• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Aliexpress

KjEBE

Gaining Experience
6 декември 2016
106
217
Договори се со поштарот да ти носи исклучиво картончиња и кажи му дека сам ќе си ги подигаш пратките.
нишо звонев кај некој поштар ама тој не носел на моја улица и неќеше да даде бројче од мојот поштар... ќе треба да го барам таму во пошта или да му пишам на сандуче... ама ке пишам на сандаче и број ќе му остаам да зврцне хахаххаха мора да се снаоѓаме три маски ми стопија...
 

Excalibur

Gaining Experience
18 октомври 2019
824
451
нишо звонев кај некој поштар ама тој не носел на моја улица и неќеше да даде бројче од мојот поштар... ќе треба да го барам таму во пошта или да му пишам на сандуче... ама ке пишам на сандаче и број ќе му остаам да зврцне хахаххаха мора да се снаоѓаме три маски ми стопија...
Оди во пошта и договори се, кажи им зошто ти треба. Телефон џабе ќе оставаш, обезбеди си го сандачето. Тури еден аларм од оние со магнет што пиштат. :)
Да не ја оптеретуваме темава, не е за пошта.
 

mihovkris

Practice makes perfect
1 јуни 2016
1,735
1,300
Неготино
mihovkris's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 3600 @ 4GHz 1.25V
Motherboard
B450M-DS3H
Storage
1TB Hitachi HDD 5400 RPM, Samsung EVO 850 250GB, Kingston A2000 NVMe 250GB
PSU
Chieftec 600W
RAM
Kingston HyperX Fury 16GB DDR4 3200MHz
Video card
Sapphire RX580 4GB GDDR5
Case
ATX Midi Tower Case SAMA Inpower Black Gold 5 v2
Mouse
A4Tech Bloody P93
Keyboard
Fury Hellfire 2
Audio
Realtek HD Audio
Monitor
24" Philips 243V7QDSB/00 IPS
OS
Windows 10 v20H2
Би требало да ти се стигнати. Ако не, види со банката.
Мене последен refund од $27 ми стигна за 2 дена. Тутунска.
 

Nikolomini

Intern
4 мај 2018
2
0
Да се пофалам, денес мрдна работата. Последно на тракинг вика "Во пошта"
IMG_20210427_212658.jpg
Е сега прашањето ми е: дали да чекам да стигне до врата или можам да идам во главна пошта да побарам да си го земам од таму?
 

moongose

Unstoppable
19 јули 2013
2,855
3,213
Е сега прашањето ми е: дали да чекам да стигне до врата или можам да идам во главна пошта да побарам да си го земам од таму?
Да чекаш. Од пошта можеш да го земеш кога ќе има статус „за испорака“.
 

mkdboy

Intern
16 септември 2010
106
29
Да се пофалам, денес мрдна работата. Последно на тракинг вика "Во пошта"
Погледнете го атачментот 100341
Е сега прашањето ми е: дали да чекам да стигне до врата или можам да идам во главна пошта да побарам да си го земам од таму?
Da drugiot den go nosat u posta kaj tebe i mozes da si go zemes jas taka pravam sekogas
 

CBB_6

On your way to fame
9 декември 2016
201
620
Добро е шо Сингапурска со Алиекспрес стандард шипинг си вози нормално, за две недели долета диск ротор ќинески.

Го платив 65 ју ес долари, го пишале 15, помина без додатни давачки. Колку ќе се покажи е друг муабет...

IMG_20210428_113506~2.jpg
 

Excalibur

Gaining Experience
18 октомври 2019
824
451
Добро е шо Сингапурска со Алиекспрес стандард шипинг си вози нормално, за две недели долета диск ротор ќинески.

Го платив 65 ју ес долари, го пишале 15, помина без додатни давачки. Колку ќе се покажи е друг муабет...

Погледнете го атачментот 100376
Шо сакам со објавиве "волку пишале, онолку платив, нишо не ме царинеа" да почнат на сите да ви ги држат пратките на царина додека не пратите документи. Па можи да се чека по 2 месеци да ги ослободат и да рендаат за се и сешто.
Глеај да не почуствуваш некаде залетан како ќе се покажи кинескиот квалитет.
 

CBB_6

On your way to fame
9 декември 2016
201
620
Глеај да не почуствуваш некаде залетан како ќе се покажи кинескиот квалитет
Ауу, ете на лева нога станат. Фала, многу убо ми мислиш.

Пишав суми информативно, се знае до која сума се пратките ислободени од давачки, па и реална цена да декларирале на пакетот ќе пројдев исто, така да...
 

