• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Aliexpress

mihovkris

Practice makes perfect
1 јуни 2016
1,722
1,290
Неготино
mihovkris's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 3600 @ 4GHz 1.25V
Motherboard
B450M-DS3H
Storage
1TB Hitachi HDD 5400 RPM, Samsung EVO 850 250GB, Kingston A2000 NVMe 250GB
PSU
Chieftec 600W
RAM
Kingston HyperX Fury 16GB DDR4 3200MHz
Video card
Sapphire RX580 4GB GDDR5
Case
ATX Midi Tower Case SAMA Inpower Black Gold 5 v2
Mouse
A4Tech Bloody P93
Keyboard
Fury Hellfire 2
Audio
Realtek HD Audio
Monitor
24" Philips 243V7QDSB/00 IPS
OS
Windows 10 v20H2
Ми изгледа ко у Латвија да е
 

Vlecka

Gaining Experience
28 јуни 2013
347
167
Vlecka's setup  
Processor & Cooler
i5-3570k w/ stock
Motherboard
Gigabyte Z77-DS3H
Storage
Western Digital Caviar Blue 1TB EZEX
PSU
Cooler Master B Series 600W
RAM
2x4GB Kingston HyperX Blue 1600 MHz
Video card
Nvidia GT1030
Case
Cooler Master N200
Mouse
A4Tech X-748K
OS
Windows 7 Ultimate
Дечки ај плис да ми дешифрира шо значи ова не сфаќам стигнато е не е? ...

Number: UD522992403LT
Package status: In transit
Country: Hong Kong [CN] -> Macedonia
Destination:

Origin:
2021-04-16 13:40 Handle receptacle at carrier (EDI-received)
2021-04-16 11:44 Handle receptacle at carrier (EDI-received)
2021-04-12 15:55 NLHFDY, Departed from OE
2021-04-12 10:53 AMS, Arrived at OE
2021-04-09 08:54 HK, Posting
======================================
Number: LP00440102632087
Package status: Not found
Country: Macedonia -> Unknown
Destination:

Origin:

======================================
Powered by www.17track.net
3-4 дена после EDI-Received ќе ти стигне тука. Чекај статуси RESDES и RESCON.
 

krema

Professor
24 јуни 2009
12,276
11,622
youtu.be
Само следи тракинг на МК пошти, сѐ додека не се појави таму нема ништо од нарачката.
 

KjEBE

Gaining Experience
6 декември 2016
106
215
Само следи тракинг на МК пошти, сѐ додека не се појави таму нема ништо од нарачката.
дада прво таму проверувам божем звонев на три броја никој не крева, пред недела дена крена еднаш дечко еден за две пратки ми кажа стигнати се ок и ги имаше на тракинг нивната страна си ги подигнав... ама оваа сега глеам статус стигнато а на пошта ништо... затоа ме збуни... али ајде ќе видиме
 

krema

Professor
24 јуни 2009
12,276
11,622
youtu.be
ама оваа сега глеам статус стигнато а на пошта ништо
Статусите на али се бог да чува голман да бране. :D
btw ... типувам дека му треба барем уште 2 недели за да стигне во МК. :)

edit:
Пратката кога ќе стигне во МК ќе добие ваков статус:
MKSKPB, Pristignata vo Naizmeni!na po{ta(Vlez)
 
Последна промена:

maki01

Gaining Experience
2 август 2017
75
57
Дечки ај плис да ми дешифрира шо значи ова не сфаќам стигнато е не е? ...

