• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Дигитални крипто-валути: совети - подесувања (забранета трговија ако сте без права на огласување!)

dejan_str

Unbeatable
8 април 2011
8.358
5.318
OHRID кај ензероно
Неможев да најдам ваква тема па ако веке има се извинувам.
Ова тема е за секој кој се интересира за BITCOIN ,што е,како се работи,што треба и слочно. www.bitcoin.org.
За секој кој сака да заработи со моќта на неговата конфигурација(особено за тие што имаат моќни AMD графички)

Еве и еден водич од член на форумот.

Едитирано од модератор.
 

boro1

Practice makes perfect
13 август 2009
1.663
1.348
boro1's setup  
Processor & Cooler
i5-12600KF @ 5GHz
Motherboard
Gigabyte Z690 UD D4
Storage
240GB Kingston A400 + 500GB XrayDisk SSD + WD 1TB EZEX
PSU
CM V750 V2 Gold
RAM
32GB (2x16GB) Kingston Fury Renegade 3600MHz CL16
Video card
Gigabyte GTX 1660 Super 6GB
Case
SAMA Black Widow Silent Gaming
Mouse
MX Master 3 + Razer Viper Mini
Keyboard
Razer Blackwidow Lite
Audio
Panasonic SA-HT500
Monitor
DELL P2414H
OS
Windows 11 Pro 64-bit
Како прво дали се исплати да го правам ова со конфигурацијата во потпис? И колку пари се прават ( 0.5 $ / 5$ - 10$ / 10$ - 50$ или повеќе )?
 

dejan_str

Unbeatable
8 април 2011
8.358
5.318
OHRID кај ензероно
Зависи со која брзина ке кенерира герафичката,најдобро ти е да пробаш,според мене ке генерираш со 150-200 Мhash/s .Но за заработка ке мора да пробаш инаку 1 USD = 0.0732602342716 BTC а јас со АМД6970 толку BTC правам за 6 сати за генерирам со 350 Мhash/s значи 4 долари за 24 часа :) малку е но за месец тоа е некаде 120 долари месечно.Така да и мене баш не ми се исплаќа нон стоп да работи ПЦво за 120 долари месечно но што е тоа е(подобро од колку ништо)
За саглам BITCOIN заработка од над 300-400 долари месечно треба 3X6970/50 /2X6990 /3X5870/50 и слично а процесор не треба воопшто јак може и со Core 2 duo стара генерација ичи пентиум дуал кор.Исто и рам меморија повеке од 2 гб не е потребно,туку најбитно е повеке графучки со над 1000Strem Procesor на графичка i za тоа за BITCOIN АМД графичките се најдобри.Во BITCOIN GTX580 =АТi 5750(Одприлика)
Da напоменам уште една битна работа AMD графичките со WLIW5 (5870/5850..)Se најдобри моментално за BTC.
 

stole_pesov

Intern
25 април 2008
530
17
techhub.mk
Ме интересира како сево ова функционира.

Што добиваат " Тие " од твојата конфигурација ?

Што прави софтверот што го нудат тие за да ние добиваме "парички" :D ?

И dejan_str колку време го користиш овој сервис, дали е сигурен и од кога функционира ?


:ermm:
 

dejan_str

Unbeatable
8 април 2011
8.358
5.318
OHRID кај ензероно
Ме интересира како сево ова функционира.

Што добиваат " Тие " од твојата конфигурација ?

Што прави софтверот што го нудат тие за да ние добиваме "парички" :D ?

И dejan_str колку време го користиш овој сервис, дали е сигурен и од кога функционира ?


:ermm:

Генерираш блокови кој се криптирани сложени математички задачи.Фактички бараш грешка и ако успешно генерираш 1 цел блок добиваш 50 BTC ,но тоа тешко сам да го постигнеш,обично се генерира во така наречена ПУЛ прежа каде генерираат неколку илјадници компјутери и заработката е делат.
 

flAmingw0rm

Intern
25 декември 2010
48
10
Јас мислам дека не ти се испаќа да генерираш биткоинс, подобро да си најдеш некоја друга работа..

