1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Царинска тарифа

Дискусија во форумот 'Генерална дискусија' започната од krale, 23 Декември 2010.

 1. NullException

  NullException
  Intern

  3
  0
  26 Мај 2019
  Женско
  Да да, македонски пошти и царини се тотален хаос за жал. Јас испраќам кј тетка ми во Австрија па или одам си ги земам, или ми ги носат од таму или евентуално по автобус ми ги пуштаат, ама не возат автобуси со границиве, а и Австрија немало да отвори можда до нова година, па затоа се размислив да си купам дирекно во Македонија. Ама не сакам од нигде никаде да платам 15% царина и 18% ддв или нешто такво, па да ја преплатам дупло правосмукалката. Фала во секој случај.
   
 2. WeiWuWei

  WeiWuWei
  Gaining Experience

  224
  128
  17 Јануари 2020
  Машко
  Мизантроп
  Ќе зимаат ли пари за праткава? Продавачот ја стави како "подарок" ама декларирана е 800 г, ќе помине ли мирно или тешко? Кутија слушалки
   
 3. TheMarshal

  TheMarshal
  Practice makes perfect

  766
  1,231
  3 Јануари 2019
  Машко
  Нема веза грамажата. Едиснтвено само да ја отворат пратката и да ти наплтатат тие 200 и нешто денари за тоа.
   
  На WeiWuWei му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Audiofil

  Audiofil
  Gaining Experience

  876
  333
  28 oктомври 2007
  За Австрија не знам но знам дека во Словенија летово ќе пуштат граници така да ако имаш некој таму разгледај ја и таа варијанта.
   
 5. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,916
  26,303
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  Сигурно е спомнато ама има еден куп мислења па би бил захвален ако некој каже што се се плаќа за ssd? под 200е вредност.
   
 6. TATA_MATA

  TATA_MATA
  Unstoppable

  1,761
  2,111
  25 Март 2013
  Машко
  Мислам дека само 5% ДДВ. Порано ддв-то беше 18%, па го намалија, а царинската стапка е 0% согласно темата за Царинење на компјутерска опрема
   
  На Fatal1ty_ му/ѝ се допаѓа ова.
 7. WeiWuWei

  WeiWuWei
  Gaining Experience

  224
  128
  17 Јануари 2020
  Машко
  Мизантроп
  Сеа дознав дека Deutsche Post e уствари DHL.. Они ќе бараат ли нешто? Прв пат со DHL, они ќе бараат ли нешто?
   
 8. Cika

  Cika
  V.I.P

  2,529
  1,197
  8 Декември 2009
  Deutsche Post немаат врска со нашиве DHL Express, ако на тоа мислиш. Да, конфузно е ептен.
   
  На WeiWuWei му/ѝ се допаѓа ова.
 9. TheMarshal

  TheMarshal
  Practice makes perfect

  766
  1,231
  3 Јануари 2019
  Машко
  Не е од "лошиот" DHL тоа. Ќе ти стигне преку обична пошта.
   
  На Oktar и WeiWuWei им се допаѓа ова.
 10. WeiWuWei

  WeiWuWei
  Gaining Experience

  224
  128
  17 Јануари 2020
  Машко
  Мизантроп
  A ја па си мислев таткото ќе е најлошиот " DHL Express and DHL Global Mail (also known as DHL eCommerce) are separate companies that are both owned by the same parent company: Deutsche Post DHL Group. "

  Фала.
   
 11. Kristina1411

  Kristina1411
  Intern

  3
  0
  13 ноември 2013
  Здраво,

  Дали сте имале искуство со пратки од iHerb? Имаат три опции за достава:

  DHL Express
  Delivery by Local Post Plus
  Delivery by Local Post


  Ја одбрав последната и откако нарачав ми стигна код за следење на којшто пишува DHL eCommerce...Колку што можев да најдам, ова е различна компанија од нашиот DHL Express претпоставувам ама заради лошо искуство сакам да се осигурам дали праткава ќе ми стигне преку пошта. Дали сте имале искуство со второво DHL eCommerce?

  Фала„
   
 12. TheMarshal

  TheMarshal
  Practice makes perfect

  766
  1,231
  3 Јануари 2019
  Машко
  Преку обична пошта ќе ти стигне.
   
  На DrMTR и Kristina1411 им се допаѓа ова.
 13. Kristina1411

  Kristina1411
  Intern

  3
  0
  13 ноември 2013
  Уф добро е :D кој ќе се расправаше пак :annoyed: Фала многу на инфо!
   
 14. makadam

  makadam
  Intern

  21
  16
  28 Март 2011
  Обично со Дхл федекс и други слични брзи пошти лошо ќе помините пошто ќе ви наплатат за изработка на царинска декларација, складирање и манипулативен трошок. Затоа препорачано е да ги избегнувате како опција за гранспорт, заштедувате минимум 1500 ден. Околу ддв има измени во вредноста на пратките а околу царинатата и да е 0% , ддв од 5 и 18% не ви бега. Е сега ано не ја огворат праткста тое е полн погодок. Ова од лично 10 годишно искуство.

  Sent from my SM-N920V using Tapatalk
   
 15. mimica

  mimica
  Intern

  77
  22
  15 Декември 2010
  Женско
  Здраво дечки ми треба малце помош од поискусни.

