• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Windows 7 со интел 10 џен

 • Ја почнал/а темата
 • #1

Rukfash

Practice makes perfect
24 јануари 2019
1,444
1,088
Неврленд
Дечки , дали некој од вас инталирал windows 7 на понова платформа? Јас имам b460 матична. Пред 2-3 недели пробував на друго ССД да инсталирам 7ца, арно ама за минута или две уште на старт замрзнуваше лоадинго. Се мислам дека тоа беше. Сакам пак да пробам.
Ако знаете начин пишете. Ако не знаете уопште не ме замарајте со информации у стил Windows 7 веќе нема сапорт, драјвери, остани си на десетка.
Користам ја десетката 2 години и можам да кажам само дека е едно тешко срање од ОС. Едино вредно е direct x 12 и ништо друго.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #3

Rukfash

Practice makes perfect
24 јануари 2019
1,444
1,088
Неврленд
Смеј те вие. Ќе си се најдам и не кажувам на никој после. А вие замарајте се со шиндоус 10 и замарајте се со срањата после секој апдејт кој е закрпа на претходен апдејт кој бил закрпа на предтохнио.
 

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,390
8,682
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Смеј те вие. Ќе си се најдам и не кажувам на никој после. А вие замарајте се со шиндоус 10 и замарајте се со срањата после секој апдејт кој е закрпа на претходен апдејт кој бил закрпа на предтохнио.
Драјвер инџекшн треба да правиш. Па после да тестираш со месеци BSD-а.

Дај не заебавај остај го да почива во мир.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #5

Rukfash

Practice makes perfect
24 јануари 2019
1,444
1,088
Неврленд
Драјвер инџекшн треба да правиш. Па после да тестираш со месеци BSD-а.

Дај не заебавај остај го да почива во мир.
Ааа не. Ако треба ќе сменам платформа, ама ке бутирам 7ца.
Туку дај некој линк за драјвер инџекшан и остало у вези проблематиката.
 

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,390
8,682
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Ааа не. Ако треба ќе сменам платформа, ама ке бутирам 7ца.
Туку дај некој линк за драјвер инџекшан и остало у вези проблематиката.
Ајде пробај кажи, јас немам пробано.

 

FLEGMA

Epic
2 август 2012
9,303
14,117
Ааа не. Ако треба ќе сменам платформа, ама ке бутирам 7ца.
Туку дај некој линк за драјвер инџекшан и остало у вези проблематиката.

Не се откажувај. За инает да го средиш да работи

Најпрво симни леџит ИСО, симни драјвери за Седмица (ако најдеш) и со НТЛајт интергрирај ги односно направи друго ИСО.
Во БИОС види дали се подесува САТА да биде Легаси или слично. Мора да има некаде

Пред 2-3 години за опклада инсталирав Windows 98SE на нов, џигит, компјутер.
True story
 
 • Ја почнал/а темата
 • #8

Rukfash

Practice makes perfect
24 јануари 2019
1,444
1,088
Неврленд

Не се откажувај. За инает да го средиш да работи

Најпрво симни леџит ИСО, симни драјвери за Седмица (ако најдеш) и со НТЛајт интергрирај ги односно направи друго ИСО.
Во БИОС види дали се подесува САТА да биде Легаси или слично. Мора да има некаде

Пред 2-3 години за опклада инсталирав Windows 98SE на нов, џигит, компјутер.
True story
Све лепо, али неколико проблема. Ај шо до сеа несум правел ISO, ќе шараме по нет ќе се снајдеме некако. Туку проклетио MSI шо нема драјвери за 7ца :mad:
Gigabyte за AMD има...Изгледа ќе треба да понудам на форум трампа
за Рајзен 3100 со гигабит плоча.
@gOJDO буразер, дај да трампаме 10100f so MSI за Рајзен 3100 со Gigabyte
ако Бога знаш. Ако незнаш упознај га :D
 

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,390
8,682
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Све лепо, али неколико проблема. Ај шо до сеа несум правел ISO, ќе шараме по нет ќе се снајдеме некако. Туку проклетио MSI шо нема драјвери за 7ца :mad:
Gigabyte за AMD има...Изгледа ќе треба да понудам на форум трампа
за Рајзен 3100 со гигабит плоча.
@gOJDO буразер, дај да трампаме 10100f so MSI за Рајзен 3100 со Gigabyte
ако Бога знаш. Ако незнаш упознај га :D
Како мислиш гигабајт има, мси нема? Драјвер за чипсетот од интел иде.

Ако го нејќеш 10 стави линукс подобро. Седмица веќе нема апдејти.
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10,102
16,449
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
се слагам, за мене ХР е најдобар ти предлагам и ти да го користиш
Не се согласувам!
Windows 98 Second Edition е далеку подобар од XP, бара многу помалку ресурси и се вчитува побрзо!

