• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Windows 10 генерална дискусија

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
3,703
3,052
Врзи ја таа лиценца за твојот акаунт па потоа за активација прави им се мутав на Microsoft Македонија дека ти прегорела матична плоча па сервис дрн, дрн...
Мислам ни така нема да му успее. Поготово за лаптопиве, гарант го знаат точно на кој модел е инсталиран. И да не ќе има премногу различни компоненти,од само матична. Ама... Нека проба, зш да не

Sent from Телефон using Tapatalk
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,900
11,236
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Врзи ја таа лиценца за твојот акаунт па потоа за активација прави им се мутав на Microsoft Македонија дека ти прегорела матична плоча па сервис дрн, дрн...
Microsoft likes this....

Немојте бе вакви муабети јавно, што ви е на вас :rolleyes:
 

FLEGMA

Epic
2 август 2012
9,692
14,750
Microsoft likes this....

Немојте бе вакви муабети јавно, што ви е на вас :rolleyes:
Успева бе, зш да не.
Ќе му побараат скенови од сметки и слики и ќе ја деактивираат лиценцата на стариот.
Сум ги правел ова. Зависи на каков тип ќе налепиш.
Ригорозни се со Офис. Тука нема импровизации.

Крај краева, нека инсталира Седмица па одозгора на тога DaZ па одозгора на тога Десетка.

Или пак ако не е до толку фетишот, може со оние скриптите..
 

NecrotoX

Unbeatable
4 март 2013
4,114
4,412
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home
Озбилно мислите дека Микрософт Македонија ќе се замара за некојси приватен лаптоп? LOL :ROFLMAO:

Мислам ни така нема да му успее. Поготово за лаптопиве, гарант го знаат точно на кој модел е инсталиран. И да не ќе има премногу различни компоненти,од само матична. Ама... Нека проба, зш да не

Sent from Телефон using Tapatalk
Starting with the Windows 10 Anniversary Update, your product key is no longer only attached to your hardware — you can also link it to your Microsoft account. This new change allows you to re-activate Windows 10 without having to contact Microsoft when you make significant changes to the hardware on your PC, including replacing the motherboard, processor, or hard drive.
Не знам за лаптопи, ама за десктопи и промена на хардвер ова функционира.
 

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
3,703
3,052
Озбилно мислите дека Микрософт Македонија ќе се замара за некојси приватен лаптоп? LOL

Не знам за лаптопи, ама за десктопи и промена на хардвер ова функционира.
За ОЕМ преинсталирани системи ова по ЕУЛА е неприфатливо и незнам дали ќе работи. И ако работи е нелегално ако е тоа битно. ОЕМ лиценцата живее со продадениот уред и толку од неа. Затоа и цената и е далеку пониска.

Sent from Телефон using Tapatalk
 

Naked Gun

Intern
11 јануари 2018
19
5
Дечки, фала ви на одговорите. Прашав само една работа, а добив повеќе од тоа што ми требаше и искрено почна да ми се гади од тоа колку сложено стана да лиценцираш и активираш windows. Ваква лиценца, таква лиценца. Мајкрософт стана како жените. Имаат проблем за секое решение. Колку беше едноставно порано, инсталација, код внесуваш било легално или пиратски, ама беше еден чекор и многу едноставно. Сега се испомешаа. Инаку не сум во Мк, во Германија сум и чекам еден лаптоп кој излезе без windows. Прашав тука само за да видам дали може да ја префрлам моменталната лиценца ако го купам, ама ништо. Тогаш ќе почекам некој месец за конфигурациите со windows, што ништо не ми менува. Како го направиле со лиценците, да имаш лиценци за на еден уред, еднаш. Како сега да купам книга и да може да ја читам само во една соба. Забегана работа. Во секој случај ви благодарам на сите.
Поздрав
 

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
3,703
3,052
Дечки, фала ви на одговорите. Прашав само една работа, а добив повеќе од тоа што ми требаше и искрено почна да ми се гади од тоа колку сложено стана да лиценцираш и активираш windows. Ваква лиценца, таква лиценца. Мајкрософт стана како жените. Имаат проблем за секое решение. Колку беше едноставно порано, инсталација, код внесуваш било легално или пиратски, ама беше еден чекор и многу едноставно. Сега се испомешаа. Инаку не сум во Мк, во Германија сум и чекам еден лаптоп кој излезе без windows. Прашав тука само за да видам дали може да ја префрлам моменталната лиценца ако го купам, ама ништо. Тогаш ќе почекам некој месец за конфигурациите со windows, што ништо не ми менува. Како го направиле со лиценците, да имаш лиценци за на еден уред, еднаш. Како сега да купам книга и да може да ја читам само во една соба. Забегана работа. Во секој случај ви благодарам на сите.
Поздрав
Не. Со пред инсталираните ОЕМ лиценци од производителите е така. Ти ја даваме книгава да ја читаш по повластена цена ама само во оваа соба. Ако сакаш насекаде ќе си купиш од Мирко регулар лиценца па шетај ја низ соби.

