1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

блокатор за мобилен

Дискусија во форумот 'Сигурност кај мобилни телефони' започната од Software, 11 Април 2010.

 1. Software

  Software
  Gaining Experience

  501
  245
  15 Август 2007
  Машко
  Здраво дечки имам едно прашање за вас незнаев каде да го поставам па реков тука да пишам. На факултет планираат да ни наместат уред за да нема мрежа на мобилен затоа што студентите препишуваат со мобилен со слишалки и мирко бубица. Дали постои начин некако да се зафркне тој блокатор? позз
   
 2. Taurus

  Taurus
  Модератор

  2,319
  968
  13 oктомври 2007
  Машко
  UI Designer
  1 начин - да се научи испитот :)
  2 начин - блокаторот најверојатно ќе го блокира ГСМ сигналот и ќе има ограничен радиус на делување (така или?). Решение - мобилниот да се остави надвор од просторијата, а да се поврзеш со него преку блу тут, ако може од толку далеку.
   
  На FicNo му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Software

  Software
  Gaining Experience

  501
  245
  15 Август 2007
  Машко
  па најверојатно дека ќе го блокира ГСМ сигналот, но мене ми рекоа дека можно е на "појаки" мобилни блокаторот да не му пречи е сега кои се тие појаки незнам да не се мисли со некоја друга мрежа нешто што користи, некои од студентите ми рекоа дека ке правеле некако со фреквенции со предавател како за радио незам точно не су упатен толку во таа област.

  но мора да има некој начин за да се пробие блокаторот :))))
   
 4. SaleSk

  SaleSk
  Arzt

  4,593
  5,142
  20 Април 2007
  Машко
  Блутутот фаќа зависно од тоа на која класа и припаѓа .Ноооо никогаш не се знае кај ке седнеш на испит нели?
  Класа 1 е 100mW и фаќа до 100 метра. Класа 2 e 2,5mW и фаќа 20 метра а 3-та класа не ве интересира бидејки е со домет до 1м.
  Трансферот на податоци исто така зависи од која верзија е...и се движи од 1 до 24 Mbit/s.
  Но зарем не е нелегално да се полага со бубици? Или тоа беше порано? :))
   
 5. Software

  Software
  Gaining Experience

  501
  245
  15 Август 2007
  Машко
  Но зарем не е нелегално да се полага со бубици? Или тоа беше порано? :))[/QUOTE]

  хахахахахаха не легалнооо :S што е тоааа ???? зарем ти викаш за кај нас во македонија има нешто што не е дозволеноо :))))
   
 6. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,446
  25,343
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  Ја расчистив со школото од дамна ама ко што знам и до сеа некои професори провалуваа со транзисторче.....:) а дека може блокада да се пробие може...само мора првин да се види за точно каква блокада се работи па после да се бара решение....:)
   
 7. Software

  Software
  Gaining Experience

  501
  245
  15 Август 2007
  Машко
  да да мора прво да видам што уред ќе ни наместат па ќе ви пишам подетално што е како е
   
 8. Cika

  Cika
  V.I.P

  2,393
  956
  8 Декември 2009
  Сепак одиш на факултет за да учиш,не да мамиш.После викаат сме немале неквалитетен кадар,секако дека ќе немаме со ваков развој на настаните.
   
 9. SaleSk

  SaleSk
  Arzt

  4,593
  5,142
  20 Април 2007
  Машко
  И ти си мамел, така да не се буни...макар еднаш во животот тоа го имаш направено.
  Неквалитетниот кадар не потекнува од препис, туку од работодавецот кој тој кадар ке го прими на работа заради дипломата, но и заради еден куп други работи ...За да си успешен не ти е потребна диплома во права смисла на зборот. Потребен ти е фат, разбирање и знаење..Со дипломата можеш да си го избришеш задникот ако немаш знаење...
   
 10. Cika

  Cika
  V.I.P

  2,393
  956
  8 Декември 2009
  Сале извини шо ќе те демантирам,ама сум само 13 години,ама доволно сум паметен за да ги сфатам работите,и во потполност се согласувам со тебе дека за успех не важи само дипломата.Поздрав.
   
 11. SaleSk

  SaleSk
  Arzt

  4,593
  5,142
  20 Април 2007
  Машко
  Гарант си измамил дома за да ти дадат пари за на флипери....

