1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

VIP Communicator / VIP SIP на нокиа

Дискусија во форумот 'VoIP' започната од tinodj, 13 Јануари 2011.

1. tinodj

tinodj
    Gaining Experience

82
    60
    16 Јуни 2008
    http://www.vip.mk/uslugi/vip-communicator

Но не е до ова кај тебе штом на компјутер работи.

Претпоставувам мигрираа, па на некои и на компјутер не им работи. Тоа се средува на 0771234 (ако си имал во лозинката спцецијален карактер нема да ти работи, бог да чува).

Инаку сменија поставувања, еве ги новите, ама се намачив доста, очекувам барем едно пиво :)

https://drive.google.com/file/d/0B_r2W2pfG6RbME5ueEZVSWJXSmM/view?usp=sharing

На killerrche и Oktar им се допаѓа ова.
  2. tinodj

tinodj
    Gaining Experience

82
    60
    16 Јуни 2008
    Еве и вака за секој случај.

Прикачени датотеки:

На Metuzalem и killerrche им се допаѓа ова.
  3. Sasho Nikolov

Sasho Nikolov
    Intern

4
    1
    9 ноември 2015
    Машко
    Фала тино. Ги внесувам сетинзите во сипдроид и пак не ми работи. Ми се јавија од вип дека морало да ја сменам тарифата да ми работи? Ја имам роденденската и морало да ја зеам некоја си вип спешл за да ми работел. Иначе дали може да ми кажеш ти што користиш ? Csipsimple?

ПС: Гајба пиво давам не е проблем.

Фала.

4. Daniel86

Daniel86
    Guru

2,627
    6,699
    28 Мај 2013
    Машко
    Електроника
    Лопурди класични, праќаат пораки дека по спојувањето цените ќе останат исти, а сега излегува дека мора да менуваш тарифи за истите услуги.

На borcep му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Sasho Nikolov

Sasho Nikolov
    Intern

4
    1
    9 ноември 2015
    Машко
    Да за жал тоа е тоа македонија :) Ама барем да ми ги дадеа сетинзите не да ги принудуваат мојте да одат да потпишат нов договор пред да ми ги дадат...

6. goran_oh

goran_oh
    Practice makes perfect

1,302
    1,077
    26 Април 2013
    Машко
    Јaс дoдекa бев нa vip јa имaв истo рoденденскa тaрифa 555 ден и сaкaв дa кoристaм vip communicator истo прoбувaв сo сите сетинзи и не рaбoтеше,и се јaвив вo кoнтaкт центaр дa прaшaм и oдгoвoрoт oд нивнa стрaнa беше декa не рaбoти нa рoденденскa тaрифa vip comumunicator,требa дa прoмениш тaрифa зa дa ти рaбoти тoa беше пред еднo гoдинa денa,и тaкa нaтaкa,и јaс си прoменaв oперaтoр си се врaтив нa т мoбиле нa плеј тaрифa сo 6гигa 4г нет и дo ден денес сум зaдoвoлен кoрисник.

7. Sasho Nikolov

Sasho Nikolov
    Intern

4
    1
    9 ноември 2015
    Машко
    Абе фак дем работи со сетинзите од тино. Сеа ми се среди. Не мора ни да ја менувам тарифата. Користете ги сетинзите горе во скрин шотот и ќе се среди.Не дека и јас ги сакам или дека се најсјајни али фактот што можам да го користам комуникаторот е причината што сум на вип.

8. tinodj

tinodj
    Gaining Experience

82
    60
    16 Јуни 2008
    Користам од андроид Sip accounts (Call settings -> Call accounts -> Sip accounts) на Nexus 5. Супер си е и интегрирано е со телефонот, не сакам да имам дополнителна апликација. Скринштот-от е оттаму.

Не би рекол баш, отсекогаш на роденденските не работеше и беше јасно кажано, само затоа не зедов роденденска :) И пред да менувам секогаш прашувам дали ќе работи комуникатор.

Зар даваат сетинзи ако им речеш на телефон сакам да си го подесам? Мислев дека не даваат, затоа сам ги најдувам :)

работи, работи, ако имаш добра тарифа работи. Само што ги сменија сетинзите (миграа сервер). А да, и корисничко име сега по ново, секаде е без @vip.mk. А пиво? :)

Metuzalem, killerrche и на goran_oh им се допаѓа ова.
  9. Jordan81

Jordan81
    Intern

8
    6
    13 ноември 2015
    Машко
    Ako nekoj koristi Zoiper client eve kako da go setira. Kopucite od VIP pustaat vo upotreba migrirani serveri bez da napravat korisnicko testiranje ili pa da gi informiraat korisnicite za soodvetni izmeni vo setinzite. Ako probate da se javite na 0771234 sega namesto centarot za korisnici na ruski kje vi povtoruva TOCNOE VREME :):)

2015-11-13_11-02-00.jpg

Последна промена: 13 ноември 2015
  10. tinodj

tinodj
    Gaining Experience

82
    60
    16 Јуни 2008

Јордан, според корисчничково име мислам дека се знаеме :) Ако е така пиши ми емаил ќе се разбереме таму. Ова со 077 беше само за некои броеви. Јас им пишав маил па после 3 дена дебагирање, денес добив порака дека го средиле.