@Rukfash Пред да почнеш со адаптација, размисли дали воопшто да си губиш време со 7-ца. Разгледај го Win 98SE, во секоја смисла е подобар од сите оперативни системи кои што се спомнаа во темава.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #11

Rukfash

Practice makes perfect
24 јануари 2019
1,444
1,088
Неврленд
Како мислиш гигабајт има, мси нема? Драјвер за чипсетот од интел иде.

Ако го нејќеш 10 стави линукс подобро. Седмица веќе нема апдејти.
Е така фино лепо, за 7ца нема.
MSI Global
Ја пред нова година рајзенче земав нели со гигабит плоча, ама нешо процесоро фаличен ми се погоди, па морав да враќам. Дента пред да земам си симнав драјверите веќе, имаше и за 7ца.
А у вези линукс дон фак мај браин плиз.
@Rukfash Пред да почнеш со адаптација, размисли дали воопшто да си губиш време со 7-ца. Разгледај го Win 98SE, во секоја смисла е подобар од сите оперативни системи кои што се спомнаа во темава.
Буразер, размислив. Сакам да си губам време со седмица.
Туку и ти размисли дали сакаш да ми излезеш у сусрет за трампа.
И така рајзенчето ми беше прв избор. Ќе ти платам за инсталација за делови, разбира се :)
 

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,390
8,682
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Е така фино лепо, за 7ца нема.
MSI Global
Ја пред нова година рајзенче земав нели со гигабит плоча, ама нешо процесоро фаличен ми се погоди, па морав да враќам. Дента пред да земам си симнав драјверите веќе, имаше и за 7ца.
А у вези линукс дон фак мај браин плиз.

Буразер, размислив. Сакам да си губам време со седмица.
Туку и ти размисли дали сакаш да ми излезеш у сусрет за трампа.
И така рајзенчето ми беше прв избор. Ќе ти платам за инсталација за делови, разбира се :)
Дај пиши за кој драјвер збориш точно и јас имам B450 можда чувам во C:\AMD
 
 • Ја почнал/а темата
 • #13

Rukfash

Practice makes perfect
24 јануари 2019
1,444
1,088
Неврленд
Дај пиши за кој драјвер збориш точно и јас имам B450 можда чувам во C:\AMD
Ама буразерче бе. На интел сум сега. Фино лепо си пише на наслово, конташ?
Бај д веј проблемо е у инсталација на њиндоњсо. После тоа постребале ми драјвери...Абе кај и да е ќе испадне кастом ИСО за 7ца со драјвери у него, ама кој да чека! Едно време и за Скајлејк имаше слични проблеми, ама одма најдов 7ца со интегрирани драјвери.
 

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,390
8,682
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Ама буразерче бе. На интел сум сега. Фино лепо си пише на наслово, конташ?
Бај д веј проблемо е у инсталација на њиндоњсо. После тоа постребале ми драјвери...Абе кај и да е ќе испадне кастом ИСО за 7ца со драјвери у него, ама кој да чека! Едно време и за Скајлејк имаше слични проблеми, ама одма најдов 7ца со интегрирани драјвери.
Појма немам што драјвер бараш. Ако е за интел симни го од интел страната и направи слипстрим во исо-то.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #16

Rukfash

Practice makes perfect
24 јануари 2019
1,444
1,088
Неврленд
Абе како објаснувате, како и самио да ги знам стварите како и вие.
Слипстрим! Уат д фак ис дет?
Стварта е шо на оваа платформа коа ќе пуштам инсталација за 7ца замрзнува уште на после минутка само шо ќе се појаве логото на виндовс.
Ако најдете некое видео со интрукции постирајте. Иначе нема вајде од делимична помош од линк со алатка, па да си ја тупам главата шо да праам со таа алатка. Контате ли буразери?
 

Metuzalem

Epic
28 ноември 2010
6,751
12,174
1000 Скопје
Metuzalem's setup  
Processor & Cooler
i7-2600K @4,6 GHz, Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V/GEN3
Storage
Samsung 840 Pro 256 Gb SSD, Samsung Spinpoint F3 1 Tb
PSU
CM 600W Silent Pro Gold
RAM
Kingston @1866
Video card
Radeon HD 7750
Case
HAF 912 Plus
Mouse
ASUS ROG GX950
Keyboard
Filco Majestouch-2, Logitech G710+
Audio
Realtek ALC892
Monitor
Viewsonic VX2753MH-LED
OS
WinServer2003, Win7 x64
Тргни од овде.

