• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Царинска тарифа

VerGer

On your way to fame
9 ноември 2016
1,028
931
Скопје
Дали ќе ми наплатат царина и ДДВ ако увезам нешто од Бугарија? Или да одам да го земам :)
ако збориш за законски. и така и така ќе ти наплатат царина и данок (зависно вредност) .. ако идеш да го земеш може и да поминеш нели на контрола (плус поголема вредност можеш према поштенски да пренесеш). Ама се зависи габарит/цена и тн :)

Justice for All

Gaining Experience
10 септември 2010
235
136
ако збориш за законски. и така и така ќе ти наплатат царина и данок (зависно вредност) .. ако идеш да го земеш може и да поминеш нели на контрола (плус поголема вредност можеш према поштенски да пренесеш). Ама се зависи габарит/цена и тн :)
"плус поголема вредност можеш према поштенски да пренесеш"
Не сум сигурен дека разбирам што сакаш да кажеш тука...

Сакам ова да си го купам

Фирмата е бугарска. Ги увезува од Кина и ги продава низ Европа. Е сега царина и данок плаќаат тие кога го внесуваат на територијата на ЕУ и ако доставата е во ЕУ нема дополнителен трошок за потрошувачите. Тие вршат достава во МКД ама нормално проблемот мене ми е царината и данокот.

Инаку отпакуван унициклот можам комотно да го ставам на задно седиште или било каде и верувам сум дека ќе помине без царина.

VerGer

On your way to fame
9 ноември 2016
1,028
931
Скопје
"плус поголема вредност можеш према поштенски да пренесеш"
Не сум сигурен дека разбирам што сакаш да кажеш тука...

Сакам ова да си го купам

Фирмата е бугарска. Ги увезува од Кина и ги продава низ Европа. Е сега царина и данок плаќаат тие кога го внесуваат на територијата на ЕУ и ако доставата е во ЕУ нема дополнителен трошок за потрошувачите. Тие вршат достава во МКД ама нормално проблемот мене ми е царината и данокот.

Инаку отпакуван унициклот можам комотно да го ставам на задно седиште или било каде и верувам сум дека ќе помине без царина.
лимитот преку граница е 350еура нссптроти преку пошта каде е 90 еура .. за ослободување од царина.

инаку да ако го внесеш тска ко користено може дс помонеш ама пак ако е некој цариник може де те напне.

TheMarshal

Practice makes perfect
3 јануари 2019
1,197
1,996
Bump :) , дали е некој запознаен со ова ?
Да, исто како и секоја друга пратка. Е сега ако твојот пријател го декларира со помала вредност и цариницте не ја видат таа грешка може да поминеш и без царина + ддв.

kirev

Unstoppable
31 мај 2010
5,315
3,673
Скопје
Да, исто како и секоја друга пратка. Е сега ако твојот пријател го декларира со помала вредност и цариницте не ја видат таа грешка може да поминеш и без царина + ддв.
Различно е ако ти праќа фирма, различно ако испраќачот е приватно лице.

asdasd

Intern
23 јуни 2010
27
4
Различно е ако ти праќа фирма, различно ако испраќачот е приватно лице.
Различно како, дали има некоја разлика со давачките ?

Некако бесмислено ми е ако некој сака да прати поклон од странство да биде царинет фул како да е порачан од интернет. Ама во земјава многу малку работи имаат смисла така да би поверувал и едно и друго :D

VerGer

On your way to fame
9 ноември 2016
1,028
931
Скопје
Различно како, дали има некоја разлика со давачките ?

Некако бесмислено ми е ако некој сака да прати поклон од странство да биде царинет фул како да е порачан од интернет. Ама во земјава многу малку работи имаат смисла така да би поверувал и едно и друго :D
не постои поклон за царина .. значи и сам да си пратиш или носиш преку геаница твој работи од странство (си живеел примее привремено) има лимит до која сума се опрошта и се над таа сума си подложи на царински давачки пак.

деуго е примее со поклон во граници на еу .. таму е платен данокот од рој што праќа пример

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
42,620
Мислења
821,825
Членови
28,267
Најнов член
Andrej98
На врв Дно