Патем, не се должни да јават дека сменуваат нешто туку само да ја оспособат својата апликација (телефони официјално не поддржуваат). А тоа што не ја оспособија ни својата апликација тоа е друга работа. И да, јавија:

http://www.vip.mk/uslugi/vip-communicator

Почитувани корисници, Ве информираме дека во моментов услугата Vip Communicator е привремено недостапна!

На Metuzalem му/ѝ се допаѓа ова.
  11. hipo

hipo
    Practice makes perfect

1,605
    1,361
    27 Јануари 2011
    Машко
    А каде се креира јузер на оваа ВИП комуникатор?
    Јас прашував пред одмор во аугуст оваа година и ми кажаа дека улугата не е достапна.
    Или да барам некој инсајдер да ми креира акаунт.

12. kubelka

kubelka
    Intern

25
    6
    7 Јули 2014
    Машко
    Го користш јузерот што ти е за логирање на вип страната.(мој вип) Сега се јавив да прашам зашто не можам да се логирам и рекоа ќе ми се јават од техничка подршка кога ќе го решат проблемот.

13. hipo

hipo
    Practice makes perfect

1,605
    1,361
    27 Јануари 2011
    Машко
    И јас не можам да се логирам, ке се јавам утре. Во регуларно работно време :D

14. kubelka

kubelka
    Intern

25
    6
    7 Јули 2014
    Машко
    Јас сум на вип комбо така да и во 4 сат сабајле ги малтретирам :) Не за џабе имаат 24/7 подршка. lol

15. kubelka

kubelka
    Intern

25
    6
    7 Јули 2014
    Машко
    Ми се јавија од вип и ме информираа дека се спрема нова верзија на вип комуникаторот. Кога ќе биде готова ќе може да се користи за тие што имаат направено промена на тарифен модел во последнава година. Без обзир на тоа што нашиот тарифен модел ја подржува таа услуга, ќе мора да почекаме.

16. hipo

hipo
    Practice makes perfect

1,605
    1,361
    27 Јануари 2011
    Машко
    Тоа е супер, пиши кога ке добиеш информација.

17. nesss

nesss
    Intern

8
    0
    10 Март 2012
    да не знае некој како е новата конфигурација за Csipsimple? престана да работи после промените на вип пред некој месец..

18. tinodj

tinodj
    Gaining Experience

82
    60
    16 Јуни 2008
    јас знам :) а да прочиташ погоре? или пиво не ти се дава? :)

еве и линк:
    http://forum.it.com.mk/threads/vip-communicator-vip-sip-na-nokia.20002/page-3#post-762238

19. nesss

nesss
    Intern

8
    0
    10 Март 2012
    хаха, не е проблем за пиво, него во Csipsimple неможам да најдам кај се подесува Outbound proxy. Видов дека ти користиш нејтив клиент ама во cyanogenmod 12.1 немам нејтив.
    Фала сепак, ќе средам некако а може и друг клиент да инсталирам. Иначе на десктоп комуникаторот работи ОК

20. tinodj

tinodj
    Gaining Experience

82
    60
    16 Јуни 2008
    Metuzalem, killerrche и на nesss им се допаѓа ова.
  21. nesss

nesss
    Intern

8
    0
    10 Март 2012
    Odlicno, raboti pak, fala mnogu!
    Mene mi bese na Expert pa nemozev da go opravam

22. Acidburns

Acidburns
    Intern

2
    0
    30 Септември 2011
    Jas probav preku 2-3 aplikacii, i nikako ne raboti...
    Voedno povrzano so temava, dali nekoj uspeal da konektira domashen telefon od t-home.mk ? (telekom.mk) na nekoj od ovie aplikacii, bidejki telekom koristi voip tehnologija...

23. kirev

kirev
    Unstoppable

5,337
    3,730
    31 Мај 2010
    Машко
    ICT ветеран
    Не дека сум пробуел нешто многу, ама за Fritz!Box Fon WLAN 7360 SL има нивна апликација и за инкаминг функционира. Кога ми е празна батеријата на безжичниот си ја користам

24. tinodj

tinodj
    Gaining Experience

82
    60
    16 Јуни 2008
    a so nivnata aplikacija ti raboti?

25. Acidburns

Acidburns
    Intern

2
    0
    30 Септември 2011

"Vip Communicator

Почитувани корисници, Ве информираме дека во моментов услугата Vip Communicator е привремено недостапна!

За сите наредни промени, ќе Ве информираме на нашата веб страница."

Слични теми
  1. marv
    Одговори:
    17
    Прегледи:
    8,423
  2. iq1
    Одговори:
    12
    Прегледи:
    1,216