Sent from Телефон using Tapatalk
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,900
11,236
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Не. Со пред инсталираните ОЕМ лиценци од производителите е така. Ти ја даваме книгава да ја читаш по повластена цена ама само во оваа соба. Ако сакаш насекаде ќе си купиш од Мирко регулар лиценца па шетај ја низ соби.
Аналогијата е малку неточна. Јас би рекол дека книгата можеш да ја читаш само ти, каде сакаш, на кој јазик сакаш, цел живот е твоја ама не смее друг да ја чита.
 

FLEGMA

Epic
2 август 2012
9,692
14,750
Не смеете да ја изнесувате од дома, да ја рентате, да ја растурате.
Нејзините копии се само за ваша лична употреба со цел на бекап кој повторно мора да го чувате дома.

Ако во еден момент се случи реновирање на домот, пожар, поплава дрн дрн... книгата повеќе не може да ја употребувате затоа што ова ќе го сметаме за нов дом.

[овдека следуваат ставките за преправање, прераскажување итн.]

Иначе можете да ја употребувате 100 мина ама само во домот за кој е наменета.

За останатото јавете се на 1-jaci smo od sudbine - 800
 

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
3,703
3,052
Аналогијата е малку неточна. Јас би рекол дека книгата можеш да ја читаш само ти, каде сакаш, на кој јазик сакаш, цел живот е твоја ама не смее друг да ја чита.
Пошто почна со соби затоа. Инаку ниту мојава е најточна аналогија ниту твојава, пошто може да ја чита и друг амо му ја дадам сосе "читач", ниту пак некој ќе успее да направи аналогија на сложените ЕУЛА долги како Војна и Мир

Sent from Телефон using Tapatalk
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,900
11,236
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Не смеете да ја изнесувате од дома, да ја рентате, да ја растурате.
Нејзините копии се само за ваша лична употреба со цел на бекап кој повторно мора да го чувате дома.

Ако во еден момент се случи реновирање на домот, пожар, поплава дрн дрн... книгата повеќе не може да ја употребувате затоа што ова ќе го сметаме за нов дом.

[овдека следуваат ставките за преправање, прераскажување итн.]

Иначе можете да ја употребувате 100 мина ама само во домот за кој е наменета.

За останатото јавете се на 1-jaci smo od sudbine - 800
И исклучиво во непушачка просторија и не смееш да ги р'каш прстите за да вртиш страници ама можеш да си брцнеш на едно место, доколку никој не те гледа. :ROFLMAO:
 

1zzy_st

Intern
21 февруари 2016
13
3
Скопје
1zzy_st's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i7-4790 @ 3.6 GHz
Motherboard
Gigabyte GA-Z97X-SLI (rev. 1.1)
Storage
Gigabyte NVMe 250GB + TOSHIBA (SATA) 1TB
PSU
Cooler Master MasterWatt 750
RAM
16GB DDR3
Video card
NITRO+ RX 570 8GB
Case
BeQuiet! Pure Base 500DX
Mouse
Logitech G502 Hero
Keyboard
Genesis Thor 300
Audio
Asus Xonar DGX + Sound Blaster Creative X-FI HD
Monitor
Benq BL2480
OS
Windows 10 Pro
Ама глеај позитивно, ако си појде лиценцата на твој акаунт или на било кој дел од компјутерот, уживај си, пошо цело време ќе си имаш активиран Windows..
Кај мене така се деси со тој што е основниот клуч на микрософт, се линкна и на акаунт и на хардвер, така да и по формат и по мењавање делови, пак си е активирано.
 

Steff_92

Gaining Experience
28 јули 2017
171
95
Куманово
Дали на некој му се случува да престане со работа start menu и tray икони ?
Едноставно кликаш и ништо не се случува.
Ми се случува 3 пати, 2 пати го решавав System Restore и преинстал.

Screenshot од Event Viewer.
Screenshot_100.jpg
 

Boco1987

Gaining Experience
25 март 2017
157
115
Скопје
Дали на некој му се случува да престане со работа start menu и tray икони ?
Едноставно кликаш и ништо не се случува.
Ми се случува 3 пати, 2 пати го решавав System Restore и преинстал.

Screenshot од Event Viewer.
Погледнете го атачментот 102806
Ми се случува секогаш после апдејт на АМД драјвер за графичката карта.
Пробај само со рестарт на Windows Explorer
Task Manager -> Processes -> Right Click на Windows Explorer -> Restart
 

Steff_92

Gaining Experience
28 јули 2017
171
95
Куманово
Го пробав веќе тоа уште во првите обиди, не помага.
Исто пробав и со преинсталација на Start, не помага.

