• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Царинска тарифа

VerGer

Practice makes perfect
9 ноември 2016
1,109
1,012
Скопје
Дали ќе ми наплатат царина и ДДВ ако увезам нешто од Бугарија? Или да одам да го земам :)
ако збориш за законски. и така и така ќе ти наплатат царина и данок (зависно вредност) .. ако идеш да го земеш може и да поминеш нели на контрола (плус поголема вредност можеш према поштенски да пренесеш). Ама се зависи габарит/цена и тн :)
 

Justice for All

Gaining Experience
10 септември 2010
243
138
ако збориш за законски. и така и така ќе ти наплатат царина и данок (зависно вредност) .. ако идеш да го земеш може и да поминеш нели на контрола (плус поголема вредност можеш према поштенски да пренесеш). Ама се зависи габарит/цена и тн :)
"плус поголема вредност можеш према поштенски да пренесеш"
Не сум сигурен дека разбирам што сакаш да кажеш тука...

Сакам ова да си го купам

Фирмата е бугарска. Ги увезува од Кина и ги продава низ Европа. Е сега царина и данок плаќаат тие кога го внесуваат на територијата на ЕУ и ако доставата е во ЕУ нема дополнителен трошок за потрошувачите. Тие вршат достава во МКД ама нормално проблемот мене ми е царината и данокот.

Инаку отпакуван унициклот можам комотно да го ставам на задно седиште или било каде и верувам сум дека ќе помине без царина.
 

VerGer

Practice makes perfect
9 ноември 2016
1,109
1,012
Скопје
"плус поголема вредност можеш према поштенски да пренесеш"
Не сум сигурен дека разбирам што сакаш да кажеш тука...

Сакам ова да си го купам

Фирмата е бугарска. Ги увезува од Кина и ги продава низ Европа. Е сега царина и данок плаќаат тие кога го внесуваат на територијата на ЕУ и ако доставата е во ЕУ нема дополнителен трошок за потрошувачите. Тие вршат достава во МКД ама нормално проблемот мене ми е царината и данокот.

Инаку отпакуван унициклот можам комотно да го ставам на задно седиште или било каде и верувам сум дека ќе помине без царина.
лимитот преку граница е 350еура нссптроти преку пошта каде е 90 еура .. за ослободување од царина.

инаку да ако го внесеш тска ко користено може дс помонеш ама пак ако е некој цариник може де те напне.
 

TheMarshal

Unstoppable
3 јануари 2019
1,307
2,116
Bump :) , дали е некој запознаен со ова ?
Да, исто како и секоја друга пратка. Е сега ако твојот пријател го декларира со помала вредност и цариницте не ја видат таа грешка може да поминеш и без царина + ддв.
 

kirev

Unstoppable
31 мај 2010
5,335
3,687
Скопје
Да, исто како и секоја друга пратка. Е сега ако твојот пријател го декларира со помала вредност и цариницте не ја видат таа грешка може да поминеш и без царина + ддв.
Различно е ако ти праќа фирма, различно ако испраќачот е приватно лице.
 

asdasd

Intern
23 јуни 2010
27
4
Различно е ако ти праќа фирма, различно ако испраќачот е приватно лице.
Различно како, дали има некоја разлика со давачките ?

Некако бесмислено ми е ако некој сака да прати поклон од странство да биде царинет фул како да е порачан од интернет. Ама во земјава многу малку работи имаат смисла така да би поверувал и едно и друго :D
 

VerGer

Practice makes perfect
9 ноември 2016
1,109
1,012
Скопје
Различно како, дали има некоја разлика со давачките ?

Некако бесмислено ми е ако некој сака да прати поклон од странство да биде царинет фул како да е порачан од интернет. Ама во земјава многу малку работи имаат смисла така да би поверувал и едно и друго :D
не постои поклон за царина .. значи и сам да си пратиш или носиш преку геаница твој работи од странство (си живеел примее привремено) има лимит до која сума се опрошта и се над таа сума си подложи на царински давачки пак.

деуго е примее со поклон во граници на еу .. таму е платен данокот од рој што праќа пример
 

Lokvan

Unbeatable
12 јануари 2016
2,998
4,231
SK
За хард дискови не се плаќа царина, сеедно ако сумата е над 90 евра, така?
Да не има некој линк од соодветниот закон/објава/документ?
 

VerGer

Practice makes perfect
9 ноември 2016
1,109
1,012
Скопје
За хард дискови не се плаќа царина, сеедно ако сумата е над 90 евра, така?
Да не има некој линк од соодветниот закон/објава/документ?
---Магнетни ленти; магнентни дискови:​
8523 29 15 00​
----Неснимени​
0​
p/st​
18/5*​
3A002a​
0​
0​
0​
0​
незнам што е * и под кој услов е 18 место 5% .. пробај во документот да видиш на линкот. ( 0 царина .. 18/5% данок)

данок се наплаќа над 22 евра, царина над 90 евра
 

Lokvan

Unbeatable
12 јануари 2016
2,998
4,231
SK
Јас ја гледав xls табелата oд истиот линк,

1608223638180.png


данок се наплаќа над 22 евра, царина над 90 евра
Значи ако дискот + поштарина е над 90 евра, секако се наплаќа царина...?
Погрешно сум разбрал дека хард дискови воопшто не подлежат на царинење? Само до сума од 90 евра?

Ова не можам да го најдам на нет (во закони или било како).
 

