• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Проблем со нова конфигурација

 • Ја почнал/а темата
 • #1

Julian

Gaining Experience
20 август 2016
206
106
2C3AF8EC-EF8A-4CB7-982B-FA90F71289FC.jpeg
После 10 години земам нов пц. Не сум некој гејмер или во ит бранша, за спуштање филмови и стари игри ми треба.
Меѓутоа имам еден проблем/прашање. Пц то доаѓа ОС фри, и не знам на нов пц како да инсталирам виндовс. Кога го уклучив на монитор и го пуштив не дава никаква слика на монитор. Што може да е?
 

alkibijad01

Gaining Experience
8 октомври 2016
212
175
Погледнете го атачментот 94097
После 10 години земам нов пц. Не сум некој гејмер или во ит бранша, за спуштање филмови и стари игри ми треба.
Меѓутоа имам еден проблем/прашање. Пц то доаѓа ОС фри, и не знам на нов пц како да инсталирам виндовс. Кога го уклучив на монитор и го пуштив не дава никаква слика на монитор. Што може да е?
Да не ти е поврзан кабелот на погрешна порта?

Sent from my Redmi
 
 • Ја почнал/а темата
 • #4

Julian

Gaining Experience
20 август 2016
206
106
Да не ти е поврзан кабелот на погрешна порта?

Sent from my Redmi
Не, на вистинската е. Пробав и со хдми, не дава слика. Иначе погрешно се изразив горе, инсталација, формат на виндовс знам да правам, ама на нов пц досега не сум направил. Првин ова да го решам после со инсталацијата мислам дека ќе е лесно.
 

krema

Professor
24 јуни 2009
11,886
11,308
youtu.be
Види мониторот дали ти е штекнат во струја и провери со неговото power копче да го вклучиш.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #6

Julian

Gaining Experience
20 август 2016
206
106
Види мониторот дали ти е штекнат во струја и провери со неговото power копче да го вклучиш.
И тоа е пробано, не дава слика. И со тв го поврзав преку хдми, и така не сака. Од се извадив кабли и пак беа сооени, џабе е, не дава слика.
 

Banjifiko

Unbeatable
28 октомври 2008
3,202
4,402
Skopje
Banjifiko's setup  
Processor & Cooler
i7-4790/TT Contac 29
Motherboard
Gigabyte GA-Z97M-DS3H
Storage
SSD Samsung 840 Evo 120 GB + Toshiba DT01ACA300
PSU
CM 700 W Silent Pro
RAM
Kingston HyperX DDR3 1600MHz 24GB
Video card
Asus Strix GTX970
Case
TT Commander Blue LED
Mouse
A4 Bloody V7
Keyboard
Modecom MC-800W Volcano
Audio
Samson SR850 & JVC HAM55X
Monitor
Dell U2414h
OS
Windows 8.1
Не, на вистинската е. Пробав и со хдми, не дава слика.
Сакаш да кажеш дека ти е поврзан на долните, од графичката, и пак не дава слика? PC-то е со i3-9100F, не може да ти даде слика преку матична, мора само преку графичка.

Погледнете го атачментот 94097
После 10 години земам нов пц. Не сум некој гејмер или во ит бранша, за спуштање филмови и стари игри ми треба.
Меѓутоа имам еден проблем/прашање. Пц то доаѓа ОС фри, и не знам на нов пц како да инсталирам виндовс.
Ова чудо од Нептун нема ODD, значи ќе треба да направиш бутабилно усб. Кога ќе го вметнеш стикчето, треба да влезеш во boot менито, најчесто со F2, F11, F12 (зависи од плочата).
 
Последна промена:
 • Ја почнал/а темата
 • #10

Julian

Gaining Experience
20 август 2016
206
106
Сакаш да кажеш дека ти е поврзан на долните, од графичката, и пак не дава слика? PC-то е со i3-9100F, не може да ти даде слика преку матична, мора само преку графичка.


Ова чудо од Нептун нема ODD, значи ќе треба да направиш бутабилно усб. Кога ќе го вметнеш стикчето, треба да влезеш во boot менито, најчесто со F2, F11, F12 (зависи од плочата).
Тоа било решението, јас сум одел преку матична. Тоа го решив, сега при инсталација ми даде друг проблем. Стигнав до тука и одеднаш маусот и тастатурата не работат, не можам понатаму.