Биткоинс користат само тие со ботнети, ги користат нивните ботови за да генерираат и тоа генерираат по многу.
 

dejan_str

Unbeatable
8 април 2011
8.358
5.318
OHRID кај ензероно
Јас мислам дека не ти се испаќа да генерираш биткоинс, подобро да си најдеш некоја друга работа..

Биткоинс користат само тие со ботнети, ги користат нивните ботови за да генерираат и тоа генерираат по многу.

Зошто да не?ако имаш ПЦ со 3X5870 малку ли ти се 300-400 долари месечно?
 

dejan_str

Unbeatable
8 април 2011
8.358
5.318
OHRID кај ензероно
Kako gi keshirash parite na kraj?

Парите можеш да ги трошиш како такви,има многу сајтови кој прифаќаат BTC и може се купи,храна,облека,електроника(компјутерски делови,телевизори и сл)..... А има и Ексчејнџ сајтови за размена на BTC vo US dolar i слично
Еве еден од многуте сајтови за купување компјутерски делови со BitCOIN
https://www.btczone.com/Search.aspx?search=Video Card


A eve еден од многуте сајтови за размена на пари
https://mtgox.com/


Ima многу сајтови кој работат и прифаќаат Bitcoin (а ке има и повеке)Купувањето со Bitcoin е исто како со кеш со кредитна или дебитна картичка,само наместо трансакциона сметка имаш електронса сметка(BITCOIN Adress).
 

boro1

Practice makes perfect
13 август 2009
1.663
1.348
boro1's setup  
Processor & Cooler
i5-12600KF @ 5GHz
Motherboard
Gigabyte Z690 UD D4
Storage
240GB Kingston A400 + 500GB XrayDisk SSD + WD 1TB EZEX
PSU
CM V750 V2 Gold
RAM
32GB (2x16GB) Kingston Fury Renegade 3600MHz CL16
Video card
Gigabyte GTX 1660 Super 6GB
Case
SAMA Black Widow Silent Gaming
Mouse
MX Master 3 + Razer Viper Mini
Keyboard
Razer Blackwidow Lite
Audio
Panasonic SA-HT500
Monitor
DELL P2414H
OS
Windows 11 Pro 64-bit
Ако може да напишеш што се треба да се инсталира ( како туториал ) бидејки се изгубив малце :ermm:
 

dejan_str

Unbeatable
8 април 2011
8.358
5.318
OHRID кај ензероно
Ако може да напишеш што се треба да се инсталира ( како туториал ) бидејки се изгубив малце :ermm:

Mалку е комплицирано и јас се изгубив на почетоткот,не е добро објаснато на страната.Вака сега прво ке спуштиш BItcoin software od www.bitcoin.org ке видеш на насловната страна се има за Windows,linuks....itn zavisi што ОС користиш.После ке спуштиш совтвер за генерирање јас го користам GUIminer koj Можеш од овде да го земиш http://www.softpedia.com/get/Tweak/Video-Tweak/GUIMiner.shtml
Значи првата програма BITCOIN од www.bitcoin.org ти е еден вид новчаник и тука треба парите да ти стигнат,При инсталацијата ке ти се појави Е адреса(нешто како трансакциона сметка)таа програма ги данлодира блоковите.
кога ке го инсталираш GUIminer и го стартоваш ке ти се појави ova
GUIMiner-screenshot-300x168.gif

На левата горна страна имаш повеке сервери си бираш на кој сакаш
Jas gi koristam https://deepbit.net i http://api2.bitcoin.cz .На десната горна страна е обележан сајтот од секој сервер кој ке го одбереш и кликаш на сајтот и со правиш акаунт(USERNAME I PASWORD)за некој сајтови јузерот е твојот маил а за некој си правиш сопствен јузер и се разбира пасворд.И на страната каде ке го отвориш акаунтот да речеме на https://deepbit.net/account ги пополнуваш полињата и ја внесуваш твојата е адреса од BITCOIN софтверот(за да знаат на која адреса да ги префрлат BTC).Значи ако на GUIminerot одберес сервер https://deepbit.net ке го напишеш јузерот и пасвордот што си го креирал на тој сајт,и така за секој кој ке го користиш.Па стегаш старт генерате и тераш но пази графичката многу ке грее и обавезно пратија нејзината температура и ако треба зголемија брзината на ФАНОТ.Тоа обавезно запазиго за да не ти прегори графичката
 

