• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Windows 10 генерална дискусија

FLEGMA

Epic
2 август 2012
9,607
14,615
Го симнувам.

Но гледам скриншоти на MDL каде Стартот е на средина. Кај Авид е на нормално место...
 

Avid

Guru
21 јануари 2009
5,865
9,332
Скопје
Да, има опција, се прерадвав :D
По дифолт е у средина.
Иначе десен клик на taskbar дава само taskbar settings.
Лошооо, task manager сум навикнат од тука, да гасам/палам срч, да гасам палам нов скапан ведер виџет, па и лок д таскбар...
 

FLEGMA

Epic
2 август 2012
9,607
14,615
Да, има опција, се прерадвав :D
По дифолт е у средина.
Иначе десен клик на taskbar дава само taskbar settings.
Лошооо, task manager сум навикнат од тука, да гасам/палам срч, да гасам палам нов скапан ведер виџет, па и лок д таскбар...
Кажи чаре за активација?

Треба да се инсталира во UEFI со Secure Boot со дифолт клучот од Windows 10 Pro

VK7JG-NPHTM-C97JM-9MPGT-3V66T

Не ми успева да го активирам. Ако знае некој нека каже. Гледам на MDL го имаат активирано
 
Последна промена:

TylerMkD

Unbeatable
7 ноември 2014
2,701
4,582
TylerMkD's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 7 3700X
Motherboard
MSI B450 Tomahawk Max
Storage
Samsung 970 Pro NVMe 500GB + Samsung 850 Evo 120GB + EVO 860 250GB
PSU
Cooler Master Silent Pro M2 620W
RAM
Kingston HyperX Fury Black 2 x 16GB
Video card
Asus ROG Strix RTX 3080 O10G
Case
NZXT H500
Mouse
Razer Deathadder
Keyboard
Steelseries Apex M750
Audio
Sony WCH-700
Monitor
Dell U2414H
OS
Win 10 Pro
Драстична визуелна разлика прават заоблениве рабови a навидум ситна промена. Значи 11-ка ќе биде сепак а, не ја отвори за џабе @Astro темата :D
Не џабе Епл ги имплементираше пред неколку години заоблените рабови. :ROFLMAO:
Мислењето е автоматски споено:

Да, има опција, се прерадвав :D
По дифолт е у средина.
Иначе десен клик на taskbar дава само taskbar settings.
Лошооо, task manager сум навикнат од тука, да гасам/палам срч, да гасам палам нов скапан ведер виџет, па и лок д таскбар...
Не користиш ctrl + shift + esc како ПРО? Ја изгубив цела почит...
 

Avid

Guru
21 јануари 2009
5,865
9,332
Скопје
Не ми успева да го активирам. Ако знае некој нека каже. Гледам на MDL го имаат активирано
Massgravel на Github.
HWID работи.
Не користиш ctrl + shift + esc како ПРО? Ја изгубив цела почит...
Користев, одамна. Не знам зошто полесно ми стана десен клик на taskbar.
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,856
11,213
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64

NecrotoX

Unbeatable
4 март 2013
4,013
4,310
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home x64
Иначе десен клик на taskbar дава само taskbar settings.
Лошооо, task manager сум навикнат од тука, да гасам/палам срч, да гасам палам нов скапан ведер виџет, па и лок д таскбар...
Се надевам дека ова е само во овој leaked build и дека тие опции ќе си се вратат. Нема логика да вадат работи од тоа мени. Јас највеќе лок д таскбар користам од тамо.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Avid

TylerMkD

Unbeatable
7 ноември 2014
2,701
4,582
TylerMkD's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 7 3700X
Motherboard
MSI B450 Tomahawk Max
Storage
Samsung 970 Pro NVMe 500GB + Samsung 850 Evo 120GB + EVO 860 250GB
PSU
Cooler Master Silent Pro M2 620W
RAM
Kingston HyperX Fury Black 2 x 16GB
Video card
Asus ROG Strix RTX 3080 O10G
Case
NZXT H500
Mouse
Razer Deathadder
Keyboard
Steelseries Apex M750
Audio
Sony WCH-700
Monitor
Dell U2414H
OS
Win 10 Pro

[email protected]

Gaining Experience
21 мај 2016
568
454
Реално да гледаме,новивов систем личи на некој кинески андроид дериват, како да ги копираат Apple мада знаеме дека ги копираат уште од времето на Vista,ги закопаа нокиа телефоните полека ке го закопаат и Windows кој е синоним за PC
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,856
11,213
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64

MasteR_#0

Unstoppable
14 декември 2010
2,760
2,433
MasteR_#0's setup  
Processor & Cooler
Core i7 10700K | Hyper 212 Evo
Motherboard
Asus Z490 TUF
Storage
Samsung SM961 256GB | WD 1TB Blue EZEX
PSU
Riotoro Enigma G2 750W
RAM
2x8GB G.Skill SniperX @ 3200Mhz
Video card
Sapphire RX 5700
Case
CM H500
Mouse
Logitech G502 Hero | G.Skill MP780
Keyboard
Logitech K120
Audio
Logitech 2.1 X-240 | Sennheiser HD 559
Monitor
Dell P2720D
OS
Windows 10 x64
Мислам дека малку претерувате со заклучоци на build на OS добиен преку leak, друга работа колку што се сеќавам Vista и Win 7 имаa закривени прозорци и менија, сега едонставно ги враќаат со Fluent Design, заедно со многу од работите од Aero како транпарентност.