Види и со ова евентуално.
 

hipo

Practice makes perfect
27 јануари 2011
1,699
1,512
sistrum.mk
Која верзија на ЊИН 32 или 64? Дали ССДто е НВМе ? Дали БИОС е наместен да бутира Легаси?
Многу прашања поставени не даде одговор на ни едно. а ти трампа да правиш на матучна. Дали матичната е исправна?
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,561
10,794
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Све лепо, али неколико проблема. Ај шо до сеа несум правел ISO, ќе шараме по нет ќе се снајдеме некако. Туку проклетио MSI шо нема драјвери за 7ца :mad:
Gigabyte за AMD има...Изгледа ќе треба да понудам на форум трампа
за Рајзен 3100 со гигабит плоча.
@gOJDO буразер, дај да трампаме 10100f so MSI за Рајзен 3100 со Gigabyte
ако Бога знаш. Ако незнаш упознај га :D
Ја кога ти викав да не праиш глупости.....
С'рчни на торент сајтовите имаш повеќе Windows 7 со драјвери за нов хардвер, меѓутоа USB портовите не им работат со некои принтери, ако тоа не ти смета.... и ако не ти смета криптовируси еден куп у компјутер.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #20

Rukfash

Practice makes perfect
24 јануари 2019
1,444
1,088
Неврленд
Која верзија на ЊИН 32 или 64? Дали ССДто е НВМе ? Дали БИОС е наместен да бутира Легаси?
Многу прашања поставени не даде одговор на ни едно. а ти трампа да правиш на матучна. Дали матичната е исправна?
Полако бре буразеру. Ти си се отспал , станал си уште рано сабајлиње и одма сакаш одговори.
1 - Кој користе денеска њин32 бога ти? Разбира се 64.
2 - Ваљда е е овоа за усб конфигурејшан Legasy
MSI_SnapShot_03.jpg
3 - Трампа озбилно би правел на матична и процесор под претпостафком да би некој сакал, а тоа чисто сумњам. Уствари ако сакам утре да апгрејднам на 6 јадрен не се исплаќа рајзен. Ногу е поскап. Р 3600 е 13000, а 10400ф е 8300.
Дакле би можел само матична за Гигабајт DS3H. Иначе матична млада три месеца, са гаранцијом, исправна да исправнија неможе бити.

Ја кога ти викав да не праиш глупости.....
С'рчни на торент сајтовите имаш повеќе Windows 7 со драјвери за нов хардвер, меѓутоа USB портовите не им работат со некои принтери, ако тоа не ти смета.... и ако не ти смета криптовируси еден куп у компјутер.
Е ти сеа , треба ли да те потсетувам дека малер имав со рајзено и затоа морав на интел да одам за да ми склопе некој тука кај нас у штипо?
...Принтер иначе неам, стребал ми е. А крипто вирусите шо ке ми напраат, ке ми ги украдат бит коините ли? :p Дакле ќе потражам сеа у торентите да видеме шо кастом њиндоњсчиња има, па ќе се позанимаваме денеска.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #21

Rukfash

Practice makes perfect
24 јануари 2019
1,444
1,088
Неврленд
Симната кастом 7ца со убацени потребни драјвери за инсталација.
Бидна руфус. Тејк уан. Рибутинг... :)
 
 • Ја почнал/а темата
 • #23

Rukfash

Practice makes perfect
24 јануари 2019
1,444
1,088
Неврленд
20 мин потрошив за да те прочитам
Па затоа е форумот, за читање.
BTW тејк уан ансаксекфул.
Ај шо испадна њиндоњс со португалско мени, ама и траже драјвери да убацам.

1.jpg
2.jpg

А пишеше дека има. Идемо даље. Келнер дај ново дете :D
 

Julian

Gaining Experience
20 август 2016
228
117
Па затоа е форумот, за читање.
BTW тејк уан ансаксекфул.
Ај шо испадна њиндоњс со португалско мени, ама и траже драјвери да убацам.

Погледнете го атачментот 99603
Погледнете го атачментот 99604

А пишеше дека има. Идемо даље. Келнер дај ново дете :D
И јас ги имав истите проблеми со нова конфигурација. Прочитајја темата сигурен сум ќе си го најдеш одговорот. Кај мене успеа.


Проблем со нова конфигурација
 
 • Ја почнал/а темата
 • #25

Rukfash

Practice makes perfect
24 јануари 2019
1,444
1,088
Неврленд
Нов Торент со енглески јазик
Тејк 2.
IMG_20210408_213504.jpg
Ин прогрес. IMG_20210408_213806.jpg
Ќе бидеме за кратко шо ќе биде :)
Мислењето е автоматски споено:

Нешто заглави на лоудирањето после првиот рестарт.
У чему ли је сад проблем? :unsure:
Правиме конверт од мбр на гпт за да може да инсталира, али на руфус мислам дека беше одбрано мбр.
Сто му громова. Наново руфус.
 
Последна промена:

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,566
Мислења
846,633
Членови
29,351
Најнов член
Catcatcat
На врв Дно