• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Aliexpress

Optipro

Intern
5 мај 2021
15
4
Здраво на сите :) нов сум на форумот.
И одма да почнам со прашање. Screenshot_2021-05-05-11-07-52-156_yqtrack.app.jpg
Пратката е долго време во транзит.
Е сега ме интересира кога би пристигнала!? П.с оваа информација ми ја дава само на 17Track, на никој друг сервис за следење.
На другите сервиси ми стои само ,, Arrive at destination country" и тоа на 07:04:2021.
 

moongose

Unstoppable
19 јули 2013
2,894
3,261
Пратката е долго време во транзит.
Е сега ме интересира кога би пристигнала!? П.с оваа информација ми ја дава само на 17Track, на никој друг сервис за следење.
На другите сервиси ми стои само ,, Arrive at destination country" и тоа на 07:04:2021.
Никој не може да ти каже кога ќе стигне. Може утре, може за еден месец. Кога ќе стигне, ќе се смени статусот. Не помага ако проверуваш на секои пет минути :)
 

Optipro

Intern
5 мај 2021
15
4
Никој не може да ти каже кога ќе стигне. Може утре, може за еден месец. Кога ќе стигне, ќе се смени статусот. Не помага ако проверуваш на секои пет минути :)
Да бе, така е.
Само ми беше прашањево поточно дали некој имал вакво искуство и по колку време му пристигнала пратката, од кога имала ваков статус.
Прв пат се среќавам со ова ,,Еди"
 

moongose

Unstoppable
19 јули 2013
2,894
3,261
Да бе, така е.
Само ми беше прашањево поточно дали некој имал вакво искуство и по колку време му пристигнала пратката, од кога имала ваков статус.
Прв пат се среќавам со ова ,,Еди"
Сите пратки добиваат таков статус, само различни поштенски системи различно го именуваат. Некаде го пише „Send item abroad“, некаде поинаку, ама тоа е.
Баш моментално имам две пратки нарачани во различно време, идат по истата рута. Таа подоцна што е нарачана, стигна пред празнициве, од другата уште нема абер.
1620208519062.png

1620208567386.png

Заклучи сам кога ќе стигне :)
 

Optipro

Intern
5 мај 2021
15
4
Сите пратки добиваат таков статус, само различни поштенски системи различно го именуваат. Некаде го пише „Send item abroad“, некаде поинаку, ама тоа е.
Баш моментално имам две пратки нарачани во различно време, идат по истата рута. Таа подоцна што е нарачана, стигна пред празнициве, од другата уште нема абер.
Погледнете го атачментот 100533

Погледнете го атачментот 100534

Заклучи сам кога ќе стигне :)
Значи, нешто функционира како шлаг пена :) веројатно не се некој достојни информации.
Бидејќи гледам и кај тебе во тракинзите е скрос иста информација, ист датум ист час та дури и иста минутажа кога се обележани :)
П.с 8 пратки, чекам ниту една нема пристигнато до сега
 

Metuzalem

Epic
28 ноември 2010
6,771
12,183
1000 Скопје
Metuzalem's setup  
Processor & Cooler
i7-2600K @4,6 GHz, Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V/GEN3
Storage
Samsung 840 Pro 256 Gb SSD, Samsung Spinpoint F3 1 Tb
PSU
CM 600W Silent Pro Gold
RAM
Kingston @1866
Video card
Radeon HD 7750
Case
HAF 912 Plus
Mouse
ASUS ROG GX950
Keyboard
Filco Majestouch-2, Logitech G710+
Audio
Realtek ALC892
Monitor
Viewsonic VX2753MH-LED
OS
WinServer2003, Win7 x64
EDI e Electronic Data Interchange, односно самиот систем за тракинг.

PREDES stands for PREadvice-DESpatch.
A PREDES message is generated by the postal operator preparing the dispatch and is sent to the operator
that receives the dispatch (i.e. the destination of the dispatch).

