• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Aliexpress

kirev

Unstoppable
31 мај 2010
5,394
3,730
Скопје
Ајдее и јас начекав „LV350,Pristignata vo Naizmeni!na po{ta(Izlez)“ од 21.04 наваму... Нејсе, најзезнати се оние што не им го знаеш бројот под кој што го води Македонска пошта. Дури кога ќе стигне можеш да видиш што се случувало.
 

Excalibur

Gaining Experience
18 октомври 2019
864
461
Проверив на сајтот на мкд пошта и стоеше дека се стигнати за достава. Од датумот кога стигнаа во МКД, месец дена отпосле ги добив.
Изгледа дека никако не ви оди да го разберете тракингов?
Не верувам дека во пошта ти ја држеле пратката еден месец од кога стигнала. 20210506_103929.jpeg
 
Последна промена:

Lokvan

Unbeatable
12 јануари 2016
3,189
4,436
SK
Би било фино да се отвори една одделна тема само за поштарини, тракинг на пратки, и општо сѐ за поштенски транзит... Вака 99% од постовите и овде и на ибеј темата се во благ офтопик. Јас лично и двете теми или не ги отварам или многу ретко само делумно ги пролистувам.
 

lggit

Intern
9 март 2021
8
1
Што е бенефитот од платинум/дајмонд членство?
Јас сум платинум и не гледам никаков бенефит,во your rewards на профил стои"your benefits 10% price off" но врска нема тоа цените се исти.
 

Excalibur

Gaining Experience
18 октомври 2019
864
461
Што е бенефитот од платинум/дајмонд членство?
Јас сум платинум и не гледам никаков бенефит,во your rewards на профил стои"your benefits 10% price off" но врска нема тоа цените се исти.
Многу го коментираат истото. Наводно диспјутите побрзо се решавале, приоритет со рефунд, ама изгледа е само ветер и магла.
Исто како нотификациите за 50% намален производ, го отвараш производот, намален 1-2%. Единствен бенефит е за Али, ќе мораш побргу да купиш батерија за телефонот. :)
Не знам дали има некакви попусти за роденден ако го внесеш?
 

bookoo

Intern
12 декември 2017
106
38
Ги урочивме праткиве од Али што стигаа експрес брзо. Ова нешто сега ми е чудно, пак се врати на старо EDI-Received. IMG_20210506_234845.jpeg
 

Optipro

Intern
5 мај 2021
15
4
Денес ми стигна, пратка каде што стоеше на тракингот инфо(со кинески букви) каде што било одложено полетувањето. И сеуште стои така :)
Факт дека кај многу случаи тракингот и не функционира баш.
 

Excalibur

Gaining Experience
18 октомври 2019
864
461
Денес ми стигна, пратка каде што стоеше на тракингот инфо(со кинески букви) каде што било одложено полетувањето. И сеуште стои така :)
Факт дека кај многу случаи тракингот и не функционира баш.
Проба да го внесеш на страната на пошта? Дава некакво инфо?
Само мораш преку VPN, само така функционира во моментов.
 

Excalibur

Gaining Experience
18 октомври 2019
864
461
До релативно новите членови на форумов. Цел на оваа тема а воедно и на останатите е да се добие релевантна информација. Исто така и да се развие дискусија.
Ако веќе сте приложиле информација, бидете спремни да одговорите на прашања и да дискутирате доколку на некој друг му е потребна соодветна дополнителна информација.
Никого не го интересира исклучиво вашата лична сатисфакција од пристигната пратка или слично.
Личните непотполни ставови од типот "ми стигна пратка од Али со ваков или онаков статус и јас мислам дека ете тракингот не функционира како што треба", не се релевантни за останатите членови доколку не сте спремни да дискутирате и дадете дополнителна корисна информација. Има членови кои размислувале и пред вас.

Да резимирам, ако сакате во иднина да ви се одговори на некое конкретно прашање одговарајте. Ако не, отворете тема за сопствени филозофски ставови и постирајте таму исклучиво свои лични мислења.
 

