1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Поврат на ДДВ од Грција/Бугарија

Дискусија во форумот 'Oстанато' започната од ТАТА_МАТА, 6 Април 2019.

Тагови:
 1. ТАТА_МАТА

  ТАТА_МАТА
  Practice makes perfect

  1,401
  1,544
  25 Март 2013
  Машко
  Негде низ форумов на неколку места имаше објаснето ама не беше структурирано, така да ме интересира како е процедурата за поврат на ДДВ од IT производи купени во Грција и Бугарија?

  Знам дека во некои случаи требаше да се отиде повторно во истата продавница во рок од неколку месеци и ДДВ-то го враќаат во самата продавница. Имаше и опција на граница да ти земат провизија и да ти го вратат веднаш, но највеќе ме интересира опцијата што ја имаше за проврат на ДДВ на неколку места во ГТЦ Скопје каде имаше најмала провизија и најмалку замарање.

  Колку треба да биде минималната сметка за да има поврат на ДДВ?
  Претпоставувам и во Бугарија и Грција ДДВ-то е различно за различни IT производи?

  Ако може некој да објасни би му бил благодарен, верувам како и многу други.
   
 2. smole

  smole
  Unstoppable

  2,983
  3,330
  18 Април 2007
  Има тема за тоа, побарај ја.
   
 3. StefAngel

  StefAngel
  On your way to fame

  1,178
  730
  28 ноември 2015
  Машко
  150 лева за во Бугарија мислам, треба да фирмата е ддв обврзник и да има некоја специјална фактура дека робата се извезува назад од Бугарија.
  Им даваш на царина на Бугарија и пополнуваш формулар и ги добиваш парите на сметка.
   
  На ТАТА_МАТА и sas_klar им се допаѓа ова.
 4. ТАТА_МАТА

  ТАТА_МАТА
  Practice makes perfect

  1,401
  1,544
  25 Март 2013
  Машко
  Од другите теми на форумов, лично искуство и малце гуглање процедурата е следна:

  1. Треба да се информирате дали продавницата од која купувате ја има опцијата за поврат на ДДВ и со која компанија. Најчесто имаат знак/лого TAX FREE на самиот влез од продавницата.

  2. Се купува производот и со сметката и пасошот се бара формулар/ фактура/ чек (и до 3 документи) кои потоа треба да бидат заверени од цариник на граница

  ДДВ-то може да се добие назад на еден од следниве 4 начини:

  А) Се оди на фри шоп на граница и веднаш го враќаат ДДВ-то со најнеповолната такса, што не мора автоматски да значи дека е лошо, бидејќи некогаш за евро-две не вреди замарањето.

  Б) Од продавницата каде што е купен производот прашајте за колку време треба да се вратите во истата продавница за да ви го вратат ДДВ-то (најчесто 3 месеци)

  В) Ја контактирате компанијата за поврат на ДДВ по e-mail или регуларна пошта и давате сметка и тие ви ги праќаат парите назад

  Г) Одите во преставништво во МК и таму ви го враќаат ДДВ-то


  Поврат на ДДВ во Грција со Global Blue - деталите ги има овде, а преставништвото им е во ГТЦ во Скопје, минимална сума за поврат на ДДВ во Грција- 50 евра
  Поврат на ДДВ во Грција со Planet Payment- детали овде, не видов дека имаат преставништво во Македонија.


  Поврат на ДДВ во Бугарија со Е&S Tax Services - деталите ги има овде, а имаат три преставништва во Македонија, сите се филијали на GlobalEx и ги има на дното на страната, минимална сума за поврат на ДДВ во Бугарија- 150 евра, од 20% данок назад се добива некои 10%

  Бонус: Поврат на ДДВ во Србија :)
  Детали овде и овде, преставник во Македонија -
  DDV Servis DOOEL – Skopje
  Skopje, Makedonija
  Tel. +389 2 3171 620; +389 78 265 529
  Email: cashbackmacedonia@vrakanjenaddv.mk

  Други корисни тема со слична тематика
  Враќање на данок од Икеа Бугарија
  Линк 2

  Во Македонија може да се внесе роба до 350 евра без оданочување, под услов да бидат за лична употреба и да не бидат на пример 10 SSD-a. *cough* тие лесно се кријат*cough*

  Благодарност до сите членови кои дале одговори по други теми особено до @Oktar

  Мислам дека сега е се фино на едно место :)

  Корегирајте ме доколку нешто згрешив или дадете дополнително објаснување.
   
  На stefan_mkd, Krkac, DeeJayZone и уште 20 други им се допаѓа ова.
 5. Cika

  Cika
  V.I.P

  2,385
  940
  8 Декември 2009
  Вредноста на робата што може да се внесе без царински давачки не смее да надминува 300 евра и да е строго за некомерцијална употреба, но ова последново останува цариникот да одлучи.
  Инаку, браво за трудот, навистина вакви погенерални теми со факти помагаат за развивање на форумов.
   