Metuzalem

Epic
28 ноември 2010
6,656
12,060
1000 Скопје
Metuzalem's setup  
Processor & Cooler
i7-2600K @4,6 GHz, Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V/GEN3
Storage
Samsung 840 Pro 256 Gb SSD, Samsung Spinpoint F3 1 Tb
PSU
CM 600W Silent Pro Gold
RAM
Kingston @1866
Video card
Radeon HD 7750
Case
HAF 912 Plus
Mouse
ASUS ROG GX950
Keyboard
Filco Majestouch-2, Logitech G710+
Audio
Realtek ALC892
Monitor
Viewsonic VX2753MH-LED
OS
WinServer2003, Win7 x64
Според екселот, за хард диск драјв ДДВ е 5%, царина 0. Значи, не ти прави разлика дали надминува 90 евра, само 22 евра (што секако ќе надмине).

Мислам дека @VerGer кажуваше општо, не за овој случај кога царина е 0.
 

Lokvan

Unbeatable
12 јануари 2016
2,998
4,231
SK
Така и јас ја разбирам работава, ама разбирам и дека често не разбирам сѐ... Фала @Metuzalem :)

Tреба утре да идам да се расправам, ми наплатиле ~1.400ден давачки за диск од 100 долари... Знаеќи ги цариниците, ќе си го платам арачот... Ама не се давам без борба. ;)
 

VerGer

Practice makes perfect
9 ноември 2016
1,109
1,012
Скопје
Така и јас ја разбирам работава, ама разбирам и дека често не разбирам сѐ... Фала @Metuzalem :)

Tреба утре да идам да се расправам, ми наплатиле ~1.400ден давачки за диск од 100 долари... Знаеќи ги цариниците, ќе си го платам арачот... Ама не се давам без борба. ;)
да да ако има царинска стапка .. ако е 0, си останува 0 :) .. само за данокот сакав да ти потенцирам дека подлежи пошто е над 22 евра
Мислењето е автоматски споено:

Така и јас ја разбирам работава, ама разбирам и дека често не разбирам сѐ... Фала @Metuzalem :)

Tреба утре да идам да се расправам, ми наплатиле ~1.400ден давачки за диск од 100 долари... Знаеќи ги цариниците, ќе си го платам арачот... Ама не се давам без борба. ;)
немаш лист со пресметка? со се поптарина ти е 100 долари? и таа влага во сумата .. рачунај и околу 100-200 денари ти е цсринскиот преглед (треба да е посебна ставка напишано)
 
Последна промена:

Lokvan

Unbeatable
12 јануари 2016
2,998
4,231
SK
Со поштарина е 114 долари, што во евра му доаѓа ~93е.
Веројатно цариникот бапнал и царина, иако ова е ослободено од царина.
 

krema

Professor
24 јуни 2009
11,947
11,354
youtu.be
Царинеле и на сума од 88/89 ојра, некако од ракав одлучуваат дали нешто ќе царинат или не, затоа многу пати сум рекол дека сето тоа е една голема лотарија.
 

DeJaVu

On your way to fame
21 ноември 2010
621
716
Скопје
Абе кога царинат роба што е ослободена од царина - тоа е веќе нешто друго.
За SSD дискови знам дека беше 18% ддв едно време, па нешто се бунеа фирмиве. Дали имало влијание бунењето и е корегирано на 5%, или сеуште е 18% не сум сигурен.

Можно е тоа да е во твојот случај ако се работи за ссд.
 

Lokvan

Unbeatable
12 јануари 2016
2,998
4,231
SK
Дали имало влијание бунењето и е корегирано на 5%, или сеуште е 18% не сум сигурен.

Можно е тоа да е во твојот случај ако се работи за ссд.
На ливчето пишува „хард диск“ и „данок 5%“ и после добиле сума која врска нема со 5% :)

Штом го напишал тоа, претпоставувам дека ваљда по грешка, по некоја инерција, пресметал и царина од ~15%... Којзнае што се десило, ќе видиме што ќе кажат.
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
27,618
28,431
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
На ливчето пишува „хард диск“ и „данок 5%“ и после добиле сума која врска нема со 5% :)

Штом го напишал тоа, претпоставувам дека ваљда по грешка, по некоја инерција, пресметал и царина од ~15%... Којзнае што се десило, ќе видиме што ќе кажат.
Диск или SSD? SSD не е 5%
 

Lokvan

Unbeatable
12 јануари 2016
2,998
4,231
SK
Од царина се враќам. Љубезни беа и кoрегираа на 5% без царински давачки... Од 1400 на 295 денари.

Сѐ на се во минус сум пар саати, што е поскапо од парите ама инаетот/нервирањето е големо кога не е фер работата. Инаку пациентите од БХ-фото ми пратиле ссд диск (мал, 2.5 инчен формат) во огромна картонска кутија потполно налик на онаа од пакувањето на 10 зејтини Кристал... I kid you not.
 

Gappo

Gaining Experience
20 јануари 2016
115
142
Здраво, пријатели. Дали некој знае на каква царинска стапка и ДДВ подлежат наглавни слушалки (over-ear headphones) над 90 евра?

Го најдов ексел документов на customs.gov.mk, ама во редицата кај што стојат слушалки ништо не е внесено.
 

VerGer

Practice makes perfect
9 ноември 2016
1,109
1,012
Скопје
Здраво, пријатели. Дали некој знае на каква царинска стапка и ДДВ подлежат наглавни слушалки (over-ear headphones) над 90 евра?

Го најдов ексел документов на customs.gov.mk, ама во редицата кај што стојат слушалки ништо не е внесено.
цената што си платил, со се поштарината + 8% царина) + 18% данок ... + околу 200 денари за царински преглед
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
42,720
Мислења
831,331
Членови
28,715
Најнов член
iRevO
На врв Дно