1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

VIP Communicator / VIP SIP на нокиа

Дискусија во форумот 'VoIP' започната од tinodj, 13 Јануари 2011.

 1. tinodj

  tinodj
  Gaining Experience

  83
  62
  16 Јуни 2008
  prasajneto bese jasno, a ti ne odgovori. Za da mi pratis isecok od nivniot sajt ne te prasav, toa pogore jas veke go postuvav znam sto pisuva. Ako ne ti raboti so nivnata aplikacija, prvo so niv razberi si se. Koga ke ti proraboti so nivnata aplikacija, togas ovde imas upatstvo kako da si go namestis na telefon.

  Starite korisnici koi im pisaa si se razbraa i im napravija da raboti. Edinstveno imaa problem tie sto vo lozinkata imaa specijalni karakteri. Za novi korisnici vo momentov ne dozvoluvaat.
   
  На Metuzalem му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Vaskovasko

  Vaskovasko
  Intern

  2
  0
  17 Март 2016
  Машко
  Здраво дечки. Ќе може ли некој да каже како да средам за windows phone 10 zoiper или било која друга sip апликација. Фала ви.
   
 3. tinodj

  tinodj
  Gaining Experience

  83
  62
  16 Јуни 2008
  Zoiper works:

  account name: било што
  domain: vip.mk
  user name: username
  password: password
  caller ID: username

  Auth Username: username
  Use Outbound proxy: Yes
  Outbound proxy: 78.40.6.24:15060
   
  angel485mk, Metuzalem и на goran_oh им се допаѓа ова.
 4. Vaskovasko

  Vaskovasko
  Intern

  2
  0
  17 Март 2016
  Машко
  Средив веќе и претходно... сепак фала ми правеше проблем дека претходно беше [email protected] сега не треба @vip.mk... . :)
   
 5. kirev

  kirev
  Unstoppable

  5,297
  3,702
  31 Мај 2010
  Машко
  ICT ветеран
  Функционира со нови корисници? И со која верзија на Zoiper? Пробувам со 1.35 ама тнко, вика Registration failed (Not Found(404))
   
 6. tinodj

  tinodj
  Gaining Experience

  83
  62
  16 Јуни 2008
  a ти функционира комуникаторот на компјутер со тој „нов корисник“?

  Ако не - барај ги вип, не нас.
  Ако да - пробај пак со зоипер и прочитај ги добро упатствата.
   
  На Metuzalem му/ѝ се допаѓа ова.
 7. tupacan

  tupacan
  Practice makes perfect

  1,509
  1,965
  10 Септември 2007
  Машко
  Lorem Ipsum.
  Акo сте нa некoјa oд специјaлните тaрифи (рoденденски/нoвoгoфишни), немaте кoмунимaтoр нa истaтa.
   
 8. kirev

  kirev
  Unstoppable

  5,297
  3,702
  31 Мај 2010
  Машко
  ICT ветеран
  Тенкју. Ај плиз дај ми го комуникаторот за Windows? Не сум баш у можност да ескпериментирам па си барам помош...
   
 9. Jordan81

  Jordan81
  Intern

  8
  6
  13 ноември 2015
  Машко
  Dali znaete shto e so Vip communicatorot? do pred nekoj den rabotese sea ne mozam da se najavam....
   
 10. tinodj

  tinodj
  Gaining Experience

  83
  62
  16 Јуни 2008
  isto e i kaj mene. Im se javiv. Ke pisam sto ke mi recat.
   
  На Jordan81 му/ѝ се допаѓа ова.
 11. NERD.

  NERD.
  Gaining Experience

  1,377
  344
  19 Април 2010
  Машко
  Не успевам да најдам никакви информации/страница за регистрирање на vip. Како би можел да го користам сервисот?
   
 12. al1en

  al1en
  Intern

  41
  9
  30 Април 2009
  И кај мене забележав дека од пред 4-5 дена не работи, да не немаат можеби променето нешто од нивна страна

  Инаку повеќе не постојат повеќе никакви податоци за Vip Communicator на нивната страна. Да не можеби планираат да ја прекинат услугата? Имате некој договор при рака да видите дали може да ја прекинат или не? Мислам дали услугата Vip Communicator се наоѓа некаде во договорот или не. Јас неможам моментално да проверам околу 2000km сум оддалечен од мојот договор :D
   
  На Jordan81 му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Jordan81

  Jordan81
  Intern

  8
  6
  13 ноември 2015
  Машко
  Vo tarifniot model shto ni go prodale imalo usluga Vip Communicator, ako planiraat da go smenat toa shto ni go prodavaat treba da izvestat.... barem taka e ovde na 1900km od dogovorot. Slicno e i razmisluvanjeto okolu ne pruzenjeto na usluga za koja naplakaat pretplata, bi trebalo da kompenziraat na nekoj nacin... sepak toa e div Balkan.

  Tuku daj kazete dali znaete nekoj SIP provider od Makedonija, kade shto kako fizicko lice moze da si kupam account i broj.

