• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Царинска тарифа

TheMarshal

Unstoppable
3 јануари 2019
1,308
2,116
Објективчето што го наручав денеска стигнало у Скопје, според инфо на тракинг сајтот на нашава пошта е на царина...
Пошто ми е прва пратка до сега што ми е на царина, дали треба нешто да напраем, или го царинат пакетот, го праќаат наваму у пошта и у пошта плаќам царина и ддв, у зависност што ќе е наплатено?
Што би бил следен чекор на пакетчево?

Ако ти појави недоставена фактура, тек гогаш прати им документ.
 

stefan

Gaining Experience
13 април 2007
370
146
Прилеп
Пред да го нарачам да прашам.

Дали некој знае да ми каже ако порачам сателитски ресивер од aliexpress кој чини 100 евра плус шипинг 20 евра ке платам ДДВ и Царина овдека кога ке стаса во МК ?
 

TheMarshal

Unstoppable
3 јануари 2019
1,308
2,116
Пред да го нарачам да прашам.

Дали некој знае да ми каже ако порачам сателитски ресивер од aliexpress кој чини 100 евра плус шипинг 20 евра ке платам ДДВ и Царина овдека кога ке стаса во МК ?
Кинезот ќе пише дека кошта 20€
 

cppffs

Intern
7 април 2019
58
42
Пред да го нарачам да прашам.

Дали некој знае да ми каже ако порачам сателитски ресивер од aliexpress кој чини 100 евра плус шипинг 20 евра ке платам ДДВ и Царина овдека кога ке стаса во МК ?
Пратки над 22-90 евра подлежат на 5/18% ДДВ нема да платиш царина ама ќе платиш ДДВ, не знам колку е ДДВто за сателитски ресивер но сигурно нема да си поминиш со ништо.
По каква пошта ќе ти го праќа?
 

cppffs

Intern
7 април 2019
58
42
Добро е таа најверојатно ќе оди по SG Post и ќе заврши во наша локална пошта нека ја декларира како подарок ако е мала и лесна на габарит доколку имаш среќа може и да заврши без никаков трошок. Иначе се знај до 90 евра ДДВ, над 90 + царина. Не дозволувај да ти ја прати по брза пошта како DHL или Fedex во таков случај под 50 евра трошок не поминуваш...
 

krema

Professor
24 јуни 2009
11,947
11,355
youtu.be
@TheMarshal , ја веќе му спомнав да напише 50 долари. Си велам нема да ме скинат на царина :)
Не си требал да му кажуваш 50 долари, 15 долари да пише и крај. Голем дел од нив и без да им кажеш пишуваат мала цифра на паќетот.
 

stefan

Gaining Experience
13 април 2007
370
146
Прилеп

roseguy

Intern
13 декември 2017
7
0
Sakam da poracam u Aliexpress za edna masina , tie imat samo transport od
Чек Republika samo za europa , Bugarija Grcija i ponatamu .. Ako ja napravam Podatocite site za Skopje Macedonia .. Country go napravam Bulgaria dali ke bide vo moznost da dojde.
 

Banjifiko

Unbeatable
28 октомври 2008
3,204
4,404
Skopje
Banjifiko's setup  
Processor & Cooler
i7-4790/TT Contac 29
Motherboard
Gigabyte GA-Z97M-DS3H
Storage
SSD Samsung 840 Evo 120 GB + Toshiba DT01ACA300
PSU
CM 700 W Silent Pro
RAM
Kingston HyperX DDR3 1600MHz 24GB
Video card
Asus Strix GTX970
Case
TT Commander Blue LED
Mouse
A4 Bloody V7
Keyboard
Modecom MC-800W Volcano
Audio
Samson SR850 & JVC HAM55X
Monitor
Dell U2414h
OS
Windows 8.1
Sakam da poracam u Aliexpress za edna masina , tie imat samo transport od
Чек Republika samo za europa , Bugarija Grcija i ponatamu .. Ako ja napravam Podatocite site za Skopje Macedonia .. Country go napravam Bulgaria dali ke bide vo moznost da dojde.
Па ако Skopje Macedonia се наоѓа во Bulgaria, можеби и ќе дојде...
 

TheMarshal

Unstoppable
3 јануари 2019
1,308
2,116
Sum slusnal deka funksionira , neznam sega ako nekojj ja probal . Neka kaze
Само за тие што имаат Бугарски пасош фунцконира. Ми има едена другарка кажано, нарачувала силикони од Али и така постапила.
 

