• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Царинска тарифа

NullException

Intern
26 мај 2019
3
0
Најдобра варијанта ти е да го пратиш пакетот во Австрија па ти лично ако одиш да си го донесеш наваму или некој друг да ти го донесе додека не ти препорачувам по пошта да го препраќаш бидејки сам знаеш како функционираат работите во Македонија.Јас пред да одам кај сестра ми во Словенија си купувам од тука што ми треба и додека сум таму за недела дена од денот на купување пратката ќе ми стигне и после со автобус си ја носам дома.
Да да, македонски пошти и царини се тотален хаос за жал. Јас испраќам кј тетка ми во Австрија па или одам си ги земам, или ми ги носат од таму или евентуално по автобус ми ги пуштаат, ама не возат автобуси со границиве, а и Австрија немало да отвори можда до нова година, па затоа се размислив да си купам дирекно во Македонија. Ама не сакам од нигде никаде да платам 15% царина и 18% ддв или нешто такво, па да ја преплатам дупло правосмукалката. Фала во секој случај.

WeiWuWei

Gaining Experience
17 јануари 2020
279
166
Ќе зимаат ли пари за праткава? Продавачот ја стави како "подарок" ама декларирана е 800 г, ќе помине ли мирно или тешко? Кутија слушалки

TheMarshal

Unstoppable
3 јануари 2019
1,308
2,116
Ќе зимаат ли пари за праткава? Продавачот ја стави како "подарок" ама декларирана е 800 г, ќе помине ли мирно или тешко? Кутија слушалки
Нема веза грамажата. Едиснтвено само да ја отворат пратката и да ти наплтатат тие 200 и нешто денари за тоа.

Audiofil

Gaining Experience
28 октомври 2007
897
342
Да да, македонски пошти и царини се тотален хаос за жал. Јас испраќам кј тетка ми во Австрија па или одам си ги земам, или ми ги носат од таму или евентуално по автобус ми ги пуштаат, ама не возат автобуси со границиве, а и Австрија немало да отвори можда до нова година, па затоа се размислив да си купам дирекно во Македонија. Ама не сакам од нигде никаде да платам 15% царина и 18% ддв или нешто такво, па да ја преплатам дупло правосмукалката. Фала во секој случај.
За Австрија не знам но знам дека во Словенија летово ќе пуштат граници така да ако имаш некој таму разгледај ја и таа варијанта.

Fatal1ty_

Großmeister
28 февруари 2008
22,175
27,684
kalco.ru
Сигурно е спомнато ама има еден куп мислења па би бил захвален ако некој каже што се се плаќа за ssd? под 200е вредност.

TATA_MATA

Unstoppable
25 март 2013
1,922
2,435
Сигурно е спомнато ама има еден куп мислења па би бил захвален ако некој каже што се се плаќа за ssd? под 200е вредност.
Мислам дека само 5% ДДВ. Порано ддв-то беше 18%, па го намалија, а царинската стапка е 0% согласно темата за Царинење на компјутерска опрема

WeiWuWei

Gaining Experience
17 јануари 2020
279
166
Нема веза грамажата. Едиснтвено само да ја отворат пратката и да ти наплтатат тие 200 и нешто денари за тоа.
Сеа дознав дека Deutsche Post e уствари DHL.. Они ќе бараат ли нешто? Прв пат со DHL, они ќе бараат ли нешто?

WeiWuWei

Gaining Experience
17 јануари 2020
279
166
A ја па си мислев таткото ќе е најлошиот " DHL Express and DHL Global Mail (also known as DHL eCommerce) are separate companies that are both owned by the same parent company: Deutsche Post DHL Group. "

Фала.

Kristina1411

Intern
13 ноември 2013
3
0
Здраво,

Дали сте имале искуство со пратки од iHerb? Имаат три опции за достава:

DHL Express
Delivery by Local Post Plus
Delivery by Local Post

Ја одбрав последната и откако нарачав ми стигна код за следење на којшто пишува DHL eCommerce...Колку што можев да најдам, ова е различна компанија од нашиот DHL Express претпоставувам ама заради лошо искуство сакам да се осигурам дали праткава ќе ми стигне преку пошта. Дали сте имале искуство со второво DHL eCommerce?

Фала„

TheMarshal

Unstoppable
3 јануари 2019
1,308
2,116
Здраво,

Дали сте имале искуство со пратки од iHerb? Имаат три опции за достава:

DHL Express
Delivery by Local Post Plus
Delivery by Local Post

Ја одбрав последната и откако нарачав ми стигна код за следење на којшто пишува DHL eCommerce...Колку што можев да најдам, ова е различна компанија од нашиот DHL Express претпоставувам ама заради лошо искуство сакам да се осигурам дали праткава ќе ми стигне преку пошта. Дали сте имале искуство со второво DHL eCommerce?

