1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Телевизори (искуства, препораки, совети, мислења...)

Дискусија во форумот 'Радио, телевизија, радио-телевизиски сигнал и него' започната од JovanKrstevski1, 27 ноември 2013.

 1. olikomerc

  olikomerc
  Unstoppable

  4,402
  3,237
  11 Декември 2008
  Машко
  На 40 инчи нема да се осети ништо разлика од 1080п до 4к.

  Од тие двата, самсунгот е подобар, има солиден VA панел, одличен контраст и бои, брз Tizen OS со преинсталирани Netflix/Youtube апликации кои одлично работат. За гледање филмови од USB или стримање од PC, е многу подобар од сонито, чита разни формати, прегледно ги сортира, лесно вчитува преводи.
   
 2. Rukfash

  Rukfash
  Intern

  46
  22
  24 Јануари 2019
  Машко
  Не ме занима
  Тука ногу си грешка. Ја имам 40 инча 1080п Тв Хитачи, кој дава квалитетна слика, и одамна веке несум задоволен само од 1080п. Сум гледал 4к на 40 инча и секако се познава.
   
 3. olikomerc

  olikomerc
  Unstoppable

  4,402
  3,237
  11 Декември 2008
  Машко
  Ако го гледаш од пола метар може и ќе приметиш разлика.
   
 4. cyberbaze

  cyberbaze
  Intern

  83
  47
  20 Јуни 2009
  На 15 цм од телевизорот, уште поголема разлика :)
   
 5. Rukfash

  Rukfash
  Intern

  46
  22
  24 Јануари 2019
  Машко
  Не ме занима
  :confused:
  Абе јас лично неби 40 инча за 4к, Али дефинитивно ке има поубава слика.
   
 6. Pane-G

  Pane-G
  Gaining Experience

  914
  402
  9 Мај 2012
  Машко
  Ако гледаш на еден метер или квалитетен сигнал од операторот се гледа разлика значи што поголема над 50 инч и те како е неопходна 4к


  Sent from my iPad Air 2 using Tapatalk
   
 7. polymath

  polymath
  Intern

  38
  9
  26 Февруари 2018
  Машко
  Овие карактеристики мислам дека се доволни за да може да се заклучи дека Samsung-от би бил подобра опција:

  1. Panel bit depth: SONY: 8 bits vs SAMSUNG: 10 bits (8 bits + FRC)
  2. Colors: SONY: 24 bits vs SAMSUNG: 30 bits
  3. FRC: SONY: No vs SAMSUNG: Yes
  4. Pixel density: SONY: 55 ppi (21 ppcm) vs SAMSUNG: 110 ppi (43 ppcm)
  5. HDR: SONY: HDR vs SAMSUNG: HDR + HLG (Hybrid Log Gamma)
  6. Resolution: SONY: Full HD / 1080p vs SAMSUNG: UHD / 4K / 2160p
  7. CPU cores: SONY: / (не знам дали не е наведено, или нема) vs SAMSUNG: 4
  8. Speakers: SONY: 2 x 5 W vs SAMSUNG: 2 x 10 W
  (NOTE: SONY има сѐ од SAMSUNG + Bass reflex, Dolby Pulse, DTS Digital Surround)
  9. Препознава повеќе и видео и аудио формати

  Единствено што ми мати очи е:
  X-Reality PRO, 400Hz Motionflow XR и Pixel Pitch (во прилог ќе споделам слика со Pixel Pitch specs)

  Прашањето е дали овие 3 работи можат да придонесат за SONY да има подобра слика (со повеќе детали, острина на слика, бои etc.) Имам читано дека X-Reality PRO значително го поправа квалитето на сликата.


  SONY лево & SAMSUNG десно Screenshot_2019-02-05 Comparison between 40 Sony KDL-40WE663, 40 Samsung UE40MU6400.png
   
 8. polymath

  polymath
  Intern

  38
  9
  26 Февруари 2018
  Машко
  Ваков одговор добив на друг форум, во двоумица сум :mad:

  Screenshot_2.png
   
 9. Rukfash

  Rukfash
  Intern

  46
  22
  24 Јануари 2019
  Машко
  Не ме занима
  Шо има да двоумеш? Земи си Самсунг у секоја смисла е подобра опција.
   
 10. zmija

  zmija
  Gaining Experience

  326
  189
  26 Мај 2007
  NoLifer
  незнам ама иам приметено дека на сону менито е повеќе user friendly smooth и даљинската се поквалитетни,дали некој можи да измери на тв кој има самсунг или сони ,или друг кога се сменувват канали колку брзо менува на колку сек друг канал бавно или брзо.
   
