1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

VIP Communicator / VIP SIP на нокиа

Дискусија во форумот 'VoIP' започната од tinodj, 13 Јануари 2011.

 1. tinodj

  tinodj
  Gaining Experience

  82
  60
  16 Јуни 2008
  Значи зедов вип комуникатор од пред некој ден и си функционира одлично. Ама зошто да сум врзан пред компјутер си реков. И викам ај еден wireshark да видиме шо прај ова чудо и да си го подесам и на нокиата.

  Добро тргна работата - ама некаде заглавив - затоа и барам помош.

  Еве кои информации ги најдов со wireshark:
  Proxy server address: sip.a1.net (ili sip.vip.mk)
  Realm: a1.net
  User name: [email protected]

  И успеав со други клиенти (од компјутер) да се поврзам без проблем. Тие клиенти се: X-lite и Blink.

  Арно ама од нокиава со незиниот нејтив клиент - никако да успеам. Ниту пак со фринг.

  Еве ги сетинзите:

  Public user name: [email protected]
  Use compression: no
  Use security: no

  Proxy server:
  Proxy server address: sip.a1.net (ili sip.vip.mk)
  Realm: a1.net
  User name: [email protected] (probav i samo user, bez @vip.mk)

  Registar server:
  Registar server address: vip.mk
  Realm: било што / може исто како и претходно/ може и празно
  User name: било што / може исто како и претходно / може и празно

  На нокиата добивам регистеред - ама не може да ѕвонам. Имено кога ѕвонам, прави INVITE, серверот враќа 407 Proxy Authorization Required
  па прави нов INVITE со корисничко име и лозинка (digest нормално) и тука заглавува, серверот враќа 403 Forbidden.


  Некој од вип да има овде да сака да помогни? :) Или некој од искуство ?
   
 2. nihil

  nihil
  Intern

  5
  0
  19 ноември 2010
  ja ne uspev ni so x-lite... mozes da mi pratis screenshot?
   
 3. tinodj

  tinodj
  Gaining Experience

  82
  60
  16 Јуни 2008
  за x-lite читај го внимателно постот. Moментално немам инсталирано за да ти пратам принт скрин. Прочитај внимателно и пробај два три пати таму кај username (со и без @....)

  Инаку - работи и на нокиа - веќе поставено на 10тина нокии :)
   
 4. marv

  marv
  Practice makes perfect

  2,252
  1,539
  5 oктомври 2007
  Машко
  Ај малце туториал тогаш.... Кои модели, што софтвер треба итн...
   
 5. tinodj

  tinodj
  Gaining Experience

  82
  60
  16 Јуни 2008
 6. dzuljo

  dzuljo
  Intern

  9
  0
  15 ноември 2011
  Машко
  Performer
  Android/spa 3102

  Zdravo

  Potreben mi e port od vip za vip komunikatorot
  so standardniot port 5060 ne funkcionira probav i so 5061 koj e standard vo nekoi voip app
  neuspeshno testirano na android-gingerbread i na spa3102-voip adapter

  pozdrav
   
 7. tinodj

  tinodj
  Gaining Experience

  82
  60
  16 Јуни 2008
  Погрешен заклучок имаш донесено. Не е до портот - нешто друго те мачи. Провери корисничко име/лозинка. И прво осигурај се дека нивниот клиент работи од компјутер кој е врзан на истата мрежа како и андродиот односно адаптерот. Портот е тој 5060, но некои рутери/гејтвеји знаат да зафркаваат.
   
 8. nesss

  nesss
  Intern

  8
  0
  10 Март 2012
  Здраво,

  Се регистрирав само за да пишам дека упатствата на tinodj се точни, само треба да се одбере UDP како Transport type.
  Јас тестирав на Nokia E71. Кај мене username функционираше само со @vip.mk.
  Покрај упатствата погоре, ја инсталирав Нокиа апликацијата за подесување на ВоИП и ги следев упатствата и од тука (тие што се релевантни барем). Го инсталирав софтверот од нивната страна, не од Нокиа.
  http://www.voipvoip.com/nokia-e71/
   
 9. tinodj

  tinodj
  Gaining Experience

  82
  60
  16 Јуни 2008
  Работат и двете, со Auto прави проблеми! Ова мислам дека го напишав во некој пост, но не го гледам погоре, можеби било на друг thread/forum. Токму ова беше она што ми го правеше проблемот опишан во првиот пост. Инаку работи и tcp и udp (може малку да ти зависи од рутерот...)

  Мило ми е ако било како сум помогнал :)

  Инаку, од 21.05. ги укинаа меѓународните разговори за комуникатор (кои беа 50% поевтини). Сега ги нема воопшто. Зошто, појма немам - не можам да ги разберам, изгледа не сакаат да заработуваат од тие што користат комуникатор.

  http://www.vip.mk/cm/offer/services/communications/communicat/index.php
   
 10. nihil

  nihil
  Intern

  5
  0
  19 ноември 2010
  probal nekoj android dali raboti?
   
 11. tinodj

  tinodj
  Gaining Experience

  82
  60
  16 Јуни 2008
  нормално дека пробал - луѓе се откорнаа од зборување не да пробале :) Само тоа андроид сип клиентите и телефоните се невидени „јајца“ - нокиа рулез за во-ај-пи. Јас ти препорачувам сипдроид - и гледај да ти се погоди телефонот, да не е ко мојов хтц оне в ѓубре за во канта.
   