Number: UD522992403LT
Package status: In transit
Country: Hong Kong [CN] -> Macedonia
Destination:

Origin:
2021-04-16 13:40 Handle receptacle at carrier (EDI-received)
2021-04-16 11:44 Handle receptacle at carrier (EDI-received)
2021-04-12 15:55 NLHFDY, Departed from OE
2021-04-12 10:53 AMS, Arrived at OE
2021-04-09 08:54 HK, Posting
======================================
Number: LP00440102632087
Package status: Not found
Country: Macedonia -> Unknown
Destination:

Origin:

======================================
Powered by www.17track.net
Еве како идела нарачката кај мене.Sent from my SM-A105FN using Tapatalk
 

Vlecka

Gaining Experience
28 јуни 2013
347
167
Vlecka's setup  
Processor & Cooler
i5-3570k w/ stock
Motherboard
Gigabyte Z77-DS3H
Storage
Western Digital Caviar Blue 1TB EZEX
PSU
Cooler Master B Series 600W
RAM
2x4GB Kingston HyperX Blue 1600 MHz
Video card
Nvidia GT1030
Case
Cooler Master N200
Mouse
A4Tech X-748K
OS
Windows 7 Ultimate
Статусите на али се бог да чува голман да бране. :D
btw ... типувам дека му треба барем уште 2 недели за да стигне во МК. :)

edit:
Пратката кога ќе стигне во МК ќе добие ваков статус:
MKSKPB, Pristignata vo Naizmeni!na po{ta(Vlez)
Ааа те чекав тебе хахаха. Ќе видиме баш ајде, ете и на другиот дечко слично му стигаат.
 
19 април 2021
2
0
од ова што успеав да прочитам нема некое правило за царинење? порачав неколку работи шо се по околу 40евра, ова ваљда не би требало да се царини?
 

VerGer

Practice makes perfect
9 ноември 2016
1,218
1,214
Скопје
од ова што успеав да прочитам нема некое правило за царинење? порачав неколку работи шо се по околу 40евра, ова ваљда не би требало да се царини?
има како нема ако е од фирма (не физичко лице)
над 22 еура подлежи на данок
над 90 еура данок + царина

А ако мислиш на царински преглед со обична пошта .. да нема правило, како му фати око/рака на цариникот дал ќе се задржи на преглед ил ќе се ослободи одма.

Така да до 40 еура царина нема да имаш (освен ако не е нешто специфично под специјални мерки) ама би имал данок ако ти го задржат на преглед (плус 100-200 мкд царински преглед).
 
19 април 2021
2
0
има како нема ако е од фирма (не физичко лице)
над 22 еура подлежи на данок
над 90 еура данок + царина

А ако мислиш на царински преглед со обична пошта .. да нема правило, како му фати око/рака на цариникот дал ќе се задржи на преглед ил ќе се ослободи одма.

Така да до 40 еура царина нема да имаш (освен ако не е нешто специфично под специјални мерки) ама би имал данок ако ти го задржат на преглед (плус 100-200 мкд царински преглед).
Ахам, фали ти
а дали во мк се прави тоа да се порачува од aliexpress и да се препродава тука? мислам дали има луѓе што го прават тоа, односно на тој начин продаваат? :D
 

vlat4e1

Баниран/a
10 февруари 2016
19
8
3-4 дена после EDI-Received ќе ти стигне тука. Чекај статуси RESDES и RESCON.
Еве друже и кај мене исто за еден ден се смени од еден во друг статус дали ова значи дека се во мк веќе?


2021-04-20 09:25
Receive receptacle from abroad (RESDES EDI-received)

2021-04-20 09:25
Receive receptacle from abroad (RESCON EDI-received)

2021-04-19 13:12
Handle receptacle at carrier (EDI-received)

2021-04-19 13:11
Handle receptacle at carrier (EDI-received)
 

Excalibur

Gaining Experience
18 октомври 2019
813
446
Еве друже и кај мене исто за еден ден се смени од еден во друг статус дали ова значи дека се во мк веќе?


