• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Windows 7 со интел 10 џен

Trtka

Gaining Experience
11 април 2018
177
190
Да си трампаш тоа и3 10ка генерација за 2600к?
Мислењето е автоматски споено:

Се Извинувам. 2500 без к. Имаш понуда.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #30

Rukfash

Баниран/a
24 јануари 2019
1,498
1,120
Неврленд
Дали може да старуваш во Сејф Мод?
Пробав и тоа. Ама неќе. Праве проверка на меморија и треба да чека ногу.
Еве пак од јовото наново со гпт на руфуѕ па е заглавено на финалниот чекор. Чекам пола саат, ај може ради у позадина.
Али нече карта. :mad:
IMG_20210408_233930.jpg
Мислењето е автоматски споено:

Да си трампаш тоа и3 10ка генерација за 2600к?
Мислењето е автоматски споено:

Се Извинувам. 2500 без к. Имаш понуда.
Ааа не. Рајзен 2000 ги неќам.
Без разлика на перформансите.
Мислењето е автоматски споено:

И јас ги имав истите проблеми со нова конфигурација. Прочитајја темата сигурен сум ќе си го најдеш одговорот. Кај мене успеа.


Проблем со нова конфигурација
И јас сум пишувал у темата.
И како испадна кај тебе, инсталира ли 7ца? Сеуште си на 7ца?
 
Последна промена:

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,534
8,852
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Еве ти идеа. Инсталирај 10-ка стави Vbox и пушти го 7-ца во виртуелка. Ќе лета.
 

NecrotoX

Unstoppable
4 март 2013
3,764
3,956
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home x64

FLEGMA

Epic
2 август 2012
9,354
14,241
Веќе 3 месеца не. Ама покушаваме да се решеме од оваа закрпа од њиндоњс 10.
Десетката можеш во изглед многу лесно да ја донесеш некаде до 90% Седмица.

Ќе ставиш OldNewExplorer, ако ти фали Sidebar и него можеш да го ставиш, Стартот лесно можеш со Classic Shell, ќе и скиниш непотребни глупости како Store, OneDrive, телеметрија....

Со еден збор, ќе извадиш се што не е Седумка и ќе ти остане Седумка :cool:


btw
За уште еден обид за инсталација на Седмица намести ги USB портовите на 2.0 (XHCI Mode = Off) , SATA на AHCI, M2 порт на Disabled (ако дозволува), ако има wifi модул и него исклучи го (покасно ќе го уклучиш)

Потоа во ntlite интегрирај USB 3.0 драјвери, види дали евентуално има microcode апдејт за процесор од Microsoft па и него стави го итн.


Ама чим Microsoft ти вели „не подржуваме процесори од таа и таа генерација наваму“ тогаш си осуден на пропаст.
Тешко, многу тешко.
Особено откако се појавија Spectre и Meltdown пропустите па сега на секој начин сакаат да ја затрат секоја поврзаност со старите генерации на процесори.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #37

Rukfash

Баниран/a
24 јануари 2019
1,498
1,120
Неврленд
Што проблем ти прави 10-ката кажи, може тоа полесно ќе го решиме од ова.
Абе не ја сакам десетката и тачка. Мада ја користев парално 2 години со 7ца, на различно SSD. И сеуште ја користам моментално. Навикнат сум веќе не е тоа проблем, ама сакам и 7ца да си имам. Ме нервираат педерските ствари да ме ограничуваат каков OS да користам. Една од битните ствари шо ебаната десетка не подржува е нвидиа драјвер 418 кој е последен шо подржува 3D за гејминг со цвикери.
@FLEGMA секако инсталирав на усб 2.0 порта. И како шо прикажав на сликите погоре, виндоусо се инсталора али после рестарт за финализација, замрзнува. Како во биос да не му дава да подигне.
 

FLEGMA

Epic
2 август 2012
9,354
14,241
Епа сега шо да ти речам...
Земи продај го компјутерот и купи 4/5 Gen Intel компјутер и мерачи ја Седмицата додека можеш

Друго чаре нема
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,629
10,924
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
 

wolverine

On your way to fame
27 јуни 2012
946
937
Голема Македонија
wolverine's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 3700X + Corsair H115i PRO RGB
Motherboard
MSI MPG Gaming PRO Carbon
Storage
Samsung 970 Evo Plus NVMe + HDD 1TB WD EZEX
PSU
NZXT C750
RAM
Corsair Vengeance RGB Pro 64GB
Video card
Gigabyte 1660 TI SUPER 6GB GDDR6
Case
NZXT S340 ELITE BLACK + BLUE
Mouse
A4Tech V5
Keyboard
SK61 Optical Switch
Monitor
2x Dell 27" S2721DGFA 166Hz
OS
Ubuntu / Windows
Зошто би одбрал 10-12 години стар оперативен кога денешниов Windows 10 e буквално во се подобар од Windows 7.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #41

Rukfash

Баниран/a
24 јануари 2019
1,498
1,120
Неврленд
Епа сега шо да ти речам...
Земи продај го компјутерот и купи 4/5 Gen Intel компјутер и мерачи ја Седмицата додека можеш

Друго чаре нема
Абе и на 7ми џен работе седмицата. Не требаше да си го продавам пентијумо 4560. Абе ај мож ќе пуштат ептен среден торент шо ке може да инсталирам. :D
Астро ако ти бапнам 2-3.
Зошто би одбрал 10-12 години стар оперативен кога денешниов Windows 10 e буквално во се подобар од Windows 7.
Да бе подобар. Затоа цело време го крпат. Ај мож наредни OS ќе го направат поасален. Иначе читај шо сум пишал пред да трескаш напамет.
На десетка неможе да се игра 3D. Не го подржува драјверо.
И сакам да си ја имам и 7цата покрај десетката проклета и тоа е тоа.
 

Julian

Gaining Experience
20 август 2016
233
119
Абе и на 7ми џен работе седмицата. Не требаше да си го продавам пентијумо 4560. Абе ај мож ќе пуштат ептен среден торент шо ке може да инсталирам. :D

Астро ако ти бапнам 2-3.

Да бе подобар. Затоа цело време го крпат. Ај мож наредни OS ќе го направат поасален. Иначе читај шо сум пишал пред да трескаш напамет.
На десетка неможе да се игра 3D. Не го подржува драјверо.
И сакам да си ја имам и 7цата покрај десетката проклета и тоа е тоа.
Прочитај уште еднаш на темата што ја постирав погоре, сигурен сум ќе си најдеш решение. Јас на и3 9-та генерација инсталирав 7-ца.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #43

Rukfash

Баниран/a
24 јануари 2019
1,498
1,120
Неврленд
Прочитај уште еднаш на темата што ја постирав погоре, сигурен сум ќе си најдеш решение. Јас на и3 9-та генерација инсталирав 7-ца.
Ја прочитав буразерче вчера. Се секавам пошто и ја сум пишувал тогаш. Али кај мене сосем друг проблем. Немам проблем со маус и тастатура, работат.
Пошто е една генерација понова платформа вероватно у биос е така подесено да не дава да се подигне седмицата. Иначе фино лепо се инсталира и после рестарт на завршнио чекор заглавува. Али не се откажувам. Ке се најде решение. :)
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,804
Мислења
850,771
Членови
29,490
Најнов член
cadi1
На врв Дно