1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

VIP Communicator / VIP SIP на нокиа

Дискусија во форумот 'VoIP' започната од tinodj, 13 Јануари 2011.

 1. tinodj

  tinodj
  Gaining Experience

  82
  60
  16 Јуни 2008
  http://www.vip.mk/uslugi/vip-communicator

  Но не е до ова кај тебе штом на компјутер работи.

  Претпоставувам мигрираа, па на некои и на компјутер не им работи. Тоа се средува на 0771234 (ако си имал во лозинката спцецијален карактер нема да ти работи, бог да чува).

  Инаку сменија поставувања, еве ги новите, ама се намачив доста, очекувам барем едно пиво :)

  https://drive.google.com/file/d/0B_r2W2pfG6RbME5ueEZVSWJXSmM/view?usp=sharing
   
  На killerrche и Oktar им се допаѓа ова.
 2. tinodj

  tinodj
  Gaining Experience

  82
  60
  16 Јуни 2008
  Еве и вака за секој случај.
   

  Прикачени датотеки:

  На Metuzalem и killerrche им се допаѓа ова.
 3. Sasho Nikolov

  Sasho Nikolov
  Intern

  4
  1
  9 ноември 2015
  Машко
  Фала тино. Ги внесувам сетинзите во сипдроид и пак не ми работи. Ми се јавија од вип дека морало да ја сменам тарифата да ми работи? Ја имам роденденската и морало да ја зеам некоја си вип спешл за да ми работел. Иначе дали може да ми кажеш ти што користиш ? Csipsimple?

  ПС: Гајба пиво давам не е проблем.

  Фала.
   
 4. Daniel86

  Daniel86
  Guru

  2,627
  6,699
  28 Мај 2013
  Машко
  Електроника
  Лопурди класични, праќаат пораки дека по спојувањето цените ќе останат исти, а сега излегува дека мора да менуваш тарифи за истите услуги.
   
  На borcep му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Sasho Nikolov

  Sasho Nikolov
  Intern

  4
  1
  9 ноември 2015
  Машко
  Да за жал тоа е тоа македонија :) Ама барем да ми ги дадеа сетинзите не да ги принудуваат мојте да одат да потпишат нов договор пред да ми ги дадат...
   
 6. goran_oh

  goran_oh
  Practice makes perfect

  1,302
  1,077
  26 Април 2013
  Машко
  Јaс дoдекa бев нa vip јa имaв истo рoденденскa тaрифa 555 ден и сaкaв дa кoристaм vip communicator истo прoбувaв сo сите сетинзи и не рaбoтеше,и се јaвив вo кoнтaкт центaр дa прaшaм и oдгoвoрoт oд нивнa стрaнa беше декa не рaбoти нa рoденденскa тaрифa vip comumunicator,требa дa прoмениш тaрифa зa дa ти рaбoти тoa беше пред еднo гoдинa денa,и тaкa нaтaкa,и јaс си прoменaв oперaтoр си се врaтив нa т мoбиле нa плеј тaрифa сo 6гигa 4г нет и дo ден денес сум зaдoвoлен кoрисник.
   
 7. Sasho Nikolov

  Sasho Nikolov
  Intern

  4
  1
  9 ноември 2015
  Машко
  Абе фак дем работи со сетинзите од тино. Сеа ми се среди. Не мора ни да ја менувам тарифата. Користете ги сетинзите горе во скрин шотот и ќе се среди.Не дека и јас ги сакам или дека се најсјајни али фактот што можам да го користам комуникаторот е причината што сум на вип.
   
 8. tinodj

  tinodj
  Gaining Experience

  82
  60
  16 Јуни 2008
  Користам од андроид Sip accounts (Call settings -> Call accounts -> Sip accounts) на Nexus 5. Супер си е и интегрирано е со телефонот, не сакам да имам дополнителна апликација. Скринштот-от е оттаму.

  Не би рекол баш, отсекогаш на роденденските не работеше и беше јасно кажано, само затоа не зедов роденденска :) И пред да менувам секогаш прашувам дали ќе работи комуникатор.

  Зар даваат сетинзи ако им речеш на телефон сакам да си го подесам? Мислев дека не даваат, затоа сам ги најдувам :)

  работи, работи, ако имаш добра тарифа работи. Само што ги сменија сетинзите (миграа сервер). А да, и корисничко име сега по ново, секаде е без @vip.mk. А пиво? :)
   
  Metuzalem, killerrche и на goran_oh им се допаѓа ова.
 9. Jordan81

  Jordan81
  Intern

  8
  6
  13 ноември 2015
  Машко
  Ako nekoj koristi Zoiper client eve kako da go setira. Kopucite od VIP pustaat vo upotreba migrirani serveri bez da napravat korisnicko testiranje ili pa da gi informiraat korisnicite za soodvetni izmeni vo setinzite. Ako probate da se javite na 0771234 sega namesto centarot za korisnici na ruski kje vi povtoruva TOCNOE VREME :):)

  2015-11-13_11-02-00.jpg
   
  Последна промена: 13 ноември 2015
 10. tinodj

  tinodj
  Gaining Experience

  82
  60
  16 Јуни 2008

  Јордан, според корисчничково име мислам дека се знаеме :) Ако е така пиши ми емаил ќе се разбереме таму. Ова со 077 беше само за некои броеви. Јас им пишав маил па после 3 дена дебагирање, денес добив порака дека го средиле.