Mr.Mrak

Intern
14 октомври 2016
13
4
поздрав клабери, дали има некој пазарено делови, уреди коли или слични работи од Србија и да си прави поврат на данокот на граница?

Ми спомнаа дечки дека најнормално си плакаш во продавница а на граница го пријавуваш дека е за извоз и ти прават формулар за поврат на данокот...?
 

TATA_MATA

Unstoppable
25 март 2013
1,922
2,435
поздрав клабери, дали има некој пазарено делови, уреди коли или слични работи од Србија и да си прави поврат на данокот на граница?

Ми спомнаа дечки дека најнормално си плакаш во продавница а на граница го пријавуваш дека е за извоз и ти прават формулар за поврат на данокот...?
Ова е од постара тема, ама може да ти се најде

Бонус: Поврат на ДДВ во Србија :)
Детали овде и овде, преставник во Македонија -
DDV Servis DOOEL – Skopje
Skopje, Makedonija
Tel. +389 2 3171 620; +389 78 265 529
Email: [email protected]

Од оваа тема
 

Mr.Mrak

Intern
14 октомври 2016
13
4
фала... ако успеам да дотерам тоа што сум замисли ке ви се пофалам...

Ова е од постара тема, ама може да ти се најде

Бонус: Поврат на ДДВ во Србија :)
Детали овде и овде, преставник во Македонија -
DDV Servis DOOEL – Skopje
Skopje, Makedonija
Tel. +389 2 3171 620; +389 78 265 529
Email: [email protected]

Од оваа тема
 

jassum20

Intern
15 февруари 2014
59
14
Здраво дечки, имам прашање во врска со царината на производи за лична употреба.
Имав порачано патики, тренерки, вентијага на адреса во Грција, но бидејќи границите се затворени не можам да си ги подигнам.
  1. Планирам да му речам да ми ги испратат по пошта, но ме интересира колку царина треба да платам, доколку треба да платам. Знам дека над 90 евра се плаќа царина, ама негде читав дека над 22 евра се плаќа ДДВ, па ме интересира како оди тоа. Сите тие производи се за лична употреба.
  2. Исто производите имаат фактура за цената на чинење, ама дали тоа ќе е валидно бидејќи сега ќе ми ги препраќа физичко лице, а не од сајтот каде што ги порачав?

Фала многу, пријатна вечер на сите.
 

blackfen1

Gaining Experience
16 јануари 2018
44
66
Само знам дека никад не нарачавувам скапи слушалки од нет.
Ме искасапија ептен, платив плус 1100 денари за слушалки од 50e
 

TheMarshal

Unstoppable
3 јануари 2019
1,308
2,116
Само знам дека никад не нарачавувам скапи слушалки од нет.
Ме искасапија ептен, платив плус 1100 денари за слушалки од 50e
18% ДДВ си требал да платиш само, значи ~600 денари. Царина нема за пратки под 90€.
 

kirev

Unstoppable
31 мај 2010
5,335
3,687
Скопје
Здраво дечки, имам прашање во врска со царината на производи за лична употреба.
Имав порачано патики, тренерки, вентијага на адреса во Грција, но бидејќи границите се затворени не можам да си ги подигнам.
  1. Планирам да му речам да ми ги испратат по пошта, но ме интересира колку царина треба да платам, доколку треба да платам. Знам дека над 90 евра се плаќа царина, ама негде читав дека над 22 евра се плаќа ДДВ, па ме интересира како оди тоа. Сите тие производи се за лична употреба.
  2. Исто производите имаат фактура за цената на чинење, ама дали тоа ќе е валидно бидејќи сега ќе ми ги препраќа физичко лице, а не од сајтот каде што ги порачав?

Фала многу, пријатна вечер на сите.
„Лична употреба за време на престојот во странство“. Или така некако е. Вака ништо. Рачунај 30% отприлика.
 

asdasd

Intern
23 јуни 2010
27
4
Дали се плаќа царина/ддв за да речеме поклон електроника од пријател од странство ? Има некој искуство со вакво нешто ?
 

Justice for All

Gaining Experience
10 септември 2010
243
138
Дали ќе ми наплатат царина и ДДВ ако увезам нешто од Бугарија? Или да одам да го земам :)
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
42,730
Мислења
831,485
Членови
28,723
Најнов член
manski
На врв Дно