  На ТАТА_МАТА му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Jedah

  Jedah
  Practice makes perfect

  921
  1,392
  6 ноември 2007
  Прашање?

  На која основа роба купена од странство подлежи на поврат на странско ДДВ а притоа истата не се оданочува при влез во нашава држава?

  На која основа роба купена од странство која е веќе оданочена а притоа се даночи дополнително при влез во државата?

  Пример:

  Ако отидам во Грција и во PLAISIO купам Нинтендо Свич од 340€ јас ќе добијам 42€ и производот ќе ме фати 300€

  Ако истиот производ го нарачам онлајн не само што ќе го платам полниот износ вклучувајќи го данокот од државата од кај што е купен, него и дополнително производот ќе ми биде оданочен +18% или во превод 400€

  Каде е логиката? Истиот производ од исто место од иста држава за исти некомерцијални лични потреби се разликува 100€ ценовно.
   
  На Costigan_Jr му/ѝ се допаѓа ова.
 7. BorisSapphire

  BorisSapphire
  On your way to fame

  701
  503
  11 ноември 2015
  Машко
 8. Cika

  Cika
  V.I.P

  2,385
  940
  8 Декември 2009
  Скоро сите страни на чекаут автоматски го минусираат vat ако delivery адресата е нон еу земја.
   
 9. smole

  smole
  Unstoppable

  2,983
  3,330
  18 Април 2007
  Во Грција има и Premier Tax Free, кај нас соработници нивни (каде може да се земе ДДВ-то) се Globalex.
   
 10. Costigan_Jr

  Costigan_Jr
  Unstoppable

  2,845
  3,930
  5 Јули 2013
  Друже, одлично срочени информации. Голема благодарност до тебе.

  Ме интересира нешто - дали овие 4 начини се опционални, т.е. купувачот да одлучи кој начин ќе го искористи или продавачот може да го ограничи купувачот?
  Јас пазарев од Visionstudio.gr и притоа ми беше кажано дека морам да одам кај нив за да си го земам данокот. Дали некој пазарел од нив и дали навистина МОРА да се оди кај нив или на пример постои и опција да одам до Planet Blue или Global претставништво и да им ги дадам нив документите за да добијам данок назад(со тоа што ќе ми задржат одреден процент за услугата) или да одам до фришоп и да го сторам истото? Дали приказната за тоа дека МОРА да се оди лично до кај нив им држи вода или преферираат тие така за да им биде нив поедноставно?
   
  На ТАТА_МАТА му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Costigan_Jr

  Costigan_Jr
  Unstoppable

  2,845
  3,930
  5 Јули 2013
  Од Ebay кога сум купувал, во неколку наврати имам прашано дали може да ми се одбие данокот од цената, на што добивав негативен одговор.
  Претпоставувам поспецијализирани продавници/компании го решаваат тоа баш како што кажа ти - при чекаут.
   
 12. smole

  smole
  Unstoppable

  2,983
  3,330
  18 Април 2007
  МОРА да се оди кај нив, тоа е друг такс фри систем за кој не знам дали има име, ти го враќаат данокот до цент ама само они смеат да ти го вратат, никој друг не смее.

  И во Србија е така, мораш да го вратиш печатираниот (од цариник на излез од Србија) ПДВ формулар во продавница па да ти ги вратат парите на рака/ваљда може и на сметка, со тоа што јас кога купував после тоа по пошта им го пратив формуларот (да не се враќам до Белград за ХХ еур) и мој роднина помина и ги зема парите.
   
  На Costigan_Jr му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Cika

  Cika
  V.I.P

  2,385
  940
  8 Декември 2009
  Не зборев за ибеј, туку за онлајн продавница на одредена компанија. Плесио, sportsdirect, jd sports, овие се само пример. Доколку има испорака до земја надвор од еу, мора да има одбивање на данокот.
   
  На Costigan_Jr му/ѝ се допаѓа ова.
 14. Costigan_Jr

  Costigan_Jr
  Unstoppable

  2,845
  3,930
  5 Јули 2013
  Да да, согласен сум. Само ибеј исто спаѓа во онлајн купување, па реков да го допишам тоа како дополнување.
   
 15. Costigan_Jr

  Costigan_Jr
  Unstoppable

  2,845
  3,930
  5 Јули 2013
  Баш ќе прашам дали може да им ги пратам по пошта документите со печат па да ми уплатат на сметка. Се би било регуларно, но пак зависи од нивната добра волја претпоставувам. Пошто тие ќе го имаат документот за во сметководство, кој ќе послужи како оправдување за одливот на средства преку жиро сметка на моја сметка. Законски се би било тип-топ. Уште да прифатат, да не се тепа пат "џабе".
   