  упс....флипери??? Што е тоа? :)))

  Се зезам...Не приметив дека си толку млад...Животот е пред тебе...Ти посакувам од сесрце да станеш успешен човек и да се изградиш во успешна личност :)
  Па макар се послужил и со мамење, се разбира во своја корист која ке ја оправда целта...
  :)
   
 12. Cika

  Cika
  V.I.P

  2,393
  956
  8 Декември 2009
  Благодарам на советот,BTW бива шала.:LOL:Иначе иам уше многу фурни леб да изедам додека да станам нешто,почнувајки од прифаќање на совети од некои што чија возраст се пишува обратно од мојата.Доста беше офтопик. Позз
   
 13. dulemk

  dulemk
  Gaining Experience

  1,049
  53
  11 Јануари 2008
  Cika55 шала настрана никад не би помислил дека си 13 години:zbunet3:

  Иначе напукај книгите на телефон и читај кога ќе бидат со грб професорот со асистентите.
   
 14. Blagojce

  Blagojce
  Gaining Experience

  876
  60
  26 Декември 2007
  Машко
  Програмер
  Кај нас на факс наместија GSM блокатори, но сепак некои фрекфенции останаа не блокирани(мислам беа од VIP). Па можеш да се обидеш со VIP.
   
 15. feit

  feit
  Intern

  684
  43
  12 Февруари 2009
  Постојат само две фрекфенции кои се користат во Македонија за GSM мрежата. Тоа се 900Mhz и 1800Mhz. Значи мислам дека тие локатори покриваат се. Единствено што може @Software да направи е тие два-три дена да не ја чита оваа тема на форумот и да седне да научи :) Поздрав
   
 16. RagingDemon

  RagingDemon
  Unbeatable

  6,333
  5,249
  24 Март 2009
  Машко
  13 години? Па чекај, уште не ти дошло времето за мамење на тебе
  Ке правиме муабет по 8-10 години ;)

  БТВ и кај нас наместија блокатори но се шушка дека им сметале на локалните кафичи па ги тргнаа.
   
 17. Cika

  Cika
  V.I.P

  2,393
  956
  8 Декември 2009
  Знам,ама до тогаш којзнае уште што нема да измислат за да не мамиме,така да..но секогаш ќе се најде по некое решение.
   
 18. RagingDemon

  RagingDemon
  Unbeatable

  6,333
  5,249
  24 Март 2009
  Машко
  Се гледа дека си 13 години :)
  Не го знаеш правилото, Се што е направено од човекот, може да биде расипано од човекот.
  Што и да направат, пак некој ке направи нешто друго што ке го онеспособи она првото. ;)
   
 19. lynx

  lynx
  Unstoppable

  3,362
  3,055
  4 Септември 2008
  Како би го спречиле мамењето со блокирање на мрежата? Зар има некој таков што би му диктирале преку телефон.

  Да седи мобилниот на маса па да препишуваш од него добро, ама да ти седи на уво и некој да ти помага малце веројатно, а со блокаторот само тоа ќе спречат, да нема мрежа.
   
 20. SaleSk

  SaleSk
  Arzt

  4,593
  5,142
  20 Април 2007
  Машко
  Јас имам идеално решение за тотална блокада на секакви РФ бранови :)) Не треба никаков блокатор...Решението е едноставно...Фарадеев кафез....Една училница може да се направи како фарадеев кафез и проблемот е решен трајно ;)
   
 21. daniel111

  daniel111
  Gaining Experience

  680
  333
  10 Август 2009
  ma sto se sekirate ako vi stavat nekoj blokator sto ke vi gi blokira site mobilni ,resenieto e prosto ,mesto da trosite pari za impulsi kupe te si toki -voki :)
   
 22. Cika

  Cika
  V.I.P

  2,393
  956
  8 Декември 2009
  Мислам дека истото се користеше при блокада за GPS сигнали,или се лажам?
  Сепак може да си направи некој дома радио, со предавател и оној што прави испит да му биде телефонот во џеб и бубицата (или било што што не се глеа) у уво,и само ќе зборува некој од дома + што нема да се трошат пари за импулси,туку само за опрема,и тоа еднократно.
   
 23. delix

  delix
  Intern

  702
  23
  7 Април 2007
  Машко
  @Sale: тоа би било многу погенерално решение, колкава инвестиција би требало одприлика за тоа
   
 24. SaleSk

  SaleSk
  Arzt

  4,593
  5,142
  20 Април 2007
  Машко
  Цената е во зависност дали таа РФ кабина (така се вика) ке биде изработена од бакар, алуминиум или некој друг метал, а се разбира и од површината која ке ја зафаќа...
  Неколку илјади евра колку за инфо :bravo:
   
 25. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,446
  25,343
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  а сале нели фарадеев кафез ќе блокира и мрежа на телефон?
   

Сподели

Вчитување...