1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Царинска тарифа

Дискусија во форумот 'Генерална дискусија' започната од krale, 23 Декември 2010.

1. NullException

NullException
    Intern

3
    0
    26 Мај 2019
    Женско
    Да да, македонски пошти и царини се тотален хаос за жал. Јас испраќам кј тетка ми во Австрија па или одам си ги земам, или ми ги носат од таму или евентуално по автобус ми ги пуштаат, ама не возат автобуси со границиве, а и Австрија немало да отвори можда до нова година, па затоа се размислив да си купам дирекно во Македонија. Ама не сакам од нигде никаде да платам 15% царина и 18% ддв или нешто такво, па да ја преплатам дупло правосмукалката. Фала во секој случај.

2. WeiWuWei

WeiWuWei
    Gaining Experience

223
    127
    17 Јануари 2020
    Машко
    Мизантроп
    Ќе зимаат ли пари за праткава? Продавачот ја стави како "подарок" ама декларирана е 800 г, ќе помине ли мирно или тешко? Кутија слушалки

3. TheMarshal

TheMarshal
    Practice makes perfect

764
    1,229
    3 Јануари 2019
    Машко
    Нема веза грамажата. Едиснтвено само да ја отворат пратката и да ти наплтатат тие 200 и нешто денари за тоа.

На WeiWuWei му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Audiofil

Audiofil
    Gaining Experience

876
    333
    28 oктомври 2007
    За Австрија не знам но знам дека во Словенија летово ќе пуштат граници така да ако имаш некој таму разгледај ја и таа варијанта.

5. Fatal1ty_

Fatal1ty_
    Großmeister

21,910
    26,282
    28 Февруари 2008
    Машко
    Experienced Web Developer
    Сигурно е спомнато ама има еден куп мислења па би бил захвален ако некој каже што се се плаќа за ssd? под 200е вредност.

6. TATA_MATA

TATA_MATA
    Unstoppable

1,762
    2,110
    25 Март 2013
    Машко
    Мислам дека само 5% ДДВ. Порано ддв-то беше 18%, па го намалија, а царинската стапка е 0% согласно темата за Царинење на компјутерска опрема

На Fatal1ty_ му/ѝ се допаѓа ова.
  7. WeiWuWei

WeiWuWei
    Gaining Experience

223
    127
    17 Јануари 2020
    Машко
    Мизантроп
    Сеа дознав дека Deutsche Post e уствари DHL.. Они ќе бараат ли нешто? Прв пат со DHL, они ќе бараат ли нешто?

8. Cika

Cika
    V.I.P

2,529
    1,197
    8 Декември 2009
    Deutsche Post немаат врска со нашиве DHL Express, ако на тоа мислиш. Да, конфузно е ептен.

На WeiWuWei му/ѝ се допаѓа ова.
  9. TheMarshal

TheMarshal
    Practice makes perfect

764
    1,229
    3 Јануари 2019
    Машко
    Не е од "лошиот" DHL тоа. Ќе ти стигне преку обична пошта.

На Oktar и WeiWuWei им се допаѓа ова.
  10. WeiWuWei

WeiWuWei
    Gaining Experience

223
    127
    17 Јануари 2020
    Машко
    Мизантроп
    A ја па си мислев таткото ќе е најлошиот " DHL Express and DHL Global Mail (also known as DHL eCommerce) are separate companies that are both owned by the same parent company: Deutsche Post DHL Group. "

Фала.

11. Kristina1411

Kristina1411
    Intern

3
    0
    13 ноември 2013
    Здраво,

Дали сте имале искуство со пратки од iHerb? Имаат три опции за достава:

DHL Express
    Delivery by Local Post Plus
    Delivery by Local Post

Ја одбрав последната и откако нарачав ми стигна код за следење на којшто пишува DHL eCommerce...Колку што можев да најдам, ова е различна компанија од нашиот DHL Express претпоставувам ама заради лошо искуство сакам да се осигурам дали праткава ќе ми стигне преку пошта. Дали сте имале искуство со второво DHL eCommerce?

Фала„

12. TheMarshal

TheMarshal
    Practice makes perfect

764
    1,229
    3 Јануари 2019
    Машко
    Преку обична пошта ќе ти стигне.

На DrMTR и Kristina1411 им се допаѓа ова.
  13. Kristina1411

Kristina1411
    Intern

3
    0
    13 ноември 2013
    Уф добро е :D кој ќе се расправаше пак :annoyed: Фала многу на инфо!

14. makadam

makadam
    Intern

21
    16
    28 Март 2011
    Обично со Дхл федекс и други слични брзи пошти лошо ќе помините пошто ќе ви наплатат за изработка на царинска декларација, складирање и манипулативен трошок. Затоа препорачано е да ги избегнувате како опција за гранспорт, заштедувате минимум 1500 ден. Околу ддв има измени во вредноста на пратките а околу царинатата и да е 0% , ддв од 5 и 18% не ви бега. Е сега ано не ја огворат праткста тое е полн погодок. Ова од лично 10 годишно искуство.

Sent from my SM-N920V using Tapatalk

15. mimica

mimica
    Intern

77
    22
    15 Декември 2010
    Женско
    Здраво дечки ми треба малце помош од поискусни.