  Пред околу 4 месеци имав порачано од интернет две маици кои бев вкупна цена со шипинг околу 70е, ми стигнаа по пошта и за истите не платив ништо дополнително.

  Сега имав порачано од asos исто две маички и една чанта (малечка) и цената на вркупната пратка е 83е со се шипинг. Но asos прават шипинг преку дхл експрес, и ми стигна на email дека треба да платам царинење на истите, па ме интереси дали тоа дхл нешто саката да земат пари кои не треба да ги дадам или навистина треба да се плати нешто? АКо треба зошто претходниот пат ништо не ми побараа?

  Цела сум во прашалници.

  Благодарам.
   
 16. krema

  krema
  Professor

  11,064
  10,575
  24 Јуни 2009
  Машко
  DHL треба да земат пари кои мораш да ги дадеш.
   
 17. mimica

  mimica
  Intern

  77
  22
  15 Декември 2010
  Женско
  Зошто морам?
  Па asos зeма 20е за шипинг, тие нели се пари што одат за DHL?
   
 18. TheMarshal

  TheMarshal
  Practice makes perfect

  766
  1,231
  3 Јануари 2019
  Машко
  Добродошао у клуб! DHL наплаќа околу 2000 денари за шпедиција + лежарина. Покрај тоа треба да си платиш ДДВ на целата сума. Царина не треба, бидејќи е под 90 еври.

  Зашто наплаќаат 2000 денари е објаснето у друга тема.
   
  turbiny, Oktar и на mimica им се допаѓа ова.
 19. krema

  krema
  Professor

  11,064
  10,575
  24 Јуни 2009
  Машко
  Еве маршалот објасни, друг пут со ајдуци да си немаш работа, освен ако мораш. :)
   
  На mimica му/ѝ се допаѓа ова.
 20. mimica

  mimica
  Intern

  77
  22
  15 Декември 2010
  Женско
  Значи морам да платам? Ама ефтино ми се фати нарачката упм, ама ок тоа ми е школо, а школото се плаќа.
  Ви благодарам дечки

  Значи и asos на blacklist заедно со dhl?
  А fedex истото го прават?
   
 21. JezuzNoChil

  JezuzNoChil
  Intern

  27
  12
  9 Јануари 2019
  Немораш да им платиш на клошарите. Речи им вратете пратката ке си земам refund чао пријатно. Или ќе ти намалат цена или ќе си земеш refund. Win win во секој случај.

  Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk
   
  На mimica му/ѝ се допаѓа ова.
 22. krema

  krema
  Professor

  11,064
  10,575
  24 Јуни 2009
  Машко
  Они се браќа, од исти татко ама од различни мајки.
   
  На JezuzNoChil му/ѝ се допаѓа ова.
 23. TheMarshal

  TheMarshal
  Practice makes perfect

  766
  1,231
  3 Јануари 2019
  Машко
  Вака, сега сум пред компјутер и ќе ти објаснам поубаво.

  Во принцип, сите приватни (брзи пошти) од типот на FedEx, DHL, UPS, TNT, QrSeTresex и остали функционираат на сличен принцип. Генерално, тие се франшизи, а не се директно влезени на нашиот пазар. Единствена од експресниве пошти што нема екстра давачки е EMS (тоа е бидејќи тие се под Македонска Пошта и се субвенционирани од државата).

  Бидејќи овие пошти не се субенционирани од државата, а и немаат нивен магацин туку користиат јавни царински складови (како Синтек и слично) се јавуваат овие трошоци. Некој па викаат дека така ги измислуваат овие трошоци - што искрено и не би ме ни чудело.

  Кажи им на DHL да ја вратат пратката, ако не сакаш да плаќаш толку и готово. Некој од членовите пиша дека кога рекол така, му ги тргнале трошоците за шпедиција, па платил само лежарина 500 денари.

  Asos не треба да ти оди на црна-листа. Моментално бидејќи нема авионски сообраќај во Македонија, пратките преку обична пошто стигнуваат многу споро и затоа повеќе од онланј продавиниците испраќаат исклучиво преку брзите пошти.

  Инаку, и по обична пошта ако нарачката надминува одредена сума (мислам дека беше 700 или 800 евра) пак се јавуваат шпедитерски трошоци.

  П.С: А ддв мора да си платиш, бидејќи твојата пратка го надминува лимитот.

  Патем, Asos се што праќа за Македонија е ~20% поевтино - тоа е бидејќи цените за кај нас се без ДДВ.
   
  Oktar, Lokvan, Fatal1ty_ и на уште 1 им се допаѓа ова.
 24. mimica

  mimica
  Intern

  77
  22
  15 Декември 2010
  Женско
  @TheMarshal Ти благодарам за одговорот, сеа ми се појасни работите, знаев дека тука ќе најдам најдобри одговори.

  Значи само ради ситуацијава праќаат преку брзи пошти, иначе би идело по нармална.

  Благодарам уште еднаш! ќе им кажам да ја вратат пратката, па ќе ве известам како сум поминала.
   
  На TheMarshal му/ѝ се допаѓа ова.
 25. krema

  krema
  Professor

  11,064
  10,575
  24 Јуни 2009
  Машко
  Требаше прво да прашаш овде па да нарачуваш, инаку не сум сигурен дека доколку одбиеш да ја превземеш пратката ќе добиеш целосен рефунд или продавачот ќе ги задржи трошоците за шипинг.
   

Сподели

Вчитување...