RagingDemon

Unbeatable
24 март 2009
6.350
5.346
Зависи со која брзина ке кенерира герафичката,најдобро ти е да пробаш,според мене ке генерираш со 150-200 Мhash/s .Но за заработка ке мора да пробаш инаку 1 USD = 0.0732602342716 BTC а јас со АМД6970 толку BTC правам за 6 сати за генерирам со 350 Мhash/s значи 4 долари за 24 часа :) малку е но за месец тоа е некаде 120 долари месечно.Така да и мене баш не ми се исплаќа нон стоп да работи ПЦво за 120 долари месечно но што е тоа е(подобро од колку ништо)
За саглам BITCOIN заработка од над 300-400 долари месечно треба 3X6970/50 /2X6990 /3X5870/50 и слично а процесор не треба воопшто јак може и со Core 2 duo стара генерација ичи пентиум дуал кор.Исто и рам меморија повеке од 2 гб не е потребно,туку најбитно е повеке графучки со над 1000Strem Procesor на графичка i za тоа за BITCOIN АМД графичките се најдобри.Во BITCOIN GTX580 =АТi 5750(Одприлика)
Da напоменам уште една битна работа AMD графичките со WLIW5 (5870/5850..)Se најдобри моментално за BTC.
Па не се исплака 4 долари за 24 часа. Ти повеке пари ке потрошиш за струја...
 

uwemi

Unbeatable
20 февруари 2011
4.761
4.321
Skopje
2b.com.mk
uwemi's setup  
Processor & Cooler
Intel i5 3450s
Motherboard
Gigabyte GA-z68xpUD3
Storage
Samsung EVO 840 / 320GB + 1TB HDD.
PSU
CM SilentPro 700W
RAM
2x4GB Kingston - 1333mhz
Video card
Sapphire R9 280x Vapor-X
Case
CoolerMaster K-350
Mouse
Logitech MX-518
Keyboard
A4Tech B120 Red BackLight
Audio
Creative Inspire P380 2.1
Monitor
BenQ RL27" + SyncMaster 24"
OS
Windows 7 / 64Bit
Па не се исплака 4 долари за 24 часа. Ти повеке пари ке потрошиш за струја...

Vo pravo si Vlatce...jas na primer 24/7 PC'to mi e okluceno po nekogas pravam restart ili odmor 1-2 saati na den...koga ne sum doma i jas bi igral so ova bitcoint 24 casa 4 dolari barem ke ja platam strujata za 1 mesec so tie pari...a vaka da stoi PC'to ukluceno nonstop i + pari ne mi stignuvat barem so bitcoint strujata ke si ja platam :)


EDIT :
но пази графичката многу ке грее и обавезно пратија нејзината температура и ако треба зголемија брзината на ФАНОТ.Тоа обавезно запазиго за да не ти прегори графичката
grafickata ke raboti na 100% ???
 

dejan_str

Unbeatable
8 април 2011
8.358
5.318
OHRID кај ензероно
Па не се исплака 4 долари за 24 часа. Ти повеке пари ке потрошиш за струја...

1 PC не може 120 долари стрија да потроши за 1 месец,додека работав на интернет 15 компјутери работаја и по 20 часа на ден индустриска стрија плаќавме околу 3500-4000 денари(имавме и клима) taka да еден помоќен компјутер може сила сила 1500 денари да потроши, за месец.Е сега 120 долари е одприлика заработката со 1 6970 .Значи со 3x6970 би имл околу 350 долари заработка на месец.Башка графичката нема да троши 250W во случај со 6970 пошто фрекфенцијата на меморијата се намалува за да добиме ниски температури а не се намалува моќта на генерирање(најмногу до 10% можеш да изгубиш)За генерирање со користат само Шадер процесорите.Еве јас со 6970 со дифалт меморија на 5500мх имав 360Mhash/s а со Downclock на меморијата на 3800мх имав 348 Mhash/s а добив поладна графичка за 10-12 степени.
 

RagingDemon

Unbeatable
24 март 2009
6.350
5.346
Тоа е така хипотетички кажано, но како и да е не се исплати. 4 долари за 24 саати, а ем графичката нон стоп ти гори...
 

dejan_str

Unbeatable
8 април 2011
8.358
5.318
OHRID кај ензероно
Тоа е така хипотетички кажано, но како и да е не се исплати. 4 долари за 24 саати, а ем графичката нон стоп ти гори...