Пред околу 4 месеци имав порачано од интернет две маици кои бев вкупна цена со шипинг околу 70е, ми стигнаа по пошта и за истите не платив ништо дополнително.

Сега имав порачано од asos исто две маички и една чанта (малечка) и цената на вркупната пратка е 83е со се шипинг. Но asos прават шипинг преку дхл експрес, и ми стигна на email дека треба да платам царинење на истите, па ме интереси дали тоа дхл нешто саката да земат пари кои не треба да ги дадам или навистина треба да се плати нешто? АКо треба зошто претходниот пат ништо не ми побараа?

Цела сум во прашалници.

Благодарам.

16. krema

krema
    Professor

11,062
    10,569
    24 Јуни 2009
    Машко
    DHL треба да земат пари кои мораш да ги дадеш.

17. mimica

mimica
    Intern

77
    22
    15 Декември 2010
    Женско
    Зошто морам?
    Па asos зeма 20е за шипинг, тие нели се пари што одат за DHL?

18. TheMarshal

TheMarshal
    Practice makes perfect

764
    1,229
    3 Јануари 2019
    Машко
    Добродошао у клуб! DHL наплаќа околу 2000 денари за шпедиција + лежарина. Покрај тоа треба да си платиш ДДВ на целата сума. Царина не треба, бидејќи е под 90 еври.

Зашто наплаќаат 2000 денари е објаснето у друга тема.

turbiny, Oktar и на mimica им се допаѓа ова.
  19. krema

krema
    Professor

11,062
    10,569
    24 Јуни 2009
    Машко
    Еве маршалот објасни, друг пут со ајдуци да си немаш работа, освен ако мораш. :)

На mimica му/ѝ се допаѓа ова.
  20. mimica

mimica
    Intern

77
    22
    15 Декември 2010
    Женско
    Значи морам да платам? Ама ефтино ми се фати нарачката упм, ама ок тоа ми е школо, а школото се плаќа.
    Ви благодарам дечки

Значи и asos на blacklist заедно со dhl?
    А fedex истото го прават?

21. JezuzNoChil

JezuzNoChil
    Intern

27
    12
    9 Јануари 2019
    Немораш да им платиш на клошарите. Речи им вратете пратката ке си земам refund чао пријатно. Или ќе ти намалат цена или ќе си земеш refund. Win win во секој случај.

Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk

На mimica му/ѝ се допаѓа ова.
  22. krema

krema
    Professor

11,062
    10,569
    24 Јуни 2009
    Машко
    Они се браќа, од исти татко ама од различни мајки.

На JezuzNoChil му/ѝ се допаѓа ова.
  23. TheMarshal

TheMarshal
    Practice makes perfect

764
    1,229
    3 Јануари 2019
    Машко
    Вака, сега сум пред компјутер и ќе ти објаснам поубаво.

Во принцип, сите приватни (брзи пошти) од типот на FedEx, DHL, UPS, TNT, QrSeTresex и остали функционираат на сличен принцип. Генерално, тие се франшизи, а не се директно влезени на нашиот пазар. Единствена од експресниве пошти што нема екстра давачки е EMS (тоа е бидејќи тие се под Македонска Пошта и се субвенционирани од државата).

Бидејќи овие пошти не се субенционирани од државата, а и немаат нивен магацин туку користиат јавни царински складови (како Синтек и слично) се јавуваат овие трошоци. Некој па викаат дека така ги измислуваат овие трошоци - што искрено и не би ме ни чудело.

Кажи им на DHL да ја вратат пратката, ако не сакаш да плаќаш толку и готово. Некој од членовите пиша дека кога рекол така, му ги тргнале трошоците за шпедиција, па платил само лежарина 500 денари.

Asos не треба да ти оди на црна-листа. Моментално бидејќи нема авионски сообраќај во Македонија, пратките преку обична пошто стигнуваат многу споро и затоа повеќе од онланј продавиниците испраќаат исклучиво преку брзите пошти.

Инаку, и по обична пошта ако нарачката надминува одредена сума (мислам дека беше 700 или 800 евра) пак се јавуваат шпедитерски трошоци.

П.С: А ддв мора да си платиш, бидејќи твојата пратка го надминува лимитот.

Патем, Asos се што праќа за Македонија е ~20% поевтино - тоа е бидејќи цените за кај нас се без ДДВ.

Oktar, Lokvan, Fatal1ty_ и на уште 1 им се допаѓа ова.
  24. mimica

mimica
    Intern

77
    22
    15 Декември 2010
    Женско
    @TheMarshal Ти благодарам за одговорот, сеа ми се појасни работите, знаев дека тука ќе најдам најдобри одговори.

Значи само ради ситуацијава праќаат преку брзи пошти, иначе би идело по нармална.

Благодарам уште еднаш! ќе им кажам да ја вратат пратката, па ќе ве известам како сум поминала.

На TheMarshal му/ѝ се допаѓа ова.
  25. krema

krema
    Professor

11,062
    10,569
    24 Јуни 2009
    Машко
    Требаше прво да прашаш овде па да нарачуваш, инаку не сум сигурен дека доколку одбиеш да ја превземеш пратката ќе добиеш целосен рефунд или продавачот ќе ги задржи трошоците за шипинг.

Сподели

Вчитување...