Фала„
Преку обична пошта ќе ти стигне.

makadam

Intern
28 март 2011
24
17
Обично со Дхл федекс и други слични брзи пошти лошо ќе помините пошто ќе ви наплатат за изработка на царинска декларација, складирање и манипулативен трошок. Затоа препорачано е да ги избегнувате како опција за гранспорт, заштедувате минимум 1500 ден. Околу ддв има измени во вредноста на пратките а околу царинатата и да е 0% , ддв од 5 и 18% не ви бега. Е сега ано не ја огворат праткста тое е полн погодок. Ова од лично 10 годишно искуство.

Sent from my SM-N920V using Tapatalk

mimica

Intern
15 декември 2010
91
27
Здраво дечки ми треба малце помош од поискусни.

Пред околу 4 месеци имав порачано од интернет две маици кои бев вкупна цена со шипинг околу 70е, ми стигнаа по пошта и за истите не платив ништо дополнително.

Сега имав порачано од asos исто две маички и една чанта (малечка) и цената на вркупната пратка е 83е со се шипинг. Но asos прават шипинг преку дхл експрес, и ми стигна на email дека треба да платам царинење на истите, па ме интереси дали тоа дхл нешто саката да земат пари кои не треба да ги дадам или навистина треба да се плати нешто? АКо треба зошто претходниот пат ништо не ми побараа?

Цела сум во прашалници.

Благодарам.

mimica

Intern
15 декември 2010
91
27
Зошто морам?
Па asos зeма 20е за шипинг, тие нели се пари што одат за DHL?

TheMarshal

Unstoppable
3 јануари 2019
1,308
2,116
Зошто морам?
Па asos зeма 20е за шипинг, тие нели се пари што одат за DHL?
Добродошао у клуб! DHL наплаќа околу 2000 денари за шпедиција + лежарина. Покрај тоа треба да си платиш ДДВ на целата сума. Царина не треба, бидејќи е под 90 еври.

Зашто наплаќаат 2000 денари е објаснето у друга тема.

mimica

Intern
15 декември 2010
91
27
Значи морам да платам? Ама ефтино ми се фати нарачката упм, ама ок тоа ми е школо, а школото се плаќа.
Ви благодарам дечки

Значи и asos на blacklist заедно со dhl?
А fedex истото го прават?

JezuzNoChil

Intern
9 јануари 2019
40
27
Немораш да им платиш на клошарите. Речи им вратете пратката ке си земам refund чао пријатно. Или ќе ти намалат цена или ќе си земеш refund. Win win во секој случај.

Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk

TheMarshal

Unstoppable
3 јануари 2019
1,308
2,116
Значи морам да платам? Ама ефтино ми се фати нарачката упм, ама ок тоа ми е школо, а школото се плаќа.
Ви благодарам дечки

Значи и asos на blacklist заедно со dhl?
А fedex истото го прават?
Вака, сега сум пред компјутер и ќе ти објаснам поубаво.

Во принцип, сите приватни (брзи пошти) од типот на FedEx, DHL, UPS, TNT, QrSeTresex и остали функционираат на сличен принцип. Генерално, тие се франшизи, а не се директно влезени на нашиот пазар. Единствена од експресниве пошти што нема екстра давачки е EMS (тоа е бидејќи тие се под Македонска Пошта и се субвенционирани од државата).

Бидејќи овие пошти не се субенционирани од државата, а и немаат нивен магацин туку користиат јавни царински складови (како Синтек и слично) се јавуваат овие трошоци. Некој па викаат дека така ги измислуваат овие трошоци - што искрено и не би ме ни чудело.

Кажи им на DHL да ја вратат пратката, ако не сакаш да плаќаш толку и готово. Некој од членовите пиша дека кога рекол така, му ги тргнале трошоците за шпедиција, па платил само лежарина 500 денари.

Asos не треба да ти оди на црна-листа. Моментално бидејќи нема авионски сообраќај во Македонија, пратките преку обична пошто стигнуваат многу споро и затоа повеќе од онланј продавиниците испраќаат исклучиво преку брзите пошти.

Инаку, и по обична пошта ако нарачката надминува одредена сума (мислам дека беше 700 или 800 евра) пак се јавуваат шпедитерски трошоци.

П.С: А ддв мора да си платиш, бидејќи твојата пратка го надминува лимитот.

Патем, Asos се што праќа за Македонија е ~20% поевтино - тоа е бидејќи цените за кај нас се без ДДВ.

mimica

Intern
15 декември 2010
91
27
@TheMarshal Ти благодарам за одговорот, сеа ми се појасни работите, знаев дека тука ќе најдам најдобри одговори.

Значи само ради ситуацијава праќаат преку брзи пошти, иначе би идело по нармална.

Благодарам уште еднаш! ќе им кажам да ја вратат пратката, па ќе ве известам како сум поминала.

krema

Professor
24 јуни 2009
11,947
11,355
youtu.be
Требаше прво да прашаш овде па да нарачуваш, инаку не сум сигурен дека доколку одбиеш да ја превземеш пратката ќе добиеш целосен рефунд или продавачот ќе ги задржи трошоците за шипинг.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
42,730
Мислења
831,497
Членови
28,723
Најнов член
manski
На врв Дно