 12. tinodj

  tinodj
  Gaining Experience

  82
  60
  16 Јуни 2008
  ova bese na pvt, ama mislam deka e fer da e public:
  realm prakticno ne ti treba.
  vo sipdroid i vo csipsimple imas se. Vo csipsimple odis na expert mode.
  vo sipdroid:
  auth user: [email protected]
  serrver: sip.a1.net
  Domain: vip.mk
  username: [email protected]
  Protocol: tcp/udp po zelba , port: 5060.

  to e se. ako imas problem pisi. Pisi i so tel imas i kakov kvalitet ke imas zvuk (na polos wi-fi i/ili na 3g ako mozes da testiras)
   
  nihil, killerrche и на angel485mk им се допаѓа ова.
 13. angel485mk

  angel485mk
  Gaining Experience

  267
  60
  26 Март 2008
  Машко
  Сега за сега работи и на послабите андриод тел, еве јас го пробав на алкател 991 и можам да кажам дека функционира перфектно, користев сипдроид.
   
  На kaladziski му/ѝ се допаѓа ова.
 14. Dario Korolija

  Dario Korolija
  Intern

  7
  1
  10 Септември 2012
  Машко
  Programiranje
  zosto ne mi raboti na sipdroid a gi imam site parametri
   
 15. nesss

  nesss
  Intern

  8
  0
  10 Март 2012
  хаха и јас се заебав со хтц оне в. не дека е комплетно срање (за тие пари мислам дека е ок), го оправив некако, ама неможам да кажам дека сум задоволен..
   
 16. Cape

  Cape
  Gaining Experience

  102
  56
  23 Март 2011
  Машко
  Dali nekoj uspeal da se povrze so VIP preku asterisk ?
   
 17. nihil

  nihil
  Intern

  5
  0
  19 ноември 2010
  \
  so sip droid raboti dobro... malce shushti ama ok e. go testirav i na 3g so namalena brzina i e ok na lg e400 so cyanogenmod 9 :) fala ti mn pozz
   
 18. bor4e7577

  bor4e7577
  Intern

  1
  0
  28 Декември 2012
  Машко
  moze li nekoj da mi kaze dali mozam da go instaliram vip communicator na nokia 700, i ako moze kako??
   
 19. tinodj

  tinodj
  Gaining Experience

  82
  60
  16 Јуни 2008
 20. tinodj

  tinodj
  Gaining Experience

  82
  60
  16 Јуни 2008
  на барање на некои членови и не-членови на форумов, уште малку помош специјално за cSipSimple за VIP:

  Expert mode:

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]
   
 21. tupacan

  tupacan
  Practice makes perfect

  1,475
  1,924
  10 Септември 2007
  Машко
  Lorem Ipsum.
  Нубско прашање: Каква улога има ова и каков бенефит има(ме) со ова?

  Знам едно време беше популарен VIP Communicator, но никогаш не се заинтересирав подетално.

  Би бил благодарен некој да објасни. Чиста радозналост. :D
   
  На Dinamit му/ѝ се допаѓа ова.
 22. Dinamit

  Dinamit
  Gaining Experience

  399
  382
  25 Мај 2013
  Машко
  И мене ме интересира истово. :)
   
 23. marv

  marv
  Practice makes perfect

  2,252
  1,539
  5 oктомври 2007
  Машко
  Naprimer od stranstvo kaj sto ke fatis wifi da si zboris besplatno so makedonija
   
  На tupacan му/ѝ се допаѓа ова.
 24. tinodj

  tinodj
  Gaining Experience

  82
  60
  16 Јуни 2008
  Еве сценарија:
  1. Ти си во странство (всушност не е важно каде си, ама во странство прави смисла). Сакаш да зборуваш со број во Македонија. Приклучуваш вип комуникатор преку Интернет и зборуваш исто како да си во Македонија.
  1а. Интернетот ти доаѓа од ви-фи: хотел, кафич, ...
  1б. Интернетот ти доаѓа од странска сим картица (3г, 4г)

  2. Не е важно каде си. Сакаш да зборуваш со број надвор од Македонија. Важи истото како 1. со тоа што разговорите ти се 50% поевтини отколку кога вртиш од обичен мобилен телефон (оти одат преку интернет). Но пази! ова беше вака до пред 2години, кога ВИП ја укинаа оваа услуга!!! Образложение: Да не заштитат нас!!! Значи сега по ново од Вип комуникатор не може да се врти на броеви во странство. Јас не знам зошто ВИП не исклучат воопшто да не може да се јавуваме во странство - се разбира, за наше добро, да не заштитат нас.

  3. Побизарно сценарио: Си во мк каде што нема вип мрежа, но има интернет :) Уклучуваш вип комуникатор и си тераш муабет :)
   
  На tupacan му/ѝ се допаѓа ова.
 25. tupacan

  tupacan
  Practice makes perfect

  1,475
  1,924
  10 Септември 2007
  Машко
  Lorem Ipsum.
  Imam problemi so uslugava, a bas mi e potrebna. Koga probuvam da zavrtam, pisuva: 403 / Forbidden, user not provisioned. Imal nekoj slicen problem..

  (se izvinuvam za latinica)
   
Слични теми
 1. marv
  Одговори:
  17
  Прегледи:
  8,495
 2. iq1
  Одговори:
  12
  Прегледи:
  1,249
 3. Lance
  Одговори:
  0
  Прегледи:
  649
 4. stole
  Одговори:
  2
  Прегледи:
  2,965
Вчитување...

Сподели

Вчитување...