 16. ТАТА_МАТА

  ТАТА_МАТА
  Practice makes perfect

  1,401
  1,544
  25 Март 2013
  Машко
  Различни компании за поврат на ДДВ различно го регулираат. Кај една компанија може да функционираат сите 4 начини, кај друга само еден или два. Мора да се праша
   
  На Costigan_Jr му/ѝ се допаѓа ова.
 17. smole

  smole
  Unstoppable

  2,983
  3,330
  18 Април 2007
  Или А/В/Г или Б. Двете групи на опции заедно не може.

  В) Документите мора по пошта да се пратат за да имаат они доказ пред даночниците, затоа и даваат на пр. Global Blue плик со платена поштарина до Global Blue HQ.
   
  Costigan_Jr, Oktar и на ТАТА_МАТА им се допаѓа ова.
 18. Tajson

  Tajson
  On your way to fame

  569
  722
  25 Февруари 2016
  Машко
  За Бугарија знам од лично искувство, минимална сума за извозна факура е 200 лева(околу 100 евра), на граница мора на бугарска царина да се завери, потоа во истата продавница (или ако се ланец од продавници во било која од нив) го враќаат износот на ддв, минус ддв на таа сума. Пример 40 лева е повратот, ти минусираат 20% ддв се добива 33,33 лева назад.
   
 19. moongose

  moongose
  Unstoppable

  1,866
  2,099
  19 Јули 2013
  Разликата е што при влез во државава треба да платиш царина и данок. Ослободени се само производи за лична употреба за време на патувањето и мали количини на алкохол, тутун и парфеми. Нинтендо свич или било која техника не потпаѓа под оваа клаузула. Тоа што цариниците прогледуваат низ прсти е бонус, исто како и кога ќе ти стигне некоја скапа нарачка од пошта до дома иако реално подлежи на царина и данок.

  Сите цени на сајтови од САД се без данок, данокот се пресметува при плаќање во зависност од адресата на испорака затоа што секоја сојузна држава има своја стапка на данок. Кога нарачуваме за кај нас, нема данок.
   
 20. ТАТА_МАТА

  ТАТА_МАТА
  Practice makes perfect

  1,401
  1,544
  25 Март 2013
  Машко
  Она што го забележав, а не е споменато погоре е тоа што покрај тоа што секоја држава има своја долна граница за поврат на ДДВ (пример за Грција е 50 евра, за Германија 25 евра) и самата продавница од каде се купува/ат производот/те може да наметне долна граница за поврат на ДДВ.

  Односно, и покрај тоа што за Грција сметката треба да биде со износ од најмалку 50 евра, Икеа во Грција има предуслов сметката да биде од најмалку 120 евра (или 150 евра беше?)
   
 21. ТАТА_МАТА

  ТАТА_МАТА
  Practice makes perfect

  1,401
  1,544
  25 Март 2013
  Машко
  Налетав на уште една постара корисна тема на форумот па сакав да ставам се на едно место

  Разлика помеѓу tax free и tax return и други корисни мислења надолу
  Kupuvanje hardver od greece

  Како се пресметува повратот на ДДД. Од ова мислење надолу
  Kupuvanje hardver od greece

  Заклучок

  Tax free- од сумата што треба да ви ја вратат (пр. данокот е 24%, повратот е 13%)
  -----на граница на фришопот во Грција земаат дополнителни 4 евра за услугата
  -----Во Скопје во менувачниците во трговски земаат дополнителни 2,5 до 3 евра за услугата

  Tax return- Вратете се во истата продавница во рок од 3 до 6 месеци (зависно од продавницата и со кој соработуваат) за поврат на целиот данок од 24%
   
  На marto му/ѝ се допаѓа ова.
 22. CBB_6

  CBB_6
  Gaining Experience

  79
  302
  9 Декември 2016
  Машко
  Дали то значи дека поврат на ДДВ од купена стока од Грција можи да напрај само физичко лице, или повраток на данокот можи исто да напрај и фирма?
   
 23. ТАТА_МАТА

  ТАТА_МАТА
  Practice makes perfect

  1,401
  1,544
  25 Март 2013
  Машко
  Би требало да е само за физичко лице, ама не сум сигурен.
   
 24. GGTT1

  GGTT1
  Gaining Experience

  306
  253
  1 Февруари 2017
  Машко
  Od Grcija od prodavnica direkno Se vraka danok tocno 19.5% a ne 24%
   
  На ТАТА_МАТА му/ѝ се допаѓа ова.
 25. smole

  smole
  Unstoppable

  2,983
  3,330
  18 Април 2007
  Само физичко лице, фирма купува со девизна фактура, CMR, шпедиција, превоз и плаќа увозни давачки во МК.
   
  RoninMK, CBB_6, Oktar и на уште 1 им се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...