5A6131A8-E7C0-4E61-BBCC-138F680D9ADC.jpeg
 

Rukfash

Баниран/a
24 јануари 2019
1,237
912
Неврленд
Тоа било решението, јас сум одел преку матична. Тоа го решив, сега при инсталација ми даде друг проблем. Стигнав до тука и одеднаш маусот и тастатурата не работат, не можам понатаму.

Погледнете го атачментот 94108
Да не стави на USB 3.0 , баш како што кажав погоре?
 

Rukfash

Баниран/a
24 јануари 2019
1,237
912
Неврленд
Ок ќе пробам и така. Ако не е до тоа ваљда не поддржува плочата 7-ца како што рече членот погоре.
Како и да е и да не сака 7ца и на 10ката нека биде преку 2.0 усб. Пошо на 3.0 нема драјвери за усб и затоа. Барем на 7ца така беше.
 

Banjifiko

Unbeatable
28 октомври 2008
3,202
4,402
Skopje
Banjifiko's setup  
Processor & Cooler
i7-4790/TT Contac 29
Motherboard
Gigabyte GA-Z97M-DS3H
Storage
SSD Samsung 840 Evo 120 GB + Toshiba DT01ACA300
PSU
CM 700 W Silent Pro
RAM
Kingston HyperX DDR3 1600MHz 24GB
Video card
Asus Strix GTX970
Case
TT Commander Blue LED
Mouse
A4 Bloody V7
Keyboard
Modecom MC-800W Volcano
Audio
Samson SR850 & JVC HAM55X
Monitor
Dell U2414h
OS
Windows 8.1
Како и да е и да не сака 7ца и на 10ката нека биде преку 2.0 усб. Пошо на 3.0 нема драјвери за усб и затоа. Барем на 7ца така беше.
Имам две бутабилни USB-а и 2.0 и 3.0, без проблем работат и двете. Битно е да не го стави на 3.0 порт на плочата. И никогаш не користам преден USB хедер.
@Julian, зошто Window 7 во 2020-та? PC-то какво и да е, сепак има SSD и 8GB RAM, греота е да не му ставиш десетче со кромид... :)
 

Rukfash

Баниран/a
24 јануари 2019
1,237
912
Неврленд
зошто Window 7 во 2020-та? PC-то какво и да е, сепак има SSD и 8GB RAM, греота е да не му ставиш десетче со кромид... :)
За да нема заебанции со 10ката кои ги има у темата за њинџдоњс 10.
7цата си е супер. Јас ги имам и двете.
 

Rukfash

Баниран/a
24 јануари 2019
1,237
912
Неврленд
Абе остај те го човеко прво да си инсталира било каков њиндоњс да виде дека му работе пецето!
 
 • Ја почнал/а темата
 • #23

Julian

Gaining Experience
20 август 2016
206
106
Имам две бутабилни USB-а и 2.0 и 3.0, без проблем работат и двете. Битно е да не го стави на 3.0 порт на плочата. И никогаш не користам преден USB хедер.
@Julian, зошто Window 7 во 2020-та? PC-то какво и да е, сепак има SSD и 8GB RAM, греота е да не му ставиш десетче со кромид... :)
Никогаш не сум користел 10-ка. Не сум тип што сака да експериментира. Секогаш сум мислел дека 7-цатс користи малку ресурси, не јаде многу рам. Можеби грешам. Ако не успеам со 7-ца се префрлам на 10-ка тогаш.
 

Rukfash

Баниран/a
24 јануари 2019
1,237
912
Неврленд
Никогаш не сум користел 10-ка. Не сум тип што сака да експериментира. Секогаш сум мислел дека 7-цатс користи малку ресурси, не јаде многу рам. Можеби грешам. Ако не успеам со 7-ца се префрлам на 10-ка тогаш.
Ти фино лепо си пробај дали ке се инсталира 7цата, со USB 2.0. Па ако неќе после види.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
42,675
Мислења
830,278
Членови
28,680
Најнов член
Ljubac
На врв Дно