Мислењето е автоматски споено:

Пробано со sfc /scnanow и со rebuild на index

 
Последна промена:

Avid

Guru
21 јануари 2009
5,899
9,396
Скопје
Го пробав веќе тоа уште во првите обиди, не помага.
Исто пробав и со преинсталација на Start, не помага.

Мислењето е автоматски споено:

Пробано со sfc /scnanow и со rebuild на index

А на последната верзија си од Windows 10?
 

FLEGMA

Epic
2 август 2012
9,692
14,750
Го решив проблемот.

Ако на некој друг му се случи исто. Проблемот беше во инсталација на Corel X3.
И мене ми се деси истото со овој шит од програма. За среќа проблемите се јавија веднаш после инсталацијата па знаев дека овој има мрсено му*а.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Avid

Антониј.К

On your way to fame
28 ноември 2014
986
625
Скопје
Антониј.К's setup  
Processor & Cooler
Intel(R) Core(TM) i5-4460
Motherboard
MSI H97
Storage
Toshiba 1TB & 250GB SSD
PSU
Cooler Master
RAM
G.Skill 2x8gb
Video card
MSI N750TI/OC EDITION
Case
Cooler Master MB511 RGB
Keyboard
GHOSTWRITER CLASSIC | RIOTORO
Monitor
SAMSUNG C24F396FHU 24" Curved AMD Freesync Monitor
OS
Microsoft Windows 10 Pro
Дали на некој му се случило, дел од иконите на десктоп да не му реагираат, да не се отвараат и да немаат сликичка? Дел се во ред, а дел не. Кога ги отварам од Start Menu, во ред се. Пробав сo scannow, пробав со Restart на Explorer и не сака. Проблемот настана откако имав Photoshop отворено, во еден момент дел од работите отворени у позадина реагираа, дел не и го рестартирав од копче компјутерот. И еве, два дена барама решение и не сака. Некој да помогне?
 

Weeaboo

On your way to fame
23 февруари 2020
628
622
Струга
Дали на некој му се случило, дел од иконите на десктоп да не му реагираат, да не се отвараат и да немаат сликичка? Дел се во ред, а дел не. Кога ги отварам од Start Menu, во ред се. Пробав сo scannow, пробав со Restart на Explorer и не сака. Проблемот настана откако имав Photoshop отворено, во еден момент дел од работите отворени у позадина реагираа, дел не и го рестартирав од копче компјутерот. И еве, два дена барама решение и не сака. Некој да помогне?
Пробај избриши IconCache.db во C:\Users\{USERNAME}\AppData\Local и рестартирај PC.
 

Антониј.К

On your way to fame
28 ноември 2014
986
625
Скопје
Антониј.К's setup  
Processor & Cooler
Intel(R) Core(TM) i5-4460
Motherboard
MSI H97
Storage
Toshiba 1TB & 250GB SSD
PSU
Cooler Master
RAM
G.Skill 2x8gb
Video card
MSI N750TI/OC EDITION
Case
Cooler Master MB511 RGB
Keyboard
GHOSTWRITER CLASSIC | RIOTORO
Monitor
SAMSUNG C24F396FHU 24" Curved AMD Freesync Monitor
OS
Microsoft Windows 10 Pro

Avid

Guru
21 јануари 2009
5,899
9,396
Скопје
Дали на некој му се случило, дел од иконите на десктоп да не му реагираат, да не се отвараат и да немаат сликичка? Дел се во ред, а дел не. Кога ги отварам од Start Menu, во ред се. Пробав сo scannow, пробав со Restart на Explorer и не сака. Проблемот настана откако имав Photoshop отворено, во еден момент дел од работите отворени у позадина реагираа, дел не и го рестартирав од копче компјутерот. И еве, два дена барама решение и не сака. Некој да помогне?
Чекај малку, проблемот цело време стои, не се појавува само понекогаш?
Сега ако рестартираш компјутерот пак нема да реагираат уште веднаш?
Можеш ли видео да снимиш да видам како изгледа тоа нереагирање?
Дали има врска нивната местоположба на десктопот или рандом е?
Кога ќе отидеш до нив преку File Explorer, можеш да работиш со нив?
Префрли ги сите во еден фолдер па врати ги пак.

Други симптоми немаш со пецето?
 
Последна промена:

dipetar

Gaining Experience
1 мај 2019
361
143
Последно време се мислам да се вратам на 7.
Ова со аппс на windows е промашено.
Со кои софтверски проблеми може да се соочам во 2021 после рикверц транзицијата ?
OneDrive, Antivirus, Skype, драјвери, ...
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,678
Мислења
862,120
Членови
30,037
Најнов член
miki11
На врв Дно