 11. highflyer

  highflyer
  Gaining Experience

  202
  147
  3 Јануари 2010
  Машко
 12. olikomerc

  olikomerc
  Unstoppable

  4,402
  3,237
  11 Декември 2008
  Машко
  Овие споредби може и ништо да не значат, такви ситници и маркетиншки финти џабе не гледај.
  Само во салон споредба на лице место, ставање на 2та телвизора во ист режим (стандард, филм), слична осветленост на екраните, и пуштање на исти видеа и слики и тогаш може да се донесе заклучок кој е подобар.
  Може на подолг рок ќе излезе дека сонито пак е подобар во квалитет на слика. Херци, бас рефлекс и такви смешки не земај во предвид, сигурно и двата се 50 херци, звучници сони секогаш имале доста слаби, кај самсунг се малку подобри поширок опсег, звукот како и да е тој, освен ако не најдеш некој со вграден сабвуфер.

  Генерално Сони секогаш имале поприродни бои, поубава слика, природен контраст. Кај сони сликата е онака малку позатемнета, реална, подлабока.
  Кај самсунг од друга страна боите секогаш се малку дречави, сатурирани, пренагласен и неконтролиран контраст понекогаш. Некои темни делови како темни сенки може да бидат и црни, а светлите нијанси превише бели, и целосно сликата е доста поосветлена.

  Иако поголемиот процент сони и самсунг носат VA панели, кај сони секогаш аглите на гледање се поголеми и боите не избледуваат толку нагло како кај самсунг каде е доста приметно. Но кај самсунг новиве модели мора да се намали гама на -2 да се добие малку подлабока слика и потемни бои, на дифолт сликата е многу светла а под мал агол и замаглена.
   
  На Delta111 и cyberbaze им се допаѓа ова.
 13. alexandar11

  alexandar11
  Gaining Experience

  290
  155
  11 Јануари 2010
  Мислење за овој модел? Не ми се дава повеќе од 300 евра по што е за мајка ми. Го видов как едни пријатели и не е лоша сликата, ама пак барам мислење од вас и дали вреди за парите или може да се најде подобар.
  Техномаркет - FAVORIT LED TV-50DN4JM2T2A SMART
   
 14. Psycore

  Psycore
  Gaining Experience

  439
  347
  12 ноември 2013
  Дали има голема разлика од 6та до 7ма генерација на Samsung телевизори? Конкретното прашање е дали би одбрале вие 7ма наспроти 6та генерација или +3 инчи? Еве ги конкретните модели.

  upload_2019-2-12_23-42-31.png upload_2019-2-12_23-42-47.png

  Инаку имам 55ти инчен Samsung од 6та генерација и сум презадоволен.

  ЕДИТ:

  Или пак да се иде со вакво нешто:
  upload_2019-2-12_23-45-30.png

  Mи треба буџет 4К телевизор за во спална, секој предлог е добредојден. 40"- 45" а граница за дијагонала и 24.000 за буџет.
   
  Последна промена: 13 Февруари 2019 at 00:36
 15. highflyer

  highflyer
  Gaining Experience

  202
  147
  3 Јануари 2010
  Машко
 16. Avid

  Avid
  Unbeatable

  2,869
  4,059
  21 Јануари 2009
  Никогаш подобро не бил именуван еден фајл за каталог.
   
  На olikomerc му/ѝ се допаѓа ова.
 17. JovanKrstevski1

  JovanKrstevski1
  Practice makes perfect

  1,165
  1,218
  25 Март 2013
  Машко
  Каталогот на Риверсофт буди неколку прашања

  1. Ако за Валентин и купам телевизор, дали за роденденот треба да и купам автомобил?

  2. Има ли подобар начин да се круниса една љубов од тоа да и купиш пегла и сушара за да ја потсетиш дека да се биде домаќинка е најбитно за една врска?

  3. Бидејќи сите жени се сигурни во својата фигура и тежина и не може ништо да ја измести таа сигурност, зошто на љубената да не и се купи вага?
   
  На Avid му/ѝ се допаѓа ова.
 18. highflyer

  highflyer
  Gaining Experience

  202
  147
  3 Јануари 2010
  Машко
  Незнам што сте изненадени од една просечна македонска фирма која верува дека благодарејќи на флаеров, ќе има масовно зголемен промет за празников. Мене ми е ова очекувано , имало и каде-каде бетер флаери од разни фирми. Но сепак целта е да му помогнеме на колегата @Psycore да си одбере телевизор.
   