Види влатче и мене искрено за 120 долари месечно нон стоп компјутерот уклучен не бива,значи сакам да седам да изиграм некој игра и слично.Но тоа е бизнис ,рачунај да имаш 4x 6970 и ке имаш заработка од над 500 долари месечно а тоа не е малку.Значи 120 долари е заработката со една 6970(во мојов случај)За BITCOIN се прави посебна машина со слаб процесор 2 гига рам,малку хард и мулти GPU од висока класа од АTi/AMD графички(3X6970///2x6990///4x6970////4x5850 и слично)Мочно напојување и добро ладење(се препорачува OPEN CASE куќиште и еден вентилатор дирекно да му дува на системот),и ако се исплати према заработувачката една клима.и се разбира интернет добар и стабилен и компјутерот да работи 24/7 тОА е тоа,а ние со по една графичка ако го поштаме компјутерот 7-8 сати на ден да генерира ништо не сме направиле.Bitcoin e sepak бизнис и треба да се вложи а парите се вадат за брзо време.Znaчи со PC od 2000 evra можеш по 500 долари месечно да правиш.
 

Zee

Intern
10 септември 2010
209
22
Razgledav po internet i izgleda interesno NO:

- valutata bitcoin i volatilna, pred 1 godina 1 BTC vredel nekolku dolari denes vredi 30 dolari. Prasanje e koga ke padne pak?

Postojat gotovi serveri koi se iznajmuvaat za 80-90 dolari mesecno od koi moze da se napravi profit.

Moze da se investira so mali sredstva edinstveno ne moze da se predvidi koga i kolku valutata ke izgubi od vrednost, iako se tvrdi deka e deflatilna, odnosno deka postojano dobiva na vrednost.
 

dejan_str

Unbeatable
8 април 2011
8.358
5.318
OHRID кај ензероно
Razgledav po internet i izgleda interesno NO:

- valutata bitcoin i volatilna, pred 1 godina 1 BTC vredel nekolku dolari denes vredi 30 dolari. Prasanje e koga ke padne pak?

Postojat gotovi serveri koi se iznajmuvaat za 80-90 dolari mesecno od koi moze da se napravi profit.

Moze da se investira so mali sredstva edinstveno ne moze da se predvidi koga i kolku valutata ke izgubi od vrednost, iako se tvrdi deka e deflatilna, odnosno deka postojano dobiva na vrednost.

Според мене нема да падне вреднопста за брзо време пошто до денес се излезени околу 137000 блока,а од старт за проектот(2009) се направено 2,100 000 BTC така да не ми се верува дека би имал некој голем пад.Но сепак тоа е непредвидливо и може да се деси но сепа не е нешто за кое треба да се грижиме ние.Ние сме мали во оваа игра
 

RagingDemon

Unbeatable
24 март 2009
6.350
5.346
Види влатче и мене искрено за 120 долари месечно нон стоп компјутерот уклучен не бива,значи сакам да седам да изиграм некој игра и слично.Но тоа е бизнис ,рачунај да имаш 4x 6970 и ке имаш заработка од над 500 долари месечно а тоа не е малку.Значи 120 долари е заработката со една 6970(во мојов случај)За BITCOIN се прави посебна машина со слаб процесор 2 гига рам,малку хард и мулти GPU од висока класа од АTi/AMD графички(3X6970///2x6990///4x6970////4x5850 и слично)Мочно напојување и добро ладење(се препорачува OPEN CASE куќиште и еден вентилатор дирекно да му дува на системот),и ако се исплати према заработувачката една клима.и се разбира интернет добар и стабилен и компјутерот да работи 24/7 тОА е тоа,а ние со по една графичка ако го поштаме компјутерот 7-8 сати на ден да генерира ништо не сме направиле.Bitcoin e sepak бизнис и треба да се вложи а парите се вадат за брзо време.Znaчи со PC od 2000 evra можеш по 500 долари месечно да правиш.