  Патем, не се должни да јават дека сменуваат нешто туку само да ја оспособат својата апликација (телефони официјално не поддржуваат). А тоа што не ја оспособија ни својата апликација тоа е друга работа. И да, јавија:

  http://www.vip.mk/uslugi/vip-communicator

  Почитувани корисници, Ве информираме дека во моментов услугата Vip Communicator е привремено недостапна!
   
  На Metuzalem му/ѝ се допаѓа ова.
 11. hipo

  hipo
  Practice makes perfect

  1,605
  1,361
  27 Јануари 2011
  Машко
  А каде се креира јузер на оваа ВИП комуникатор?
  Јас прашував пред одмор во аугуст оваа година и ми кажаа дека улугата не е достапна.
  Или да барам некој инсајдер да ми креира акаунт.
   
 12. kubelka

  kubelka
  Intern

  25
  6
  7 Јули 2014
  Машко
  Го користш јузерот што ти е за логирање на вип страната.(мој вип) Сега се јавив да прашам зашто не можам да се логирам и рекоа ќе ми се јават од техничка подршка кога ќе го решат проблемот.
   
 13. hipo

  hipo
  Practice makes perfect

  1,605
  1,361
  27 Јануари 2011
  Машко
  И јас не можам да се логирам, ке се јавам утре. Во регуларно работно време :D
   
 14. kubelka

  kubelka
  Intern

  25
  6
  7 Јули 2014
  Машко
  Јас сум на вип комбо така да и во 4 сат сабајле ги малтретирам :) Не за џабе имаат 24/7 подршка. lol
   
 15. kubelka

  kubelka
  Intern

  25
  6
  7 Јули 2014
  Машко
  Ми се јавија од вип и ме информираа дека се спрема нова верзија на вип комуникаторот. Кога ќе биде готова ќе може да се користи за тие што имаат направено промена на тарифен модел во последнава година. Без обзир на тоа што нашиот тарифен модел ја подржува таа услуга, ќе мора да почекаме.
   
 16. hipo

  hipo
  Practice makes perfect

  1,605
  1,361
  27 Јануари 2011
  Машко
  Тоа е супер, пиши кога ке добиеш информација.
   
 17. nesss

  nesss
  Intern

  8
  0
  10 Март 2012
  да не знае некој како е новата конфигурација за Csipsimple? престана да работи после промените на вип пред некој месец..
   
 18. tinodj

  tinodj
  Gaining Experience

  82
  60
  16 Јуни 2008
  јас знам :) а да прочиташ погоре? или пиво не ти се дава? :)

  еве и линк:
  http://forum.it.com.mk/threads/vip-communicator-vip-sip-na-nokia.20002/page-3#post-762238
   
  На Metuzalem му/ѝ се допаѓа ова.
 19. nesss

  nesss
  Intern

  8
  0
  10 Март 2012
  хаха, не е проблем за пиво, него во Csipsimple неможам да најдам кај се подесува Outbound proxy. Видов дека ти користиш нејтив клиент ама во cyanogenmod 12.1 немам нејтив.
  Фала сепак, ќе средам некако а може и друг клиент да инсталирам. Иначе на десктоп комуникаторот работи ОК
   
 20. tinodj

  tinodj
  Gaining Experience

  82
  60
  16 Јуни 2008
  Metuzalem, killerrche и на nesss им се допаѓа ова.
 21. nesss

  nesss
  Intern

  8
  0
  10 Март 2012
  Odlicno, raboti pak, fala mnogu!
  Mene mi bese na Expert pa nemozev da go opravam
   
 22. Acidburns

  Acidburns
  Intern

  2
  0
  30 Септември 2011
  Jas probav preku 2-3 aplikacii, i nikako ne raboti...
  Voedno povrzano so temava, dali nekoj uspeal da konektira domashen telefon od t-home.mk ? (telekom.mk) na nekoj od ovie aplikacii, bidejki telekom koristi voip tehnologija...
   
 23. kirev

  kirev
  Unstoppable

  5,337
  3,730
  31 Мај 2010
  Машко
  ICT ветеран
  Не дека сум пробуел нешто многу, ама за Fritz!Box Fon WLAN 7360 SL има нивна апликација и за инкаминг функционира. Кога ми е празна батеријата на безжичниот си ја користам
   
 24. tinodj

  tinodj
  Gaining Experience

  82
  60
  16 Јуни 2008
  a so nivnata aplikacija ti raboti?
   
  На Metuzalem му/ѝ се допаѓа ова.
 25. Acidburns

  Acidburns
  Intern

  2
  0
  30 Септември 2011

  "Vip Communicator

  Почитувани корисници, Ве информираме дека во моментов услугата Vip Communicator е привремено недостапна!

  За сите наредни промени, ќе Ве информираме на нашата веб страница."
   
Слични теми
 1. marv
  Одговори:
  17
  Прегледи:
  8,423
 2. iq1
  Одговори:
  12
  Прегледи:
  1,216
 3. Lance
  Одговори:
  0
  Прегледи:
  631
 4. stole
  Одговори:
  2
  Прегледи:
  2,887
Вчитување...

Сподели

Вчитување...