RESDES is an EDI message. RESDES stands for RESponse on a DESpatch.
A RESDES message is generated by the postal operator receiving mail receptacles, in response to a PREDES
message. Sending RESDES confirms positive receipt of receptacles, with the possibility of indicating irregu-
larities in these receptacles (such as a discrepancy between the weight announced and the weight received).

RESCON = RESponse to CONsignment pre-advice

По мое мислење, ништо од овие системски пораки (скратеници) не е премногу важно за нас, односно не содржи скриена порака каде се наоѓа нашата пратка.
 

Excalibur

Gaining Experience
18 октомври 2019
863
461
Да бе, така е.
Само ми беше прашањево поточно дали некој имал вакво искуство и по колку време му пристигнала пратката, од кога имала ваков статус.
Прв пат се среќавам со ова ,,Еди"
Ќе ти стигне за неколку дена. Ако праткава ти изгледа дека е долго во транзит, дефинитивно си имал среќа до сега.

Него јас да прашам дали некој имал ваков статус до сега преку Латвија?

05-起飞延误 (05-Delayed take-off)

SmartSelect_20210505-121231_17TRACK.jpeg
 

Optipro

Intern
5 мај 2021
15
4
Ќе ти стигне за неколку дена. Ако праткава ти изгледа дека е долго во транзит, дефинитивно си имал среќа до сега.

Него јас да прашам дали некој имал ваков статус до сега преку Латвија?

05-起飞延误 (05-Delayed take-off)

Погледнете го атачментот 100535
Јас го имам истиот статус на друга пратка, Screenshot_2021-05-05-12-23-16-677_yqtrack.app.jpg
Само не ми е јасно што му значи, како што разбрав значи одложен лет или слично
 

maki01

Gaining Experience
2 август 2017
80
61
Јас го имам истиот статус на друга пратка, Погледнете го атачментот 100536
Само не ми е јасно што му значи, како што разбрав значи одложен лет или слично
Да одложен лет. Кај мене се појави на друга пратка и шифра 07-other, но од утредента си тргна. Со евент 05 сеуште нема помрднување од 14.04.

Sent from my SM-A105FN using Tapatalk
 

krema

Professor
24 јуни 2009
12,368
11,702
youtu.be
Исто и кај мене имав таков статус 起飞延误, но за кратко време се промени. ;)
 

dipetar

Gaining Experience
1 мај 2019
334
108
Последно време праткиве од ибеј или алиекспрес ми стигаат во државава за 14, 18 дена.
Ама додека пошта наша сработи поминуваат и по 30 и кусур дена.
И ќе ги добијам по 60 дена, а влегле во МКД за две недели!
 

Optipro

Intern
5 мај 2021
15
4
Не знам што се дешава, према тракинзите скоро сите пратки за многу брзо стигнуваат во Македонија.
А реално кизнај каде се во која држава.
На 2 пратки пример ми пишува дека се во Македонија во пошта.
А кога проверив на сајтот од поштата вели дека се излезени од пошта во Литванија. Се јавив овде кај нас во пошта истото ми го рекоа, дека не се во Мк туку во Литванија.
Некако и не е за вера ова тракингот.
 

krema

Professor
24 јуни 2009
12,368
11,702
youtu.be
На 2 пратки пример ми пишува дека се во Македонија во пошта.
Каде виде дека се во МК? И ако се стигнати во МК не може да бидат во Литванија.
Прочепкај малку назад во темата и види кој кодови што значат кога ќе се појават на нашиот тракинг.
 

