• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Царинска тарифа

Fatal1ty_

Großmeister
28 февруари 2008
22,175
27,684
kalco.ru
Чекајте малце другар dhl ви наплатува 1500ден. ако они ви ја бркаат церинската постапка, ако сами си бркате не плаќате ништо кон нив.
Јас за ssd-то што ми стигна платив 1463 ден само данок, ама не на DHL туку на царина, а пратката ми ја донесоа и им дадов само потпис.
 

TheMarshal

Unstoppable
3 јануари 2019
1,308
2,116
Чекајте малце другар dhl ви наплатува 1500ден. ако они ви ја бркаат церинската постапка, ако сами си бркате не плаќате ништо кон нив.
Јас за ssd-то што ми стигна платив 1463 ден само данок, ама не на DHL туку на царина, а пратката ми ја донесоа и им дадов само потпис.
Пробав така со FedEx, ми побараа пари за откуп на документи. DHL можеби се пофер од тој аспкет.

1.png
 

Fatal1ty_

Großmeister
28 февруари 2008
22,175
27,684
kalco.ru
Не би се крстел ја во ниедни дека се фер, само споделив искуство кое можеби на некој ќе му биде од корист, или можеби тоа го прават според тежина на пратка од кај да знам... :/
 

TheMarshal

Unstoppable
3 јануари 2019
1,308
2,116
@krema - Asos не потенцира преку која пошта праќа. Еве што ми имаат вратено на FB:

"Good day! I hope you are fine. I can see that you haven't placed an order and you just want to know which carrier do we use. We have several delivery partners, ensuring the best possible delivery service around. The delivery partner allocated to your order depends on the size, weight and value of the parcel, and sadly we can’t guarantee a certain carrier at the checkout." Untitled-1.png
 
Не би се крстел ја во ниедни дека се фер, само споделив искуство кое можеби на некој ќе му биде од корист, или можеби тоа го прават според тежина на пратка од кај да знам... :/
Мене пред 3-4 години кога ми стигна пратка со DHL, ме одраа за лежарина*.

Не се сеќавам дали ми наплатија за откуп на документи though, знам дека сам ја царинев пратката и дека се изнашетав ко луд низ разни канцалирии по стариот и новиот аеродром (банка, царина, карго терминал).

*TAV Македонија додуше ја наплаќа лежарината.
 

Oktar

Epic
23 октомври 2012
3,983
12,240
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i7-8700k + Noctua NH D14
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Video card
Asus Strix GTX1080
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2s
Keyboard
Razer Blackwidow Lite
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 7 + MacOS
@TheMarshal Ти благодарам за одговорот, сеа ми се појасни работите, знаев дека тука ќе најдам најдобри одговори.

Значи само ради ситуацијава праќаат преку брзи пошти, иначе би идело по нармална.

Благодарам уште еднаш! ќе им кажам да ја вратат пратката, па ќе ве известам како сум поминала.
Зошто да ја враќаш? Оди, плати си мушки, пушти си солза во кола и после дома радувај им се на стварчињата. Да не ке ги најдеш на друго место маиците? Не. Ја за лустер од 55 евра имам платено 40+ евра па тоа е, битно малиот дома му се радува, кога свети се гледаат мечиња и зајчиња на него. Среќата е поважна од парите, а парите се само хартија а во поново време не се ни тоа.
 

JezuzNoChil

Intern
9 јануари 2019
40
27
Зошто да ја враќаш? Оди, плати си мушки, пушти си солза во кола и после дома радувај им се на стварчињата. Да не ке ги најдеш на друго место маиците? Не. Ја за лустер од 55 евра имам платено 40+ евра па тоа е, битно малиот дома му се радува, кога свети се гледаат мечиња и зајчиња на него. Среќата е поважна од парите, а парите се само хартија а во поново време не се ни тоа.
За принцип се работи. Ако не ми е нешто важно во моментот секогаш би го вратил само да не им дадам пари за ништо.

Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk
 

JezuzNoChil

Intern
9 јануари 2019
40
27
Вака, сега сум пред компјутер и ќе ти објаснам поубаво.

Во принцип, сите приватни (брзи пошти) од типот на FedEx, DHL, UPS, TNT, QrSeTresex и остали функционираат на сличен принцип. Генерално, тие се франшизи, а не се директно влезени на нашиот пазар. Единствена од експресниве пошти што нема екстра давачки е EMS (тоа е бидејќи тие се под Македонска Пошта и се субвенционирани од државата).

