1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Решено 32 Vs 64 Bit Споредба

Дискусија во форумот 'Microsoft Windows' започната од StalkeR, 11 Декември 2011.

Статус на темата:
Затворена за нови мислења.
 1. makedonce

  makedonce
  Intern

  609
  11
  12 Април 2007
  Има ли начин како да прверам со која верзија ќе ми работи подобро мојот лаптоп?
   
 2. MasteR_#0

  MasteR_#0
  Unstoppable

  2,700
  2,276
  14 Декември 2010
  Машко
  Што конфигурација има лаптопот?
   
 3. makedonce

  makedonce
  Intern

  609
  11
  12 Април 2007
  Speccy.png
   
  На Zeuus му/ѝ се допаѓа ова.
 4. MasteR_#0

  MasteR_#0
  Unstoppable

  2,700
  2,276
  14 Декември 2010
  Машко
  Би можел да ставиш 64битен Win7, а за тоа дали вреди да ставаш или не, прочитај го 1-от пост од темава.
   
  На StalkeR му/ѝ се допаѓа ова.
 5. makedonce

  makedonce
  Intern

  609
  11
  12 Април 2007
  Дали вреди во смисла дали ќе работи подобро мојот компјутер да не го измачувам повеќе со мојата слаба конфигурација.
   
 6. Astro

  Astro
  Guru

  6,106
  8,296
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Ма јок. Конфигурацијата си е фина. Моемнтално имаш инсталирано 32 битна верзија која те ограничува на користење на 3,5 гига од РАМ меморијата. Аок ставиш 64 битна верзија ќе можеш да ги користиш сите 4 гигабајти. Јас би рекол дека нема да ти се исплати авантурата да го менуваш цел Виндоус. Разлика меѓу 32 и 64 битна верзија би можел да осетиш ако стартуваш дваесет програми во исто време (хипотеза) па со 64 бит да ти работи 10% побрзо компјутерот. Иначе за нормална работа нема да имаш никаква разлика.

  А тоа дали ќе го измачуваш компјутерот е неприменливо во светот на хардверот. Компјутерот го мачиш колку што е тој дизајниран да биде мачен. Нема смисол да мислиш на тема дали компјутерот се мачи или не. Па не е коњ мајка му стара, електроника е која работи во рамките на фабричките спецификации :)
   
  olikomerc, windows8 и на Zeuus им се допаѓа ова.
 7. Bla4KRa1n

  Bla4KRa1n
  Gaining Experience

  139
  101
  15 Април 2009
  Машко
  IT
  Дефинитивно 64 битен оперативен систем со минимум 2 гигабајти меморија.
   
 8. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  8,572
  11,347
  23 Јануари 2008
  Манга
  1) Глупост е да инсталираш x64 на систем со помалку од 4GB.
  64-битниот ОС и апликации „јадат“ повеќе меморија. Практично не постои разлика помеѓу 3.5GB на x86 и 4GB на x64.
  2) Некои 32-бит апликации работат поспоро на x64 ОС.
  3) Некои 32-бит апликации НЕ работат на x64 ОС.
   
  На Astro му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Astro

  Astro
  Guru

  6,106
  8,296
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  и 1 и 2 и 3 на гОјдо се абсолутно точни. Сега јасно ли е? :)
   
 10. IntelAmd

  IntelAmd
  Gaining Experience

  740
  197
  18 Јануари 2012
  И јас се сложувам со gOJDO, убаво си напиша човекот што ја отворил темата се е убаво објаснето, потрудете се барем прочитајте
   
 11. Bla4KRa1n

  Bla4KRa1n
  Gaining Experience

  139
  101
  15 Април 2009
  Машко
  IT
  Ова се се факти, но:

  1. Можеби е глупост да инсталираш x64 на систем со помалку од 4GB, но 2GB се доволни за оперативниот систем солидно да функционира.
  2. Факт, но некои ништо не значи во споредба со познатите и потребните апликации кои се целосно оптимизирани да работат на x64 оперативен систем каде поголемиот дел од нив веќе имаат x64 верзија на истите.
  3. Ова ќе држи вода ако го вратиме времето за 2-3 години. Тие некои дали се 5% и секако сите тие се стари апликации. Овде ќе ги вметнам и драјверите.
   
 12. burce

  burce
  Intern

  267
  38
  1 Април 2009
  32-bit апликации што се интегрираат со Windows shell не работат на 64bit Windows, но навистина, до сега претежно сите што се активни имаат издадено 64bit верзии.
   
