1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Царинска тарифа

Дискусија во форумот 'Генерална дискусија' започната од krale, 23 Декември 2010.

1. Fatal1ty_

Fatal1ty_
    Großmeister

21,899
    26,229
    28 Февруари 2008
    Машко
    Experienced Web Developer
    Чекајте малце другар dhl ви наплатува 1500ден. ако они ви ја бркаат церинската постапка, ако сами си бркате не плаќате ништо кон нив.
    Јас за ssd-то што ми стигна платив 1463 ден само данок, ама не на DHL туку на царина, а пратката ми ја донесоа и им дадов само потпис.

2. TheMarshal

TheMarshal
    Practice makes perfect

752
    1,205
    3 Јануари 2019
    Машко
    Пробав така со FedEx, ми побараа пари за откуп на документи. DHL можеби се пофер од тој аспкет.

1.png

3. Fatal1ty_

Fatal1ty_
    Großmeister

21,899
    26,229
    28 Февруари 2008
    Машко
    Не би се крстел ја во ниедни дека се фер, само споделив искуство кое можеби на некој ќе му биде од корист, или можеби тоа го прават според тежина на пратка од кај да знам... :/

4. TheMarshal

TheMarshal
    Practice makes perfect

752
    1,205
    3 Јануари 2019
    Машко
    @krema - Asos не потенцира преку која пошта праќа. Еве што ми имаат вратено на FB:

"Good day! I hope you are fine. I can see that you haven't placed an order and you just want to know which carrier do we use. We have several delivery partners, ensuring the best possible delivery service around. The delivery partner allocated to your order depends on the size, weight and value of the parcel, and sadly we can’t guarantee a certain carrier at the checkout." Untitled-1.png
    --- Споени мислења, 5 Јуни 2020 ---
    Мене пред 3-4 години кога ми стигна пратка со DHL, ме одраа за лежарина*.

Не се сеќавам дали ми наплатија за откуп на документи though, знам дека сам ја царинев пратката и дека се изнашетав ко луд низ разни канцалирии по стариот и новиот аеродром (банка, царина, карго терминал).

*TAV Македонија додуше ја наплаќа лежарината.

5. Fatal1ty_

Fatal1ty_
    Großmeister

21,899
    26,229
    28 Февруари 2008
    Машко
    Ја уредно си платив 35 долари за шипинг, кој зимал од кај зимал не знам... :)

На TheMarshal му/ѝ се допаѓа ова.
  6. TheMarshal

TheMarshal
    Practice makes perfect

752
    1,205
    3 Јануари 2019
    Машко
    Point made, на кој како ќе му се погоди. :cool:

На Fatal1ty_ му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Oktar

Oktar
    Epic

3,764
    11,347
    23 oктомври 2012
    Машко
    Зошто да ја враќаш? Оди, плати си мушки, пушти си солза во кола и после дома радувај им се на стварчињата. Да не ке ги најдеш на друго место маиците? Не. Ја за лустер од 55 евра имам платено 40+ евра па тоа е, битно малиот дома му се радува, кога свети се гледаат мечиња и зајчиња на него. Среќата е поважна од парите, а парите се само хартија а во поново време не се ни тоа.

На MadBuldog, TATA_MATA, igor_xxxx и уште 2 други им се допаѓа ова.
  8. JezuzNoChil

JezuzNoChil
    Intern

27
    12
    9 Јануари 2019
    За принцип се работи. Ако не ми е нешто важно во моментот секогаш би го вратил само да не им дадам пари за ништо.

Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk

9. JezuzNoChil

JezuzNoChil
    Intern

27
    12
    9 Јануари 2019
    Со мало преговарање.

Инаку од UK ептен брзо стигнуваат сега пратките. Честопати за помалку од 2 недели до дома.[​IMG][​IMG]

Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk

10. Oktar

Oktar
    Epic

3,764
    11,347
    23 oктомври 2012
    Машко
    Ако не ти е нешто важно во моментов не го ни нарачувај. Нема потреба да им правиш непотребни трошоци на другите. Имај го и тоа како принцип, а сека битно е и да се информираш околу трошоците пред да порачаш нешто. Еве форумов е одлично место.

Последна промена: 5 Јуни 2020
    На igor_xxxx му/ѝ се допаѓа ова.
  11. TheMarshal

TheMarshal
    Practice makes perfect

752
    1,205
    3 Јануари 2019
    Машко
    Значи може да се ценкаш со цреповиве?