  На Psycore му/ѝ се допаѓа ова.
 19. olikomerc

  olikomerc
  Unstoppable

  4,402
  3,237
  11 Декември 2008
  Машко
  Зимај кој било од горните самсунг, LG-то нечини поготово за во спална.
   
  На Psycore му/ѝ се допаѓа ова.
 20. Misteriozen

  Misteriozen
  Intern

  9
  0
  20 Февруари 2010
  Сакам да купам некој добар телевизор да со FullHD и со 32" големина, не ме интересира ни смарт тв фунција ниту пак со андроид OS, и онака повеќе користам тв бокс, едноставно повеќе ми е важен квалитетот на слика. Гледав неколку телевизори како на пример овај од Hitachi 32HE4000, нешто како овај од LG 32LK6100PLB , или како овај од Самсунг UE-32M5002. Ако може неко мислење за овие три модела на телевизори
   
 21. bandrej

  bandrej
  Gaining Experience

  99
  107
  9 Март 2016
  Машко
  Зошто не чини?

  Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
   
  На Oktar му/ѝ се допаѓа ова.
 22. olikomerc

  olikomerc
  Unstoppable

  4,402
  3,237
  11 Декември 2008
  Машко
  Очекував вака одма некој да праша... зборувам од искуство, а ме мрзи да објаснувам на долго и широко, затоа само кратко пишав дека нечини.

  А и пред 2 години имам пишувано во истава тема (само неможам да ги најдам постовите) за овој модел, и за цела таа серија од LG колку нечинат, по мене и други членови некој имаше купено ист таков и под итно го враќаше.

  Еве неколку причини:
  - Го имав на кратко некој месец кога требаше да купувам пред 2 години. А бидејќи ми беше трет по ред во замена од нептун, одвај го продадов на реклама5 со загуба 100 евра. Пред тоа земав и UH650V, LH560V, последен овој UH610V. Сите беа катастрофа, бледи бои, никаков контраст.
  - Користи RGBW пиксел структура, ова значи дека некои подпиксели ги менува со бел пиксел = лоша репродукција и гамут на бои
  - "Поготово за во спална" - користи ефтин RGBW IPS 4k панел со што контрастот е многу лош, црната боја = бледа сива, а во спална без светло да не загледаш филм на ваков тв

  Овдека го имаат опишано многу добро, како јас да сум го правел ривјуто, целосно се слагам, дури и полошо искуство имав.

  Се надевам дека ти помогнав со одговорот.
   
  На Psycore, bandrej, Oktar и уште 2 други им се допаѓа ова.
 23. bandrej

  bandrej
  Gaining Experience

  99
  107
  9 Март 2016
  Машко
  Фала на одговорот, не е дека сакав одма да те пресечам со прашањето ама ме интересираше озбилно. Јас пред неколку години купив LG 32" Full HD и до денес сум презадоволен. Баш мислев за следен телевизор без да мислам да одам повторно со LG само да биде поголем и 4К. После ова сигурно ќе размислам и ќе разгледам поубаво.

  Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
   
  На olikomerc и Oktar им се допаѓа ова.
 24. olikomerc

  olikomerc
  Unstoppable

  4,402
  3,237
  11 Декември 2008
  Машко
  Не е дека нечинат сите LG телевизори, ама едноставно таа ниската серија 4к UH6xx серија што излегоа 2016-та имаа многу лоша слика.
  За чудо тогаш од најниската серија LH 560V кој го земав и не беше 4К туку обичен Full HD, имаше најдобра слика од тие што ги менував тие 10-ина дена. Ама и тој ми се погоди фаличен, со Burn In во едниот ќош од екранот.

  Инаку и јас дома имам LG 5 години стар LA660s и сум презадоволен, не би го мењал ни за OLED, еден од најдобрите телевизори, 3d cinema screen, тогаш идеше во пакет со 6 пара наочари, смарт даљинско на блутут, но најбитно од се сликата е извонредна на каков било извор (кабловска, сд, хд, фул хд). Некое чудо од панел носи од Sharp ASV-VA подтип, има многу јак контраст и одлични бои и не избледуваат воопшто од кој и агол да се гледа.
   
  На bandrej и Oktar им се допаѓа ова.
 25. Pane-G

  Pane-G
  Gaining Experience

  914
  402
  9 Мај 2012
  Машко
  Со тие пари подобро со познати брендови ЛГ,Самсунг и Панасоник и еве имаш Хитачи кое е подобар од тој Фаворит машина за перење или пак еве во риверсофт самсунг

  SvValentinKatalog.pdf


  Sent from my iPad Air 2 using Tapatalk
   
  На Rukfash му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...