 13. Astro

  Astro
  Guru

  6,106
  8,296
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
 14. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  8,572
  11,347
  23 Јануари 2008
  Манга
  @DoCi,

  Глупост е да инсталираш 64bit OS на систем со помалку од 4GB RAM бидејќи ништо не добиваш туку само губиш, погоре пишав што.

  Дали 2GB се доволни на ОС да функционира? Па не да се доволно туку му се премногу. Се сеќавам на времето кога се заеб*вав, инсталирав XP Pro SP2 x86 на CeleronA 300MHz со 64MB RAM. Функционираше без проблем, ама ај пробај отвори апликација...

  Па така и ова со 2GB на Win 7 x64, сосема се доволни ако ништо не работиш на компјутерот и ти служи како медиа ПЦ за гледање филмови и слушање музика. Но ако сакаш нешто да поработиш, сигурен сум дека ќе ја забележиш разликата меѓу 2GB и 4GB, што денес е веќе стандард за конфигурација за домашна, непрофесионална употреба. Ако веќе неможеш да си дозволиш уште 2GB RAM, тогаш инсталирај x86 OS, па системот ќе ти биде помалку гладен за RAM.

  А што се однесува до 32bit апликации кои не функционираат на х64 ОЅ, па има и такви за кои не е направен апгрејд или е направен ама чини пари. А претежно такви се професионалните софтвери, кои чинат многу пари.
  Исто, има хардвер кој е постар и кој нема х64 драјвери. Ако таков уред ти функционира перфректно за она за кое ти е потребен сигурно дека нема да го смениш за друг понов само за да можеш да го користиш на х64 оперативен систем.

  Овие сллучаи на некомпатибилност се ретки, а како поминува времето се се поретки и поретки. Сепак постојат како мали минуси на х64 оперативните системи, а јас само ги изнесов на темава бидејќи претходно не беа спомнати.
   
 15. Bla4KRa1n

  Bla4KRa1n
  Gaining Experience

  139
  101
  15 Април 2009
  Машко
  IT
  Добро, тоа е тоа. Јас затоа кажав дека 2 ГБ меморија се доволни за солидно да функционира, мислев на сурфање, гледање филмови и слушање музика, додека за работа на пример видео обработка секако дека се премалку 2ГБ, како на X64, така и на x32 бита. :)
   
 16. RagingDemon

  RagingDemon
  Unbeatable

  6,334
  5,246
  24 Март 2009
  Машко
  Убаво кажа gOJDO, глупост е да се инсталира 64 битен ОС ако имаш помалку од 4гига рам, бидејки истото нема поента. На 2GB ке работи, али 2GB е премалку за 64 битен ОС. Има разлика од "ке работи како што треба" и "ке бутка". Со 2ГБ 64битен ОС ке бутка.

  Али за тоа со апликациите не се сложувам, веке 2 години сум на 64 битен ОС и не сум имал ниту еден проблем со апликации. Сите 32 битни апликации си работеле и работат совршено. Тие што не би работеле се некој антички можеби од времето на појавувањето на ХР (пред 10 години).
  Што со WOW64?
   
 17. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  8,572
  11,347
  23 Јануари 2008
  Манга
  Може да не се сложуваш, ама јас од лично искуство зборувам. Имам професионални софтвери за проектирање на заземјување, надземни водови, громобранска заштита и слично кои се направени пред 15-20 години и кои своевремено коштаа по 10-20 иљади марки (современите нивни алтернативи коштаат по 10-20 иљади евра и повеќе) и кои функционираат под DOS. Никако не се уклучуваат под x64 оперативен систем, само на x86. До ден денес се користат и одлично си ја обавуваат функцијата, исто ко пред 20 години. Во сите свери на професионалната употреба постојат вакви софтвери кои до ден денес се користат.
  Тоа се изолирани случаи и не се однесуваат на general user, меѓутоа неоспорен факт е дека постојат!
   
 18. RagingDemon

  RagingDemon
  Unbeatable

  6,334
  5,246
  24 Март 2009
  Машко
  Да, 64 битен ОС не подржува 16 битни досовски :) програми за разлика од 32 битниот. Али и за тоа има решение, DOSBox на пример.
  Како и да гледаш сите имаат предности и мани, али во овој случај денес е далеку далеку поголем бројот на корисници што имаат 4+ гига РАМ отколку оние кои користат DOS програми.
   