Икони на средина на таскбар по default кога ќе размислам може е и добра промена, помалку влечење на маусот да се стигне до нив поготово на резолуции повисоки од 1080P (без скалирање), се додека концепсиски остане таскбарот како што е сега и ги вратат опциите што веќе ги има, како Task Manager на десен клик итн.
Ова најверојатно е специфично за конкретниот build, малце нон-сенс е да треба баш на Start копчето да кликнеш од толкава површина на таскбарот да ги добиеш опциите од претходно.
 

Rikimaru

Unstoppable
26 март 2016
2,392
3,658
Битола
Дали сериозно не можевте да најдете друга мана се фативте за заоблените ќошови, па као е копија од друг не знам што? MacOS да не имаат патент поднесено за заоблени ќошови или што? Или еднаш веќе видовте 90 степени ќошови па мора сега така до умирање да се тера?
 

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,827
9,257
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Дали сериозно не можевте да најдете друга мана се фативте за заоблените ќошови, па као е копија од друг не знам што? MacOS да не имаат патент поднесено за заоблени ќошови или што? Или еднаш веќе видовте 90 степени ќошови па мора сега така до умирање да се тера?
Така де, XP имаше заоблени ќошиња. А KDE да не збориме што се имаше пред Win и Mac заедно.

1624117055957.png
 

[email protected]

Gaining Experience
21 мај 2016
568
454

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,827
9,257
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro

Avid

Guru
21 јануари 2009
5,865
9,332
Скопје

Не разбрав баш кој е фајлот, како да провериме дали го имаме ова чудо? Кои gaming environments?
Океј ова е фајлот
netfilter.sys
 

NecrotoX

Unbeatable
4 март 2013
4,013
4,310
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home x64
Па читај директно од извештајот на Мајкрософт, гејмерите во Кина се таргетирани:

The actor’s activity is limited to the gaming sector specifically in China and does not appear to target enterprise environments. We are not attributing this to a nation-state actor at this time. The actor’s goal is to use the driver to spoof their geo-location to cheat the system and play from anywhere. The malware enables them to gain an advantage in games and possibly exploit other players by compromising their accounts through common tools like keyloggers.

It’s important to understand that the techniques used in this attack occur post exploitation, meaning an attacker must either have already gained administrative privileges in order to be able to run the installer to update the registry and install the malicious driver the next time the system boots or convince the user to do it on their behalf.

We will be sharing an update on how we are refining our partner access policies, validation and the signing process to further enhance our protections. There are no actions customers should take other than follow security best practices and deploy Antivirus software such as Windows Defender for Endpoint.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Avid

Naked Gun

Intern
11 јануари 2018
18
5
Здраво
Имам лаптоп купен со прединсталиран Windows 10. Сакам да купам лаптоп без оперативен систем (има опција и со и без windows 10 ). Дали може да се префрлам со лиценцата на новиот лаптоп ? (Само да си инсталирам 10ка и да го внесам активацискиот код од моменталниот лаптоп ). Инаку моменталниот лаптоп не планирам да го користам повеќе.
Благодарам
Поздрав
 

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
3,635
3,013
Здраво
Имам лаптоп купен со прединсталиран Windows 10. Сакам да купам лаптоп без оперативен систем (има опција и со и без windows 10 ). Дали може да се префрлам со лиценцата на новиот лаптоп ? (Само да си инсталирам 10ка и да го внесам активацискиот код од моменталниот лаптоп ). Инаку моменталниот лаптоп не планирам да го користам повеќе.
Благодарам
Поздрав
Не. Таа лиценца званично умира со тој лаптоп. Чим е прединсталиран немаш ни активациски код нит ништо. Имаш дигитална лиценца врзана за таа машина.

Sent from Телефон using Tapatalk
 

Naked Gun

Intern
11 јануари 2018
18
5
Не. Таа лиценца званично умира со тој лаптоп. Чим е прединсталиран немаш ни активациски код нит ништо. Имаш дигитална лиценца врзана за таа машина.

Sent from Телефон using Tapatalk
Фала многу. Не знам каде има лајк да стиснам па морам вака да реагирам :LOL:
 

FLEGMA

Epic
2 август 2012
9,607
14,615
Фала многу. Не знам каде има лајк да стиснам па морам вака да реагирам :LOL:
Врзи ја таа лиценца за твојот акаунт па потоа за активација прави им се мутав на Microsoft Македонија дека ти прегорела матична плоча па сервис дрн, дрн...
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,062
Мислења
861,339
Членови
29,919
Најнов член
ile009
На врв Дно