• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

VIP Communicator / VIP SIP на нокиа

Jordan81

Intern
13 ноември 2015
8
6
Здраво дечки,

само што добив повик од нив дека е решено. И навистина се регистрира комуникаторот, но не работи (503, service unavailable). Но ова се случувало и порано, за кратки временски интервали. Ќе пробам денес повеќе пати. Како е кај вас има подобрување?

Јордан: Јас размислував за истото. Малку е мачно, но ќе треба да се прави нешто такво. Дополнително, незаконски е :( во секој претплатнички договор викаат дека тоа не е дозволено. Но мислам дека за сопствени потребни нема ни да те фатат ни да се бунат.

Инаку Јордан, од информации внатре во ВИП услугата ја укинаа/укинуваат за сите нови, но јасно им е дека за сите стари мора да ја чуваат. И затоа ја чуваат. Така некако е работата ;)
Za zakonski ili nezakonski ne znam kolku e ama koj saka slobodno neka se obrati za deployable Raspbery Pi image file.

I oni mene cela nedela me ostavaat da plakjam skap roaming i bez usluga. Toa veruvam zakonski e .

Pozdrav :)
Браво за идејата, пиши со кои USB модеми го поврза, знам само Huawei може и тоа одредени модели кај што не е исклучен гласовниот модул ?!
carrier connect shout out
huawei e173 i e160 rabotat definitivno bez nikakov problem, a i celiot sistem e super stabilen. Glasovniot modul se vklucuva mnogu lesno. google it.
 

d4v1d_smt1h

Intern
9 јуни 2017
7
1
Здраво,
Сакам да прашам дали сеуште работи комуникаторот?
Кај мене веќе неколку дена не работи.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #103

tinodj

Gaining Experience
16 јуни 2008
85
62
Здраво,
Сакам да прашам дали сеуште работи комуникаторот?
Кај мене веќе неколку дена не работи.
Не работи и кај мене. Завчера пријавив. Денес ми се јави од контакт центар крајно непрофесионално ми побара јузер и лозинка. Немав сила да се расправам и дадов. Таа немала јузер, одамна немала користено комуникатор. Муабет ко другари од средно да сме. Потоа јас на роаминг ја чекав 3-4мин да пробува, арно ама и кај неа не работело. Потоа и реков ај пробувајте си вие па кога ќе го средите, јавете.

Ќе го средат може утре, може во среда. Ништо страшно им се има исклучено серверот. Ова им се случуваше на 2-3месеци, па откако ми се јави инженерката Биљана и ми кажа дека го средиле вистински, оттогаш годи а некаде си беше ОК :)
 

d4v1d_smt1h

Intern
9 јуни 2017
7
1
Не работи и кај мене. Завчера пријавив. Денес ми се јави од контакт центар крајно непрофесионално ми побара јузер и лозинка. Немав сила да се расправам и дадов. Таа немала јузер, одамна немала користено комуникатор. Муабет ко другари од средно да сме. Потоа јас на роаминг ја чекав 3-4мин да пробува, арно ама и кај неа не работело. Потоа и реков ај пробувајте си вие па кога ќе го средите, јавете.

Ќе го средат може утре, може во среда. Ништо страшно им се има исклучено серверот. Ова им се случуваше на 2-3месеци, па откако ми се јави инженерката Биљана и ми кажа дека го средиле вистински, оттогаш годи а некаде си беше ОК :)
Благодарам на инфромацијата,
Поздрави.
 

Fredy

Unstoppable
12 октомври 2014
999
2,506
Skopje
Fredy's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i7-8700K @5.Ghz /Noctua D14
Motherboard
ASrock Taichi Z370
Storage
970 evo plus 500gb + Kingston A2000 NvMe 1Tb + SSD Samsung 850 pro 256gb
PSU
EVGA SuperNova 750 G3
RAM
2x 8GB DDR4 Kingston HyperX Fury Black @3000Mhz
Video card
MSI 3070 Gaming Trio X
Case
NZXT s340 Elite
Mouse
Logitech G502 Proteus Spectrum
Keyboard
G.Skill Ripjaws KM780 RGB cherry mx brown
Audio
Sennheiser HD 518 + Kurzweil KS40A
Monitor
Asus RoG PG279Q 1440p 165Hz IPS
OS
Windows 10 Pro
 • Ја почнал/а темата
 • #107

tinodj

Gaining Experience
16 јуни 2008
85
62
Ако се јавите сите што сте засегнати можеби побрзо ќе го оправат. Ако не, со тераат скара за мајов.
 