Optipro

Intern
5 мај 2021
15
4
Каде виде дека се во МК? И ако се стигнати во МК не може да бидат во Литванија.
Прочепкај малку назад во темата и види кој кодови што значат кога ќе се појават на нашиот тракинг.
Ами на самата апликација на Алиекспрес имаш првично некој нецелосен тракинг...
Кога им пишав на Продавачите, и 2 цата ми одговорија, дека некогаш побрза била размената на податоци одколку транзитот. Односно дури и вика дека кога ке излезат од Кина дури и многу пратки немаат можност да се следат.
Мислењето е автоматски споено:

П.с немам ништо многу искуство околу нарачките и следењата, бидејќи повеќето нарачував од wish, и не се замарав, по еден месец стигнуваа.
Ама овој пат ме зачуди многу, со овие некој кодови, и што ти ја знам таму..
 

Excalibur

Gaining Experience
18 октомври 2019
863
461
Ами на самата апликација на Алиекспрес имаш првично некој нецелосен тракинг...
Кога им пишав на Продавачите, и 2 цата ми одговорија, дека некогаш побрза била размената на податоци одколку транзитот. Односно дури и вика дека кога ке излезат од Кина дури и многу пратки немаат можност да се следат.
Мислењето е автоматски споено:

П.с немам ништо многу искуство околу нарачките и следењата, бидејќи повеќето нарачував од wish, и не се замарав, по еден месец стигнуваа.
Ама овој пат ме зачуди многу, со овие некој кодови, и што ти ја знам таму..
Кинезите заборави ги како извор на релевантни информации. Скоро сите пратки можат да се следат ако ги најдеш алтернативните броеви.
Статусот ,,Arrive at destination country" значи дека пристигнала во транзитна земја, не во МК.

Што се однесува до Латвија, статусот ,,LV350, Pristignata vo Naizmenicna po{ta(Izlez)" значи дека пратката е ставена во вреќа во Латвија. E ka' će vreća da stigne, ne znamo.
 

Excalibur

Gaining Experience
18 октомври 2019
863
461
Ова ги буни сите. :)
После десетина пратки се формира мозаикот.

Него Латвијциве почнаа да зафркаваат. Две пратки со одложен лет немаат апдејт веќе 20 дена. Друга има веќе две недели како доби финален статус "Post office collection" во Латвија, а никако да се преслика во нашава пошта (обично во истиот момент се појавува). Уште една дреме во Латвија повеќе од еден месец без да ја превземат.

Ги затрупаа изгледа.

@Optipro - смени на Latvia Post наместо Aliexpress.
 

krema

Professor
24 јуни 2009
12,368
11,702
youtu.be
Вероватно немат доволен капацитет да ги проследат сите нарачки кој што идат преку нив, застојот е токму во Латвија.
После десетина пратки се формира мозаикот.
Да, треба да набилдат малку искуство но и да прочепкат малку по претходните коментари.
 

dipetar

Gaining Experience
1 мај 2019
334
108
Еве, од моето искуство, последните 5 пратки стигнаа за две недели во МКД.
Проверив во пошта. Имаше потврда дека се навистина тука.
Ги добив по 30 дена откако стигнаа во МКД.
 

Excalibur

Gaining Experience
18 октомври 2019
863
461
Еве, од моето искуство, последните 5 пратки стигнаа за две недели во МКД.
Проверив во пошта. Имаше потврда дека се навистина тука.
Ги добив по 30 дена откако стигнаа во МКД.
Не те разбрав. Провери во пошта и ти рекоа дека се тука a ги немало на системот за следење на пошта? Ги доби 30 дена по информацијата што ти ја дадоа во пошта?
За кој шипинг метод зборуваш?
 

dipetar

Gaining Experience
1 мај 2019
334
108
Не те разбрав. Провери во пошта и ти рекоа дека се тука a ги немало на системот за следење на пошта? Ги доби 30 дена по информацијата што ти ја дадоа во пошта?
За кој шипинг метод зборуваш?
Проверив на сајтот на мкд пошта и стоеше дека се стигнати за достава. Од датумот кога стигнаа во МКД, месец дена отпосле ги добив.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,975
Мислења
854,070
Членови
29,622
Најнов член
eyeris
На врв Дно