Бидејќи овие пошти не се субенционирани од државата, а и немаат нивен магацин туку користиат јавни царински складови (како Синтек и слично) се јавуваат овие трошоци. Некој па викаат дека така ги измислуваат овие трошоци - што искрено и не би ме ни чудело.

Кажи им на DHL да ја вратат пратката, ако не сакаш да плаќаш толку и готово. Некој од членовите пиша дека кога рекол така, му ги тргнале трошоците за шпедиција, па платил само лежарина 500 денари.

Asos не треба да ти оди на црна-листа. Моментално бидејќи нема авионски сообраќај во Македонија, пратките преку обична пошто стигнуваат многу споро и затоа повеќе од онланј продавиниците испраќаат исклучиво преку брзите пошти.

Инаку, и по обична пошта ако нарачката надминува одредена сума (мислам дека беше 700 или 800 евра) пак се јавуваат шпедитерски трошоци.

П.С: А ддв мора да си платиш, бидејќи твојата пратка го надминува лимитот.

Патем, Asos се што праќа за Македонија е ~20% поевтино - тоа е бидејќи цените за кај нас се без ДДВ.
Со мало преговарање.

Инаку од UK ептен брзо стигнуваат сега пратките. Честопати за помалку од 2 недели до дома.


Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk
 

Oktar

Epic
23 октомври 2012
3,983
12,240
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i7-8700k + Noctua NH D14
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Video card
Asus Strix GTX1080
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2s
Keyboard
Razer Blackwidow Lite
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 7 + MacOS
За принцип се работи. Ако не ми е нешто важно во моментот секогаш би го вратил само да не им дадам пари за ништо.

Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk
Ако не ти е нешто важно во моментов не го ни нарачувај. Нема потреба да им правиш непотребни трошоци на другите. Имај го и тоа како принцип, а сека битно е и да се информираш околу трошоците пред да порачаш нешто. Еве форумов е одлично место.
 
Последна промена:

JezuzNoChil

Intern
9 јануари 2019
40
27
Ако не ти е нешто важно во моментов не го ни нарачувај. Нема потреба да им правиш непотребни трошоци на другите. Имај го и тоа како принцип, а сека битно е и да се информираш околу трошоците пред да порачаш нешто. Еве форумов е одлично место.
Ако не ми треба одма не значи дека не ми треба само значи дека може да почекам. Види погоре дека не може секогаш да се информираш со што ќе ти ја пратат пратката.

Можеби ако доволно луѓе постапат исто како мене ќе престанат со рекетарскиве тактики и ке работат фер. А не да напраќаат 1500 денари за 1мин работа што во пошта е бесплатна и 500 денари складишнина за 100 грама пакетче.

Фала што дојдовте на мојот тед талк чао пријатно.
 

Oktar

Epic
23 октомври 2012
3,983
12,240
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i7-8700k + Noctua NH D14
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Video card
Asus Strix GTX1080
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2s
Keyboard
Razer Blackwidow Lite
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 7 + MacOS

mimica

Intern
15 декември 2010
91
27
Зошто да ја враќаш? Оди, плати си мушки, пушти си солза во кола и после дома радувај им се на стварчињата. Да не ке ги најдеш на друго место маиците? Не. Ја за лустер од 55 евра имам платено 40+ евра па тоа е, битно малиот дома му се радува, кога свети се гледаат мечиња и зајчиња на него. Среќата е поважна од парите, а парите се само хартија а во поново време не се ни тоа.
Па реално не дека не можам да ги најдам, само не можам да излезам од државава, па ми беше кејф да ги поседувам, ништо друго ама баш ништо :)
 

Oktar

Epic
23 октомври 2012
3,983
12,240
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i7-8700k + Noctua NH D14
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Video card
Asus Strix GTX1080
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2s
Keyboard
Razer Blackwidow Lite
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 7 + MacOS
Па реално не дека не можам да ги најдам, само не можам да излезам од државава, па ми беше кејф да ги поседувам, ништо друго ама баш ништо :)
Go nuts! Направи си го ќејфот, live a life!
 