Види дејан, три 6970 чинат најмалку 1000 евра. Една троши околу 190-200 вати при лоад.
Значи со ПЦ од 2000 евра = 120 000 денари, да правиш 500 долари = 20 000 денари месечно, плус потрошувачката за струја, плус фактот што ПЦ-то ке ти работи само за биткоинот, нема игри, рендерирање или друго нешто, на мене ни малку не ми изгледа исплатливо.
 

daci92

Gaining Experience
4 февруари 2009
2.120
162
Скопје
Znaci jas trebase da izgradam sistem za mining pred okolu mesec dena ,no seto toa se odlozi poradi sto efikasnosta na mining opadna mn i vekje ne se isplati voopsto ,cenata na BTC padna od 30$ na 13$ ,a tezinata za mining se zgolemi mnogu i vo naredniot period ke se zgolemuva uste mnogu.
Ne se isplati da se vlozi vo nova masina za mining osven ako ne profitiras i na nekoj drug nacin od nea ili pak ja imas i ti stoi taka doma uklucena po cel den.
 

dejan_str

Unbeatable
8 април 2011
8.358
5.318
OHRID кај ензероно
Znaci jas trebase da izgradam sistem za mining pred okolu mesec dena ,no seto toa se odlozi poradi sto efikasnosta na mining opadna mn i vekje ne se isplati voopsto ,cenata na BTC padna od 30$ na 13$ ,a tezinata za mining se zgolemi mnogu i vo naredniot period ke se zgolemuva uste mnogu.
Ne se isplati da se vlozi vo nova masina za mining osven ako ne profitiras i na nekoj drug nacin od nea ili pak ja imas i ti stoi taka doma uklucena po cel den.

Е да со нон стоп уклучена машина со 1X6970 се вадат 120-140 долари,така да треба ептен јака машина со 3-4 графучки и нон стоп да работи .Сега вака стојат цените на Долар VS BITCOIN
US Dollar Bitcoin Convert

1 USD = 0.0732602342716 BTC

1 US Dollar = 0.0732602342716 Bitcoin

100 USD = 7.32602342716 BTC

100 US Dollar = 7.32602342716 Bitcoin

10000 USD = 732.602342716 BTC

10000 US Dollar = 732.602342716 Bitcoin

1000000 USD = 73260.2342716 BTC

1000000 US Dollar = 73260.2342716 Bitcoin

100000000 USD = 7326023.42716 BTC

100000000 US Dollar = 7326023.42716 Bitcoin
 

eX3v1l

Practice makes perfect
2 мај 2011
1.255
1.073
eX3v1l's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen™ 5 5600X
Motherboard
ASRock Fatal1ty X470 Gaming K4
Storage
Samsung 970 EVO 500GB
PSU
Cooler Master MWE 750w
RAM
32GB 3200MHz G.Skill Trident Z
Video card
RTX 3070 EAGLE
Case
Cooler Master K380
Mouse
G502
Keyboard
RIPJAWS KM570 MX-Brown
Monitor
Dell S2721DGF
OS
Windows 10
Ако имате 1000 евра да вложите се исплати, месечно по 300-400 $, а не ви треба јак процесор, само јака графичка по можност AMD FirePro. Какви 6970 кога тие се за игри наменете.
 

dejan_str

Unbeatable
8 април 2011
8.358
5.318
OHRID кај ензероно
Ако имате 1000 евра да вложите се исплати, месечно по 300-400 $, а не ви треба јак процесор, само јака графичка по можност AMD FirePro. Какви 6970 кога тие се за игри наменете.

НЕмат врска дали е Fire PRO или радеон,Сите квалитетни BITCOIN Системи се со РАДЕОН графички.Битно е Што повеке Шадер процесори има графичката то побрзо ке генерира блокови,Според мене најдобро решение е 4X5870.а за 1500 евра конфигурација може 400-500$ да направиш за 1 месец.За 400-500 долари месечно ти требаат 3XAMD6970 =900Evra+5000den procesor,7000 den Mатична + 10000 denari 1000W+ напојување+ХАРддиск-2000 ден+ рам 2000 ден+ кучиште5000 ден+ ,кулер 1000 Ден
Значи некаде 1400 евра за над 400 $ (и тоа компјутерот да работи нон стоп цел месец без пауза.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44.261
Мислења
920.014
Членови
32.918
Огласи
1.067
Најнов член
darkokocev
На врв Дно