole
  Unstoppable

  3,270
  3,790
  18 Април 2007
  Како апсолутен лаик во темава, гледам дека доста ригови се продаваат.

  Зошто?

  Паѓа вредноста на етериумот или?
   
 13. Futurelakimens

  Futurelakimens
  On your way to fame

  1,435
  875
  12 Април 2017
  Машко
  Да, во глобала, се паѓа, незнам колку е профитабилно сега, ама очигледно е дека не е многу профитабилно.
  upload_2019-1-29_14-15-30.png
   
 14. xristijanGTI

  xristijanGTI
  Gaining Experience

  290
  303
  7 Март 2011
  Машко
  Студенат
  Моментално була, у минус се копа чекаме подобри времиња за истоварање ако дојдат секако :oh:
   
 15. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,712
  14,473
  23 Јануари 2008
  диско денсер
  Дали постои некаква валута која се исплати за копање во моментов?
   
 16. makadam

  makadam
  Intern

  21
  16
  28 Март 2011
  Моментално е на нула заработката од копање на етер. Обично вистинските играчи копаат не да ги продаават етериумите за $ туку да стават што е можно повеќе во нивниот волет. По константинопол хардфорк потребни ќе биде да имаш 32е за валидација на нод.

  Sent from my Redmi 3S using Tapatalk
   
  На stefan_off и DeepImpact им се допаѓа ова.
 17. goranzoran

  goranzoran
  Unstoppable

  3,260
  2,757
  21 Јануари 2011
  Машко
  Во моментов не е битно. Колку ќе се исплати во иднината е прашањето?
   
  На artweb и DeepImpact им се допаѓа ова.
 18. DeepImpact

  DeepImpact
  Gaining Experience

  198
  59
  8 ноември 2017
  Машко
  криптоброкер, опрема за мајнинг брокер
  I mene toa me interesira, da cueme mislenje od postarite clenovi kopaci :)
   
 19. goranzoran

  goranzoran
  Unstoppable

  3,260
  2,757
  21 Јануари 2011
  Машко
  Најдобро мислење од постар член копач што досега сум чул е следново: Вие копајте си, не се замарајте многу со хешот, цената на коинот и "народното мислење". Со малку среќа и диверзитет во иднина профитот сам ќе си дојде."
  Тој стар копач досега неколку куќи и коли си купи од рударењето.
   
  DeepImpact, stefan_off и на artweb им се допаѓа ова.
 20. gremlin

  gremlin
  Practice makes perfect

  2,479
  1,965
  18 oктомври 2009
  Машко
  IT
  Добро, тоа е се на место, но има над 1000 коини моментално, цените се на земја дури и со најјаките како ЕТХ и слично, мислам дека "што да се копа" и кои коинови да се чуваат е едно од најбитните прашања во моментот бидејќи да бидеме реални тие цени што беа тешко дека ќе се вратат а исто и 90% од коините тешко дека ќе се кренат од земја ...
   
 21. Futurelakimens

  Futurelakimens
  On your way to fame

  1,435
  875
  12 Април 2017
  Машко
  Колку што знам јас Zero(ZER) е со многу многу мал профит, али не е загуба. Проблем е што пред 15 дена ја хакнаа главната менувачница, така да нема голем 24h volume за да продаваш често.
  Али добивка е што е амбициозен проект со мал market cap, така да ако почне да расте ќе бидеш во голема добивка. Исто така во изработка се utility nodes, али не се со голема добивка.

  Edit: Само незнам со колква цена на струја е тоа, ќе се информорин и ќе ви кажам.
   
  Последна промена: 31 Јануари 2019
 22. vlavot

  vlavot
  Medicus

  2,974
  2,925
  29 oктомври 2009
  Машко
  Medical Doctor
  GRIN


  Sent from my iPhone using Tapatalk
   
 23. Sludge.Factory

  Sludge.Factory
  Practice makes perfect

  775
  1,118
  7 Февруари 2014
  Машко
  Stomatolog
  Пред една недела со 1070ка се вадеше скоро цел коин на грин, сега 0.1. не е ни исплатливо повеќе
   
 24. Futurelakimens

  Futurelakimens
  On your way to fame

  1,435
  875
  12 Април 2017
  Машко
  Копачот од кој ја земав информацијата плаќа струја $0.0765 / KW, така да малце поефтино од нас.
   
  На stefan_off му/ѝ се допаѓа ова.
 25. Pane24

  Pane24
  Unbeatable

  4,678
  4,126
  31 oктомври 2012
  Машко
  Копач на етериум
  Ми ги читаш мислите.
  Да додадам на тоа , сеа му е мајнката со паднат дифф да се накопа крипто а не кога ке е на најјвисокото.
   
  goranzoran, gremlin и на stefan_off им се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...