Tawe

Gaining Experience
12 август 2011
500
154
Лас Велес
facebook.com
Не сум баш запознаен со работиве, па да прашам ако некој може да ми објасни :)

Заинтересиран сум за да се внесе еден дијагностички уред од странство (Луксембург) во МК.

Се работи за Autotuner уред (спакуван во куферче со неколку адаптери), на кој цената на сајтот е 2900€, и +110€ за испорака до МК.

Е сега прашањата:
1. Цената на уредот е 2900€ "без VAT" - како поточно е тоа, ако уредот се внесе во државава преку некоја фирма за увоз на роба?

2. Дали ќе подлежи, и колку отприлика би биле царинските давачки комплет?
Некој? :)
 

InSides

On your way to fame
21 февруари 2009
336
778
А не да напраќаат 1500 денари за 1мин работа што во пошта е бесплатна и 500 денари складишнина за 100 грама пакетче.
Не е бесплатна.

"А.Д. Пошта на Северна Македонија" е субвенциониран субјект кој ужива директна врска со царинска испостава која е посветена само на поштенски пратки (пратки кои стигаат преку она што го нарекуваме обична / небрза пошта). Субвенциите настануваат преку спрегата со државен субјект (како царината) со што се (1) намалуваат трошоците за спроведување на пратка и (2) делумно се плаќаат од буџетски линии.

Брзите пошти немаат директна спрега со царинска управа. Затоа нудат опција (1) тие да царинат - при што наплаќаат 1,500 денари за "скратена царинска постапка до 800е вредност" или (2) корисникот лично да царини - за што наплаќаат Х сума за изготвување на документи кои мораат да бидат изготвени од страна на транспортерот согласно нашите закони - во кој случај корисникот ќе мора да троши време и пари да шета по шалтери.

Складирањето е по цени кои се објавени на страната на ЈЦС Синтек, и се фиксни по пакет и/или палета. Пошта има сопствен склад кој е субвенциониран. Не е бесплатен.

Брзите пошти имаат своја транспортна мрежа која функционира и во време на затворени за патнички летови аеродроми. Нормалната пошта се потпира на користење на алтернативен авионски сообраќај.

Вие бирате.

Најголемиот дел на онлајн продавници кои сум ги видел/користел имаат јасно предупредување дека испорака во Македонија е подложна на дополнителни трошоци кои не можат да ги предвидат. Во секој случај, кратко пребарување со клучни зборови дава стотици постови од овој тип на речиси секој форум на македонски.

Бесплатните функционалности на "А.Д. Пошта на Северна Македонија" се финансираат од даночните обврски (и платениот данок, секако) на луѓето кои живеат во Македонија.
 
Ако назначуваат дека е без ДДВ, тоа значи дека ти го наплаќаат уредот без нивниот данок, подготвен за извоз.

Цената надминува 800е, што значи дека и да го пратат преку обична пошта, и преку брза пошта, задолжително е користење на шпедиција.

Цената за шпедиција на тоа ниво, кое веќе не е скратена царинска постапка, е околу 3,000.00 денари (можеби нешто повеќе над тоа). Цената за складирање (лежарина) зависи од тежината на пакетот, неговата големина, и бројот на денови кога ќе биде складиран.

На сумата 2,900 + 110 + 50, ќе треба да платиш уште царина (X%) и данок (18%).

За да утврдиш колкава е царинската стапка, најдобро да се јавиш кај шпедитерот кој ќе царини (пред да го порачаш уредот), да објасниш за што се работи, и да те известат во која царинска група припаѓа тој уред. Највисоката царинска стапка е чинам, 15%.

Да претпоставиме дека ќе те царинат со највисоката стапка, и дека нема да имаш трошок за лежарина поголем од 10 евра.

2,900 + 110 + 50 + 10 + 460 (15% царина) + 636 (18% данок) = 4,166
 
19 мај 2014
8
2
Здраво,

Сакам да порачам патики од Германија и ќе ме коштаат околу 80 евра.

Работата е што прават транспорт само преку UPS.

Има искуство некој колку ќе ме чини од прилика ?
 

kamucito

Intern
10 јули 2020
4
0
Здраво. Сакам да нарачам Poco F2 Pro од чичко Алија, чини околу 330 евра. Би сакал ли некој да ми каже колку би изнесувале ДДВ и Царина? Благодарам, убав ден на сите.
 