Optipro

Intern
5 мај 2021
15
4
До релативно новите членови на форумов. Цел на оваа тема а воедно и на останатите е да се добие релевантна информација. Исто така и да се развие дискусија.
Ако веќе сте приложиле информација, бидете спремни да одговорите на прашања и да дискутирате доколку на некој друг му е потребна соодветна дополнителна информација.
Никого не го интересира исклучиво вашата лична сатисфакција од пристигната пратка или слично.
Личните непотполни ставови од типот "ми стигна пратка од Али со ваков или онаков статус и јас мислам дека ете тракингот не функционира како што треба", не се релевантни за останатите членови доколку не сте спремни да дискутирате и дадете дополнителна корисна информација. Има членови кои размислувале и пред вас.

Да резимирам, ако сакате во иднина да ви се одговори на некое конкретно прашање одговарајте. Ако не, отворете тема за сопствени филозофски ставови и постирајте таму исклучиво свои лични мислења.
Пошто нештово пишано се однесува на мене, изгледа а немав време одма да ти реплицирам.
Инаку да, пробав и на страната од поштата немаше никакво инфо, односно сеуште стои истата информација. (5 ка и кинески букви)
 

Excalibur

Gaining Experience
18 октомври 2019
864
461
Пошто нештово пишано се однесува на мене, изгледа а немав време одма да ти реплицирам.
Инаку да, пробав и на страната од поштата немаше никакво инфо, односно сеуште стои истата информација. (5 ка и кинески букви)
Пратката ја има и ти е регистрирана на страницата на Македонска пошта. На 17Track ти стои кинескиот статус затоа што не си променил Aliexpress во Латвија.

Прави разлика помеѓу статус ,,Пратката не е пронајдена" и состојба кога не е можно да добиеш инфо од страницата на MK пошта.

Како што ти кажав и претходно, треба да вклучиш VPN за да ги добиеш информациите од МК пошта.
 

XFXRX580

Intern
5 мај 2021
8
5
Гледам доста членови од форумов купуваат од оваа страна "Аliexpress" па сакам да прашам како иде тоа.. со која картичка можам да купувам на оваа страна ..

Ако може некој што веќе има искуство со да го сподели и да пише на кратко како идат работие ...
Kupuj se, to stiga za mesec-2, se stiga!
Amazon isto e siguren.
Karticna mozes debitna Ili kreditna se se sigurno, jas I cashbak dobivam ;)
E-bay ne cini, nishto ne stiga I mnogu
 

Lokvan

Unbeatable
12 јануари 2016
3,189
4,436
SK
Подобар е Али, и мене од ибеј многу работи ми немаат стигнато... Ќе ти кажат „купувај од докажан продавач“ ама таквите продаваат поскапо (и со поскап шипинг), на крај од Али ми е и поевтино и посигурно.

Ибеј само за некои работи кои не можам да ги најдам на Али.


Пиши некој збор како функционира ова, линк некој од каде што... Одамна сакам да видам дали е безбедно, дали бараат картички да им оставаш или како веќе функционира купувањето преку 3-та страна, ама никако не наоѓам време (ни волја).
 

dipetar

Gaining Experience
1 мај 2019
342
113
сакам да прашам - работите кои ви минале низ царина, ви ги отвориле ли?
пример, нарачуваш телефон онлајн, стигнува во МКД и го добиваш пакетот со телефонот, тоа налепката сечена и телефонот отворен?
 

Optipro

Intern
5 мај 2021
15
4
сакам да прашам - работите кои ви минале низ царина, ви ги отвориле ли?
пример, нарачуваш телефон онлајн, стигнува во МКД и го добиваш пакетот со телефонот, тоа налепката сечена и телефонот отворен?
Зависи од работникот ..
 

XFXRX580

Intern
5 мај 2021
8
5
сакам да прашам - работите кои ви минале низ царина, ви ги отвориле ли?
пример, нарачуваш телефон онлајн, стигнува во МКД и го добиваш пакетот со телефонот, тоа налепката сечена и телефонот отворен?
Da se otvarale na carina, ama da sirnat, ne ja kinat plombata!
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,035
Мислења
854,884
Членови
29,642
Најнов член
cut011983
На врв Дно