2021-04-20 09:25
Receive receptacle from abroad (RESDES EDI-received)

2021-04-20 09:25
Receive receptacle from abroad (RESCON EDI-received)

2021-04-19 13:12
Handle receptacle at carrier (EDI-received)

2021-04-19 13:11
Handle receptacle at carrier (EDI-received)
Не
 

Nikolomini

Intern
4 мај 2018
2
0
Здраво,
Првпат нарачувам од Али па ќе ве замолам за инфо.
Веќе 19 дена ми стои на тракинг иста информација
IMG_20210423_100635.jpg
Дали е нормално така и уште колку се чека откако ќе стигне во МК?
Работата што ме загрижи е што на апликацијата на Али, estimated delivery ми го смени од 22.04-10.05 во 29.06
Дали е нормално тоа?
 

Excalibur

Gaining Experience
18 октомври 2019
813
446
Здраво,
Првпат нарачувам од Али па ќе ве замолам за инфо.
Веќе 19 дена ми стои на тракинг иста информација
Погледнете го атачментот 100138
Дали е нормално така и уште колку се чека откако ќе стигне во МК?
Работата што ме загрижи е што на апликацијата на Али, estimated delivery ми го смени од 22.04-10.05 во 29.06
Дали е нормално тоа?
Се е нормално, продавачот ти го продолжил времето. Во пошта одат брзо, освен ако не ти ја задржат пратката на царина.
Очекувај ја до крај на месецов или во мај. Следи ја со 17Track.
 

Vlecka

Gaining Experience
28 јуни 2013
347
167
Vlecka's setup  
Processor & Cooler
i5-3570k w/ stock
Motherboard
Gigabyte Z77-DS3H
Storage
Western Digital Caviar Blue 1TB EZEX
PSU
Cooler Master B Series 600W
RAM
2x4GB Kingston HyperX Blue 1600 MHz
Video card
Nvidia GT1030
Case
Cooler Master N200
Mouse
A4Tech X-748K
OS
Windows 7 Ultimate
Еве друже и кај мене исто за еден ден се смени од еден во друг статус дали ова значи дека се во мк веќе?


2021-04-20 09:25
Receive receptacle from abroad (RESDES EDI-received)

2021-04-20 09:25
Receive receptacle from abroad (RESCON EDI-received)

2021-04-19 13:12
Handle receptacle at carrier (EDI-received)

2021-04-19 13:11
Handle receptacle at carrier (EDI-received)
Идентично идеа и кај мене, последен EDI-received на 8ми, RESDES i RESCON na 9ти, 10ти во пошта. Ова во март. Ама рачунај дури не добиеш Vo Posta се е нагаѓање.
 

vlat4e1

Баниран/a
10 февруари 2016
19
8
Идентично идеа и кај мене, последен EDI-received на 8ми, RESDES i RESCON na 9ти, 10ти во пошта. Ова во март. Ама рачунај дури не добиеш Vo Posta се е нагаѓање.
кај мене тргна ден по ден убаво како што викаш, аама од 20ти еве го четврти ден цуцла... го нема у пошта хахаха не за друго зашо ова е веќе трета маска за телефон предходно незнам зашо ми ги брцаат у сандуче и добивам само опаковка отворена пратка... исто и на сестра ми три пратки и стигаат у сандуче збрцани една со картонче...
 

Excalibur

Gaining Experience
18 октомври 2019
813
446
кај мене тргна ден по ден убаво како што викаш, аама од 20ти еве го четврти ден цуцла... го нема у пошта хахаха не за друго зашо ова е веќе трета маска за телефон предходно незнам зашо ми ги брцаат у сандуче и добивам само опаковка отворена пратка... исто и на сестра ми три пратки и стигаат у сандуче збрцани една со картонче...
Кој реон?
 

Excalibur

Gaining Experience
18 октомври 2019
813
446
карпош, ама исто еве и саат зимав и некој дел за тие ми стигна картонче за овие маскиве за телефон ми ги брцаат у сандуче и ги наоѓам отворени
Договори се со поштарот да ти носи исклучиво картончиња и кажи му дека сам ќе си ги подигаш пратките.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,713
Мислења
849,212
Членови
29,439
Најнов член
magicdadi
На врв Дно