12. JezuzNoChil

JezuzNoChil
    Intern

27
    12
    9 Јануари 2019
    Ако не ми треба одма не значи дека не ми треба само значи дека може да почекам. Види погоре дека не може секогаш да се информираш со што ќе ти ја пратат пратката.

Можеби ако доволно луѓе постапат исто како мене ќе престанат со рекетарскиве тактики и ке работат фер. А не да напраќаат 1500 денари за 1мин работа што во пошта е бесплатна и 500 денари складишнина за 100 грама пакетче.

Фала што дојдовте на мојот тед талк чао пријатно.

На Fatal1ty_ му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Oktar

Oktar
    Epic

3,764
    11,347
    23 oктомври 2012
    Машко
  14. mimica

mimica
    Intern

77
    22
    15 Декември 2010
    Женско
    Па реално не дека не можам да ги најдам, само не можам да излезам од државава, па ми беше кејф да ги поседувам, ништо друго ама баш ништо :)

На Oktar му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Oktar

Oktar
    Epic

3,764
    11,347
    23 oктомври 2012
    Машко
    Go nuts! Направи си го ќејфот, live a life!

mimica, Fatal1ty_ и на it_boy им се допаѓа ова.
  16. mimica

mimica
    Intern

77
    22
    15 Декември 2010
    Женско
    Ако не си саркастичен ондак размислувај да станеш лајф коуч :):)

На Oktar му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Tawe

Tawe
    Gaining Experience

499
    154
    12 Август 2011
    Машко
    ChipТuning
    Некој? :)

18. InSides

InSides
    Gaining Experience

176
    363
    21 Февруари 2009
    Не е бесплатна.

"А.Д. Пошта на Северна Македонија" е субвенциониран субјект кој ужива директна врска со царинска испостава која е посветена само на поштенски пратки (пратки кои стигаат преку она што го нарекуваме обична / небрза пошта). Субвенциите настануваат преку спрегата со државен субјект (како царината) со што се (1) намалуваат трошоците за спроведување на пратка и (2) делумно се плаќаат од буџетски линии.

Брзите пошти немаат директна спрега со царинска управа. Затоа нудат опција (1) тие да царинат - при што наплаќаат 1,500 денари за "скратена царинска постапка до 800е вредност" или (2) корисникот лично да царини - за што наплаќаат Х сума за изготвување на документи кои мораат да бидат изготвени од страна на транспортерот согласно нашите закони - во кој случај корисникот ќе мора да троши време и пари да шета по шалтери.

Складирањето е по цени кои се објавени на страната на ЈЦС Синтек, и се фиксни по пакет и/или палета. Пошта има сопствен склад кој е субвенциониран. Не е бесплатен.

Брзите пошти имаат своја транспортна мрежа која функционира и во време на затворени за патнички летови аеродроми. Нормалната пошта се потпира на користење на алтернативен авионски сообраќај.

Вие бирате.

Најголемиот дел на онлајн продавници кои сум ги видел/користел имаат јасно предупредување дека испорака во Македонија е подложна на дополнителни трошоци кои не можат да ги предвидат. Во секој случај, кратко пребарување со клучни зборови дава стотици постови од овој тип на речиси секој форум на македонски.

Бесплатните функционалности на "А.Д. Пошта на Северна Македонија" се финансираат од даночните обврски (и платениот данок, секако) на луѓето кои живеат во Македонија.
    --- Споени мислења, 28 Јуни 2020 во 10:44 ---
    Ако назначуваат дека е без ДДВ, тоа значи дека ти го наплаќаат уредот без нивниот данок, подготвен за извоз.

Цената надминува 800е, што значи дека и да го пратат преку обична пошта, и преку брза пошта, задолжително е користење на шпедиција.

Цената за шпедиција на тоа ниво, кое веќе не е скратена царинска постапка, е околу 3,000.00 денари (можеби нешто повеќе над тоа). Цената за складирање (лежарина) зависи од тежината на пакетот, неговата големина, и бројот на денови кога ќе биде складиран.

На сумата 2,900 + 110 + 50, ќе треба да платиш уште царина (X%) и данок (18%).

За да утврдиш колкава е царинската стапка, најдобро да се јавиш кај шпедитерот кој ќе царини (пред да го порачаш уредот), да објасниш за што се работи, и да те известат во која царинска група припаѓа тој уред. Највисоката царинска стапка е чинам, 15%.

Да претпоставиме дека ќе те царинат со највисоката стапка, и дека нема да имаш трошок за лежарина поголем од 10 евра.

2,900 + 110 + 50 + 10 + 460 (15% царина) + 636 (18% данок) = 4,166

На Tawe му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...