Metuzalem

Epic
28 ноември 2010
6,764
12,181
1000 Скопје
Metuzalem's setup  
Processor & Cooler
i7-2600K @4,6 GHz, Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V/GEN3
Storage
Samsung 840 Pro 256 Gb SSD, Samsung Spinpoint F3 1 Tb
PSU
CM 600W Silent Pro Gold
RAM
Kingston @1866
Video card
Radeon HD 7750
Case
HAF 912 Plus
Mouse
ASUS ROG GX950
Keyboard
Filco Majestouch-2, Logitech G710+
Audio
Realtek ALC892
Monitor
Viewsonic VX2753MH-LED
OS
WinServer2003, Win7 x64
Во последно време не ми дава попусти на мобилната апликација. Да, неколку центи, ама зошто не. Смениле или затоа што ми е стара верзија? Новата верзија ми крашува и не можам да ја ставам.
 

krema

Professor
24 јуни 2009
12,302
11,644
youtu.be
Одамна не сум сретнал попусти на мобилната верзија, но не сите продукти имаа попуст на мобилната т.е. порано им беше обележано со иконче во браузер поред цената (не сум сретнал сега такво иконче). Дали е сменето нешто не знам а ги имам последните верзии на IOS и на нивните опоненти. :)
 

Excalibur

Gaining Experience
18 октомври 2019
824
451
Ауу, ете на лева нога станат. Фала, многу убо ми мислиш.

Пишав суми информативно, се знае до која сума се пратките ислободени од давачки, па и реална цена да декларирале на пакетот ќе пројдев исто, така да...
Пратката не ти е ослободена од ДДВ. А и не верувам дека некого го интересира дали си имал среќа и си прошол без давачки.

Јас не ти мислам ништо, сам си мислиш лошо кога купуваш дискови без валиден сертификат/а-тест од Кина. Ти си знаеш.
 
Последна промена:

moongose

Unstoppable
19 јули 2013
2,855
3,213
Во последно време не ми дава попусти на мобилната апликација. Да, неколку центи, ама зошто не. Смениле или затоа што ми е стара верзија? Новата верзија ми крашува и не можам да ја ставам.
Одамна нема разлика во цени меѓу веб верзијата и апликацијата, ако на тоа мислиш. Нема врска верзијата на апликацијата.
 

dipetar

Gaining Experience
1 мај 2019
278
90
Дечки, сега ќе сум многу дебил. Извинете.
Колку чини царина за телефон нарачан онлајн?
Преку пошта достава?
Цената на телефонот? Како се утврдува? Што давачки имам? Даноци? Лежарина?
Дали телефонот го отвораат?
Ако не е за тука, нека се пресмени во друга тема.
 

moongose

Unstoppable
19 јули 2013
2,855
3,213
Дечки, сега ќе сум многу дебил. Извинете.
Колку чини царина за телефон нарачан онлајн?
Преку пошта достава?
Цената на телефонот? Како се утврдува? Што давачки имам? Даноци? Лежарина?
Дали телефонот го отвораат?
Ако не е за тука, нека се пресмени во друга тема.
0% царина, 5% данок. Вредноста е збир од цената на телефонот и трошоците за испорака. Ако нема фактура во пакетот, бараат да пратиш фактура и извод од банка за конкретното плаќање.
Зависи како ти го пратиле, така ќе ти го достават. Ако стигне со обична пошта плаќаш само данок и нешто ситно за провизии. Може и да не помине на царина и да не платиш ништо. Дали ќе го царинат или не, нема правило. Ако стигне со експрес пошта, плаќаш данок и нешто крупно за провизии.
Телефонот не го отвораат и не смеат. Го отворат пакетот во кој е испратен.
Сите прашања се повеќепати одговорени на оваа и слични теми.
 

dipetar

Gaining Experience
1 мај 2019
278
90
0% царина, 5% данок. Вредноста е збир од цената на телефонот и трошоците за испорака. Ако нема фактура во пакетот, бараат да пратиш фактура и извод од банка за конкретното плаќање.
Зависи како ти го пратиле, така ќе ти го достават. Ако стигне со обична пошта плаќаш само данок и нешто ситно за провизии. Може и да не помине на царина и да не платиш ништо. Дали ќе го царинат или не, нема правило. Ако стигне со експрес пошта, плаќаш данок и нешто крупно за провизии.
Телефонот не го отвораат и не смеат. Го отворат пакетот во кој е испратен.
Сите прашања се повеќепати одговорени на оваа и слични теми.
Да, знам, фала, ама не можев да најдам. Затоа дебил.
Мислењето е автоматски споено:

Сакам да земам телефон, galaxy 9+ за мајка ми. Ибеј.
Вика нов бил, ама ризик ми е.
 

moongose

Unstoppable
19 јули 2013
2,855
3,213
Во смисла неотворан, недопрен, некористен.
И затоа шизик со ризик. Останале уште 5. Бизнис дилер. И јас се мислам.
Провери го продавачот, читај коментари и искуства на тие претходно што купиле, не само за овој туку и за други производи од тој продавач и со среќа.
 

kirev

Unstoppable
31 мај 2010
5,385
3,717
Скопје
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,803
Мислења
850,740
Членови
29,490
Најнов член
cadi1
На врв Дно