Fredy

Unstoppable
12 октомври 2014
999
2,506
Skopje
Fredy's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i7-8700K @5.Ghz /Noctua D14
Motherboard
ASrock Taichi Z370
Storage
970 evo plus 500gb + Kingston A2000 NvMe 1Tb + SSD Samsung 850 pro 256gb
PSU
EVGA SuperNova 750 G3
RAM
2x 8GB DDR4 Kingston HyperX Fury Black @3000Mhz
Video card
MSI 3070 Gaming Trio X
Case
NZXT s340 Elite
Mouse
Logitech G502 Proteus Spectrum
Keyboard
G.Skill Ripjaws KM780 RGB cherry mx brown
Audio
Sennheiser HD 518 + Kurzweil KS40A
Monitor
Asus RoG PG279Q 1440p 165Hz IPS
OS
Windows 10 Pro
Нешто врзано со магаре ? :D
 

bogoevski

Unstoppable
29 ноември 2009
1,668
2,585
Hønsebybotn
bogoevski's setup  
Processor & Cooler
Повеќејадрен со множител
Motherboard
Црна со црвени детали
Storage
Препун
PSU
Предимензионирано
RAM
Доволно
Video card
Нај јака со 8 гигавати
Case
Гломазно
Mouse
Немам, чувам мачки.
Keyboard
Тивка
Audio
Стерео со двигател
Monitor
Прецизен
OS
Џам
Запали оган и праќај им димни сигнали. 2018 после него е побогу!
 
 • Ја почнал/а темата
 • #117

tinodj

Gaining Experience
16 јуни 2008
85
62
Ne mozam da se javam od stranstvo!
1. Прати им е-маил.
2. Пишувај им нон стоп на оној месинџерон што го имаат преку фејсбук на нивната веб страна.
3. Најди 15 луѓе во мк што ги сакаш и сакаат да те слушаат почесто, да се јавуваат на 0771234, и да трујат.

Види и ова со димниве сигнали. Затоа што мене ми иде димна бомба да им однесам. Како и за се друго, за ниеден проблем немаат оценето време за решавање. Не ми се верува какви идиоти можат да бидат. Кога и да се јавиш - знаеме, се решава. И им велам до кога, не знаеме. А до нова година ќе биде? Еее до тогаш ќе биде. А до крајов на месецов? Е тоа не знаеме :) Е како знаете дека до нова година ќе биде. После тоа треба да си играш бинарно пребарување. А до крај на октомври ќе биде? И така - може ќе стигнеш до оценет датум.
 

Jordan81

Intern
13 ноември 2015
8
6
Zdravo, dali znaete za nekoja promena na setinzite za komunikatorot za eksteren SIP klient pr. Zoiper? Do neodamna funkcionirase dobro ama sega s elogira a ne vospostavuva povik. Vip communicator windows aplikacijata funkcionira dobro.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #119

tinodj

Gaining Experience
16 јуни 2008
85
62
Zdravo, dali znaete za nekoja promena na setinzite za komunikatorot za eksteren SIP klient pr. Zoiper? Do neodamna funkcionirase dobro ama sega s elogira a ne vospostavuva povik. Vip communicator windows aplikacijata funkcionira dobro.
Bria - no issues. Платив нешто 2-3 евра, не знам дали за софтверот или за G.729. Zoiper не ми работеше на bluetooth во кола. Патем мислев си се откажал од овие и дека инсталираше свое решение :)
 
 • Ја почнал/а темата
 • #120

tinodj

Gaining Experience
16 јуни 2008
85
62
Ме прашаа на приватна порака, ама ај да опишам и овде, за Bria, Vip Komunikator:

Username: samo username (bez @vip.mk)
Password
Domain: vip.mk

Account Advanced
Out Proxy 78.40.6.24:15060
SIP Transport: UDP

Sip Registrantion
Incoming calls: enabled
 

d4v1d_smt1h

Intern
9 јуни 2017
7
1
Здраво,
Сакам да прашам дали ви работи комуникаторот?
Кај мене от вчера веќе не работи. (Грешка: Registration Failed: 408)
 
 • Ја почнал/а темата
 • #122

tinodj

Gaining Experience
16 јуни 2008
85
62
Здраво,
Сакам да прашам дали ви работи комуникаторот?
Кај мене от вчера веќе не работи. (Грешка: Registration Failed: 408)
вчера сакав баш да пишам овде ама заборавив - изгледа си го прости Господ. Пишав на поддршка па ќе видиме. Пишете и вие - повеќемина ако речат може ќе опстане.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,038
Мислења
855,003
Членови
29,644
Најнов член
Ogi1990
На врв Дно