  На gOJDO и Astro им се допаѓа ова.
 19. MartinK_2

  MartinK_2
  Intern

  44
  4
  8 Декември 2011
  Машко
  Јас лично не користам 64-Bit верзија на Windows 7 од едноставна причина што за .PDF Windows Explorer-от не генерира Preview Thumbnails ! ! !
   
 20. prichina

  prichina
  Cuda 5.5

  7,827
  5,008
  24 Мај 2009
  Машко
  Мултимедиа (Филм и Тв)
  Ете го MartinK_2 со еПична изјава :)
   
  На Astro и nvidia88 им се допаѓа ова.
 21. MartinK_2

  MartinK_2
  Intern

  44
  4
  8 Декември 2011
  Машко
 22. SimpliciTy.

  SimpliciTy.
  Intern

  20
  2
  17 Јули 2013
  Машко
  А што се дешава со процесорот? Од горенаведеново сватив дека 32 битниот OS е помалку гладен за РАМ, а што се дешава со процесорот доколку е 64 битен? Подобро работи на 64 битен OS? Има разлика во перформанси или тоа 64 му стое само за да го подржи OS-от доколку компјутерот има 4 или над 4 гига РАМ?
   
 23. bokiscout

  bokiscout
  Unstoppable

  1,706
  2,001
  17 Март 2011
  Машко
  Embedded C, Linux Kernel
  Кусо: Ако процесорот е деклариран како 64bit тоа значи дека може успешно да прочита и изврши инструкција која е долга 64bit.

  Малце подетално:
  Ако процесорот е 32bit а инсталираш 64bit оперативен систем, оперативниот систем ке прати инструкција која е долга 64bit (100110110000101101010101010100010101010101010100000110101001001) но процесорот ке ги прочита само 32bit-a (100110110000101101010101010100010101010101010100000110101001001) аналогно на тоа ке направи лоша пресметка.

  Пример:
  12+12 = 24
  12+12 = 2

  Што ако е обратно, процесорот = 64bit оперативниот систем = 32bit?

  Во низата од 64 занци ке се поплнат 32 позиции останатите остануваат 0 (1001101100001011010101010101000000000000000000000000000000000)

  Пример:
  12.00 + 12.00 = 24,00
  12 + 12 = 24

  (Х.0 (децимален број) е лош пример, но поентата е дека додавањето на 32 нули на крајот не го менува резултатот, во реалноста е млаце поинаку)

  Во вториот случај тоа е тоа што се случува, секоаја 32 битна инструкција се запишува како 64 битна и како таква се испраќа до процесорот.
   
  Tawe, tupacan и на SimpliciTy. им се допаѓа ова.
 24. SimpliciTy.

  SimpliciTy.
  Intern

  20
  2
  17 Јули 2013
  Машко

  Супер објаснато, фала ти ! ;)
   
 25. bokiscout

  bokiscout
  Unstoppable

  1,706
  2,001
  17 Март 2011
  Машко
  Embedded C, Linux Kernel
  Денес скоро сите нови процесори се 64bit и нема потреба да се грижиш околу тоа.

  Она што го сметаш ти за гладен или негладен е всушност бројот на битови кои ги запишува, 32 наспроти 64. Аналогно повеке битови = повеке потрошена меморија но бенифитот е поголема прецизност на податоците.

  Пример:

  3,3 =/= 3,333333

  нели второто е попрецизна вредност.

  - Со 32 знаци може да се адресираат 2 на 32ри степен различни мемориски локации = 4 Gb податоци
  - Со 64 знаци може да се адресираат 2 на 64ти степен различни мемориски локации =16 eksabytes податоци (теоретски)


  Обичен корисник треба да се грижо само:

  ако има помалце од 4Gb рам = 32bit OS
  ако има повеке од 4Gb рам = 64 bit OS
   
  На dejan_str и SimpliciTy. им се допаѓа ова.
Слични теми
 1. Mo3oK4e
  Одговори:
  22
  Прегледи:
  1,642
 2. Mo3oK4e
  Одговори:
  3
  Прегледи:
  991
 3. Ludiko
  Одговори:
  4
  Прегледи:
  788
 4. Mirche Nikolovski
  Одговори:
  20
  Прегледи:
  2,795
 5. Miroslav Ilic
  Одговори:
  11
  Прегледи:
  934
Вчитување...
Статус на темата:
Затворена за нови мислења.

Сподели

Вчитување...