  POzz.
   
 14. kirev

  kirev
  Unstoppable

  5,297
  3,702
  31 Мај 2010
  Машко
  ICT ветеран
  Освен што договорот важел 2 години и завршил. Хм.
   
 15. Jordan81

  Jordan81
  Intern

  8
  6
  13 ноември 2015
  Машко
  Ne, ne. Dogovorot e otvoren bez rok na istekuvanje.
   
 16. kirev

  kirev
  Unstoppable

  5,297
  3,702
  31 Мај 2010
  Машко
  ICT ветеран
  Тогаш е незаконски. МОРА да има рок за да е важечки
   
 17. Jordan81

  Jordan81
  Intern

  8
  6
  13 ноември 2015
  Машко
  Zakonski ili ne, jas ne sum kupil telefonski aparat od niv i ne sum se obvrzal da bidam niven pretplatnik najmalku 12 ili 24 meseci tuku sum potpisal otvoren pretplatnicki dogovor soglasno so opredelena tarifa koja vklucuvala i SIP telefonija. Takvi se i mnogu drugi otvorebi dogovori za pristap do univerzalni uslugi kako na primer snabduvanje so voda, el. energija, kabelska televizija itn. Prasanjeto mi bese drugo : Dali nekoj e vo tek shto se slucuva so uslugata Vip Communicator, i dali znaete za nekoj alternativen SIP provider od Makedonija bidejki momentalnite igraci na telekom pazarot vo zemjata naplatuvaat nemilosrdno visoki ceni za vlezni povici od stranstvo.

  Treto i posledno, ako nekoj drug e vo slicna situacija kako mene, mozam da mu preporacam ako ima kade da go prikluci na internet vo Makedonija da si konfigurira svoj GSM gateway - Raspberry PI i USB GSM
  dongle cuda praat ;) Koj ima potreba volontiram da mu pomognam kako da go konfigurira i da izbegne nerealno visoki trosoci za telefoniranje kon i priem na povici od Makedonija.

  Pozz
   

  Прикачени датотеки:

  Последна промена: 8 Април 2017
  На damil, dimsa, kirev и уште 2 други им се допаѓа ова.
 18. kirev

  kirev
  Unstoppable

  5,297
  3,702
  31 Мај 2010
  Машко
  ICT ветеран
  Тоа можеби е така регулирано во земјите каде што си заминал...
   
 19. tinodj

  tinodj
  Gaining Experience

  83
  62
  16 Јуни 2008
  Здраво дечки,

  само што добив повик од нив дека е решено. И навистина се регистрира комуникаторот, но не работи (503, service unavailable). Но ова се случувало и порано, за кратки временски интервали. Ќе пробам денес повеќе пати. Како е кај вас има подобрување?

  Јордан: Јас размислував за истото. Малку е мачно, но ќе треба да се прави нешто такво. Дополнително, незаконски е :( во секој претплатнички договор викаат дека тоа не е дозволено. Но мислам дека за сопствени потребни нема ни да те фатат ни да се бунат.

  Инаку Јордан, од информации внатре во ВИП услугата ја укинаа/укинуваат за сите нови, но јасно им е дека за сите стари мора да ја чуваат. И затоа ја чуваат. Така некако е работата ;)
   
 20. tinodj

  tinodj
  Gaining Experience

  83
  62
  16 Јуни 2008
 21. Jordan81

  Jordan81
  Intern

  8
  6
  13 ноември 2015
  Машко
  Kaj mene se uste ne raboti... :(

  upload_2017-4-10_15-28-29.png
   
 22. tinodj

  tinodj
  Gaining Experience

  83
  62
  16 Јуни 2008
  probaj restart komp, internet, ova ona. Kaj mene Zoiper works, Bria works.
   
 23. tinodj

  tinodj
  Gaining Experience

  83
  62
  16 Јуни 2008
  ili pisi si mail na kontakt - makar sto na telefon mi rekoa deka problemot bil cel server i deka go sredile. Zatoa ne veruvam da ima isklucok kaj tebe :)
   
 24. dimsa

  dimsa
  Gaining Experience

  246
  276
  9 Јануари 2015
  Браво за идејата, пиши со кои USB модеми го поврза, знам само Huawei може и тоа одредени модели кај што не е исклучен гласовниот модул ?!
  carrier connect shout out
   
 25. al1en

  al1en
  Intern

  41
  9
  30 Април 2009
  дефинитивно работи услугата на Zoiper без никакви промени во подесувањата.
   
Слични теми
 1. marv
  Одговори:
  17
  Прегледи:
  8,552
 2. PanisheR
  Одговори:
  8
  Прегледи:
  1,145
 3. iq1
  Одговори:
  12
  Прегледи:
  1,273
 4. Lance
  Одговори:
  0
  Прегледи:
  662
 5. stole
  Одговори:
  2
  Прегледи:
  3,006
Вчитување...

Сподели

Вчитување...