VerGer

Practice makes perfect
9 ноември 2016
1,109
1,012
Скопје
Здраво. Сакам да нарачам Poco F2 Pro од чичко Алија, чини околу 330 евра. Би сакал ли некој да ми каже колку би изнесувале ДДВ и Царина? Благодарам, убав ден на сите.
Водич за царинење на стоки

8517 12 00 00 --Телефони за целуларни мрежи (мобилна телефонија) или за други безжични мрежи 0 p/st 18 5A002 5A001b 0 0 0 0 (пошто е без хедерите .. 0 царина 18% данок) + царински преглед око 200 мкд.
 

kamucito

Intern
10 јули 2020
4
0

cppffs

Intern
7 април 2019
58
42
И јас сум во ситуација со fedEx па сакам да прашам за совет
имам порачано едно радио за во кола кое е на граница <90 евра
требаше да ми го испрати по Singapore Post арно ама имало некој
проблем и ми го пратил по FedEx и таа тетката таму ми праќа емаил
со следнови инфо:

За да можете да ја царините оваа пратка имате 3 начини: (ве молам за потврда)

1. Пратката да ја царини нашата шпедиција.
2. Пратката да ја царините сами со усна декларација.
3. Пратката да ја царини друга шпедиција која што ќе ја изберете вие.

1. За да можеме увозно да ве цариниме, потребно е да испратите копија од лична карта од двете страни, заедно прилог или линк (извод од банка, конфирмација на мејл, pay pall, swift…) каде ќе можеме да ја согледаме реалната вредност на пратката.
Нашата шпедитерска услуга изнесува 2100 денари за физичко лице во кои се вклучени услуга, складишнина и административни давачки кон магацинот + царина и данок. По завршувањето на постапката, вашата пратка ќе биде доставена на адреса.

Доколку пратката се царини на име на фирма или пратката се царини со вредност над 800 ЕУР цената е 3100 денари (декларација и складишнина) + царина и данок.


2. Доколку сакате вашата пратка да ја царините сами (СО УСНА ДЕКЛАРАЦИЈА) потребно е да дојдете во ЈЦС Синтек за да ги превземете документите од нашите канцеларии. Со документите се упатувате во Фершпед (Царинска испостава 1010). На лице место се врши пресметка на царина и данок и се плаќа директно таму. Со документот од 1010 се враќате кај нас каде што ви се изготвува фактура за откуп на документи, складишнина и административни давачки кон магацинот во износ од 1600 денари.

3. Доколку сакате да ве царини друга шпедиција имате трошоци по основ на шпедитерска услуга кон шпедиција, лежарина (600 денари од 1-7 дена), откуп на документи, царина и данок. Во овој случај од ваша страна ни е потребна информација кон која шпедиција да бидат проследени документите.


НАПОМЕНА: Доколку ние ве застапуваме во постапката, потребен е задолжителен детален опис на содржината на пратката.


Поздрав,

Е сега ако ги платам сите давачки до некаде иди и неисплатливо и да размислувам да го вратам пакетот назад или па барам за совет дали може да барам нешто од нив да се пазарам дали има шанси да добијам нешто или не попуштаат никако?
 

Joco Ilievski

Gaining Experience
24 август 2011
238
233
Тетово, Јегуновце
Joco Ilievski's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 2700x / Wraith Prism
Motherboard
Aorus B450 Pro
Storage
Samsung EVO 850 250GB / WD500GB HDD
PSU
Sharkoon SilentStorm Icewind Black 80 Bronze Plus 750W
RAM
Kingston 16GB 3000Mhz
Video card
Gigabyte GTX 1050TI
Case
SAMA Inpower Black Gold 5 v2
Mouse
Benq Zowie EC1-A
Keyboard
Sharkoon Skiller Pro+
Monitor
Dell U2414H
OS
Windows 10 Pro
Објективчето што го наручав денеска стигнало у Скопје, според инфо на тракинг сајтот на нашава пошта е на царина...
Пошто ми е прва пратка до сега што ми е на царина, дали треба нешто да напраем, или го царинат пакетот, го праќаат наваму у пошта и у пошта плаќам царина и ддв, у зависност што ќе е наплатено?
Што би бил следен чекор на пакетчево?

 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
42,730
Мислења
831,485
Членови
28,723
Најнов член
manski
На врв Дно